apel nou pentru adina

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

Motivul pt care nu am dat datele Adinei pe forum am crezut ca sunt clare: stim cu totii ca pot vedea aceste date persoane cu intentii nu tocmai onorabile. Sunt o familie care o duc greu, iar ceva in plus de dus nu este indicat.

DEci, detaliile adresei si modului de contact ale Adinei si familiei ei le puteti gasi la mine.

Cresele din Rahova sunt:

CRESA NR. 11
STR. LERESTI, Nr. 22 021/4205630

CRESA NR. 37
STR. POPOVICI NICOLAE, ELEV, Nr. 20 021/4210063

da, ar fi mai bine la program de zi pt Cristian si pt Adina. Sa nu se piarda si sa existe tentatia "libertatii".

o sa sun azi la amandoua cresele sa vad ce acte trebuiesc si ce program au, cat costa si revin cu detalii.

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


Bravo Freia, foarte bine...poate o vor accepta sa isi duca bebele acolo dimineata si sa il ia la ora 7 seara..ar fi super bine...si vreau sa va spun ca este hotarata sa isi inceapa scoala...sa o continue, si am vorbit cu ea de dimineata si am ajuns la concluzia, ca, va cere pensie alimentara de la tatal biologic al copilului. Pana la urma , nu l-a facut singura.

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

am sunat la crese si treaba sta asa:

Cresa 11 (am inteles ca e cea mai aproape de ele)

mai au locuri acum doar la saptamanal nu se poate lua copilul seara ca asa e poolitica cresei, dar cred ca se poate "lucra" la treaba asta.

costa 42.000 ROL pe zi pt Saptamanl
si 32.000 ROL pe zi pt Zilnic

sa aduca de acasa scutece

Acte:

-Adeverintza de salariat, pt ca este eleva aduce de la scoala Adeverintza ca este eleva la curs zi.
-Copie Certificat Copil
- cerere de completat de la cresa
- o cerere care trebuie completat de med de familie cu istoricul medical si vaccinuri

IMPORTANT: accepta copii de la 1 an. si sa aiba vaccinul antirujeolic facut, fara acest vaccin nu este acceptat in comunitate nicaieri. Vaccinul se face intre varsta de 9 luni si 1 an. Trebuie vb la medicul ei de familie si vazut ce si cum. Am inteles de la cresa ca acest vaciin s-ar gasi greui si din fiola respectiva se face vaccin la mai multi copii odata.

Cresa 37

este o cresa mica si accepta copii de la 1 an jumate. Au spatiu restrans, putin personal siu nu se pot ocupa de copii sub varsta asta pt ca necesita mai multa tentie si ingrijire decat cei de 1 an jumate.

acte: la fel ca cele de mai sus si analeze: micro si vaserman mama, si pt copi coporoparazitologic, vaccinurile la zi.

pretul este acelasi, programul la fel.

Eu cred ca prima este cea indicata, dat ca este si mai aproape de casa Adinei. Acum... trebuie mers si vorbit la cresa fatza in fatza cu persoan care are factor de decizie si sa vedem daca se poate cotiza.

M-a auzit o colega vb la telefon la cresa si despre Adina si mi-a promis ca o sa imi dea si ea la salariu niste banuti.

Am vb si cu mama Adinei mai devreme si Cristian a papat deja cateva borcanele din ce i-am lasat eu Duminica. Nua re astampar, nu mai vrea sa stea locului nici in premergator nici in scaunul de masa. A stat cu el in bratze toata ziua. Smecherul ala mic e un lipicios si jumatate.





Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

pashosha stii de hartia pe care a pus-o tatal copilului pe Adina s ao semneze? si de cea pe care mama Adinei l-a pus pe el sa o semneze?

ti-a povestit Adina?

