Copilasi din 1998 (02)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LuminitaB spune:

Salutare fetelor, iata-ne si pe noi pe-aici dupa o absenta destul de lunga. Azi avem serbarea de sfirsit de gradinita si sunt tare emotionata, cred ca eu mai mult decit cupilul. Am pus acumulatorii la incarcat, vom filma si vom face poze. Tati ii va face o mare surpriza, va veni si el special pentru serbare de la Pitesti, unde lucreaza el. Promit sa va arat si voua din pozele cele mai frumoase.
Si apoi vacantaaaa!
Va pup si va urez toate cele bune

LuminitaB
mami lui Tudor 2.12.2004 si a lui Cri 24.12.1998

Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul.

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Orhidee, la noi stau treburile cam asa: l-am dat la pre-k la 4 ani si 6 luni, la kindergarden la 5 ani si 6 luni, apoi in mijlocul anului, am discutat cu invatatoarea si cu directoarea si l-am mutat in clasa I (a facut niste salturi uriase si pur si simplu se plictisea in clasa). Asa ca el a terminat kindergarden si clasa I intr-un singur an scolar. A intrat in clasa II la 6 ani si 6 luni, iar acum intra in clasa III la 7 ani si 6 luni.

Invatatoarea mi-a spus ca este capabil de mult mai mult si putea sa faca din nou acelasi pas (doua clase intr-un an) dar mi-e frica sa-l mut din nou pentru ca al va fii cel mai mic ca virsta din clasa si ma sperie putin faptul ca viata lui sociala poate suferi asa ca am ales sa intre in diferite cluburi cu copiii mai mari la engleza (unde are cea mai mare aptitudine) si lucram cu el acasa dar la modul de joaca.

Nu am vrut sa il rup din nou de colegii din clasa pentru ca ca am considerat ca va fi nevoit sa isi faca alti prieteni din nou. El face si pian, stie 3 limbi asa ca este suficient. Prefer sa se joace mai mult si sa faca mai mult sport. Este foarte introspectiv, extraordinar de sensibil, sesizeaza imediat o schimbare in mediu...

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Ocebine, acum daca tot asa au picat lucrurile la noi, nu cred ca are sens sa mai intervin, era mai simplu cand era in gradinita sa treaca in clasa I, dar daca stiam ca se poate asa ceva poate faceam o propunere. In orice caz Diana a facut "preschool-ul" si "pre-K" intr-un loc iar gradinita si clasa I in alt loc.

Cred ca este mai bine pt copil sa le faca pe toate in aceeasi institutie daca se poate, pt ca il cunosc cadrele didactice si ii pot urmari evolutia, iar in cazul in care ei considera se poate lua o masura cum au facut in cazul baietelului tau. Este mult mai bine asa pt Nick pt ca altfel s-ar fi dus la scoala fara placere si se plictisea...

Activitati extrascolare avem si noi - lb. romana - sambata si pictura - duminica. La pictura mergem de cand am venit aici, limba romana doar de anul acesta. Am incerca si noi un sport cum ar fi inotul, dar inca nu am gasit un loc care sa corespunda cat de cat...

Numai bine si mult noroc tuturor! Orhidee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Eu sint pe principiul ca trebuie sa "simti" copilul. Pe mine nu ma influenteaza cu nimic ambitia altor parinti, ce fac alti copii ci doar ce poate face puiul meu. Il stiu de ce este capabil si incerc sa-i cultiv aptitudile dar nu sa il imping de la spate...pina la urma are dreptul la copilarie. Am oroare de comparat copiii intre ei (stiu destul parinti care mi se laude cu notele, care ii cearta pe copii daca au mai luat vre-un B sau un C) si imi place sa-l vad ca invata din placere nu din obligatie.

Fiecare copil are ritmul lui...

Alex de exemplu nu este asa de fascinat de litere si cifre ca Nick si il las in pace...ne jucam citeva minute doar pe zi cu literele dar cind il vad ca rezista nu imping pentru ca nu vreau sa prinda urit.

Nick a facut si basketball pina acum in iunie si i-a placut tare mult, gimastica o fac amindoi si le place la nebunie (am gasit o sala de gimnastica tinuta de o fata romanca si e tare bine acolo).

Alex incepe si el chitara in vara asa ca ii tinem pumnii...el a cerut sa mearga si el la muzica dar nu pian ca Nicky (deh trebuia sa mai cheltui in plus, nu cumva sa exersese amindoi pe acelasi instrument).

