Sa-i mai dau o sansa????

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Sub nici o forma nu merita alta sansa. Cine merita toate sansele sa creasca normal este copilul.

Ma intreb ce s-o fi intamplat totusi ca subiectul are un an jumate.

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codrinutza spune:

quote:
Initial creeata de karol

buna,
Sotul meu are niste 'calitati' proaste:are impresia ca el are dreptate tot timpul, este plin de datorii si ma bate.Ultima bataie a fost pe 4.01.05 cand m-a umplut de sange si la toate astea a asistat si copilul meu.


Nu ne-ai spus inca nimic despre motivul bataii. Oare tu nu ai facut chiar nimic? Din senin s-a napustit asupra ta, sau i-ai dat tu un motiv, l-ai cicalit, l-ai cicalit, l-ai jignit, si apoi iar l-ai cicalit? Eu cred ca barbatzii nu bat fara motiv. Bineinteles ca asta nu trebuie sa se intample, e regretabil, dar uneori si noi le dam motive. Dar ar trebui sa recunoastem ca si noi avem uneori partea noastra de vina, ca sa fin sincere cu noi.
Al meu ma batea des (acum sunt divortata), dar uneori eu eram de vina, de parca o cautam cu lumanarea, ca sa nu mai spun ca imi si placea, ai ales cand se continua si cu altceva dupa aia.
Dominatia fizica combinata cu cea psihica abuziva, uneori poate fi interesanta.
Codrinutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Doamne ! sunt absolut ingrozita de ce poti sa spui Codrinutza !
Ce motive poti sa dai cuiva de cel putin 2 ori mai puternic decat tine pentru violenta,cum poti sa spui ca" a cautat-o"? Nimic pe lumea asta nu da cuiva dreptul sa loveasca pe altcineva indiferent ce spune sau ce face acela.Noi oamenii, se spune ca avem mai multa materie cenusie decat animalele, printre altele si ca sa ne putem gestiona conflictele cu vorbe.
Ce ar insemna sa ne apucam sa dam cu pumnii asa pe strada in oricine spune ceva care nu ne convine,... dar ...nu ,domnii acestia viteji nevoie mare sunt asa doar cu nevestele acasa, daca ii pui sa intervina intr-un conflict sunt primii care fug.

Si mai am o nedumerire:
Ce placere poti sa ai pentru altceva-ul acela de dupa o bataie buna???!!!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codrinutza spune:

quote:
Originally posted by mihaela_ce

Doamne ! sunt absolut ingrozita de ce poti sa spui Codrinutza !
Draga Mihaela, nu fii ingrozita! Fieccare poate simti diferit. Daca e sa recunos aici fetelor, eu sunt un pic masso, adica imi place ... Eu l-am chiar rugat pe al mea sa o faca mai des, uneori chiar fara motiv si mai ales prin surprindere. Suna bizar, dar sa stii ca si eu m-am speriat de latura asta interioara a mea. Apoi am citit si chiar am vorbit cu un psiholog, care mai era si sexolog si mi-a spus ca gusturile nu se discuta. Imi cer scuze pentru interventie, poate a fost cam nepotrivita cu contextul, cineva aici suferea si eu ma gandeam la altceva. Totusi, vreau sa va spun ceva si mai interesant. Dupa ce al mea m-a trosnit de cateva ori, si eu l-am rugat sa o faca mai des, el nu m-a mai atins niciodata. Parca se speriase de mine!
M-a facut nebuna si obsedata, dar i-a fost frica de mine. Cred ca agresivitatea lui insemna ceva pentru el in masura in care putea sa ma sperie si domine. Cand a vazut ca obtine alte efecte, s-a speriat.

Si mai am o nedumerire:
Ce placere poti sa ai pentru altceva-ul acela de dupa o bataie buna???!!!.