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

D aFreia, stiu, dar nu stiu ce valoare are caci nu a fost cu martori declarati ...
am fost 5 minute la Adina...mama ei asteapta tel de la tine Freia, ca sa purceada la drum sa vorbeasca la gradinita..eu am fost sunata de Andreea, minunata mamica, care ii plateste cresa lui Cristian si a ramas ca o sa trec intr o zi, in drum spre casa, de la birou(imi este in drum) sa iau banutii si sa ii dau bunicii baiatului, asta in cazul in care nu ai tu timp Freia.
Nina, s-a oferit sa dea hainute pentru copil, si ii multumim frumos...
Adina, are nevoie de lapte bebelac, am inteles..
M-am uitat la avizier si am vazut afisat restante care cumulate dau cam 29 milioane lei, plus ca au restante la ICRAL, pentru ratele la casa suma de 1 milion lunar, timp de 2 ani..calculati voi, plus dobanda..
Eu am facut un singur lucru fetelor..am rugat o pa mama Adinei sa pregateasca o hartie oficial de la ICRAL cat au de plata , ca datorie...si cum s-a calculat dobanda plus consecinte...si de asemena o hartie oficiala de la asociatia locatarilor, restanta plus dobanda si cum au calculat dobanda.


http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

eu nu am cum sa ajung la ele decat sambata sau duminica si asta printre picaturi, eu stau incelalat capat al bucurestiului si tramvaiul care ma ducea la el ede la mine numai fc ca se lucreaza la linie. deci daca ii poti lua tu banutii pt cresa ar fi super perfect.



Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

nu este nici o problema ca tot mi e in drum...Andreea, iarta ma dar nu am scris numarul tau, daca poti sa ma contactezi tu te rog ca sa ne vedem sa iau banutii.
Inca o intrebare..eu tot ce am avut i am dar bellei..are cineva si nu ii mai trebuie un carut ptr bebe...ea are unul dar este rupt, la fel ca si patutul de bebe, ca daca avea tarc era mai usor sa il tina..iar carut nici nu mai zic..abea il mai cara si adina pe Cristian..
ma scuzati ca va intreb dar mi se rupe inima de ele

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

carutzul care i l-am dat s-a rupt? de ce n-a zis nimci fata asta cand vb cu ea la telefon? cautam unul, sa vedem ce gasim.

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Buna, nu stiu ce sa iti zic Freia, dar daca tot ai intrebat, sa stii ca si patutul este ambalat si pus pe sifonier caci si acela este rupt si nefolosibil.
Oricum, Andreea este o draguta, in sensul ca , dupa ce ca ii plateste cresa, s-a oferit sa doneze ea carutul care l-a avut in folosinta si sa ii cumpere lapte Bebelac..
De asemenea, am vorbit cu irina Reisler si s-a oferit sa facem o emisiune cu si despre ADINA si bebele ei, precum si despre situatia lor financiara..
Concluzie, Freia, daca ai timp ar fi bine sa te ocupi tu de filmarile cu Irina Reisler, iar cele necesare , le culeg eu de pe unde ajung..
Cresa nu o poate incepe mai devreme de decembrie..atunci cand implineste 1an, si de aceea, ar fi bine daca are cineva cum sa o ajute cu un tarc..el este mic, nu sta inca in picioare, mama lui are scoala, si 3 ore servici, deci va trebui sa stea si in tarc..Bunica nu il poate tine in brate prea mult din cauza bolii, iar casa este plina de mobilier si are sanse foarte mari sa se loveasca...deci tarcul este cel mai indicat..daca nu are nimeni , o sa vedem cum se poate carpi cel existent..
Hainute are de la NInA...si de la danateo, laptic si carut de la Andreea...eu 3 mil pe luna cu serviciul..din cei 3 mil, eu ei ii dau doar 1,5 mil, restul, adica jumatate, dau direct la intretinere..
este de preferat sa fie cineva disponibil sa mearga sa faca platile la ICRAL cand va fi cazul, eu le voi face la intretinere.

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

da, pashosha, daca pot sa ajut ma duc cu placere. numai sa imi spui ce si cum. Ca sa imi pot lua si liber de la servici.

Tarc nu stiu de unde am putea face rost, poate sa punem intrebarea la bazar sau un anuntz separat.



Freia si Alexa

Mergi la inceput