Copilasi din 1998 (02)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Daca doriti sa echilibram balanta, atunci iata:
Baiatul nostru cel mic, Victor, este nascut pe data de 01.11.1998

Anca,

Am mutat-o eu pe ANCA caci din greseala a postat la Prima parte a subiectului"Copilasi din 1998".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Astazi am actualizat Catalogul si din nou este "=" ,adica egalitate intre sexe!!!!!

Bine ati venit la noi Victor si Andrei,multe salutari mamicilor voastre si haideti la povesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia Branzan spune:

As avea si eu o intrebare adresata mamicilor cu copii bilingvi. Nu stiu daca face parte din subiectul acestui forum....dar as vrea sa cunosc si parerea altor mamici care se confrunta cu aceeasi situatie; cum ii incurajeaza sa foloseasca limba romana fara sa aiba de suferit limba tarii de "adoptie". Pentru ca Diana mea de cate ori ii amintesc se supara si-mi spune ca ii este mult mai usor in engleza... iar anul trecut nu am fost in Romania si ii este mai greu cu limba romana. Eu tin foarte mult ca ea sa vorbeasca corect romana, dar cred ca ceva imi scapa !

Astept cu nerabdare sugestiile voastre! Cu mutumiri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Inca o data mersi Cary.Vad ca mesajul meu anterior nu a aparut.
Cornelia la noi e asa:la scoala engleza acasa romana .Vorbim numai romaneste in casa nu are greutati de exprimare in romana chiar daca mai face greseli gramaticale sau mai scoate cuvinte bilingve dar o corectez pe cat posibil.Niciodata nu mi-a zis ca ii e greu sa vorbeasca in romana dar si eu am lasat-o cate o data sa se joace cu jucariile si sa vorbeasca in engleza daca asa a vrut.Problema noastra e vocabularul cam slab in romana dar muncim si la sta adica i-am zis ca atunci cand vrea sa imi spuna ceva si nu stie cuvantul sa ma intrebe nu sa treaca la engleza cum i-ar fi mai usor.Eu ii mai citesc din cand in cand si in romana am inceput si cu ea dar nu am fortat-o prea tare ca e in clasa intai aici si invata sa citeasca si in engleza nu am vrut sa fortez nota si sa fie o varza in capul ei.Dar stie literele romanesti citeste sacadat nu cursiv si deocamdata cred ca e bine asa.In vacanta sper sa mai imbunatatim cititul in romana.Eu ti-am zis cum e la noi nu stiu daca te ajuta sau nu...

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Eu sunt in RO si doresc ca fetita mea sa stie BINE engleza de aceea noi ne jucam cu,cuvinte si propozitiile,trebuie sa am multa rabdare si sa speculez momentele cand vrea ceva atunci ii spun ca DA,DAR daca ne jucam in engleza!!!!
Si la gradinita face engleza.
Nu vreau sa insist prea tare ca joaca sa devina o corvoada!!!

Mult succes si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia Branzan spune:

Dragele mele, Katy si Cary am prins ideea voastra, deci pana la urma arta de a fi parinte implica multe "fineturi", se pare ca voi sunteti mai rabdatoare decat mine cu fetitele voastre. Cateodata am impresia ca sunt un parinte greu de suportat, probabil ca atunci cand ai doar un copil ai pretentii mai mari...
Asa cum spui tu Cary, trebuie sa stii sa alegi si momentul optim si cu cat sunt mai mici cu atat invata o limba straina mai usor (asta este conceptia mea), dar in Romania este mai greu, pt ca in jurul ei aude numai limba romana, si totusi sunt si acolo posibilitati: canalele de desene animate si filmulete pt ei in engleza. Chiar si carti frumoase in engleza am vazut in Romania, am cumparat si noi cand am fost in vacanta, pt ca i-au placut Dianei ilustratiile.
Katy draga, noi pe aici in zona aceasta nu prea stim romani si Diana nu se joaca cu copii care stiu lb. romana, asa mi-ar fi placut mie, rudele inca nu le-am adus, deci numai eu vorbesc cu ea limba romana si sotul cand are timp disponibil (ritmul in care se lucreaza pe aici cred ca-l stii, asa ca..) si cu o floare nu se face primavara!Acum mai nou este la cartile cu Junie B. Jones si rade prin casa de una singura cand citeste, daca cumva nu ai auzit de ele ti le recomandam cu placere. Imi pare rau cu nu gasim ceva in lb.romana tot atat de captivant. Am sa urmez sfatul vostru, si am sa creez "momente prielnice" pt. limba romana.
Cu poeziile cum stau fetitele voastre? Aici nu ii invata pe copii poezii cel putin cum ne invatau pe noi in Romania, si cateodata (sper sa gresesc) am impresia ca nu-i incurajeaza deloc sa-si exerseze memoria. In speranta ca nu am fost plictisitoare, inchei aici pana nu depasesc anumite limite in ale scrisului.
Va multumesc, Cary si Katy. Cu drag si spor in ale profesiei de parinte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Uite asa devin eu dependenta de forum .Un raspuns azi unul maine si tot asa. Dar Cornelia mi-ai amintit de Junie B. Jones si nu ma puteam abtine.Ce le-o fi placand frate atat stilul asta de literatura..Ca nici macar literar nu sunt scrise.Au destule greseli de fapt cineva spunea ca sunt scrise exact cu limbajul copiilor de 7-8 ani.Si eu am colectie cand apare ceva nou ma pune sa i le cumpar insa sper sa se lecuiasca pentru ca in curand terminam cu ele.A si inca ceva.Ca sa inveti o limba straina(si nu numai)aici ma refer de exemplu la romana sau engleza trebuie perseverenta si regularitate.Ca Ana citea bine asta iarna in romana vreo juma' de abecedar nu am mai facut cu ea o vreme si a uitat aproape tot.Si acu' am inceput de la capat.
Cat despre poezii a mea are ore de musica la scoala (au si concerte la care vin parintii)nu e ce era in Romania la cor adica mai sunt si ceva urlete si cateodata mai ca iti astupi urechile dar asa in ansamblu merge.Au avut si seara literara unde au spus fiecare cate 2-3 poezii alese de profesoara .A fost frumos.Iar in Romana cam in ajunul Craciunului am mai invatat-o eu cate o poezie si/sau un cantecel.

