Noua Zeelanda

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Doamne si cand ma gandesc ca dosarul nostru l-am oprit la NZIS...din martie 2002 ca NZQA nu a mai fost necesar, aproape e anul. Hei hei....
Hai bafta la toti!

Marius

PS trebuie bani multi si drum inapoi nu mai exista deci ori...ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

PT. Zen:
1. dolar NZ = 0,57 USD
2.cred ca cele in calculatoare, dar asta depinde de fiecare, cred ca toate in general, oricum e mai bine sa ai si ceva diplome de ale lor de pe aici, ai mai multa credibilitate, iar la bani ce pot sa-ti zic un salar intr-o fabrica (job pe care il poate avea oricine incepind de la doctori, ingineri programatori, muncitori - romani in general ,job care acopera cheltuielile zilnice , job care tine locul pina iti gasesti ceva mai bun si in meseria ta..) este de 9 $ NZ din care se iau taxe 19,5% .
3.Plecarea in ce fel?
Prin guvern daca aplici personal taxele sint afisate pe site, noi am platit prin firma 3400USD, te mai costa biletul de avion 1000- 1500 USD dus- intors in functie de linia aeriana cu care vii. Sa mai ai pt. inceput la tine pina iti gasesti un job cam 1000 - 1500 USD asta pt. chirie la casa gata mobilata si utilata chiar si cu cersafuri, mancare, telefon,energie electrica.
Alte intrebari in functie de timp sper sa ma intelegi.
Toate cele bune de la capatul Pamantului!

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

CEI CARE DORESC SA EMIGREZE:
1.Vizitati site-ul guvernului pt. a va face o parere si a afla informatiile la zi.
2.Printati formularele , completati , semnati si trimiteti prin posta. 3.Pt. cei din RO dupa primirea rezultatului (daca va calificati ) pregatiti-va pt. testul Ielts, apoi dup ace ati trcut testul aplicati pt. emigrare.
4.Multa bafta tututror !!!!!!!!!

Toate cele bune de la capatul Pamantului!

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby spune:

hi,everyone!!!!!!!!sint in canada de aprope 3 ani.si nu stiu cum sa spun dar inca "nu ne-am gasit locul".cert este ca de un timp a inceput sa ne intereseze exact parte opusa a globului,adica, AUSTRALIA si NEW ZEALAND.orice informatie sau sfat e folositor. .va salut pe toti si va doresc numai bine.gabby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Ce inseamna la tine, Gabi, ca "nu ne-am gasit locul"? In ce privinta? Ca daca te bate gindul sa vii in Australia sau NZ dpv. financiar, dezamagire...salariile sint mai mici ca in Canada sau State (vorbesc de salariile medii, nu de cele din top, care nu sint accesibile noilor veniti-adica pozitiile bine platite nu sint accesibile-).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Draga Gabi sint de acord cu Dodo , trebuie sa te gandesti bine, ca e greu inceputul in fiecare loc , noi dupa 1 an si jumate inca mai luptam pt. un servici decent. Asa ca mai bine mai gandeste-te?!
E cam la fel peste tot, dezamagire , dar.... si ceva care sa compenseze.
Toate cele bune.


Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby spune:

thanks for advice! ce ma intereseaza cel mai multe sa stiu daca acolo lumea e mai calda,mai calma,mai zimbitoare,,si nu stressata in fiecare clipa de $$$$$$$.pe linga asta am inteles ca in australia ar fi cea mai uscata clima,,noi aici avem mari probleme cu clima umeda.pina la urma linistea si multumirea sufletesca face mai mult decit $$.si mai ales sanatatea inainte de toate.concluzia.....who knows???via australia? va salut gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Si eu sunt tot in Noua Zeelanda dar in Auckland nu in Christchurch unde e Ericuta. Am venit prin aceeasi firma de emigrare a lui Lin dar noi am optat pentru un oras mai mare unde am considerat ca sansele gasirii unui servici sunt si ele mari. Si nu ne-am inselat...multumesc lui Dumnezeu .... intram in categoria celor cu servicii decente din prima saptamana.
In mare descrierea facuta de Ericuta Noii Zeelande este destul de fidela...recunosc ca mai am dat copy/paste din ea celor care ma intrebau cum e aici drept urmare o pup dulce .....la unele puncte de vedere ne deosebim.
Insa daca vrei sa vii pentru citez : "lumea e mai calda,mai calma,mai zimbitoare,si nu stressata in fiecare clipa de $$$$$$$" aici e locul.
Clima e insa umeda ....dar calda....mi se pare ca are Ericuta o descriere.....in Auckland e si mai cald decat la ea....aici nu ninge niciodata. Din ce povestesc cei din Australia e mai bine in NZ deoarece nu sunt insecte sacaitoare si veninoase. Dar e mai bine acolo din punctul de vedere al salariilor(sunt un pic mai mari iar dolarul lor e mai puternic decat cel NZ) si al joburilor (s-ar gasi mai multe si mai variate).
Promit sa intru pe forum mai des si sa incerc sa pun si eu umarul cu informatii pentru cei care vor sa emigreze in NZ.
Bafta si toate cele bune!
Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Daca lumea e zambitoare??? Zambesc chiar prea mult, as zice,totul e sa stii sa le intelegi zambetul?! De ex. eu am invatat ca aici daca cineva iti spune ca e ok , si in mare parte cam asta auzi, e mai bine sa nu te bazezi pe ce auzi ca de multe ori sint prea politicosi ca sa-ti zica in fata ce au de zis, sau... cine stie?! Eu m-am lovit de f. multe chestii si in multe cazuri nu prea placute, in care cuvantul OK era in top si cind colo era contrariul.... Orice sut in fund - un pas inainte... nu?In general sint deschisi si primitori.Si se simte lipsa cit decit a stresului ... din RO.La capitolul joburi , as putea spune, si citez din parerea localnicilor " CHCH este un oras unde iti gasesti cam greu un job bunut" . Multi localnici chiar se confrunta si ei cu aceasta problema in ciuda faptului ca orasul este aproape de dimensiunea Bucurestiului nostru. Si zilele trecute chiar se plangea o doamna venita in CHCH din Queenstown, oras mai din sud, deci se plangea ca oamenii din CHCH sint cam reci si egoisti. Ne-am lovit si noi de unii dintre ei , dar vorba aia "oameni intre oameni", insa avem norocul sa numaram in cercul nostru de prieteni si localnici deosebiti.
Cit despre vreme, aici a inceput toamna calendaristica dar putem sa ne laudam cu o vara prelungita, cu toate ca dimineata si seara dupa ora 7 , e bine sa mai pui o bluzita pe tine. Dezamagirea mea este ca avem atita ocean aici, dar e asa de RECE chiar si in zilele toride de vara , cam ingheti daca intri pt. o baie. Norocul celor mai din nord unde se pot balaci cit vor!In general vremea este foarte placuta, iarna trecuta am vazut o singura data zapada si aia de citiva centimetri, in rest ceva ploi.
Cam atit de la capatul Pamantului, sper sa fi fost cit decit explicita.
Toate cele bune sa se adune la voi, la toti!

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby spune:

vad ca peste tot e la moda "hi,how are you today?"take care"...bla bla .....cunosc asta.nu la zimbetul asta ma refer ci la cel de pe fata omului,cel de zi cu zi,nu cel comercial.uite aici de ex.cu cit cobori la americani(noi stam in cel mai sudic punct al canadei,la granita cu detroit,)deci cu cit inaintezi la americani si ajungi in partile mai calde,cu atit lumea se schimba,citesti pe fata lor,linistea sufletesca,si lipsa de stress.poate e o idee fixa de a noastra,dar simp ca am dreptate.sint constienta ca peste tot e greula inceput,sint la al treilea inceput(am stat in germania 6 ani ,in care nu am reusit sa ne facem nici un fel de acte,dupa care ne-am intors in tara,sa nu va zic de socul care l-am avut,dupa 1 an ne-am dat seama ca nu e destat acolo si am aplicat la canadieni,si uite aici sintem .deci nu ne sperie perioada de inceput,doar ca intr-adevar ar fi mai bine daca am stii mai multe despre australia,pentru a ne ajuta sa luam o hotarire.canada versus australia . multumesc de sfaturi si numai bine la ttoti.bye

Mergi la inceput