Maria ar vrea sa traiasca....(2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dan.D. spune:

Dragi prieteni, fetelor, nu este posibil asa ceva, sau mai bine spus este posibil doar traim in romania (nu este o greseala , asa trebuie scrisa cu litere mici). Acum 10 minute am vorbit cu mama Mariei si m-am ingrozit de ce am aflat.Atunci cind am programat-o pe Maria pe data de 8 nu fusese pe la sefa de sectie de la Tg.Mures, dupa ce a fost la ea eu am intrebat-o pe aceasta daca se supara daca continuam si cu aceasta programare si mi-a spus ca nu este nici o problema, ca sa aflu cu stupoare ca pe 8 cind Maria a ajuns acolo chiar i se faceau formele de internare, acestea au fost anulate si copilul reprogramat in septembrie, iarasi un drum inutil si un chin pentru sarmanul copil. Nu stiu ce sa mai zic, eram satul de unii de la situatia Cosminei noastre, dar cel putin acest copil mai are o sansa dar dupa cum se vede ii este refuzata chiar de cei care ar trebui sa o fructifice.
Am rugat-o pe mama Mariei sa ia legature cu Adi MIhalachi si acesta sa va trimita Gabrielei si Pashosei actele de care aveti nevoie, poate voi reusiti mai multe decit mine. Ma simt asa de rau pentru chinul acestui copil provocat si de mine, de prea marea incredere a mea in oameni. Se dovedeste clar ca omul sfinteste locul.
Dumnezeu sa o ocroteasca pe Maria si pe toti copii in suferinta!!
Cu drag si nadejde Dan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adi Mihalachi spune:

Bun regasit,
ma aflu cu mama Mariei langa mine si am sa reiau o serie din datele care ar putea duce la solutionarea acestui caz. Precizez inainte de toate ca internarea micutei i-a fost anulata, trimisa acasa si ..asteptata pe data de 26 septembrie...
Asadar, diagnosticul fetitei este ' canal atrioventricular incomplet, insuficienta mitrala de gradul III si hipertensiune pulmonara'
.. realmente, mama fetei nu mai stie incotro sa o apucem ce sa faca.. toate usile la care a fost, i-au fost inchise, sau amanata...
Am sa reiau datele personale:
Anton Lenuta - mama pruncei Anton Maria Laria; dom. TgFrumos, jud Iasi, str. Horia nr.1 tel 0232/711390, mobil 0741362241. Cei care au posibilitati, cunostinte de un loc in care sa nu-i fie refuzata sau manata operatiei fetitei, va rog sa o contacteze pe mama fetei.

cu mii de multumiri

adi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Dan,

Noi vorbisem la Tg. Mures chiar cu un medic chirurg care o astepta pe mama Mariei cu fetita la control. Urma sa preia cazul dumnealui, pentru a face operatia. Ai idee, a ajuns la acest medic?
Pe mine, sincera sa fiu, problema a inceput sa ma depaseasca. E primul caz (si sper sa ramina singurul) in care, desi se vorbeste la spitale, direct cu medicii implicati (Iasi, Bucuresti, Tg. Mures), copilul revine acasa, la fel de bolnav.
Ai vreo sugestie, ce trebuie facut in continuare?

http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Mai oameni buni, chiar nu are nimeni timp de alergat pentru Maria? eu sunt pana peste cap cu Bella, Dan o are pe Cosmina, Adriana, alearga pentru toti de 100 de ori mai mult..dar chiar nu are nimeni timp?
Deci ce aveti nevoie..ca sa stiti in ce va bagati..
e nevoie de cineva care stie bine engleza sau franceza, acces la un telefon international,sa fie descurcareatza..un cont bun in care Maria sa aiba bani.
Eu am rezolvat pentru Bella la Bruxel, dar nu puteam sa imi asum responsabilitate pentru doua cazuri, dar ce va pot spune, este ca ,, desi m-am dus personal la bruxel, Doctorul avea deja in fata faxul pe care eu il trimisesem...deci, un fax la spital...nu mai aveti nevoie de cautari, deja va dau eu toate datele..
cineva care sa traduca diagnosticul Mariei ...si gata
chiar nu are nimeni facilitatile astea..si o ora pe zi libera...moare un copil..e clar ca mama nu se descurca, dar nu trebuie pedepsit copilul...cine a postat subiectul, sau altcineva ..nu conteaza ca e din iasi sau italia...cineva care sa dea niste telefoane...chiar nu e nimeni...eu va dau toate detaliile..sunati ma si va ajut cu ce pot...
0744 311 471
gabriela ammendola
va rog nu o lasati sa moara

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52144" target="_blank">Ajutati-o pe micuta Bela!!!

