Sufletul ... ce este, de unde vine, unde se duce?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Veronicai spune:

Cea mai proasta idee pe care o puteau avea unii oameni de stiinta a fost chestia cu clonarea umana.
Un om este UN om.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana spune:

...pentru toata lumea!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEXANDRA MUTU spune:

Daca ar fi sa o luam pur stiintific.... intrebarea pe care ai pus-o tu este destul de complexa....si necesita o oarecare cunoastere a fenomenelor si ...a definitiilor, o definire clara intre spirit si suflet......., nu vreau sa facem un curs pe tema aceasta, care pe mine ma incanta, trebuie sa recunosc!Sper sa nu va plictisescsi sa va starnesc un picut!
Deci, draga Sofie.......
Mai intai este obligatoriu sa cunoastem ce este corpul etric si ce este corpul astral, aceasta pentru ca Spiritul este cuprins in corpul astral care imbraca Eul nostru, scanteia divina din noi, aceea care vine la reincarnare o data cu nasterea fiecarui individ, el reprezentand spiritul unui om mort, aflat in spatiul astral si care vine la reincarnere pentru o noua evolutie pamanteasca in scopul purificarii sale si al evolutiei pe o treapta spirituala superioara.( asta apropo de zodii...cei mai evoluatii spiritual cu cele mai putine karme fiind cei cu ascendentul in zodiile de final) Aceasta reincarnere se face conform legilor cosmice,adica legea atractiilor afinitatilor, legea cauzei si efectului si legea suferintei( cea de-a treia lege vroiam tare mult sa o discut cu Reiki, am vazut un subiect postat de el, cred, dar vad ca a disparut, unde era vorba despre suferinta.....si de ce trebuie sa suferim...). Dar sa revin .....
Acest spirit ne paraseste o data cu moartea noastra, dar in el se gaseste acumulata toata amintirea vietii noastre actuale, precum si a tuturor vietilor anterioare.Spiritul este o forma de energie,formata din elemente subatomice, care are o structura spatiala ce ii confera memorie, gandire si vointa.El provine din sfera divina centrala, care se numeste capul divinitatii, si este nemuritor.Spiritul este acela care isi creaza corpul eteric, care la randul lui formeaza corpul fizic in noul nascut. El este raspunzator de fenomenele de spiritism, de telepatie, de hipnoza, de materializari si dematerializari prin spirit,de premonitie, de magie....etc.
Sufletul este o parte distincta de spirit, el reprezinta totalitatea sentimentelor noastre, a starilor afective, care au ca substrat perceptia anumitor excitatii externe ce se adreseaza organelor de simt, precum si a excitatiilor ce se transmit prin sistemul nervos vegetativ, subconstientului si constientului nostru. Dar atat nervii senzititvi si motori ai vietii de relatie, cat si structurile ce alcatuiesc sistemul nervos vegetativ, nu sunt alt ceva decat o concentratie a corpului eteric, o alta forma de energie, ce formeza si intretine corpul fizic. O data cu moartea, acest corp eteric dispare si o data cu el si sufletul nostru. Sufletul, reprezentand totalitatea sentimentelor si starilor noastre afective, este un element subiectiv care difera de la individ la individ.
Aceasta este deosebirea dintre spirit si suflet: pe cand sufletul este muritor, spiritul este nemuritor. Ce se intampla cu sufetul dupa... ? Imediat dupa moarte paraseste corpul fizic o data cu corpul astral, sub forma unui abur vazut de cei cu puteri spirituale, un abur ce se desprinde de mort prin crestetul capului, iar la cei cu spirit mai putin evoluat, prin gura o data cu ultimul act al respiratiei. Aceste doua corpuri, eteric si astral,se gasesc unite o perioada de timp.In aceasta perioada spiritul mai simte nevoia sa-si satisfaca unele sentimente, de foame, de sete. Aceste nevoi Spiritul si le satisface prin perceptia gandurilor ce se transmit de catre oamenii ramasi in viata pamanteasca. Aici si explicatia pomenilor si parastasurilor ce se fac oamenilor morti.
Cate ceva despre reincarnare......
Reincarnarea este fenomenul prin care spiritul unui mort, ce se afla in spatiul astral, reinvie pe pamant intr-un nou corp omenesc;este trecerea unor fiinte constiente, nepieritoare, intr-un alt corp fizic, portivit evolutiei sale spirituale, prin ajutorul caruia spiritul, ca fiinta constienta datata cu memorie si gandire, va lua mai departe cunostinta de fapte silucruri noi din lumea fizica, pentrua-si imbunatati invatamintele.Altfel sus spiritul reinvie pe pamant pentru o noua scoala, pentru a invata si a suferi, pentru a se ridica pe o treapta superioara de spiritualitate.
Singurul scop al vietii este dezvoltarea spiritului, el trebuie sa invete din ce in ce mai bine legile divinitatii.
Reincarnerea este o necesitate in procesul de dezvoltare al spiritului care serveste la continuarea instruirii spiritului, si aceaasta explica inegalitatea dintre oameni. ( fratii gemeni) Atunci cand vine la rencarnare el are deja un program riguros intocmit in tot ceea ce va face corpul fizic in care el se va intrupa. Acesta reprezinta destinul omului care este predestinat. Un om nu poate sa se sustraga destinului sau, caci acesta este dat deactivitatea spirituala a omului din vietile anterioare.
Puterea spiritulala a oamenilor este diferita de la individ la individ, in functie de calitatea spiritului cu care a venit la reincarnere, aceasta se reflecta direct asupra corpului eteric pe care si-l formeaza. Toate spiritele din spatiu evolueaza spre purificare. Atunci cand dupa numeroase reincarnari unele spirite raman neevoluate, ele sunt distruse in spatiu ........
NE ASTEAPTA O VIATA VESNICA IN SPIRIT, MAI BUNA SAU MAI REA, IN FUNCTIE DE MORALA NOASTA SPIRITUALA.

