Copilasi din 1998 (02)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Cornelia J.B.J sunt niste carticele pe care ei invata sa citeasca dar nu reflecta prea mult la ceea ce citesc.Cum zic eu cuvinte insirate.Ceea ce nu e rau ca isi formeaza fluenta in citit.Si cum altfel sa atragi copii americani sa citeasca decat prin niste carti care sa concureze jocurile pe calculator,Gameboy,playstation si ce mai vreti voi.Trebuie sa fie tare haioase pt. ei.Si eu o ajut la teme cu dictionarul langa mine asa ca nu te ingrijora cert e ca invatam si noi incet incet cu ei limba engleza.Si ce mai stiam cand am venit aici sau ma rog asa credeam eu ca stiu angleza
Cat despre inregistrat singuri a mea are o statie karaoke si se mai joaca din cand in cand cu ea.Nu prea des insa.
Cary fetita ta e inca la gradinita?Ce bine!A mea termina clasa intai si incep sa regret ca am dat-o la scoala asa devreme.Acum nu mai are asa mult timp de joaca si o sa fie din ce in ce mai greu.

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Cornelia,Rebi de mica a avut inclinatii tehnice,asa ca avand in vedere ca i-am aratat treaba cu inregistrarea acum 2 ani(am uitat)si o s-o intreb pe ea diseara!!!asa ca revin maine.

Eu trebuie s-o dau in toamna la scoala(ceea ce se va si intampla)caci deja stie sa citeasca,iar la gradi(grupa mare)se plictiseste,deci vom sari peste grupa pregatitoare.

La calculator o las dar nu sa se joace,face lecti pe CD-uri,deseneaza si are jocuri de matematica,isi i-a singura poze pe disketa si le duce la ea in calculator,salveaza singura ceea ce deseneaza si schimba CD fara nici o problema,de fapt i-am aratat cam de 3-4 ori si a prins fata.
Pe curand ca trebuie sa ma apuc de job!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Am revenit dupa ce m-a scolit Rebecca.
Pt.inregistrarea cantecelor si poeziilor va trebuie o pereche de casti cu microfon.
DECI:

-din START dati clic dreapta si alegeti PROGRAMS,apoi alegeti ACCESORII,apoi alegeti ENTERTAINEMENT,apoi alegeti SOUND si RECORDER.
GATA!!!!!

Cantecele si poeziile le recita si canta copilul apoi le salvati sub diverse nume si le poate asculta si exersa in acelasi timp.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Buna fetele,

Iata-ma-s tot eu cea veche (parca asa incepea un cantec!), numai ca am un nou nume de utilizator.

Cary mersi de informatie, in weekend incercam sa punem in practica smecheriile cu inregistratul, sa vedem cum ne descurcam !!! Cary, cat despre engleza, nu stiu daca in Ro, sunt jocuri pe calculator cu ursuletul Pooh, tin minte ca noi eram inca in RO, iar sotul ii aducea Dianei CD-uri cu Pooh, atat de amuzante si in acelasi timp educative. Daca te intereseaza sunt si site-uri (i le-au dat Dianei de la scoala)unde copii isi pot verifica/imbunatati cunostintele de engleza. Dar cum voi sunteti avansati in ale calculatoarelor, cred ca tu stii deja de jocurile acestea. Daca vrei pot sa iti scriu link-urile data viitoare daca le vrei desigur.

Ma tot gandesc ca ceea ce povestim pe aici, nu este un subiect de atractie si pt alte mamici. Ar fi fost interesant sa aflam si parerile altor mamici, dar pt ca noi discutam mai multe ce fac fetele...subiectul nu este valabil si pt mamicile de baieti.

Katy, voi ce ati mai citit? spuneti-ne si noua, ca sa imprumutam si noi de la biblioteca. Noi prin zona noastra suntem singuri iar Diana mea se joaca cu o fetita din Bulgaria, nu avem prieteni si nici rude asa ca este mai greu sa iti inveti copilul lb. romana cand el o aude doar cand este si tati acasa...
Poate ca tu stai mai bine la capitolul asta si aveti un cerc al vostru de prieteni. Noi suntem de 3 ani jumate pe aici. Din Ro am aterizat aici. Iar Diana in primul an la pre-kindergarten Diana mea era un ghem de nervi, le vorbea copiilor lb. romana si se mira ca nu o intelege nimeni!!!

Ma tot intreb cum asa putea sa tin aprins interesul pt lb. romana. Cand am fost la biserica a fost mirata cand a auzit "Tatal nostru" spunandu-se in lb. romana si ma intreba de unde stiu rugaciunea toti oamenii???!!
Diana este interesata doar de "libertatea" din Ro, pt ca acolo copii merg/se intorc singuri de la scoala.

Ma opresc aici ca iar ma lungesc cu scrisul si imi ramane treaba nefacuta! Va doresc un sfarsit de saptamana antrenant si trait din plin!

Cu drag si spor in ale profesiei de mamica! Orhidee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Mai, da ce nume frumos ti-ai tras,zau ca mor de invidie!!!!

