Copilasi din 1998 (02)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Noi o sa avem un weekend tare incarcat asa ca scriu acum cateva randuri.Orhidee in legatura cu vaccinurile nu ai asigurare?Ca atunci cand te duci la control la un an sau la doi iti spun ei daca mai ai nevoie de ceva...Si scoala iti cere fisa medicala din cate stiu asa ca daca nu ai auzit de la nimeni nimic inseamna ca e in ordine .Ziceai de felul in care invata sa scrie aici..eu spre exemplu am insistat ca asa cum scriu ei de tipar dar macar alea sa arate cum trebuie.Nu o litera la nord si alta la sud si stramb si cuvinte in toate directiile.Asa ca in ce priveste scrisul asta e acceptabil la scrisul de mana sper sa lucram in vara ca si cu cititul de altfel.
Sa stiu ca eu mi-am facut prieteni de la scoala ma intalnesc cu mamici in fiecare dimineata si mai vorbim.Si uite ca mai vin si eu cu o intrebare:ale voastre fete(si baieti dar cred ca e mult mai specific fetelor)mai fac crize de personalitate(sau de isterie daca va e mai usor sa intelegeti)cand din te miri ce se supara si incep sa planga si cand vrei sa o linistesti daca te aproprii de ea tipa si mai tare?Eram si eu curioasa daca se mai intampla la varsta asta...ca desi foarte rar, la cateva luni o data, mai avem si cate o distractie de genul celei descrise.
Numai bine Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Katy se pare ca noi am scapat de mult de acele crize de isterie,acum face Axel dar sper sa-i treaca repede,caci nu sunt dese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Da, ai dreptate ca ne cer fisa medicala la inceputul anului si de la dentist o data la 6 luni ne vine o hartituta ca sa ne reaminteasca de consultatie.

De intalnit nu ma intalnesc cu alte mamici, majoritatea muncesc, deci nu prea au timp de sindrofii.

Cat despre crizele copiilor, Diana mea cateodata tipa asa tare incat m-a pus pe ganduri. Dar eu m-am gandit ca neavand prea multi copii cu care sa se joace si sa-si consume energia, s-ar putea asta sa fie cauza.

Orice ar fi cred ca este o perioada de tranzitie. Dar am observat ceva ceea ce are efect: compartamentul rau al copilului trebuie ignorat, iar cel bun recompensat. Deci daca face ceva ce nu-ti place, sau ti se pare ca "a sarit saua" pur si simplu nu-i acorzi nici o importanta, nu comentezi ceea ce a facut in nici fel.
In schimb atunci cand face ceva bine/corect o lauzi, ii spui ce mandra esti de ea, depinde la ce reactioneaza a ta fetita.

Eu tot incerc cu Diana mea sa ma stapanesc/controlez sa nu tip la ea. Chiar ea mi-a zis, da, dar tu tipi la mine mai tare !!! De unde am tras concluzia ca ei fac totul prin imitatie...

Cary, cred ca pt tine este atat de interesant sa poti observa modul in care reactioneaza fetele si baietii. Cel mai placut cred ca este cand te poti recunoaste in copii tai.

Cu drag si spor in ale profesiei de mamica, orhidee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

quote:
Originally posted by katy

Si uite ca mai vin si eu cu o intrebare:ale voastre fete(si baieti dar cred ca e mult mai specific fetelor)mai fac crize de personalitate(sau de isterie daca va e mai usor sa intelegeti)cand din te miri ce se supara si incep sa planga si cand vrei sa o linistesti daca te aproprii de ea tipa si mai tare?Eram si eu curioasa daca se mai intampla la varsta asta...ca desi foarte rar, la cateva luni o data, mai avem si cate o distractie de genul celei descrise.
Numai bine Katy



Fata mea mai face CRIZE din cand in cand. Rar, ce-i drept. Apar in general in perioadele cand e obosita. De ex. saptamana trecuta a fost in excursie miercuri: plecat 7.30, venit 19.30. Dupa care au urmat zile cu program normal: scoala, sport etc. Pana miercuri a fost un ingeras (fiindca stia ca daca nu se poarta bine rateaza excursia). Dupa excursie insa ... au urmat vreo doua zile teribile: crize, certuri ... Dar acum avem o "perioada" buna ... poate fiindca vine 1 Iunie ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Dori,ce speculanta este fica-ta!

Rebecca este cuminte caci i-am demonstrat ca am TINERE de minte,la capitolul boroboate,cand imi spune sa-i cumpar ceva,ii amintesc CE a facut si tace ca pestele,de aceea incearca din rasputeri sa nu prea faca ceva care ma supere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Eu ma gandesc ca poate numai fetele se manifesta asa cu mamicile, cum nu am baiat nu pot face nici o comparatie, iar Cary cred ca nu ne poate ajuta Axel fiind prea mititel si la o etapa diferita... poate ca o mamica cu baietel de 7 ani ne-ar putea elucida misterul.

