Copilasi din 1998 (02)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

LA MULTI ANI! IOANA,sa ai parte de multa sanatate,fericire,mult noroc in viata si multe bucurii.

Georgiana sa va traiasca printesa si sa va bucurati de ea,va dorim:
PETRECERE FRUMOASA!si .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Buna seara,

Ce mai faceti? Nimeni nu divulga planurile de vacanta? Ce planuri aveti cu ai vostri copii pe unde mergeti? Noi ne pregatim sa zburam peste ocean, avem chiar si o lista cu ce avem de facut... Astept sa impartasim planurile de vacanta!

LuminitaB, cum a fost la serbare?

Ocebine, gata sunteti deja in vacanta?

Katy la voi ce mai e nou, in afara de teme, noi saptamana aceasta nu avem teme, mie deja imi lipsesc temele

Cary, a fost cumva Sf. Ion sau Sanzienele? sau va fi?

Cu mult drag, Orhidee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Sf.Ion e in ianuarie dar Sanzienele daca nu gresesc sunt pe 24 iunie.Planuri de vacanta nu prea avem poate sa mai vizitam frumusetile locale dar tu orhideee vad ca ai deja lista!!!Poate ne dezvalui si noua peste care ocean zburati?

KAty
P.S Si " LA Multi Ani" Ioana chiar daca nu te cunosc prea bine dar ca toate fetitele de 7 ani esti cu siguranta frumoasa si desteapta.Asa ca doar sanatate si noroc iti mai trebuie ccea ce iti dorim noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Hai pupici tuturor!

Orhidee sa stii ca nu TOATE se fac in JOACA,de aceea ii specific,ca daca nu face ceea ce trebuie,fie ca vrea sau nu,atunci va ajunge Maturatoare de Strada!!!!Ceea ce nu ne place,facem in joaca.

Cat despre planurile de vacanta,la mine sunt cam multe,dar nu prea am timp caci am fost cu cel mic in CIC=crestere,ingrijire,copil si abia din Martie am revenit la servici,deci,in mare concediul meu va incepe la sfarsitul lunii AUGUST,probabil vom merge 10 zile,fie la mare,fie la munte,apoi eu si sotul vom merge intr-o excursie de 10 zile in Grecia(am considerat ca Rebi este prea mica pt.o astfel de escapada si mult prea obositor pt.ea)mai ales ca ne vom intoarce pe 16 SEPTEMBRIE cand DEJA scoala incepe de o zi in RO,iar ea va trebui sa ocupe loc in fata la scoala(dar ma voi gandi si la varianta de a o lua cu noi!).
As mai vrea o escapada la tara,in Satu-Mare unde copiii mei au o mare libertate caci acolo stam la curte si aer curat.
Pt.Rebi m-am gandit s-o inscriu la tenis si inot,dar tenisul va fi si in perioada scolii.
Apropo de scoala, cum sunt asezate bancile(pt.copiii din scolile de afara)asa ca in RO???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Dragi mamici,

Katy, noi mergem in Ro, pe 28 iunie suntem in Bucuresti sambata ne-am cumparat biletele - nu eram prea siguri si ne-am hotarat ca musai eu cu Diana trebuie sa plecam in Ro, ca sa mai respire si sotul nitel.

Va spuneam de lista, Diana si-a facut ieri lista cu ce are de facut in Ro, nu care cumva sa uite
Are de mers la spectacole; daca inca nu s-a incheiat stagiunea, vrea sa mergem si pana-n Sinaia la Peles, Pelesul l-a vazut intr-o vitrina a unei agentii turistice si i-am explicat eu, iar ea de atunci i-a pus un "X". Tinand cont ca mergem numai noi doua - lista este mai scurtuta. Are si cateva cofetarii pe lista ca-i plac cele din Ro. Bunicii i-a trecut pe lista, unchi, matusi...

Cary, sa stii ca primul nostru an cu Diana la mare a fost un chin, a durat ceva timp acomodarea, dar cand s-a acomodat ea, ni s-a terminat noua sejurul Oricum ar fi, este de preferat sa fie expusi unor situatii cat mai deosebite (nu ca noi, am iesit cand ea avea ~3 ani pt prima data la mare, cam tarziu zic eu), iar ei se adapteaza mult mai usor.