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Copiii nu se pot compara unii cu altii,fiecare are alte aptitudini si calitati,de aceea trebuie sa-i incurajam sa faca ce le place(ca sa nu fie o corvoada)iar ce NU le place ,DAR trebuie facut, se va face prin joaca ca sa nu-si de-a seama ca este manipulat!!!
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

De acord cu tine Cary dar nu stiu cum sa o fac pe a mea sa ii placa la 6ani 2 pagini de adunari/scaderi 2 de engleza si eventual si o compunere in loc sa se joace cu papusile?S-a obisnuit pana la urma si a inteles ca asta e una din obligatiile ei dar a durat ceva, timp in care am avut multe dispute .Nici eu nu suport comparatiile dar pe de alta parte sunt mandra de copilul meu chiar daca nu trebuie sa stie tot cartierul...Sa nu imi spuneti(ca nu va cred ca in sinea voastra nu va vadeti puii cei mai cuminti,cei mai destepti,cei mai talentati, cei mai...cei mai...Iar eu cred ca trebuie sa le oferim exemple fie copii fie adulti care au avut suuces intr-un anumit domeniu dar sa li se explice ca pt. asta au muncit, nimic nu vine de la sine.

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Eu ii cumpara Rebeccai suc Tedy,iar pe spatele etichetei sunt adunari de obiecte,sau jocuri logice pt.copii,ea le face si eu o verific.
Sau : sunt desenate 6 floricele,semnul plus iar ea trebuie sa completeze CU O CIFRA ca sa faca suma de 9.

Are un CD cu matematica unde jocul respectiv o premiaza si o incurajeaza cand socoteala este buna,la fel este si pt. ROMANA(completare de cuvant;despartirea in silabe,asezarea cuvintelor in propozitie,samd).

I-am explicat ca daca nu va invata singurica si o sa fie lenesa va ajunge"sa mature strada"nu ca alti copiii intr-un birou.

Cat privesc pedepsele treaba sta cam asa:
-daca hainele nu sunt puse la locul lor,NU are voie la calculator,
-daca supara bunicii pe timpul vacantei,nu are voie la TV in respectiva zi,iar in w-e nu o duc cu rolele.

Avand in vedere ca acum vrea sa incepem lectiile cu CEASUL,i-am cumparat unul,dupa servici o i-au de la gradinita venim acasa,ii dau voie sa se joace timp de o ora(sa faca ce vrea ea)timp in care eu mananc si fac un dus,apoi la ora 18.30 suna ceasul sa facem "lectii"(citire,scriere,matematica,engleza la alegere,toate fiind ca o joaca)cu textul:
-I-a sa vad,poti sa faci....
-I-a sa vad,mai stii sa......
-Imi arati tu,ca mami a uitat si e foarte obosita.....

Va doresc Succes si w-e placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

quote:
Originally posted by katy

De acord cu tine Cary dar nu stiu cum sa o fac pe a mea sa ii placa la 6ani 2 pagini de adunari/scaderi 2 de engleza si eventual si o compunere in loc sa se joace cu papusile?S-a obisnuit pana la urma si a inteles ca asta e una din obligatiile ei dar a durat ceva, timp in care am avut multe dispute .Nici eu nu suport comparatiile dar pe de alta parte sunt mandra de copilul meu chiar daca nu trebuie sa stie tot cartierul...Sa nu imi spuneti(ca nu va cred ca in sinea voastra nu va vadeti puii cei mai cuminti,cei mai destepti,cei mai talentati, cei mai...cei mai...Iar eu cred ca trebuie sa le oferim exemple fie copii fie adulti care au avut suuces intr-un anumit domeniu dar sa li se explice ca pt. asta au muncit, nimic nu vine de la sine.

Katy



Voi faceti aceste 2 pagini in plus fata de temele de la scoala? Ca sa fiu sincera eu aveam oroare de teme in plus de pe vreme cind eram copil (poate sint eu mai lenesa) si nu il pun sa faca nimic in plus (gen adunari, scaderi, chestii de stat la birou cu creionul si hirtia in mina). Mi se pare destul de mult cit are de la scoala si nu vrea sa mai adaug. Chiar prefer sa stea afara sa bata mingea vreo ora decit sa-mi buchiseasca in casa.

Fiecare virsta are farmecul ei si mi se par prea mic sa ia totul asa in serios, vor avea o gramada de timp petrecut in biblioteci, in sali de curs...acum vreau sa le ofer multa copilarie si inocenta.

