Sufletul ... ce este, de unde vine, unde se duce?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danv spune:

Crezi ca babatii nu isi iubesc copii?

Cat despre "Lăsati copiii să vină la Mine si nu-i opriti, căci a unora ca acestia este Împărătia lui Dumnezeu", cred ca se refera la aflarea lui Dumnezeu, la credinta, nu la moarte. Iar "a unora ca acestia" se refera la oameni curati la suflet, si copii, dar nu numai, copiii erau dati ca exemplu de nevinovatie si curatenie.

dan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaR spune:


Imi place subiectul deschis de voi.

Am citi undeva ca noi nu suntem doar niste trupuri cu suflete ci niste suflete in trupuri. Got it! Adica doar ne folosim de acest aspect pe care il avem. E frumoasa ideea. Oricum imi place sa cred in viata de dincolo de moarte si cum bunicilor mei, oameni simli de la tara nu le-a fost niciodata frica de moarte... nici mie nu vreau sa imi fie.
Eu sunt de principiu ca am venit pe lume cu un scop anume, si as vrea sa cred ca al mau este acela de a-i da viata fiului meu. Probabil ca si el la randul lui are ceva de indeplinit.

Na, ca v-am bagat rau de tot in ceata...

Intrebarea cea mare a lui Patric este :

EU UNDE MA FOST INAINTE SA MA NASC ???

Voi cum ati raspunde... Eu am spus ca era undeva la Doamne un ingeras si ca atat de mult m-am rugat eu sa vina el pe luma incat Dumnezeu l-a trimis pe pamant sa se nasca si sa fie baietelul nostru.

Pupici dulci de la DanaR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaR spune:



Scuzati greselile. Sunt din cauza vitezei. DanaR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaBee spune:

O sa ma bag si eu in vorba , caci imi place tare subiectul!
Reiki, si eu cred in reincarnare. Mi se pare logic sa ti se dea mai multe sanse de a progresa si de a invata din greseli. Dar binele si raul sunt valori absolute? Valorile morale doar se modifica in timp. Nu se poate intampla ca un suflet condamnat sa mai faca un ciclu pe pamant va repeta aceleasi greseli, pt. ca nu are memoria lucrurilor trecute?

Cat despre clone, au acelasi material genetic (ca in cazul gemenilor identici) dar suflete diferite, deci sunt doua persoane diferite.
Totusi sunt impotriva clonarii pt. ca mi se pare culmea arogantei, sa vrei sa-ti faci o replica. Te joci de-a Dumnezeu?
Pe urma e un proces complicat, cu multe sanse de nereusita (si cand au clonat-o pe oita Dolly au trebuit sa faca mai multe incercari pana a iesit) si atunci ce se intampla cu experimentele esuate? Le "elimini"? Brrr...
Si in al treilea rand: nu-i vad scopul. Nu e lumea destul de populata si asa?
Mai bine ar redirija fondurile spre cercetari in agricultura sau in ecologie, ca oamenii care sunt deja nascuti pe cale "normala" sa aiba o viata mai buna. Stiti cum e: tara arde si baba se piaptana!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

quote:
Originally posted by danv

Crezi ca babatii nu isi iubesc copii?

Cat despre "Lăsati copiii să vină la Mine si nu-i opriti, căci a unora ca acestia este Împărătia lui Dumnezeu", cred ca se refera la aflarea lui Dumnezeu, la credinta, nu la moarte. Iar "a unora ca acestia" se refera la oameni curati la suflet, si copii, dar nu numai, copiii erau dati ca exemplu de nevinovatie si curatenie.

dan


Fara indoiala ca barbatii isi iubesc copii foarte mult. Si stiu multe cazuri de la TV si din viata cand tatii isi iubbesc copii poate mai mult decat mamele, care i-au parasit.

Dar pe mine nu ma lasa in pace acest fragment, pe care l-ai citat mai devreme:

"Sufletul pruncului după botez este curat ca un înger. De aceea pruncul care moare îndată după botez, fiind fără păcate este sigur mîntuit si numărat în ceata sfintilor. Pentru aceea si Mîntuitorul a luat un prunc în sfintele Sale brate, zicînd: Lăsati copiii să vină la Mine si nu-i opriti, căci a unora ca acestia este Împărătia lui Dumnezeu (Marcu 10, 14).