A mea fata se poarta diferit cu sotul meu, oricum se vad si foarte putin - cateva ore pe zi- iar eu toata ziua cu ea, cred ca si autoritatea mea de parinte s-a erodat...

Cand Diana mea face ceva gresit o pedepsesc chiar in momentul respectiv si incheiem subiectul. Ma deranjeaza atunci cand face a doua oara aceeasi gresala si atunci ii reimprospatez memoria...Dar nu conditionez recompensele in functie de nazbatii.

Cu drag si spor in ale profesiei de mamica, Orhidee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Dragi mamici SA NE TRAIASCA COPILASII! sa aiba parte numai de bucurii si vise implinite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuminitaB spune:

La multi ani pentru toti copilasii.

Cristi inca nu are 7 ani dar CRIZE are, la greu. Culmea este ca teoria despre stapinirea acestor crize o stiu foarte bine, in practica insa nu-mi iese de fiecare data. Cele mai dese certuri se isca dimineata cind trebuie sa ne pregatim pentru gradinita: Cristi du-te la baie, Cristi imbraca-te. Raspuns invariabil: da, imediat dar miinile si picioarele nu se misca pentru a realiza ceva si de aici insistentele mele si refuzul lui si mai indirjit de a face ce trebuie. E adevarat ca e somnoros dimineata, am incercat si sa luam "treburile de dimineata" in joaca sa fie mai placut pentru el, si cu pedepse, degeaba, fiecare dimineata e o lupta pina ajungem la usa. Dupa aia totul e ok. Cred ca este si un pic de gelozie pentru ca stie ca eu ramin acasa cu bebe si el trebuie sa mearga la gradi (il duce bunica). Desi, daca stau bine sa ma gindesc, aveam problema asta si inainte de a veni bebe, insa nu atit de des, adica aveam si dimineti bune, in care ne intelegeam ca "oamenii".

Ce ma intriga pe mine este faptul ca plinge foarte usor, din te miri ce, daca pierde la vreun joc, daca ii cade pe jos ceva de mincare si trebuie sa curete dupa aceea (desi nu l-a apostrofat nimeni pentru asta, doar l-am pus sa curete), daca nu poate sa faca ceva singur cum ar fi sa se lege la sireturi. Il tot rugam de fiecare data sa nu mai plinga si sa incerce sa rezolve situatia singur sau chemindu-ne in ajutor dar fara miorlaituri. Degeaba. Din ce ii spunem sa nu mai plinga parca plinge si mai tare.

Cred ca mie mi-ar fi de folos "super nanny", desi v-am spus, teoria o stiu bine, practica ma omoara.

LuminitaB
mami lui Tudor 2.12.2004 si a lui Cri 24.12.1998

Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul.

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Multumim de urari Cary si voua va dorim multa sanatate si bucurii!
La multi ani baietilor si fetitelor dar si mamicilor!

Hei, Luminita dar chestia asta cu mersul dimineata la baie o avem si noi. Astazi chiar m-am abtinut sa-i amintesc sa mearga, am vrut sa o las sa plece la scoala asa, dar nu m-am indurat...

Cateodata am impresia ca pur si simplu imi testeaza nervii a mea fata, ma pune la incercare sa vada cat rezist fara sa-i fac observatii... Stie foarte bine ce are de facut inainte de a merge la scoala, cand se intoarce de la scoala. Cu toate acestea face pe uituca - i le-am si scris sub forma de tabel - ca m-am saturat sa-i tot repet...

In fine astazi este ziua lor si nu ar trebui sa fim atat de exigente. Aici nu se sarbatoreste ziua copilului si oricum Diana mea si-a adus aminte ca intr-un an eu i-am zis ca ziua copilului este in fiecare zi si nu se asteapta la cadouri sau alte surprize.
Incercam in alt fel decat prin cadouri si mancare sa sarbatorim!

Cu mult drag si spor in ale profesiei de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Rebecca abia asteapta sa mearga la gradinita,cand se strezeste,se duce SINGURICA la baie,face nevoile,se spala pe dinti,pe ochi,apoi se imbraca si se piaptana;de regula este foarte COCHETA,isi asorteaza clamele si bilutele de par in functie de culoarea bluzitei.

Eu cred ca in cazul vostru ar trebui sa puneti in practica un TABEL DE REGULI(poate se imbunatateste treaba):
-daca NU faci CEVA,nu primesti dulciuri,
-Nu faci X,nu te las la TV,
-NU faci Y,nu te las la joaca,
-NU faci Z,nu desenam azi

Si tot asa!
Succes!

Mergi la inceput