Pai cum iti spuneam, o masso simte placerea dominatiei fizice, e ceva care nu pot explica. Sunt convinsa ca multe fete simt asta, in anumite circumstante. Totul e sa fii sincer si sa recunosti. Daca ramai constienta si te dai afectataca ti-a fost calacata in picioare conditia, nu poti simti decat rau. Daca schimbi un pic prejudecata, e o alta lume, in care poti sa te eliberezi si chiar sa te abandonezi. SI mai cred ca noi femeile suntem mai complexe si mai comlicate decat pot barbatzii astia sa ne descopere si inteleaga.
Buna, dragelor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by Codrinutza

quote:
Initial creeata de karol

buna,
Sotul meu are niste 'calitati' proaste:are impresia ca el are dreptate tot timpul, este plin de datorii si ma bate.Ultima bataie a fost pe 4.01.05 cand m-a umplut de sange si la toate astea a asistat si copilul meu.


Nu ne-ai spus inca nimic despre motivul bataii. Oare tu nu ai facut chiar nimic? Din senin s-a napustit asupra ta, sau i-ai dat tu un motiv, l-ai cicalit, l-ai cicalit, l-ai jignit, si apoi iar l-ai cicalit? Eu cred ca barbatzii nu bat fara motiv. Bineinteles ca asta nu trebuie sa se intample, e regretabil, dar uneori si noi le dam motive. Dar ar trebui sa recunoastem ca si noi avem uneori partea noastra de vina, ca sa fin sincere cu noi.
Al meu ma batea des (acum sunt divortata), dar uneori eu eram de vina, de parca o cautam cu lumanarea, ca sa nu mai spun ca imi si placea, ai ales cand se continua si cu altceva dupa aia.
Dominatia fizica combinata cu cea psihica abuziva, uneori poate fi interesanta.
Codrinutza

Cu inima deschisa...si sufletul praf, merg inainte, si mananc pilaf.







Alina


In der Ruhe liegt die Kraft! - In calm sta puterea! (proverb german)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nu, nu, nu...
Codrinutza... you need help!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by Codrinutza

quote:
Initial creeata de karol

buna,
Sotul meu are niste 'calitati' proaste:are impresia ca el are dreptate tot timpul, este plin de datorii si ma bate.Ultima bataie a fost pe 4.01.05 cand m-a umplut de sange si la toate astea a asistat si copilul meu.


Nu ne-ai spus inca nimic despre motivul bataii. Oare tu nu ai facut chiar nimic? Din senin s-a napustit asupra ta, sau i-ai dat tu un motiv, l-ai cicalit, l-ai cicalit, l-ai jignit, si apoi iar l-ai cicalit? Eu cred ca barbatzii nu bat fara motiv. Bineinteles ca asta nu trebuie sa se intample, e regretabil, dar uneori si noi le dam motive. Dar ar trebui sa recunoastem ca si noi avem uneori partea noastra de vina, ca sa fin sincere cu noi.
Al meu ma batea des (acum sunt divortata), dar uneori eu eram de vina, de parca o cautam cu lumanarea, ca sa nu mai spun ca imi si placea, ai ales cand se continua si cu altceva dupa aia.
Dominatia fizica combinata cu cea psihica abuziva, uneori poate fi interesanta.
Codrinutza

Cu inima deschisa...si sufletul praf, merg inainte, si mananc pilaf.



La psiholog cand ai fost ultima oara? sa te duci ca sigur ai nevoie. Adica iti si placea? Nu-mi vine sa cred!Si ce este mai grav este ca presupui ca toata lumea este ca tine masochista

Mi-e mila de tine dar sunt revoltata ca poti gandi asa.

eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codrinutza spune:

Luna 1, nu intzeleg de ce ma jignesti? Ce crezi, ca eu sunt nebuna? Accepta te rog ca unele sunt diferite si ca punctul lor de vedere poate fi diferit. Aici nu discutam despre mine ci despre cum se poate vedea o problema. Probabil ca am gresit ca am fost asa deschisa si am vorbit despre intimitatile mele.
Dar sa stii ca am mai intalnit eu fete care se dadeau "mari" si in realitate aveau alta conditie.
Oricum, eu am renuntzat de mult la barbatzi, prea multe complicatzii si timp pierdut pentru ce? Era mai bine daca puteam face copii fara ei, ca ramaneau complet inutili. Am impresia ca ne incurca viatza, care si asa e prea scurta.
Copiii mei, au ramas cu mine si trebuie sa-l suport o data pe luna cand aduce banii. In rest acum sunt fericita si linistita. Am si o prietena cu care ma impac bine si gust viata si mai frumos.
Am sa va mai spun ceva fetelor, o femeie poate bate un barbat, numai in mintea ei nu-l poate bate. Eu l-am batut pe al si mi-am castigat respectul. Poate in confruntarile directe e mai greu, dar nimic nu te impiedica sa-i tragi o oala in cap cand iese de la baie, sau sa-l ataci cand doarme. Iar cea mai tare faza pe care poti sa i-o faci e sa-i pui noaptea in somn un elastic strans pe scula lui. In somn nici nu simte, dar a doua zi se trezeste cu ea neagra.
De ce doar sa ne plangem aici ca ei sunt mai puternici daca nu-i adevarat. De ce sa fim doar noi victime si ei agresori?
Cred ca femeile sunt mai puternice ca barbatii, asta cred cu putere acum. Si nu ma mai atacati fetelor ca sunt un pic diferita ca nu e frumos.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

Luna, las-o in pace ca s-a uitat cam mult la filme horror.... Psihologul nu mai rezolva nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by Codrinutza
Oricum, eu am renuntzat de mult la barbatzi, prea multe complicatzii si timp pierdut pentru ce? Era mai bine daca puteam face copii fara ei, ca ramaneau complet inutili. Am impresia ca ne incurca viatza, care si asa e prea scurta.
Copiii mei, au ramas cu mine si trebuie sa-l suport o data pe luna cand aduce banii. In rest acum sunt fericita si linistita. Am si o prietena cu care ma impac bine si gust viata si mai frumos.


Din mesajul tau de mai sus, singura concluzie logica care se poate trage este ca ai ajuns lesbi... din pricina unui barbat. Nu stiu, zau, daca este chiar o chestie cu care sa te lauzi.
Iarta-ma ca nu stiu cum sa-ti spun lucrurile astea mai altfel, dar... n-ar fi trebuit sa-ti pierzi curajul asa de repede ... si sa sari pirleazul la femei. In fine, e foarte trista povestea ta.

quote:
Originally posted by Codrinutza

Eu l-am batut pe al si mi-am castigat respectul. Poate in confruntarile directe e mai greu, dar nimic nu te impiedica sa-i tragi o oala in cap cand iese de la baie, sau sa-l ataci cand doarme. Iar cea mai tare faza pe care poti sa i-o faci e sa-i pui noaptea in somn un elastic strans pe scula lui. In somn nici nu simte, dar a doua zi se trezeste cu ea neagra.


Nu cred ca raspunsul la violenta este violenta insasi. Poate doar in prima faza, cind esti revoltata ca ti-e atacata integritatea fizica. Atunci as mai gasi o scuza. Altfel nu.

Draga Codrinutza, nu stiu ce virsta ai, insa ar fi mai mult decit indicat sa vezi un psiholog specializat in violenta conjugala. Ca multe dintre noi aici, ai ramas marcata dupa o experienta traumatizanta si incerci sa bravezi acum. Inca nu esti complet vindecata si nu stiu cit de bine iti prinde acum relatia intima cu o femeie. S-ar putea sa te faca sa devii si mai amara, mai dezamagita, mai razbunatoare pe barbati. Si nu stiu daca este o chestie constructiva pentru tine. Ai nevoie de liniste sufleteasca, blindete, timp sa te refaci psihic.
Ai grija de tine!

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.

Mergi la inceput