Katy
Succes si voua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Scuze:musica e de fapt muzica.Greasala de tastare!

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Cu poeziile si cantecele stam BINE caci gradinita isi are aceasta menire si si-o face cu temeinicie!!!!in timpul anului au foarte multe serbari si pana la data stabilita se fac repetetii,asa Rebecca mea invata poeziile tuturor copiilor si ii ajuta cand se incurca,D-na educatoare m-a si intrebat cum am facut de Rebi are asa o mare capacitate de a retine,i-am spus ca nimic,se uita la TV(dar cu portia)unde retine rapid,pasaje intregi din reclame si stie deja multe hituri pe care le canta singura(respectivele hituri sunt in mai multe limbi).
De mica a pasionat-o calculatorul si Mosu'i-a adus unul,prima data la calculator i-am aratat cum sa se inregistreze atunci cand canta si spune poezi,iar la varsta de 4 ani si jumatate era cea mai fericita,n-o mai puteam opri!!!
Si la dansuri stam bine caci fiecare serbare are cate 3-4 dansuri,atat populare cat si moderne.

Pe curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia Branzan spune:

Si pt ca tot am primit de la voi cate ceva scris nu ma pot abtine sa nu scriu si eu. Eu duc dorul poeziilor pe care copii le invata in RO, dar ce sa-i faci?!, de dansuri nu pot spune (pentru ca fata mea parca nu le are cu "invartitul" prea bine, sau mai bine zis deloc). Dar nu stiu daca am scris ca Diana merge la lb. romana odata pe saptamana-sambata, 2 saptamani la rand nu au avut si nu se mai descurca cu cititul. Au invatat si poezii, dar daca nu le repetam regulat le cam uita. Imi plac sebarile din Romania de sfarsit de an, de inceput de an scolar, cu invatatoarele incarcate cu buchete de flori, aici nimic, o zi ca toate celelalte!

Cary, sa stii ca si eu sunt restrictiva cu TV-ul si calculatorul, mai ales ca prea mult timp nu ii ramane dupa ce isi face temele si peferam sa iesim pe afara.

Si acum sa-ti spun Katy despre Junie B. Jones, pt ca tot nu aveam cu cine ma consulta, stiu ca sunt scrise in limbajul copiilor de 7-8 ani, si cu greseli intentionate, dar la orizont apar problemele cu diferenta dintre corect si incorect, care drept sa-ti spun Diana nu o poate face, si de multe ori nici eu!!! Noi am cumparat vreo 4 cu Junie. B, iar restul le imprumutam de la biblioteca. Si adevarata problema este ca fata mea retine niste expresii gresite si le foloseste ca-n Junie B. Dar sa speram ca nu este decat o etapa trecatoare...M-am gandit eu de ce sunt scrise asa, nu am gasit inca o explicatie ! Dar principalul este ca sunt atrasi copii sa citeasca si le starneste curiozitatea...

Cary, mi-ai povestit ca fetita ta singura se inregistra cand spunea poezii, cum ai facut, pt ca Diana mea nu este o natura tehnicista ca sa zic asa, si acum la 7 ani, tot eu ii pun eu, CD-urile, DVD-urile ca sa asculte sau sa se uite la ceva, cat despre inregistrat, tot eu ma ocup...Poate ca unii copii asa sunt ei, au in gene si aplecarea catre partea tehnica, ca eu nu ma mai zbat sa tot ii arat,(pana cand sa inchid capse si sa leg la sireturi?) am renuntat!

Cu drag si spor in ale profesiei de mamica! Cornelia

Mergi la inceput