clonarea face parte din era Varsatorului...deci nu va vi acceptata decat dupa...ani, secole, este ceva revolutionar....si nu este usor de acceptat, ca schimbare....dar ca alimentare...merge!

Ar fi enorm de multe lucruri de spus si scris, dar cred ca nu-i vreme! In speranta ca nu te-am plictisit sau speriat, inchei prin a-ti spune ca frumos ar fi o discutie despre spirit, purificare spirituala si pacat....s-au atins aceste subiecte dar parca nu asa direct, asta desigur daca prezinta interes........
Sfatul meu:
SA FIM MAI BUNI SI MAI DREPTI, SA NE AJUTAM UNII PE ALTII, CACI VIATA PAMANTESCA ESTE RELATIVA SI VREMELNICA.
cu respect,
Alexandra



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

Buna Alexandra,

Sunt prezent pe site, doar ca nu ma mai implic atit de mult. Este totusi un site despre copii si nu vreau sa speri pe nimeni. :)
Dar daca vrei putem vb despre ce vrei tu. Nu vroiam sa fiu singurul "ciudat" de pe site. Dar incep sa ma linistesc
Deci....?

Cu stima,
Reiki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mausin spune:

Alexandra, 100 de puncte pentru rezumat! Banuiesc ca atunci cand scri despre 'predestinare' te referi la consecintele karmatice iar nu la predestinare ca opus notiunii de liber arbitru.
Reiki, nu esti singurul 'ciudat' de pe site :), toata lumea cauta adevarul dar fiecare o face in felul lui. Sigur ca o discutie pe tema aceasta ar fi foarte interesanta.