Pt voi tinanad cont ca aveti 2 copii este mai greu cred sa te coordonezi si in acelasi timp sa nu-i stresezi, dintr-o vacanta sa se transforme intr-o alergatura - cel putin pt mamici.

Grecia este o tara unde mi-as fi dorit tare mult sa ajung, am avut si un coleg grec si imi povestea despre Grecia. Era un tip foarte inteligent, nu stiu daca asa or fi ei grecii, asta cel putin avea cele mai mari note in facultate. Pana si Dianei am ajuns sa-i citesc povesti din mitologia greaca!! Cred ca la raportul conditii/preturi au mai mult de oferit grecii fata de ai nostrii. In Ro este mai mult o chestie sezoniera - mersul la mare. Mi-ar fi placut sa merg la manastirile din nordul Moldovei, spre marea mea rusine nici pana acum nu am ajuns sa le vizitez. Mi-am propus acest lucru in '95....

Daca ar fi venit si sotul in Ro poate mergeam si noi la mare , dar asa singurele nu-mi place. Am mai fost intr-o vara doar noi doua si parca nu a avut nici un sens vacanta.

Mai intrebat despre bancute. Cand mi-a explicat Diana cum au ei bancile, nu am inteles. Pana nu am fost sa le vad cum sunt asezate nu am priceput nimic din ce-mi explica ea. Sunt niste masute cu cate trei copii la o masuta, masutele sunt puse una in prelungirea celeilalte. In clasa lor sunt cam 4 randuri cu cate trei masute pe un rand, daca nu ma inseala memoria. In fiecare an schimba invatatoarele si colegii, anul viitor va avea alti colegi. Deci asa este aici nu ai aceeasi colegi pana-n clasa a VIII-a, prietenii ioc!!! Ce prietenii ca la noi; colegul meu din generala, colega mea....nu exista. Deocamdata nu ma pot pronunta daca-i bine,daca-i rau. Vad doar prin ochii mei - eu inca ma pot mandri ca am prietene de la gradinita. Cred ca sunt eu un spirit critic si vad toate chesiile astea, sau poate altor mamici li se par "amanunte".

Va doresc tuturor o vacanta cat mai placuta! Orhidee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Orhidee pai planuri, nu gluma...calatorie placuta si bucurati-va de compania fiecaruia dintre voi. Mie imi place la nebunie sa mai ies cu copiii mei fara sot. Imi da un sentiment de apropiere, de "bonding" ca sa zic asa. Noi mai petrem timp aparte cu ei...de exemplu vinerea seara este "Boys Night" si sotul petrece timp cu ei fara mine (eu o tulesc la filme cu mama) - merg la popice, la film, in parc cu ciinele sau pur si simplu inchiriaza un film si rontzaie popcorn impreuna.

Eu de obicei ii iau la piese de teatru, in vreun weekend prin imprejurimi (mai mult rasfat pe capul meu), zoo e specialitatea mea, Central Park....

Vara asta avem musafiri unii dupa altii din Romania (noua ne place sa avem casa plina) asa ca stam in jurul casei - probabil doar ceva weekenduri prin parcurile de distractii...avem pe lista Splish-Splash, Hershey Park si Six Flags (mie nu imi place la Six Flags deloc dar deh...)

Noi am calatorit cu trupele de mici de tot (pina intr-un an) si sa-u obisnuit cu plecarile chiar le place la nebunie si isi impacheteaza imediat o valijoara cind e rost de voiaje

Copiii mei la scoala sint la masute de cite 4. Nick are in clasa doar 4 baieti si sint imprastiati cite un baiat la fiecare masa...(15 copii in clasa).

LA Alex in clasa ii roteste cam ca vreo 2-3 saptamini ca sa dezvolte mai multe prietenii, sa comunice mai mult.

