Noua Zeelanda

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Lili, se pare ca NZ si Canada sunt foarte similare daca nu identice din multe puncte de vedere. Geografia, istoria si condusul pe partea stanga ce sunt diferite si probabil sistemul medical. Chiar, cum e la voi sistemul medical?
Noi insa deschidem cadourile in ziua de Craciun,dimineata, iar de Boxing Day(26 Dec) mergem la bargain hunting( care are chef si nu-l deranjeaza multimile de oameni pe la magazine).
Chiar si mielul tot cu menta il mancam dar nu sos ci mint jelly. Si e chiar delicios asa.
Iar de Paste tot asa, nimeni nu vopseste oua...numai eu... si tot numai eu le mananc dupa aceea.... Culmea e ca vopsea de oua se gaseste in magazine...
La malluri e la fel cu spatiu special pt mame cu copii. Chiar si scutece si alte cele daca nu ai, iti iei de acolo gratis.
Mai spune-ne despre emigrare, e tot cu punctaj? Care ar fi conditiile principale care trebuiesc indeplinite?

Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Uite draga Theo am sa sciu si aici totul despre NZ , nu numai la Cafenea.

- subiectul - retur bunuri: aici daca ai chitanta si un motiv oarecare , poti returna frumos obiectul pe care l-ai cumparat chiar si dupa 7 luni, numai sa arate frumos in cutie cu toate piesele la locul lor, etc. - in RO chiar si dupa 10 minute daca te intorci nu mai ai sanse sa-l dai inapoi sau sa-l schimbi pe altceva , ca vorba aia "nu te-ai gandit cind l-ai luat?"
- ieftinirile saptamanale: ei asta subiect tare pt. Romania. Aici in fiecare saptamana la toate supermarketurile se fac ieftiniri la produse , incepind cu carnea de tot felul , branzeturi, lactate,cafea, conservaraie, dulciuri , paine, produsele pt. copii, aproape la toate produsele.Odata gasesti biscuiti , un anumit sortiment ieftin cu vreo 10- 50 centi alteori sucul il poti gasi la 99 centi si el de fapt este 1, 45 $ , si chestii din astea. In general daca ai rabdare si te uiti prin toate reclamele poti aduna informatii foarte utile de a salva bugetul familiei. Plus ca nu va mai zic ca de fapt se fac reduceri masive de doua ori pe an :dupa Anul Nou, si dupa Paste, si alte mici reduceri mai tot timpul mai ales la haine cind se termina sezonul poti lua un pantalon redus pina la 50 % . Si in general cam totul se ieftineste din cind in cind , promotii peste promotii - ideea este sa te faca sa cumperi cit mai mult. te atrag cu diferite reduceri, fara dobanda pe un an sau doi, sau nu platesti nimic pina la anul, oricum iei produsul acasa si cind s-a implinit anul poti incepe ratele daca nu ai banii pregatiti. Ei dragi romani , asa-i ca va vine sa plecati din tara?!
(va urma)


Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

-este o tara civilizata aproape din toate punctele de vedere, cu mici scapari(perfectiune nu exista); simti aici acea liniste de care in RO nu prea ai parte, coruptia exista darn u-si pune amprenta sip e omul de rand; stresul este dar la limite foarte mici comparative cu RO; macar aici dintr-un salar mic iti poti permite sa achiti facturile si strictul , strictul necesar in de-ale mancarii- oare in RO acum la ora actuala macar iti ajunge un salar mic doar de mancare?; ai posibilitate sa faci diferite cursuri indifferent de varsta si nationalitate; poti lucra in mai multe locuri fara grija ca te da afara de la unul , doar ca s-a auzit ca mai lucrezi si in alta parte, sa dispui de timp , asta e problema; poti face linistit cumparaturile fara riscul de a te fura la casa de marcat si sa ti sa raspunda , imi pare rau “nu am rest 500 lei”- aici chiar striga dupa tine daca uiti sa iei chiar bonul de casa; legislatia este mult mai simpla, taxele se pot plati si prin internet, iar deoarece totul sau aproape totul se plateste cu cardul , sint foarte simple tranzactiile.Daca doresti sa-ti instalezi un post telephonic intr-o zi il ai instalat totul numai prin telefon, se rezolva, deci intr-un cuvint cam ce tine de plati este f. foarte simplu, probabil ca in marea majoritate a tarilor mai civilizate.
-daca vrei sa-ti iei o masina de la un dealer, intr-o zi ai masina, de fapt in jumate de oara daca ai (la unii dealeri) un servici, ceva depozit , iar la altii chiar si fara depozit merge. aici este o strada foarte lunga care pe ambele parti vezi numai dealeri de masini , cu tot felul pt. fiecare buzunar, incepind cu 4000$NZ pina la ... D-zeu cu mila.Predomina foarte mult la noi jeepurile care pot fi cumparate incepind cu 8000$ NZ. In cazul in care ai depozit poti lua masina in rate , si in momentul cind ai terminat de facut actele (dureaza jumate de ora cel mult)te sui efectiv la volanul masinii si gata - e a ta.Daca te razgandesti si vrei altceva acelasi dealer care ti-a vandut-o cu 7000$NZ ieri poate sa iti ofere a doua zi doar 5000 $ , dar poti lua pe loc alta masina. Pierzi , de aceea recomand tuturor care vor veni aici pt. prima data sa se gandeasca f. bine la pasul acesta. Afaceri , asta e .(va urma)


Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

In concluzie , ca oricum nu-mi mai vin in minte si alte ex. Consider ca daca pui in balanta NZ cu RO , si daca te gandesti si la viitorul copiilor tai mai bine alegi NZ cu toate ca e destul de greu la inceput , dar roadele muncii incep sa se vada dupa vreo 2 ani cel putin(in cazul celor mai putin norocosi…)(va urma)

4. MOTIVE SA RAMAI SAU SA PLECI:
Raman - pentru ca m-am zbatut prea mult ca sa ajung aici si sa am mai multe sanse ca in RO;
- pt. ca doresc ca si copii mei sa aiba sanse in viitor si sa nu le fie rusine ca se numesc romani;
- pt. ca e civilizatie si se vede cu ochiul liber , nu se mimeaza ca in ….;
- pt.ca aici exista coruptie ca peste tot dar nu prea ne afecteaza;
- pt. ca am invatat lucruri frumoase de la acest popo(ce-i drept de la unii, macar ma consider bucuroasa ca-i cunosc)
- pt. ca aici daca reusesti sa-ti faci prieteni printer localnici , ii simti foarte aproape de suflet si te ajuta dezinteresati , si doresc din suflet sa le pot compensa ajutorul cit mai mult posibil;
- pt. ca dintr-un salar mediu poti plati toate facturile in casa fara sa mori de foame;
- pt. ca aici am inceput sa ma simt:”CA ACASA”

PLEC doar ca sa vizitez pe cei dragi din RO !


