Noua Zeelanda

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Tocmai am aflat ca s-a deschis un restaurant romanesc in Christchurch.
http://www.bucharest.co.nz/
Ma intreb pe cand unul si in Auckland? Tare mi-e pofta de niste sarmalutze!!
Si vad ca a aparut si un al site al Asociatiei Romanilor din Insula de Sud : http://www.romania.co.nz/ro/
Cine cauta informatii despre Noua zeelanda poate merge si la adresa asta.
Ina


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Pt. cei interesati de gasirea unui job pe site in NZ , luati de aici inca 3 adrese care sint foarte bune, unele job-uri apar chiar si in ziarul THE PRESS.
Bafta inca odata tuturor!

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana Voiebuna spune:

Buna fetelor,

Va citesc de mult,insa nu am scris nimic pana acum.
in cu o intrebare la voi, la cele care locuiesc in Noua Zeelanda.
Vreau sa stiu daca se pot face invitatii din Noua Zeelanda si pentru prieteni, nu numai pentru rudele apropiate.
Cunosc pe cineva in Noua Zeelanda care vrea sa cheme prin invitatie un prieten si nu stie cum sa procedeze, este foarte ocupat cu munca si nu dispune deocamdata de internet ca sa culeaga mai multe informatii. Am apelat la voi , la cele care sunteti acolo, poate ma ajutati voi.
Va multumesc anticipat!!
Daisy!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Te referi la invitatie in vizita nu? Si nu la sponsorizare in vederea emigrarii!!
Eu stiu ca se poate sa chemi prieteni dar nu am chemat inca pe nimeni. Ma ocup chiar acum de invitatie pentru mama si daca vrei iti pot spune de ce am nevoie pentru ea.

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana Voiebuna spune:

Buna Ina,

Chiar te rog daca ai timp sa-mi zici de ce documente ai nevoie. Poate pot sa-l ajut pe amicul meu din NZ care este la incepu de drum acolo.
Te pup si iti multumesc!!
Numai bine

Voiebuna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

In primul rand Liana te poti duce pe siteul guvernului si sa citesti tu cam despre ce e vorba si sa-i faci un rezumat. http://www.immigration.govt.nz/

Eu am fost acolo pe site si am facut download la doua formulare:
1. Application for Visiting New Zealand (Asta trebuie completat de mama si dupa cate observ de orcine aplica pentru vizita in Noua Zeelanda.....dupa cate vezi cu asta se lamaureste si prima ta intrebare daca poti chema numai rude sau si prieteni)
Pe langa acest formular mai trebuiesc depuse de aplicant:
-taxa de aplicatie
-pasaportul
-o fotografie tip pasaport
-evidenta a faptului ca poti sa te sustzii financiar pe perioada vizitei adica: - 1000$/persoana pentru fiecare luna
- 400$/persoana/luna daca ai acomodation (ai platit hotelul sau in cazul meu dovedesc ca mama va sta la mine)

Ei bine daca cel care vine nu are acesti bani mai este posibilitatea ca prietenul din noua zeelanda sa-i sponsorizeze sederea aici (ceea ca fac eu pt mama) asta insemnand urmatoarele:
2) asta e formularul doi: Sponsorship Form for Visiting New Zealand
pe care il completez eu si la care mai adaug urmatoarele acte:
-act care sa dovedeasca ca mama sta la mine...contractul casei si o factura de ceva cu numele meu si adresa sau pt cine sta cu chirie....contractul de inchiriere si eventual o declaratie de la gazda ca e de acord ca tu sa primesti vizitator, mai pui si o factura ca sa fie, eventual si o copie dupa cartea de inregistrare a chiriei (cu cat mai multe hartii cu atat mai bine ca sa nu le dai motiv sa-ti mai ceara ei)
-dovada ca am bani sa o intretin pe perioada cat sta la mine (am facut un depozit in banca cu 400/pe luna ....mama va sta 9 luni deci am 3600$.....bancile stiu despre ce e vorba) Mai pun acolo si contractul de munca cu adeverinta de salariu ca sa le inchid de tot gura.
-dovada ca sunt rezident/cetatean NZ ....deci un vizitator nu poate chema alt vizitator!!

Cam asta ar fi....sper ca m-am facut inteleasa...daca mai ai intrebari poti sa le pui....o sa ma straduiesc sa raspund cat mai repede....oricum daca imi mai aduc aminte mai adaug.

Bafta


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana Voiebuna spune:

Buna Ina,

Multumesc mult de tot pentru informatiile oferite, o sa le trimit prietenului meu sa vada despre ce este vorba, ti-am zis ca el este la inceput de drum acolo si ii prinde bine cate o informatie.!!!
O sa intru si pe adresa de care ai zis tu!!
Te pup si inca odata iti multumesc!!
Pa

Voiebuna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Eu nu am inteles insa ceva...prietenul tau din Noua Zeelanda cu ce statut e venit aici? E rezident?
Si dupa cate spuneai e la inceput si se descurca inca greu cu pusul pe picioare.... nu crede ca se leaga la cap daca aduce un vizitator aici? Il poate intretine?
Toate cele bune,

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina73 spune:

Salut!
Habar nu aveti cit ma bucur ca am dat peste acest site! E "ascuns" de ochii lumii si toti sunt atit de amabili! Evident ca sunt in cursul procesului de emigrare in NZ. Sper sa fie totul ok. Am recurs la ajutorul unei firme si sper sa nu regret. Asa ca daca a plecat cineva din RO cu ajutorul firmei "SIGMA" din Iasi sau una din sucursalele ei din tara va rog sa imi spuneti caci sunt inca stresata de ideea unei posibile tepe! La cite se intimpla pe aici prin RO te poti astepta la orice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Poate poti spune cu cine lucreaza aici in Noua Zeelanda ?!!?!? Numele partenerului de aici.......asa te pot ajuta mai mult. Acolo apar firme ca ciupercile...nu le stiu pe toate.
Si unde vi? In Auckland? Cand? In ce stadiu esti cu actele? Daca nu vrei sa faci publice anumite informatii da-mi un mesaj privat.
Oricum sfatul meu ca persoana venita printr-o firma e urmatorul: nu mai dat banii pe ei (ca nu sunt putini).......nu fac nimic in plus fata de ce puteti face singuri si nu ajuta cu nimic la grabirea procesarii actelor. Ca sa nu mai vorbim de garantarea venirii aici(am mai auzit si asta)...nimeni nu poate garanta ca daca aplici prin ei Londra aproba actele.

Bafta multa

Ina

Mergi la inceput