Sufletul ... ce este, de unde vine, unde se duce?

Sufletul ... ce este, de unde vine, unde se duce? | Autor: n/a

Link direct la acest mesaj

Ce este sufletul? ... de unde vine? ... unde se duce? ... ce se intimpla cu sufletul in cazul unei clonari? ... reincarnare sau reinviere? ...
Intrebari la care va invit sa raspundeti ... ce ati citit, ce ati auzit, ce credeti, ce va place sa credeti, samd.
Mentionez ca e doar un schimb de impresii, ginduri si opinii ...
Atacurile la persoana si remarcile rautacioase nu sunt permise!

ps
am postat subiectul unde trebuie sau nu? ... plizzz, nu ma bateti daca am gresit.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ender spune:

Sofie,

Prin clonare se "multiplica" numai structura fizica (corpul). In acel corp va veni un alt suflet.
Eu personal nu sunt de acord cu clonarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Nici io nust de acord cu clonarea. Mai ales ca la astia lea traznit acu sal cloneze pe iisus.....ce mare skofala or sa vada? Ca oricum vorba lu ender...se cloneaza nejte oase ....nu sufletul.

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

sufletu' e o chestie asa cumva, cum ar fi o shmecherie din noi, pe care nimeni nu pune mana, da' de care toti "vorbeshte" si la care toti se "pricepe"; din suflet va spun, zau!

cu clonarea, numa' cand ma gandesc mi se face pielea de gaina neclonata; fiind un lucru pe care nu-l cunosc prea bine, nu pot fi de acord cu el! da' shi daca l-ash cunoashte, tot n-ash fi; pai ce s-ar face bietu' barbate-mi-u cu doua d'alde mine?

shi de ce la calatoriile sufletului sunt numai calatorii reale, adica d'alea inchipuite ce-au?
sa nu ma impushcatzi, nici nu sa ma clonatzi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

Draga Sofi,
Dupa cum vezi nu-mi doresc sa ajung maestro asa ca m-am conformat.
Din cite am citit eu sufletele noastre se tot plimba, cind pe pamint cind in alta dimensiune. Din stare "energetica" se intrupeaza pe pamint intr-un trup pe care il alegem inainte de a ne concepe. Si se pare ca ne alegem si ce vom face pe pamint. Invatam ce avem de invatat, suferim ce avem de suferit pentru "greselile" din vietile trecute si apoi ne ducem inapoi in stare energetica. Nu stie nimeni ce facem acolo, sau nu spune nimeni, dar dupa un timp mai mare sau mai mic revenim pe pamint sau ptr cei mai "norocosi" in alta parte a universului. De cite ori facem asta? Pina ajungem la un nivel spiritual care ne permite sa trecem la alt stadiu al evolutiei. Ideea este ca cu cit ajungi mai spiritual cu atit gresesti mai putin si platesti mai putin. Deci te nasti cu mai multe calitati si fizice, psihice, intelectule. Cind depasesti pragul "trluric" te eliberezi de el definitiv. Cei care ajung in stadiul final inainte sa plece de pe pamint ajung genii, lideri spirituali...
Toti suntem interconectati energetic ,iar rudele, parinti, copii, nepoti, sunt un tot unitar dpdv energetic. Cind unul/uni fac greseli, plateasc toti, de la cel care face fapta pina la multe generatii in viitor, in functie de gravitatea faptei comise. Se pare ca procesul asta a inceput sa se accelereze si ajungem sa platim inca din viata in care facem fapta.
Sunt printre noi oameni cu calitati deosebite care le-au capatat datorita existentelor trecute. Acesti oameni pot sa "vada" aceste lucruri si multe altele. Sunt oameni care nu se ataseaza de material (bani si tot ce tine de ei) si ne spun doar ce au voie sa spuna.
Cam asta este. Ii mai las si pe alti sa vorbeasca.

Cu stima,
Reiki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Cred ca sufletul este varianta umana a calculatorului... cu erori.
Erori care ne fac asa cum suntem unici, muritori, frumosi, buni, uriti, rai, iubitori de animale, de matematici, facatori de copii. Eu cred ca sufletul se duce laolalta cu trupul ...si atunci s-a finit unicitatea si mobilitatea noastra pe lume la rubrica "anul curent".
Si mai cred ca si clonarea e "hard" mâncat de cari. Si mai bârfeste lumea ca nij clonele nu seamana între ele...fizic vorbind:-)
Sufletul vine de la sine (cred ca odata cu conceptia), îmbatrâneste cu noi (sper ca macar ne poate alege...daca nu "loterie" scrie pe el) si ne face iesirea spre intrarea de la cimitir.
Pärerea mea.




Sä fim senini!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana spune:

Am incercat sa ma loghez si nu mi-a iesti de prima data...mi-a si batut inima,zvinc-zvinc-am zis oops,hai ca nu-i a buna nici aici...in fine...Zic si eu o vorbulitza : cum e cu clonarea asta de-adevaratelea?! Adica tu te nasti pe tine insutzi ?!
eu aici nu intzeleg!? Ca sa ma clonez EU de ex.,cineva ma poate clona intr-o alta "mama" decit in mine insami?
...Cit despre 'avantaje si dezavantaje"...mie una mi-ar place sa mai am vreo citeva clone,pe bune,una pe la bucatarie,una la piatza,alta sa dea cu aspiratorul...ei,parca nu ati vazut filmul acela cu tipul clonat de vreo 5 ori? dar si dezavantaje,nimic de spus(oricum barbata-miu cred ca s-ar bucura(??),ginditi-va si voi...).
iar pe partea cealalta,cu "spiritul",si eu sunt adepta teoriei ca DA,spiritul se desprinde de trup si trece intr-o alta dimensiune,intr-o alta lume...calatoreste...pluteste...(bintuie...brrr...),vine inapoi daca mai are de rezolvat ceva probleme pe-aici,etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

quote:
Originally posted by Liliana
...Cit despre 'avantaje si dezavantaje"...mie una mi-ar place sa mai am vreo citeva clone,pe bune,una pe la bucatarie,una la piatza,alta sa dea cu aspiratorul...ei,parca nu ati vazut filmul acela cu tipul clonat de vreo 5 ori? dar si dezavantaje,nimic de spus(oricum barbata-miu cred ca s-ar bucura(??),ginditi-va si voi...).





