Copilasi din 1998 (02)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:


Buna Cary si Katy,

Am citit mesajele voastre,mutumesc pt actualizarea din catalog si pt site, Diana s-a jucat ieri pe el. Mi-am adus aminte inca un site: www.pollypocket.com

Va doresc o zi buna si mult spor in ale profesiei de mamica! Orhidee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Sa ma explic de ce am scris Disney in diverse variante.Sa iau de exemplu povestea Cenusaresei care o gasesti aici scrisa in cateva cuvinte cam 10 pagini cu o propozitie pe fiecare pagina ca sa citeasca copii foarte mici.Apoi o gasesti putin mai detaliata cu 2-3 propozitii pe pagina si asa mai departe pana varianta intreaga cu mult scris si cu desene mici.Apoi au si CenusareasaII carte scrisa dupa film .Eu ma refeream ca sub eticheta Disney gasesti titluri diferite ale aceleasi povesti clasice cu cateva diferente.
Cat despre yahoo nu prea cred eu incerc sa o tin cat mai departe de calculator mai ales de chat.Si apoi si sa o las nu are timp.Sambata dupa niste petreceri s-a dus la culcare la 6 si s-a trezit a doua zi dimineata la 7.Si cam asa e in fiecare zi.

Numai bine
Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:


Buna Katy,

Mersi pt explicatii, acum am venit acasa, da, am inteles despre ce variante imi spui. Stii ce am cumparat noi prin Scholastic: Grimm's Complete Fairy Tales (au avut un pret bun), dar din pacate "fara poze"; Dianei inca ii plac povestile cu ilustratii.

Cat despre Messenger,nu-i nimic ca nu se pot vedea. Diana oricum nu intra singura pe chat - una la mana nu stie si in al doilea rand singura nu are voie (chiar daca ar sti. Dar voi sunteti suprasolicitati in zona aceea, noi pe aici ne cam plictisim, neavand prieteni....Avantaj voi!

Sanatate si mult spor in ale profesiei de mamica! Orhidee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Nici eu nu las copilul pe chat,dar nici pe internet,de regula sotul sparge joculete si i le pune separat pe calculatorul Rebeccai,care NU are iesire la internet INCA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:


Diana nu are calculatorul ei, dar ea este o natura obedienta si nu deschide nimic altceva cand i se spune cu ce joc se poate juca; este atat de preocupata cand se joaca, incat nici nu o intereseaza decat joculetul ei, sau filmul la care se uita. Dar nici pop-up-uri nu ne apar, pt ca avem anti pop-up si deci d.p.d.v al "neprevazutului" suntem bine, Doamne fereste, sa bat in lemn.

De jucat cred ca se joaca de 2 ori pe saptamana pe calculator, iar la TV mai mult in weekend, cu toate ca nici in weekend nu ii ramane timp - sambata merge la lb. romana iar duminica la desen.

Va doresc numai bine si mult noroc! Orhidee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:


Hei, ce mai faceti? Ce noutati mai aveti? In weekend pe unde v-ati plimbat? Cam multe intrebari... Noi nu prea avem noutati, la scoala aveau un concurs de "spelling" care s-a amanat; de fapt nu se mai organizeaza, iar eu atat de mult am pus-o pe Diana la treaba....dar oricum nu-i strica pregatirea.

Katy la voi au acelasi sistem ca aici, adica cu teste - mate si engleza, in fiecare vineri? Din cate am inteles eu, fiecare scoala are o programa scolara diferita.

Cary draga, ce crezi ca ne-au trimis niste prieteni din Romania?! Un caiet-abecedar unde poate exersa liniute , bastonase, ousoare... Eu tot i-am explicat Dianei cum invata copii din Romania sa scrie. Nu stiu daca ai aflat dar pe aici nu au abecedare si nici liniute, ousoare nu scriu, nici la gradinita, nici in clasa I. Sunt invatati direct litere de tipar! Asa ca la capitolul caligrafie tot in tara sunt mai bine, aici nici macar nu se invata caligrafia!