Pentru noi de baza sint calatoriile de peste zi. De exemplu mergem la multe muzee si acolo interesul i se trezeste imediat (aici in NY a=sint o multime de muzee pentru copii sint tare norocoasa). Sint lucruri pe care ei le invata la virsta asta fara a sta aplecati asupra caietului si care cred eu ii incita pentru a invata mai mult.

Jocurile sint alta modalitate. Eu cumpar de la Smithsonian online multe kituri pentru science si sint innebuniti amindoi: am "crescut" cristale (quartz), ne-am facut propriul nostru planetarium (cadou de la niste prieteni), am avut ferma de furnici si am observat cum traiesc zi cu zi...

Eu una am urit invatatul pe de rost si cred ca asta ma determina sa gasesc alternative. Stiu pe cineva care se plinge ca nu stie copilul cintece si poezii...eu am luat o masina de karaoke si sa te tii concerte (fara privitori multi ca se rusineaza)...plus ca ii obliga sa citeasca versurile pe ecran.

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Chiar daca voi spuneti ca nu sunt benefice comparatiile, eu cred ca insasi viata de zi cu zi este legata de comparatii.Involuntar facem comparatii. Iar eu privesc comparatia ca un fel de a progresa, de a lua o masura. Ca un mic ex.: te uiti vezi o rochie frumoasa iti place cum ii sta unei tipe, nu te gandesti mi-ar placea si mie?! oare cum mi-ar veni !!! si multe alte exemple.

Este adevarat si normal ceea ce zici tu Katy, ca fiecare mama isi considera copilul cel mai, cel mai, cel mai... Daca nu-l considera cel putin trebuie sa-i insufle lucrul asta. Ca el sa aiba incredere in el.

Cat despre ceea ce zici tu Cary invatatul prin joaca da, este foarte bine, ca sa nu asocieze invatatura cu ceva neplacut si dificil, lucrul asta este valabil pt Romania, dar aici pt America eu cred ca nu mai este asa, pana si la scoala iau totul in joaca si totul trebuie sa fie "fun". Viata nu este un sir lung de "fun" si eu cred ca ei chiar daca sunt mici trebuie sa inteleaga ca atunci cand esti mare esti nevoit sa faci si lucruri care nu-ti plac, dar pur si simplu trebuie sa le faci. Si mai ales chiar daca sunt mici si ei su responsabilitati.

Diana mea in schimb nu o fac sa inteleaga ea de ce are responsabilitati, ca ea vezi Doamne, este inca mica - cand nu vrea sa faca ceva ii place sa se ascunda in spatele lui "sunt mica". Si faptul asta este din cauza sotului care atunci cand este acasa o rasfata.

Mai avem inca o saptamana de scoala si luam vacanta, acum in ultima saptamana nu mai au nimic de citit pt acasa, au doar cate 2 pagini la mate si atat. In fine ultima saptamana de scoala copii sunt mai relaxati si profesorii la fel.

Ocebine, sa stii ca si sotul meu are aceeasi parere, ca nu trebuie copilul sa ia lucrurile prea in serios, ca "doar nu vrei sa scoti din ea un soldat" asta-i replica lui. Dar eu zic ca ei trebuie sa inteleaga si sa faca diferenta dintre joaca si munca inca de acum. Fata mea nu face inca distinctia.

In speranta ca nu am palavragit prea mult va doresc tuturor sanatate si un sfarsit de saptamana antrenant. Cu mult drag, Orhidee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Foile de care va spuneam sunt TEMELE de la scoala pt. acasa.Si tinand cont ca vine la 3 acasa(dupa 7 ore de scoala!!!) si in cate o dupa amiaza mai avem si alte activitati (sporturi,intalniri cu alti copii,etc)temele trebuie facute musai chiar cand ajunge acasa si e destul de obositor.Daca le las inainte de culcare cand e chiar terminata apoi vorbesc cu peretii!Noi suntem in San Franciosco si zau ca nu ma plang de lipsa de activitati extrascolare numai ca a mea nu e prea interesata de muzee si alte chestii stiintifice.Si nici eu nu am insistat prea mult adica le vezi o data ,de doua ori dar apoi ce sa mai vezi.Avem si campusuri universitare renumite pe aici dar la varsta asta o intereseaza daca au piste bune de role...
Katy

Mergi la inceput