Cine ma poate ajuta?

Cine ma poate ajuta? | Autor: bosioc

Link direct la acest mesaj

Ma numesc Silviu am 15 ani si sint foarte fericit ca m-ati primit in familia dv. minunata.Navigind pe net am gasit acest site si am convingerea ca se v-a gasi cineva care sa ma ajute.Eu am crescut doar cu mama si bunica si amindoua sint bolnave.Bunica a facut un accident vascular cerebral, este cardiaca cu risc inalt si asta nu-i tot, iar mama cardiaca, reumatism articular,crize jaksoniene, tromboflebita , si o boala incurabila la sin. As vrea mult de tot sa-i fac o surpriza dar fara ajutorul dv. nu pot.Dupa ore eu fac diverse servicii ca sa-i pot duce mamelor mele o portocala, o banana...acum as vrea sa-i pot cumpara o masina de spalat ca i s-au deformat miinile si o dor tare. Apoi la asociatie avem 18 mil restanta si am primit somatie de dare in judecata. Ce sa fac eu? Sint prea mic pt un razboi atit de mare...Mama mea de atita plins nu mai are lacrimi.Va rog sa ma iertati , am mari emotii si de aceea nu mi-am gasit cuvintele. Va sarut pe toti si va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Te rog sa ma ierti dar trebuie sa iti dau un sfat prietenesc... Sterge adresa de domiciliu ca nu ajuta la nimic si internetul este plin de fel de fel de oameni! Pune numele de familie daca vrei dar foloseste initiala...
Sint sigura ca de are cineva posibilitatea sa te ajute, vei fi contactat pe PM sau prin e-mail!
Multa sanatate mamelor tale si tie multa putere sa infringi greutatile vietii cu care esti incercat!

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina horsa spune:

Fetelor, Silviu a scanat toate actele care dovedesc ce a spus aici si mi le-a trimis pe email. Parerea mea e ca este in regula.
Nu am scris pana acum pt ca am fost plecata.
Eu pun deoparte pentru ei 1 milion pe 10 februarie. Stiu ca sunt multe cazuri disperate aici dar poate strangem pentru o masina de spalat second hand? Sau poate are cineva una pe care vrea sa o vanda aici?

Magda, tu esti din Iasi, iti trimit PM poate miscam ceva.

Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Dau si eu ceva pe 16 februarie. Se intalneste cineva cu baiatul? Preia cineva initiativa sa caute o masina de spalat?

Serban

cazut la datorie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Eu va propun sa cautati masina de spalat second-hand, automata, la magazinele Rombiz. Sunt in stare buna, de calitate, si la preturi mici. In plus, au si garantie. Parintii mei de-acolo au luat, acum ceva ani.....si merge inca bine.

In legatura cu banii, voi incerca si eu, dar nu promit. Daca dau, va anunt, cel tarziu luni.



Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina horsa spune:

Roxana eu incerc sa rezolv cumva, ori rog niste prieteni din Iasi sa caute la second acolo in functie de cati bani strange, ori caut eu aici...nu stiu inca exact cum voi face. Am gasit o masina romaneasca, are motor ziemens ( sau cum s-o scrie), dar are si 10 ani vechime, oricum se pare ca trebuie o mica reparatie si in rest functioneaza bine, astept sa vad daca mi-o vinde mie persoana in cauza. Nu stiu cat vrea pe ea dar nu cred ca va cere mult, mai ales daca stie pentru cine este si de unde vin banii.
Din pacate eu iar voi pleca saptamana viitoare din tara dar cand ma intorc, pe 14 februarie, vorbim. Imi poti da pe PM numarul de telefon, de unde esti?
Multumesc pentru ajutor si numai bine,

Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gicutza spune:

In Iasi, pe STefan cel Mare, vis-a-vis de Flanco si magazinul Guliver, exista un magazin cu electrocasnice nu second-hand ci modele ceva mai depasite si deci retrase din magazine. Eu mi-am luat de acolo o masina de spalat Whirlpool care facea tot ce aveam eu nevoie, avea garantie ca si la magazinele normale, si inca mai functioneaza (ce-i drept la fratele meu acasa ca intre timp eu mi-am luat una cu incarcare verticale ). Si preturile sun rezonabile la acel magazin, care nu mai stiu cum se cheama.

Sa traim bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

vreau o confirmare a situatiei de la una dintre fetele din Iasi! se poate ocupa ea personal ca banii sa fie dirijati catre plata datoriilor? daca da...un PM si ii trimit ei bani!

toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Fetelor, ma ofer eu sa ma ocup, mai ales ca am impresia ca baiatul sta in Tatarasi, destul de aproape de mine. Gicutza, o sa ajung saptamana asta pe Stefan cel Mare sa vad de masina de spalat si de preturi.
Nr meu de tel 0723652525.
Va pup,
Gabriela si baietii
PS. Madalina, te rog sa-mi trimit adresa pe private, ca sa verific unde stau si eventual sa ajung pe la scoala unde invata Silviu sa vorbesc cu diriginta. POate imi trimiti si adresa de email a lui Silviu.
Merci mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina horsa spune:

Gabriela, am vorbit si cu Magda despre asta, o rugasem pe ea sa se intereseze poate o suni si tu sa-ti zica ce am vb eu cu ea. Iti dau pe pm nr magdei si al meu si daca poti trimite-mi urgent adresa ta de email sa-ti trimit ceva.
Eu am gasit o masina second cred ca cu reparatie cu tot o scot la 2 milioane dar o sa fie mai complicat cu transportul, (nu ca bani ca il fac gratis) daca gasesti in iasi spune-mi cat costa si ne hotaram pe care o luam.
M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:



Silviu, esti un baiat cu suflet mare! M-ai impresionat cu dragostea ta fata de mama ta bolnava, prin faptul ca vrei sa o ajuti prin munca cinstita!!! Bravo tie!!!!

Fetelor, va rog sa imi scrieti pe PM cine stringe banii ca vreau sa contribui si eu cu putin pentru masina de spalat pentru el. Pe 15 Februarie pot sa trimit ceva prin Western Union.

Haideti sa il ajutam pe acest baiat care din putinul lui a vrut sa ajute o familie nevoiasa! Este un copil de fapt, are 15 ani! Sint destui membrii care au copii de virsta lui. Si daca tot este vorba Despre Copii, haideti sa ii aratam acestui copil ca ne pasa de el si incercam sa il ajutam sa treaca mai usor prin greutatile cu care e incercat!

Silviu, mi-asi dori ca fetele mele sa creasca si sa aiba sufletul la fel de mare si curat ca al tau!!! Inca o data bravo tie!

Alice

Mergi la inceput