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea_soarelui spune:

Nu stiu ce sa zic si cum sa fac astfel incat sa se finalizeze odata calvarul copilului acesta. Oricum va rog din suflet sa va adunati gandurile bune...toti cei care lupta pentru viata Mariei...cu gandul sau cu fapta...sa va rugati ca unul din cele doua demersuri facute astazi sa se finalizeze cu bine. Daca oamenii acestia care au puterea de a face bine..medicii...nu reactioneza din varii motive la vederea unui copil in suferinta...poate reactioneaza la apeluri venite de (sa-i zicem) "sus". am vbit astazi cu vice-primarul de Targu Mures si cu un domn care este director general in MS...le-am expus cum m-am priceput drama Mariei si a familiei ei si mi-au promis ca se implica. Acum astept rezultatele "implicarii". Am inteles ca exista si posibilitatea de a transporta puiuta cu elicopterul Smurdului...o vom valorifica in momentul vom avea date certe legate de o posibila interventie chirurgicala. Pana atunci , deie Domnul ca oamenii acestia sa poata face ceva ...sau mai bine zis sa faca ceva...Eu voi continua sa-i pistonez pentru ca sunt convinsa ca ei pot transforma incertitudinea in certitudine si "apatia" medicilor in ceva concret..salvarea Mariei. Voi reveni cu vesti pe masura ce le voi avea:)
Va dorim multa, multa sanatate si numai bine:)






floarea soarelui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Am vorbit cu Gabriela Hogas, mama lui Mihaita, care aflata in Belgia, se zbate saracuta si pentru ceilalti copii necajiti despre care citeste pe DC.
S-a interesat pentru Maria la SaintLuc si se pare ca exista acolo o asociatie care poate sponsoriza cheltuielile de operatie care nu depasesc 10.000 de euro.
Adi Mihalache, te rog din suflet sa iei legatura cu Pashosha, ea stie numarul de fax al cardiologului belgian la care poate fi trimis diagnosticul exact al fetitei, insotit de o scurta scrisoare cu prezentarea cazului.

Parerea mea e ca putem merge pe aceasta varianta in paralel cu demersurile care se fac la Tg. Mures (Dana, )




http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

buna, am vorbit cu Dana si se pare ca se intereseaza ea pentru Maria...bravo ei..a ramas sa ii trimit eu spitalele din europa in special Austria....am auzit ca acolo se fac operatii f reusite pe cord si la pret mic, ba chiar pe sponsorizari...dana, imi cer scuze ca nu am trimis pana acum datele dar abia mai respir cu munca si seara cad efectiv de oboseala...
promit solem ca azi in timpul biroului sa fac tot ce pot sa iti trimit un mail..
pupici..
ce mai stiti de maria?
unde pot sa ii vad si eu poza?


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52144" target="_blank">Ajutati-o pe micuta Bela!!!

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Gabriela, aici poti vedea fotografia fetitei:

http://arhiva.jurnalul.ro/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=294804&mode=thread&order=0&thold=0

http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea_soarelui spune:

Imi cer scuze pentru ca nu am mai aparut de cateva zile dar sunt intr-o continua alergare, mai ales ca la noi se opreste centrala si am de lucru si ziua si noaptea. Un scurt up-date al situatiei: am facut tradus diagnosticul trimis de mama Mariei (ultimul...cel de la Cj) si am spilcuit din subiectul acesta (prima si a doua parte) plus ceva din JN...astfel incat sa fac o prezentare referitor la Maria. In uichendul acesta mi-a promis varul meu care este medic sa se uite pe traducere si sa imi corecteze eventualele greseli (mai ales cele legate de termenii medicali). Sper ca luni sa o pot pune pe fax catre Belgia. Pe cei din tara care ar putea sa ne ajute i-am sunat zilnic...tot luni sper sa am un raspuns concret. Sa ma iertati daca o sa apar numai in momentul in care o sa am rezultate (pozitive sper...Doamne ajuta!) dar incepand din noaptea aceasta si pana pe 12 septembrie nu prea stiu cum imi va fi programul la munca. Oricum ma voi tine de cele ce trebuie sa fac pentru Maria. Pash..poate reusesti sa-mi trimiti site-urile acelea legate de clinici din Austria.
Cam asta ar fi pentru moment. Numai bine va doresc si multa, multa sanatate:)




floarea soarelui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea_soarelui spune:

Diagnosticul de la Tg. Mures...is ametita si obosita. Scuze:)




floarea soarelui

Mergi la inceput