5. IMPRESII PERSONALE:
Am fost pregatita pt. greu , darn u mi-am inchipuit ca o sa dureze asa de mult.Acum incep “apele” sa se aseze , ceea ce recomad la toti, rabdare, si perseverenta (capitole cu care am cam avut probleme)
Din experienta mea as dori sa redau pasii care trebuiesc urmati pt. un inceput bun in NZ , tuturor celor interesati:
- dupa aterizarea pe “pamantul fagaduintei” daca nu la prieteni , la Motel este cel mai convenabil(pręt intre 40-80 $ nz) dupa care luatul ziarului THE PRESS in care poti gasi case cu tot ce vrei , strictul necesar pt. inceput ( paturi cu cersafuri, vesela, masina de spalat, prosoape, etc. ). Daca ai avut noroc si ti-ai gasit un acoperis , urmatorul pas este sa-ti deschizi cont la una din bancile din NZ, nu are importanta care , aici sint cam toate la fel , nu e ca in RO, unde te gandesti care da faliment mai repede?! De la banca se poate merge la IRD , organizatie guvernamentala care iti va aloca un nr. de identitate,apoi la WINZ care te pot sfatui, apoi in acelasi ziar miercurea si sambata , apar foarte multe joburi. Trimis CV-uri , sunat si cautat prin Yellow Pages, mers la agentiile de recrutare in paralel, si pt. inceput acceptat job slabut daca alta posibilitate nu e, pt. experienta, care conteaza foarte mult , pe teritoriul NZ.(imi amintesc ca la primele intreviuri , prima intrebare era cita experienta ( nu conta ce e ), ai pe teritoriul NZ?)
- daca ai bani necesari pt. deposit poti cumpara casa, (nu cum ne-au zis unii ca numai dupa ce esti resident sau esti pe teritoriul NZ de 3 ani,)astfel scutesti bani destui de frumosi cu chiria , care e cam maricica.
- Poti cu timpul sa-ti iei si mobila ta,in felul asta platesti mai putin la chirie si investitia se amortizeaza in 2, 3 ani.
- Si un sfat foarte, foarte important – SA-TI FACI CUNOSCUTI CITI MAI MULTI LOCALNICI - sistemul aici este de “pile neplatite” – eu cunosc pe cutare , el te recomanda la altul care poate avea oricind un job.
- Daca vrei si vei avea nevoie din prima de masina , poti lua din ziarul Buy&Sell &Exchange care apare in fiecare vineri si este ziar special de vanzari si cumparari, sau poti merge la orice dealer de masini , si sint vreo citiva aici… si preturile difera foarte mult , de aceea e bine de studiat piata de masini.
- Cele mai ieftine magazine din NZ de mancaruri sint Pak’N Save, apoi Countdown, care sint deschise cel putin pina la ora 10 seara.
- Cind ai casa poti suna si sa iti instalezi telefon, totul este foarte simplu, si gasesti nr. in cartea de telefon a fiecarei case ( care exista chiar daca nu functioneaza telonul), in oras daca ai abonament poti vorbi cu zilele tot 35 $ platesti pe luna, asa ca ….
In incheiere scuzati eventualele greseli , e cam tarziu la mine iar daca mai sint ceva intrebari , pot raspunde cu cea mai mare placere la toti, indiferent de unde sinteti.

Sa aveti parte numai de bucurii in viata!


Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Am 1000 de intrebari.... nici nu stiu cu ce sa incep:
1. cum ajungi acolo?
2. care este pozitia lor fata de "emigranti"
3. cum este sistemul de invatamant? (de-adevaratelea...)
4. te fac sa te simti ca esti "ratacita" printre ei (adica asa, ca europenii, sunt "distanti")?
daca imi permiti, am sa revin....

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Stati ca am uitat ce era mai important:
www.nzjobs.co.nz



Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns milana spune:

lili, iti pot scrie pe e-mail? vreau sa iti cer mai multe detalii

quote:
Originally posted by ericuta

Stati ca am uitat ce era mai important:
www.nzjobs.co.nz



Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Draga Milana,
Imi cer scuze ca iti scriu acum dar nu am mai intrat de mult pe acest site din lipsa de timp, asa ca.... oricind poti sa-mi scrii pe adresa mea, si cu cea mai mare placere te ajut cu ce pot.
Te pup Lili.

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zen spune:

Draga Ericuta, am citit cu foarte mult interes ceea ce ai scris. Sunt o probabila emigranta si cam adun date de peste tot. Stiu ca vreau sa plec dar nu stiu cu ce sa incep, pt ca nu vreau sa ma dau pe mina unui intermediar. Inteleg ca oricum limba (engleza), trebuie sa o stii la perfectie. as dori sa te intreb si eu cate ceva:
1. Ce inseamna dolar NZ, comparativ cu dolarul din Romania?
2. Care sunt job-urile cele mai bine cotate si platite?
3. Cat te costa efectiv plecarea?

Sper ca nu te obosesc cu prea multele mele intrebari, si astept cu nerabdare un raspuns...

PS Voi citi cu interes ce ne mai scrii!

Mergi la inceput