Mausin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEXANDRA MUTU spune:

Reiki,
Am picat la fix!
Am vazut ce s-a intamplat cu subiectul postat de tine, abea acum, asa ca ....., nu vreau ca subiectul postat de Sofi sa ajunga la fel din cauza mea.....Asa imi trebuie daca ma bag in seama.... tarziu! Si oricum este un site despre copii..... nu vrem sa-i speriem!
Pacat ca nu am putut asista la discutie.....
Nu sunt atat de citita... dar,fara suparare, cred ca daca
CITITI CU ATENTIE SFANTA CARTE, BIBLIA, VE-TI PRIMI ORICE RASPUNS CAUTAT......MAI ALES DESPRE ACESTE TEME ,CARE AU ADUS "NORI IN BAHAMAS"
Eu imi stiu Karma, si vreau sa indeplinesc ce am de inedeplinit.....una dintre probleme mele din trecut...care ma urmareste ....nu am avut studi si nu-mi placea sa-mi fac temele( nici referatele....) asa ca ma gandeam sa schimb ceva.....poate ajuta si asta la evolutia mea pe scara spirituala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

Alexandra,
Daca iti sti karma, sti ca trebuie sa o indeplinesti. Partea buna este ca daca o indeplinesti "mai repede", primesti alte indatoriri, evident tot pentru evolutia ta spirituala. Daca simti ca este bine ce faci, FA. Daca nu, atunci alege alt drum. Deci ...

Mausin, poate fi interesanta dar oare pentru citi dintre cei care sunt activi pe desprecopii.com? 0,1%?

Cu stima,
Reiki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireland spune:

Alexandra,
Mi-a placut cum ai scris despre suflet, spirit, reincarnare.Mi-ar place daca se poate sa-mi spui ce crezi tu despre inima si minte si cum percepi tu "razboiul" care se naste foarte des intre ele.Si inca ceva: de unde stii ca iti cunosti karma? cum ai reusit sa ti-o cunosti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEXANDRA MUTU spune:

Cand va apare o oportunitate..cat de mica si mai ales timp( duc lipsa de timp de aceea nu scriu mai des) sigur vom purta o astfel de discutie, sau iti voi spune parerea mea.
Cu respect,
Alexandra sibb Rebecca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ma intreb "sa raspund sa nu raspund, sa provoc sa nu provoc, sa las subiectul in pace sa nu?" Am sa fiu un pic ..critic textual discutand. Da s-au dat raspunsuri interesante dar ..goale. Scuzee mele anticipate. Se folosesc cuvinte caci notiuni nu sunt, se dau definitii fara definirea notiunilor, se folosesc expresii folosind cuvinte interesante dar ...arde lumanarea...cine intelege ce am scris aici? Hai sa ma explic pt c altfel raman si eu cu o teorie....sa luam pe rand.
Cel mai provocator a fost raspunsul lui Alexandra. Incepe cu trebuie sa facem definiri ale fenomenelor. Scuzele mele dar pina sa emiti o definire (o definitie) a unui fenomen eu stiu ca trebuie sa-ti clarifici formele de baza a unei exprimari prin asta eu intelegand definirea notiunilor ca forma de exprimare logica adica acel salt clar irevocabil de trecere de la cuvant la sensul liogic al exprimarii adica a notiunii. Nici un fenomen nu se exprima prin cuvinte ci prin logica exprimarii ceea ce logic discutand incepe cu definirea notiunilor. Odata clarificate aceste notiuni ele imbraca forma de ipoteze, si concluzii ce se demonstreaza si atunci intr-adevar discutam de o teorie. Asta stintific discutand dupa cum scrii si tu. Orice stiinta se bazeaza pe teorii, orice teorie pe stabilirea domeniului de cercetare, orice domeniu pe ipoteze si concluzii si toate acestea au la baza definirea notiunilor proprii. Altfel raman cuvinte. Este ca si cum ai spune "usa e triunghi albastru" si care este o expresie perfect valabila din punct de vedere gramatical sunt cuvinte ce respecta ordinea de exprimare dar....nu au fundamentul de exprimare logica proprie fiecarui om. Nu sunt valide din punct de vedere logic. Sigur putem sa ne jucam cu expresii care de care mai pline de toate clea dar...daca nu definim de la bun inceput notiunile...raman teorii de tipul triunghiului.
Pe de alta parte iertata-mi fie lipsa de diplomatie de data aceasta dar ...am remarcat expresia "legea atractiilor afinitatilor". Din nou am ramas neplacut surprins si sa spun de ce. Legea ca si cuvant presupune o concluzie clara a unei concluzii demonstrate. Daca luam expresia "Legea atractiilor" este incomplet deoarece lipseste subiectul de discutie, necazul este ca acesta nu numai ca nu mai vine ci apare un cuvant absolut sinonim cu atractiilor si care explodeaza sub forma "afinitatilor". Afinitate este sub toate formele o forma sinonima in exprimare a cuvantului atractie, de aici si expresia a avea afinitate, a fi atras "sine qua". Si iata cum au mai aparut cuvinte legate intr-o expresie de tipul triunghiului albastru.
O parte simpatica a unei noi propozitii este definirea spiritului. Este o forma de energie subatomica (ma gandesc la logica exprimarii si din nou zambesc), si iarasi revin: spritul o forma de energie. Inca nu s-a definit energia ca notiune dar o folosim din plin. E foarte greu de definit notiunea de energie fiind atatea forme incat nici macar Einstein nu a reusit sa termine acest subiect chiar si cu teoria relativitatii restranse. "Cu o structura subatomica", deci probabil e formata din neutroni, electroni, protoni si alte particole subatomice si mai avem un pic si ne intrebam tot stiintific discutand ce structura poate sa aiba atunci, ce legi le guverneaza, ce structura au in fond, care sunt formele de manifestare ale acestor particole(apropos despre ce particole este vorba in fond atunci cand te exprimi atat de categoric "sunt formate dintr-o structura subatomica")? Si daca mai ajungem si la faptul ca, daca acceptam aceasta teorie cu aceste ipoteze intram in sfera materialului chiar si la nivel subatomic deci cu aspect corporal, palpabil vizibil prin simturile noastre (biologic sau anatomic active) sau insesizabile dar care produc sau pot produce efecte, cum mai ramane cu amestecul notiunii de "nemurire spirituala"? Si iarasi sarim la o alta teorie.
Dar sa trec mai departe dar asa mai fugitiv si sa reliefez ideea de "morala spirituala". Notiunea de moral apartine vietii cotidiene si reprezinta toate regulile de convietuire sociala sau de grup acceptate de catre acestea fiind o notiune subiectiva ca si continut prin insasi subiectivitatea si nevelul de evolutie a relatiilor sociakle de grup. Anumite fapte sunt considerate sau mai degraba acceptate ca fiind morale prinfiltrul experientei proprii si a experientei acceptate in realtia cu grupul de care apartinem. Caz concret o femeie poarta natural si moral o fusta de tip midi in timp ce in morala islamica acest lucru este imoral. De aici si imposibilitatea logica de a lega notiunea de moral, morala ca atribut sau mai rau ca subiect de exprimare "vezi expresia morala spirituala".
La sfarsit am lasat o adevarata perla pe care o si redau "spiritul reinvie pe pamant". Asta nu mai putin decat dupa ce s-a facut o intreaga antologie a "nemuririi spirtuale". Deh, teoria bat-o vina!

O alta exprimare apartine lui Mausin care scrie redau "predestinare ca opus notiunii de liber arbitru". Mda destin, destinare, pre-destinare trei cuvinte nedefinite notional, liberul arbitru o noua notiune compusa. Mausin daca ne luam dupa teoria vehiculata suntem predestinati eu cel putin asa inteleg prin "vine la reincarnare", dar nu uita ca este o speculatie verbala la mijloc pentru ca intr-o alta teorie sau chiar si in aceasta se scrie ca spiritul vine la reincarnare pt o noua evolutie spirituala superioara, deci tine de liberul arbitru caci tot in aceasta teorie se scrie de asemenea ca nu este predestinata evolutia motiv pentru care unele spirite neevoluate sunt distruse. Sincer ori e predestinare ori e liberul arbitru caci intradevar cele doua notiuni sunt la antipozi. Dar teoria logicii exprimarii...iarasi face farse. Cred ca am sa inchei aici ca asa cum scriati sunt prea multe sa le cuprind pe toate...si asa cum am precizat am stat si am cugetat daca sa scriu sa nu scriu ...dar prea ma ardea frumusetea teoriilor scrise sub degetele de la tastatura. Karma...mea...ma-ndemna sa scriu. Cea inferioara desigur. Glumesc aici.

Marius

Mergi la inceput