Si eu as vrea cateva clone pe aici.

Serios: nici eu nu sunt de acord cu clonarea, poate doar in cazuri de maxima urgenta. Sunt de acord cu clonarea de organe, da, dar cu fiinte umane....

Cat despre suflet, pentru mine nu prea conteaza de unde vine su unde se duce, conteaza sa fie bun. Dumnezeu i-a dat puterea de a alege daca e bun sau nu. De aici si toata calatoria pe care o face ulterior: inainte sau inapoi.

Alina si Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ender spune:

quote:
Originally posted by Liliana


...ei,parca nu ati vazut filmul acela cu tipul clonat de vreo 5 ori? dar si dezavantaje,nimic de spus(oricum barbata-miu cred ca s-ar bucura(??),ginditi-va si voi



Liliana, sunt "doar" filme, ce nu au nimic comun cu realitatea... o clona nu va putea avea niciodata aceiasi varsta cu "originalul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

Iata ce spune Parintele Cleopa despre suflet:

"În predica Sfintei Evanghelii de astăzi vom vorbi, pe cît ne va lumina Preabunul Dumnezeu, despre cinstea omului si despre valoarea sufletului omenesc. Iată ce spune Mîntuitorul: Ce va folosi omul de ar dobîndi toată lumea, dar îsi va pierde sufletul său? (Marcu 8, 36). Apoi zice: Ce va da omul, în schimb, pentru sufletul său (Marcu 8, 37). Auziti, fratii mei, cît de mare si nemăsurată valoare are sufletul nostru si la cîtă cinste si pretuire l-a ridicat Însusi Mîntuitorul nostru Iisus Hristos? Si dacă este asa, cine va putea vreodată a se împotrivi acestui adevăr?"

si mai ales despre copii

"Sufletul pruncului după botez este curat ca un înger. De aceea pruncul care moare îndată după botez, fiind fără păcate este sigur mîntuit si numărat în ceata sfintilor. Pentru aceea si Mîntuitorul a luat un prunc în sfintele Sale brate, zicînd: Lăsati copiii să vină la Mine si nu-i opriti, căci a unora ca acestia este Împărătia lui Dumnezeu (Marcu 10, 14). Copilul botezat este deci, prototipul îngerului, al sufletului, al omului desăvîrsit, nestăpînit de nici un păcat, de nici un gînd necurat. Iată, pe pămînt, copilul este cea mai potrivită icoană a sfinteniei, a sufletului mîntuit."

dan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

quote:
Originally posted by danv

Iata ce spune Parintele Cleopa despre suflet:

si mai ales despre copii

"Sufletul pruncului după botez este curat ca un înger. De aceea pruncul care moare îndată după botez, fiind fără păcate este sigur mîntuit si numărat în ceata sfintilor. Pentru aceea si Mîntuitorul a luat un prunc în sfintele Sale brate, zicînd: Lăsati copiii să vină la Mine si nu-i opriti, căci a unora ca acestia este Împărătia lui Dumnezeu (Marcu 10, 14). Copilul botezat este deci, prototipul îngerului, al sufletului, al omului desăvîrsit, nestăpînit de nici un păcat, de nici un gînd necurat. Iată, pe pămînt, copilul este cea mai potrivită icoană a sfinteniei, a sufletului mîntuit."

dan


Ba mai mult ca atat, copilasii sunt niste ingerasi cam pana pe la vreo 3-5 ani, cand incep a intelege mai multe, a face diferenta intre bine si rau, unii din ei fac rau intentionat chiar si fara motiv. Este de datoria ns. sa le cultivam binele si sa le pastram sufletul pur si bun ca la ingeri. Dar daca sufletul parintelui e zbuciumat??? Ce fac daca nici vocea interioara, nici puterea de autoconvingere nu ma ajuta sa ma calmez, sa-mi gasecs pacea sufleteasca??? Aiuresc periodic si nu stiu care ar fi cauza sau nu stiu daca vreau s-o aflu. Simt in interiorul meu (si cred ca e sufletul anume) o furtuna, un tornado care ma ravaseste. Cat sunt cu copilul totul e bine, apoi - iarasi incepe... Nu as vrea niciodata sa cunosc o clona de-a mea. Ar fi prea cumplit - 2 suflete zbuciumate intr-un singur loc !!!

Lăsati copiii să vină la Mine si nu-i opriti, căci a unora ca acestia este Împărătia lui Dumnezeu (Marcu 10, 14).

Cum sa te resemnezi cu pierderea copilului???? Numai un barbat putea spune vorbele astea (Dumnezeu sa ma ierte pt. acest comentariu), asa cum numai o mama stie ce inseamna si ce e in sufletul ei cand isi vede pruncul bolnav, sau si mai rau, mort...

Danza

Mergi la inceput