Cine ma poate ajuta?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Dragelor,
astazi am fost la Silviu acasa impreuna cu Gabriela Gasner. Le-am dus cateva alimente si am vorbit si cu mama baiatului.
Situatia este mai grava decat a reusit el sa o prezinte. Silviu este un baietel sensibil si cu foarte mult bun simt. Locuieste impreuna cu mama si bunica intr-o garsoniera de 20mp, cu egrasie pe pereti din cauza ca este la ultimul etaj si este pe capat de tronson.
Silviu are cam 1,65-1,70m inaltime, este subtirel si are astm alergic, anemie si gastroduodenita.
Bunica are o afectiune la inima iar mama, nu mai spun...

Au o somatie de plata cu restantele la intretinere din 19 ianuarie a.c. de 17.785.000lei, din care 5.800.000lei sunt penalizarile. Daca nu achita datoriile, in 10 zile sunt actionati in judecata pentru recuperarea acestora prin executare silita.
La Romtelecom au o datorie restanta de 740.000lei, cu o somatie mai veche.
Tot venitul lor se rezuma la pensiile mamei si bunicii, aproximativ 3 mil. in total si alocatia baiatului.
Silviu a avut un calculator pe care l-au vandut pentru medicamente iar acum patronul de la internet cafe il lasa sa intre pentru ca curata zapada din fata localului.

Fetelor, eu cred ca mai urgent decat masina de spalat este sa rezolve cu datoriile astea.

Cu medicamentele incearca Gabriela Gasner sa-i ajute.
Mama baiatului are pe langa multe alte boli si hepatita cronica, care necesita regim alimentar, cu multe fructe si legume, carne slaba si branza, lapte degresat.
Eu am vorbit deja cu sora mea sa-i dea niste hainute mai groase de la nepot - si el are 15 ani dar e mai mare de statura.
Pentru scoala, Silviu are nevoie de o culegere de geografie pentru capacitate de Octavian Mandrut.
Cu fructe o sa ne ajute si Madalina Horsa.

Haideti sa ne mobilizam ca au multa nevoie.
Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

Daca ati verificat situatia si este reala spuneti-mi cum ati hotarat sa strangeti banii ca sa pot contribui si eu! Dati-mi pe e-mail detalii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Dragelor,
Am fost cu Magda la Silviu si familia lui. E un baietel scump, slabut si frumusel, cu mult bun simt. Ne-a spus mama lui ca el varuise camera si reparase tavanul cu un an in urma si ca se pricepe foarte bine la varuit. Mai munceste pe unde poate ca sa faca rost de bani. Merge la scoala, dar unii baieti mai mari il mai bat, caci el e mai firav.
V-a scris Magda mai sus despre datoriile pe care le au, dar chestia cu intretinerea trebuie rezolvata, ca sa nu aiba si ei soarta familiei din Bucuresti(unde cu ajutorul Comunitatii DC s-a salvat o familie). Poate reusim sa ne mobilizam si sa strangem o suma consistenta ca sa vada cei de la asociatie ca platesc. Ei acum platesc in fiecare luna cate 1,5 mil, ca sa nu se mareasca datoria, dar acum, iarna stiti si voi cum este cu intretinerea. Si la Salubris au datorii 2 milioane, dar platind cate 200 mii pe luna, incearca sa recupereze. Sa va spun ca mie mi-a fost foarte frig in casa, desi aveam 2 pullovere groase pe mine si haina de fas cu care ma imbrac afara? Si ca desi caloriferul era cald cumva, caldura in casa nu se simtea?
Ce sa va mai zic?
Mama e o luptatoare, dar are o gramada de diagnostice, care mai de care...Si mama si bunica au avut cate un accident cerebral, mama are si tromboflebita si hepatita acuta si astm si...offf, mi se rupe sufletul. Nu isi permit prea multe pt mancare sau altceva, se straduiesc ca baitului sa ii fie bine. Nu si-au mai luat medicamentele si tratamentul demult.
Silviu este anemic si ar trebui sa vedem de niste calciu , vitamine si fier in primul rand.
Oricum o sa mai tinem legatura si va mai informam despre ei.
Pupici si sper ca impreuna cu ajutorul vostru sa-i scoatem din situatia disperata si stresanta in care se afla.

Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina horsa spune:

Fetele uite ce zic eu, nu va mai ganditi la masina de spalat. Incerc eu sa rezolv, dar asa cum ziceau fetele din Iasi nu asta e prioritatea.
Important este sa nu-si piarda garsoniera si sa putem sa-i ajutam cu haine, medicamente, si ce le mai trebuie. Fetele din Iasi asa cum au spus incearca sa rezolve cu medicamentele. Noi va trebui sa facem cumva sa strangem niste bani.
Stiu ca sunt multe cazuri care au nevoie, mai stiu insa ca suntem aici destui care putem incerca sa facem sa fie "un pic mai bine".
Magda, Gabriela, exista niste ajutoare care se dau de la primarie, poate ulisernic ne zice mai multe ca ea stiu ca s-a zbatut pentru sora ei aici in Bucuresti.
Pe Silviu trebuie sa-l ajutam sa invete sa intre si el in vara la un liceu/profesionala ceva ca apoi pentru liceeni sunt niste facilitati, burse etc.
O sa vorbesc si eu cu cineva din Iasi poate ii da cate ceva de facut sa mai scoata un ban, nu promit dar incerc.

O saptamana super buna va doresc!
M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Fetelor,

Vreau si eu adresa lor completa, cu cod postal pe privat daca o are cineva. Vreau sa trimit prin mandat postal. Si numele complet. Poate strangem suma, e pacat ca pentru aprox 20 milioane lei sa se ajunga la executie si pierdut casa.

Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_g spune:

Fetelor, va rog trimiteti-mi si mie adresa si numele complet ca sa pot trimite un mandat postal. Pot insa sa trimit numai la sfirsitul lui februarie, sper sa fie OK
Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura113 spune:

Nmag si gabrielaG ce s-a mai intamplat cu Silviu? Ati mai fost pe la el?
Eu sunt din Bucuresti dar pot sa trimit o suma prin posta online, am nevoie de codul strazii si numarul oficiului postal al celui care va ridica banii de la posta. As putea chiar zilele astea, am posta aproape de mine.
Masina de spalat nu mai este asa importanta acum. Haideti, scrieti , sa facem ceva, baiatul este mult prea responsabil saracul, si pare un baiat care vrea sa invete si sa-si ajute familia, haideti sa-l ajutam.

http://community.webshots.com/user/laura_113

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Astazi am primit 1 milion de la Emanuela Oncioiu , maine dupa amiaza este program la asociatie si ma duc sa-i si platesc.
Ieri am fost la ei si le-am dus fructe, o haina mai groasa si o caciula pentru Silviu.
In casa la ei este foarte frig, desi caloriferul este cald.
Iata si masurile lor, pentru cei care ii pot ajuta cu haine sau incaltari:
Silviu: 1,65m inaltime, 39-40 la picior
Mama: marimea 48 la haine, 37-38 la picior
Bunica: marimea 44 la haine, 39 la picior

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

quote:
Originally posted by laura113

Nmag si gabrielaG ce s-a mai intamplat cu Silviu? Ati mai fost pe la el?
Eu sunt din Bucuresti dar pot sa trimit o suma prin posta online, am nevoie de codul strazii si numarul oficiului postal al celui care va ridica banii de la posta. As putea chiar zilele astea, am posta aproape de mine.
Masina de spalat nu mai este asa importanta acum. Haideti, scrieti , sa facem ceva, baiatul este mult prea responsabil saracul, si pare un baiat care vrea sa invete si sa-si ajute familia, haideti sa-l ajutam.

http://community.webshots.com/user/laura_113

laura si testoasa



Draga Laura,
de masina se ocupa Madalina Horsa.
Iti trimit pe PM adresele noastre.
Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura113 spune:

Multumesc frumos, imi pare bine sa aud noutati bune, am raspuns pe PM.

http://community.webshots.com/user/laura_113

Mergi la inceput