Cine ma poate ajuta?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns T-D1 spune:

Directia de munca, Solidaritate si Familie Iasi ... http://www.ddfssiasi.ro/asistenta_sociala.htm pct. VIII ->>>> "ajutor social acordat persoanelor singure si familiilor fara venituri sau cu venituri extrem de reduse;
ajutor acordat persoanelor beneficiare de ajutor social, pentru incalzirea locuintei cu lemne si carbuni sau in sistem centralizat;
ajutor de urgenta acordat de la bugetul de stat sau ajutor financiar acordat din Fondul de Solidaritate, administrat si gestionat de Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei <<<- Sper sa va foloseasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Fetelor,
astazi in sfarsit am reusit si eu sa ajung la banca, si am virat 1.000.000 pe cardul Magdei, deschis la Banca Tiriac. Te rog sa ma anunti Magda cand intra banii (probabil sapt. viitoare, marti sau miercuri)
Va pup pe toate si astept noutati.

Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

Servus fetele, am citit toate mesajele si m-a impresionat soarta lui Silviu. Fiind din Iasi si avand copil care anul trecut a dat capacitatea cred ca as putea sa-l ajut si eu cu ceva. Ca atare va rog sa-mi trimiteti adresa lui in mail sau in pm sa pot trece pe la el. Haine si incaltaminte as putea gasi lejer pt toata familia, pt el ceva material didactic pt capacitate (copilul meu a facut pregatire si are toate fisele....la geografie de ex a obtinut nota 9.65) si poate reusesc sa-i duc si un pc, de fapt un sistem, dar e 586, cam depasit (astept sa-mi aduca si monitorul acasa). Are instalat windos, word, excel...cred ca ar putea sa se conecteze si pe internet cu el, dar e slabut...macar il poate folosi la unele aplicatii.
Revenind, va rog inca o data sa-mi dati adresa lui.
Multumesc anticipat.
Ada

Cine nu iarta, distruge puntea pe care trebuie sa treaca el insusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina horsa spune:

Ada, ti-am trimis PM. De-abia astept sa ne zici reactia lui Silviu la toate astea, mai ales PC-ul si testele de capacitate or sa-l ajute tare mult.O Sa vezi ce copil bun este, multumim.

Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

Fetelor, puteti arunca cu chietre-n mine . Am o problema ce musai trebuie s-o rezolv, dar imi va lua cateva zile. Monitorul e de pe inventarul sotului, si mort copt trebuie sa scot altul defect din gaura de sarpe, sa-l poate preda in loc (mi-e ciuda ca am avut unul defect si l-am aruncat)
Asta nu inseamna nidecum ca dau inapoi, deja am inceput sa ma ocup de problema, nu-i pot duce sistemul decat daca este perfect functional, nu are nevoie de mobila sau se uite la el cat e de "frumos". Cu hainele si materialul didactic nu-i problema, dar as vrea sa-i fac o supriza pt sufletul lui.
S-auzim de bine. Ada

Cine nu iarta, distruge puntea pe care trebuie sa treaca el insusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura113 spune:

Calculatorul 586 merge si pt. internet, merge chiar si 486 dar mult mai greu ca pentium, stiu sigur asta, iar aplicatiile precum Word si Excel merg chiar bine.
S-au strans ceva bani pana acum, ce surpriza placuta sa vad ca au si masina de spalat si culegerea de geografie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitra spune:

Buna tuturor,

As vrea si eu dosarul lui Silviu. Poate reusesc sa fac ceva pentru el. Care mai este situatia lui? S-au strans banii pentru intretinere? Masina de spalat? Medicamente?

Multumesc mult
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

Am o veste buna. Calculatorul de fapt este pentium I cu procesor de 100GHz, deci va merge bine pe internet, n-o sa poata face aplicatii complexe, dar ii va fi de ajutor. Am promisiuni ca in 2 zile voi avea monitorul acasa si vreau sa verifice sotul sitemul sa fie in regula, sa-i mai instalam ceva programe si jocuri....fiul meu mi-a promis ca o sa faca o selectie in cd'uri sa vada care merg pe sistemul asta si sa le trimita lui Silviu.
Cum am facut astea, imediat voi merge impreuna cu familia la Silviu, pt ca si pe sot si pe Tudor i-a impresionat mult cazul.
Va doresc numai bine, Ada

Cine nu iarta, distruge puntea pe care trebuie sa treaca el insusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Draga Ilinca,
am primit banii de la tine. Mai aveam 500.000lei si Gabriela mai asteapta niste banuti - ii strangem si-i platim pe toti odata.
Deja cei de la asociatie cred ca au devenit curiosi
Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

Am deschis acum mail'ul si am gasit asta:

"Sarut mina ! Ma numesc Silviu de pe forum-ul Ajutor umanitar. Am citit
mesajul dv. si vreau sa va multumesc din suflet in numele meu si al
mamelor mele. Vreau sa va spun ca am primit un calc. de la un vecin care si-a luat laptop . Sint conectat la internet pe firul altui vecin. Cum as putea sa va multumesc ca v-ati gindit la mine? Dmneyeu e mare si o sa va rasplateasca pt. faptele bune. Pc-ul pe care voiati sa mi-l dati oferiti-l altui copil necajit. Va multumesc si pt materialul didactic care o sa ma ajute f. mult. Sarut mina ! Silviu"

Credeti-ma ca sunt impresionata de bunul simt si altruismul de care da dovada. Ar putea sa dea lectii lejer la multi dintre noi. Si e doar un copil..
Oameni ca el, poate intr-o zi, o sa reuseasca sa faca lumea mai buna.


Cine nu iarta, distruge puntea pe care trebuie sa treaca el insusi.

Mergi la inceput