Cand sotul meu a fost in State a luat CD cu limba engleza,care sunt mici joculete,foarte instructive si Rebi le asculta de pe la 4 ani,avand in vedere ca le are cu cifrele,ii placea teribil de mult sa apese pe sageata,iar pe eran sa apara cifra si in boxe se auzea pronuntia,asta facea singurica le ea in camera,iar cand mergeam in parc o puneam sa-mi spuna pe sarite 76,58,29,sau orice alta cifra pana la 100 in engleza si era tare incantata ca le stie!!!!
Acum trebuie sa apelez la spiritul de competitie,i-au un caiet si pentru ce stie pun de fiecare data 5 puncte,daca nu stie tai 5 puncte,la fel este si in cazul meu,daca nu stiu ceea ce ma intreaba Rebi,iar la sfarsit facem socoteala sa vedem CINE a invins la puncte!!!!
Cred ca v-ati dat seama ca eu trisez,ma fac ca nu prea stiu!?!!!
Te rog cand ai timp sa-mi trimiti si mie adresele de site-uri de care aminteai mai sus ca nu le stiu.
O sa fac curand si modificarea in catalog,ca sa miroasa frumos si Catalogul.

W-E placut tuturor!

Si apropo, DE CE crezi ca aceste metode se aplica doar fetelor??? ca eu sunt mamica de ambele sexe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Inspirata schimbare.Daca ar fi sa imi schimb nick-ul as pune frezia ca sunt inebunita dupa miros .As dormi cu ele nu altceva.Cary uite aici un link http://www.starfall.com/ pe care eu l-am gasit interesant.Si pentru tine noua orhidee daca nu stii cumva de el.Despre citit mai sunt niste carti din seria "Magic Tree House" dar astea sunt putin mai greu de inteles si trebuie sa le selectezi atent ca mai au si povesti cu mumii si dinozauri si ninjas..Apoi cartile Disney in diferite variante dar care sunt mai greu de citit pt. ca au cuvinte ceva mai complicate.Dar cred ca ai auzit de "Scholastic" si acolo te poti ghida ce carti sunt pentru varsta asta.Scuze ca unele informatii nu folosesc decat aici in State dar voi acolo in tara va informati mai usor sunteti mai aproape unii de altii...

Numai bine
Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Saru-mana pentru link o sa intru si eu maine pe el,caci dupa masa am o vizita si timpul imi este ocupat!
La capitolul flori mie imi plac cele parfumate tare cum ar fi Zambila sau Crinul de gradina.

Hai pupici si s-auzim de bina!

P.S. Am facut modificarea si in Catalog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Buna,

Imi cer scuzele de rigoare pt intarzierea cu care raspund. Mi-am luat un nou nume pt ca in zodiacul floral sunt orhidee (daca va intereseaza am sa-l caut pe aici si vi-l trimit si voua). De placut in schimb imi plac toate florile, nu am preferinte. Stiu ca mai are cineva acest nume dar in engleza.

Katy mersi pt site, intradevar nu-l stiam. Magic tree house citesc si ei la scoala sunt pe diferite subiecte, avem si in biblioteca proprie cateva. Crezi ca fetele noastre s-ar putea vedea si vorbi pe Yahoo Messenger? Si avem si un site pt voi unde puteti asculta povesti citite de actori celebri (nu chiar atat de celebri..)www.listeninglibrary.com

Si acum Cary iti promisesem intr-un e-mail anterior sa-ti scriu cateva site-uri. Ceea ce avem de la scoala sunt urmatoarele: www.eduplace.com (trebuie sa-i selectezi tu Rebecai cam ce i-ar placea ei, pt ca este cam stufos site-ul) www.pbskids.org

Celelalte s-ar putea sa le stii si tu dar eu totusi am sa le scriu: www.playhousedisney.com , www.nickjr.com , www.barbie.com
Dianei ii place cel mai mult pe plauhousedisney si barbie sa se joace.

Cat despre fetite - baieti, nu cred ca ar trebui sa existe diferente in felul in care ii educam, numai ca aici exista anumite jocuri, filme, carti pt fete si altele pt baieti. Se targeteaza fetele sau baietii. Sau la Tv programe speciale pt pensionari, gradinari, iubitorii de jazz, etc.
In fine este inradacinata ideea ca fetele nu prea au nevoie de matematica sau mai bine zis pe motivul ca sunt fete nu li se pretinde sa faca socoteli tot atat de rapid precum baietilor (daca gresesc cumva Katy sa ma corectezi, poate ca este numai o impresie gresita ceea ce am observat eu). Ce varsta are baietelul tau Cary?

In fine iar vorbesc, vorbesc...Sa ne auzim cu bine. Mult noroc si spor in ale profesiei de mamica! Cu drag, orhidee. Va urez o saptamana usoara si plina de impliniri profesionale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Katy, apropo de cartile Disney stii ca nu am inteles la care te referi. Nu am auzit decat de povestile scrise de Disney, dar altele nu avem, mai sunt altele? De Scholastic stim, ca ne trimit de la scoala o brosura si comandam prin ei. Cu mult drag, orhidee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Pupici pentru site-uri,pe cel cu Barbie il avea.
Axel are 2 ani si aproape 3 luni.

Si eu cred ca nu ar trebui sa existe diferentieri de educatie pentru cele 2 sexe.

Mergi la inceput