A, si mi-am adus aminte sa va intreb ceva. Copii nostri de 7 sau aproape 7 anisori mai au de facut vreun vaccin? Voi ce stiti?

Cu drag si spor in ale profesiei de mamica! Orhidee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Eu is pe fuga astazi fiind zi scurta la scoala asa ca trebuie sa o iau mai devreme.Succes la "caligrafie" la noi nu a dat rezultate tot ce stie ea face.Si apoi cata caligrafie am facut noi nu ne-a invatat cum sa ne descurcam in viata .Aici o singura data m-a laudat cineva dupa ce am completat un formular si a fost mirata ca intelege ce am scris.Da nu se castiga bani pe scris frumos asa prentru imagine doar..Si eu insist sa scrie frumos si ingrijit insa daca nu ma sustine si scoala e mai greu.In Romania cred ca mai au inca ora de caligrafie?Nu-i asa Cary?Teste la scoala au cand ii trazneste profesoarei nu au o zi anume si da fiecare scoala are obiceiurile ei(ca sa extind fiecare district are reguli proprii)."spelingul"l-au avut prin februarie dar nu e cine stie ce de capul lui.Mai mult strangere de fonduri pt. scoala.Ca sa te inscrii trebuie sa platesti si apoi in functie de cate cuvinte corecte ai mai faci niste donatii.
cat despre vaccinuri de cat timp esti aici?Ca de obicei le completeaza inainte de kindergarten.Am fugit ...ca e tarziu.

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Este adevarat ce spui tu despre scris Katy ca din scris citet nu faci bani. Numai ca atunci cand scrii frumos nimeni nu observa, dar cand scrii urat toata lumea remarca. Noi ne ocupam de caligrafie acasica, pt ca eu am ceva retineri in felul in care invata pe aici copilasii sa scrie...ce metode au invatatorii, dar mai bine sa ma abtin de la comentarii.

Luni si Diana mea are liber, dar astazi au program normal pana la ora 15,00. Va doresc un sfarsit de saptamana cat mai placut, numai bine, orhidee! Ma duc si eu la scoala dupa a mea fetita !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Cat priveste scoala romaneasca,dragelor,sigur ca mai este CALIGRAFIA,dar inca nu stiu cate ore pe saptamana,caci REBI abia din toamna va merge la scoala,DAR vad ca la gradinita in grupa mare au niste caiete speciale,unde sunt litere de mana facute integral,apoi urmeaza cele punctate,unde copilul uneste punctele cu creionul ca sa faca litera,iar apoi liniile sunt libere pentru a face copilul singurel,dupa exemplul din fata.
Cu respectiva litera mai sunt si imagini care incep cu litera si imagini care au intrudus in el respectiva litera,asta pentru a se vedea pronuntia.

De exemplu:
Ou,Omida,Oala,Os,
Roman,Radio,Ghiocel.

Va doresc un w-e cat mai placut si cu mult soare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Acum sa imi continui ideea, ma bucur ca intre timp a postat si Cary cateva explicatii referitoare la caligrafie. Este foarte bine ca inca de la gradinita incearca sa le formeze mana copiilor, ma bucur ca este asa in Ro.

Concursul de "spelling" nu l-au avut chiar daca spui tu ca mai mult este organizat pt strangere de fonduri, dar ceva-ceva tot e, putintel tot isi imbogatesc cunostintele.

Cat despre vaccinuri,(suntem de 3 ani si ceva prin zona, dar nu prea avem contacte cu alte mamici) nu stiam ca alte vaccinuri nu mai au de facut; decat cele necesare inainte de a incepe gradinita. Aici nu te anunta nimeni, nu iti tine nimeni evidenta ce vaccinuri ai de facut, ce ar mai trebui.. si ma gandeam sa nu ne scape vreunul.

Inca odata va urez un sfarsit de saptamana cat mai relaxant! Cu drag, Orhidee!

Mergi la inceput