Nu eu am vorbit prima despre moarte si, normal in contextul in care a fost folosit fraza <Lasati copiii sa vina la mine> poate fi interpretata altfel decat ca pe o chemare la credinta. Cunosc mesajul Bibliei, dar in cazul acesta imi pare ca seamana mai mult cu o chemare la resemnare si impacare cu voia Domnului.
Nu stiu, poate gresesc eu, oricum, ne-am abatut un pic de la subiect.

Indiferent ce se intampla, cred ca e important sa fii impacat cu tine insuti si sa-ti pastrezi sufletul cat mai curat.

Cat despre reincarnarea, mi-i frica uneori sa ma gandesc oare ce voi fi si unde voi ajunge intr-o alta viata, ce se va alege cu sufletul asta si asa ravasit. Pe de alta parte mi-i foarte interesant sa stiu pe unde am trait in vietile anterioare, ce-am facut, ce eram, desi, pana a naste, eram convinsa 200% ca am fost barbat???? Asta si este menirea omului pe pamant, sa umble sa caute, sa invete, sa gaseasca si sa se bucure de ceea ce are...

Danza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

Sofi,
Cred ca este timpul sa ne spui si tu ce parere ai despre subiectul pe care l-ai deschis.

Cu deosebita stima,
Reiki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

Draga danza,

Depinde si de unde ai luat informatile despre Biblie.Pentru ca in continuare vorbesti despre reincarnare care nu exista in Biblie ci doar in interpretari inexacte (sau mai degraba incorecte).

Cat despre contextul afirmatiei mele iti dau o adresa cu predici ale parintelui Cleopa, pe care eu il admir nespus.

dan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu ar fi mult si acest subiect va incita spiritele spre filosofie, spre adinca cugetare.
Asa cum a scris cineva sunt multe lucruri ce nu le este seama spre a fi cunoscute, caci nu suntem inca acolo unde trebuie. Nu ne sunt de folos acuma pentru ca nu suntem toti la un fel. De le-am cunoaste inainte de vreme, am putea gresi cu siguranta din necunoastere si sperietura. Necunoasterea sau cunoasterea gresita duce la lucruri ce nu sunt bune. Sufletul asa cum este el simtit si nu cunoscut de catre cei ce sunt pe pamant este daruit sa fie acum aici. El nici nu se naste si nici nu dispare caci e doar vremelnic aici. Trupul nu este totuna cu sufletul caci trupul asemeni florii sau copacului apei sau aerului apartin acestei lumi ce nu este totuna cu lumea sufletului. Atunci cand omul plange e greseala sa spui plinge omul, atunci cad omul rade este gresit sa spui rade omul. Nici intruna nici intr-alta nu este omul ci sufletul ce se bucura sau doare. Omul doar e imaginea sufletului. Asemeni copacului sau florii, vantului sau marii. Sufletul nici nu coboara nici nu se ridica nicaieri caci el exista dintotdeauna, numai ca asa il simte omul aici in aceasta dimensiune. Nu e bine sa te intristezi atunci cand zicem ca moare un om pentru ca omul nu a murit. Doar trupul i s-a intors in natura spre a face loc din nou altui trup. Sufletul asteapta sa vina altele din urma caci ultimul nu e niciodata ultimul iar primul nu e primul oricat s-ar stradui. Asteptai suntem si la randu-ne ne este sortit sa asteptam. Toate acestea sunt randuite dar putin le vor pricepe. Doar dupa ce vor fi trecut de a saptea usa.
Pina atunci insa lasati sufletul sa se bucure aici si ajutati atat cat sufletul va indeamna pe cei ce nevoie au de ajutor. Nu veti fi niciodata cu nimic mai saraci ci doar mai impliniti.

Marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Marius!
De aici si zicala : "rade/plange sufletul in mine"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Marius,

AureliaGalerne

Mergi la inceput