Apropo de cofetarii...ofetz mult dupa Capsa...cind am fost in inaurie am mincat atitea fondante (chiar am si dosit in valiza vreun kil) si atite bomboane cu visine ca ma lua cu leshin...dar tot mai ronatzaiam ca stiam ce trecatoare e situatiunea

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Ocebine, in weekend-uri pe aici mare lucru nu prea am reusit sa facem. Am mai mers si noi la Zoo, anul asta nu am mai facut abonament. Am mers la Gradina Botanica la train show si la expozitia de orhidee.. Despre Hershey Park poate ne dai si noua mai multe amanunte. Diana are in plan Casa Alba - ca nici aici nu am ajuns....

Avand in vedere reuniunile de familie, asa as vrea si eu sa am musafiri. Cred ca cei din Zodia Tigrului (copii nascuti in '98) sunt tare familisti si petrecareti, fetei mele asa-i placea sa aranjeze fetele de masa, tacamurile si sa primeasca musafiri... Sanatosi sa fim noi, ca toate se rezolva in timp.

Cat despre teatru astept sa creasca Diana si sa mergem impreuna la musical-uri pe Broadway (am si eu un of!), ca in sot nu am sperante cu munca asta asidua!!!

In Ro am ajuns si eu sa vad doar o piesa la Nottara cu Malaele, Puricele parca-i spunea. Pe vremuri ce mai "bateam" teatrele...

Referitor la scoala, la Diana sunt 25 in clasa au invatatoare si asistenta si acelasi sistem de rotire.

Bomboane cu visine, nu stiu daca chiar sunt si pt copii, ca au lichiorul ala dar eu i-am dat Dianei si i-am adus si lui Traian (sotul)cateva luate la bagajul de mana...

As vrea sa-i cumpar un geamantanut roz!!!! Dianei mele, ca atunci cand nu aveam nevoie peste tot le vedeam acum nu mai stiu unde sa ma uit dupa ele! Ea si-a pus deja cartile si trei ursuleti de plus intr-un gemantan mai mic si-l invarte prin casa face probedar vreau si eu unul nou!

Cu mult drag si spor in ale profesiei de parinte! Orhidee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Orhidee incearca la ToysRus .MAi gasesti si la magazine gen Marshall,T.J Maxx.Da' ai planuri nu gluma.
A mea la scoala a avut in clasa intai mese rotunde cate 4 copii la o masa si ii rotea in fiecare luna.La clasa a doua au insa masute individuale si le aseaza profesorul cum vrea.In unele sunt asezate ca un patrat in altele cate 4, unele in spatele celorlalte depinde de imaginatia fiecaruia.Pt. ca aici schimba colegii in fiecare an nu se leaga prietenii chiar asa stranse .Ea si-a facut o prietena cand era la gradinita (prin ele ne-am cunoscut si noi adultii;-))si chiar daca acum nu sunt la aceeasi scoala ne intalnim cel putin o data pe saptamana.Dar am avut noroc pt. ca aici nu poti lega usor prietenii.
Cat despre spectacole eu am stat in primul an in caminul de la drept si cand veneam de la facultate ma opream direct la spectacolele de la Opera. Aici nu am reusit sa ajungem inca .Am vazut si eu "Puricele"tot pe vremea studentiei .Se mai joaca?Eu auzisem ca s-a terminat.
Cary tenisul si inotul foarte bune alegeri.A mea le face pe amandoua tenisul principal si inotul mai mult ca o distractie desi anul trecut in vara a facut numai inot.
Numai bine
Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Imi place la voi ca exista sistemul de a roti copiii,ca sa nu se faca acele bisericute,dar aici nu e asa,bancile sunt de 2 persoane si cei din fata stau acolo pentru ca se da o spaga mai mare!!!off,inca nu ne-am modernizat la acest capitol.
Numai bine si vacante cat mai placute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Eu imi aduc cu multa placere aminte de piesele de teatru la care ma luau parintii cind eram mica. Am noroc ca si baietii mei sint tare doritori si o luam si pe mamaie de o aripa si ne facem de cap prin oras...tata ne spune "pasari de noapte" (el fiind super casnic)

Orhidee...eu nu sint tare dumirita: esti in Mt. Vernon NY, NJ, TX, WA??? Daca esti pe-aproape poate "rezolvam" un Broadway impreuna

Cary...chiar se da spaga pentru prima banca? Eu stiu ca fugeam de prima banca ca dracul de tamiie

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput