Sa-i mai dau o sansa????

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Draga Karol,
Un lucru verificat: lupul isi schimba parul, dar naravul ba!
Decizia iti apartine!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

NU!
Gandeste-te bine ce faci.Si in fata celei mici sa te bata in asemenea hal......Groaznic,cumplit,terifiant!
Daca a facut asta o data cu siguranta o va face si a doua oara.
Si tatal meu a terorizat-o astfel pe mama mea....Am vazut si eu asemena scene.Eu am ramas marcata de asa ceva si cand aud ....mi se face parul maciuca pe cap,ma revolt cumplit.Povestea cu mama a incetat abia cand am mai crescut noi,eu si surorile mele si tata a constientizat ca e singur contra 4 femei.S-a potolit cu bataia,dar nu a incetat cu scandalul.Eu nu as mai ramane o secunda langa un astfel de om(se mai cheama om?!).Sau daca mi s-ar impune sederea alaturi de el si ar trebui obligatoriu sa aleg traiul asta....as da si eu la randul meu,mama draga,chit ca as lua-o inpoi,dar as da cu ce as nimeri.
De tine depinde sa te hotarasti.Sa-ti dea Dumnezeu putere sa iei decizia cea buna si ai grija de tine si de copila!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Si eu mi-am implorat mama de nenumarate ori sa divorteze.Doar ca in familia noastra lucrurile stateau altfel.Am fost singurul lor copil, iar tata ma batea pe mine.Pentru ca nu stringeam firimiturile, pentru ca imi puneam uniforma pe umeras, pentru ca primeam scrisori...etc.Mincam batai crunte.Pina ma podidea singele.Scuipam singe in chiuveta si el inca dadea.Altadata am lesinat si a trebuit sa sune la salvare.Ma snopea, ce mai.Si nu am inteles-o pe mama niciodata cum de-a acceptat asa ceva.Pe ea o injura ingrozitor, dar n-o lovea.Doar pe mine.Pina intr-o zi, cind la 23 de ani(eu) i-a dat si ei o palma.Atunci am realizat ca toata violenta strinsa in mine ar putea sa izbucneasca, pentru ca singurul gind al meu era atunci ''nu ma lasa Doamne sa ma duc in bucatarie ca iau cutitul si il omor''.Atunci am si plecat de acasa.
Daca pe tine te snopeste acum in batatie, s-ar putea ca urmatoarea victima sa fie copila ta.N-o lasa prada unei astfel de sorti.O sa te urasca pentru ca n-ai salvat-o.
Pe de alta parte stiu ca ti-e greu sa renunti.Dar stabileste-ti prioritatile.
Chiar, de ce nu mai dai un semn de viata?Sper ca esti bine.

14+

leea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Draka karol, e adevarat ca fiecare trebuie sa ia singur o decizie si nu am avea noi, ceilalti, dreptul sa dam sfaturi. Dar, in cazul tau, chiar te sfatuiesc sa divortezi. Cum sa te bata ? Cum sa dea in tine ? Ok, ai scapat de data asta. Dar daca data viitoare o sa te bata mai rau ? Si, daca crezi ca tu poti inghiti orice, gandeste-te la copilul tau care poate sa ramana traumatizat pe viata din cauza a ceea ce vede ! Un copil nu trebuie sa asiste nici la certurile sau discutiile aprinse ale parintilor, dar sa mai si vada cum mama lui e batuta cu brutalitate ?! Gandeste-te la copil ! Cum poti sa spui ca te simti vinovata ca te bate ?! Nimeni nu are dreptul sa dea in tine ! Tu nu ai nici o vina ca el da in tine. Comportamentul lui abuziv nu e din vina ta ! Ar trebui sa pui capat acestui cosmar cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mnarcisa spune:

Poate nu sunt in masura sa dau sfaturi dar pot sa spun poveste adevarata 1000%
Am o matusica care a ales sa dea indca o sansa si acum e rau de tot.
Sotul ei le cam "trage la masea" si dupa; urma aceasi poveste ca si la tine. la inceput o palma ca mancarea nu era suficient de calda, dupa aia un pumn ca ar fi zis ceva ce nu trebuia, iar dupa acea "evenimentele" au curs garla. A facut o fetita sperand ca se va indrepta, da cu sputanta a ramas. Cand fetifa avea trei anisori a hotarat sa divorteze si chiar asa a si facut. Si-a luat fata si a plecat la oras. La inceput i=a fost foarte greu, dar s-a descurcat, Dupa vreo jumatate de an a venit "cavalerul" smerit si cu o alta fata si a convins-o sa se intoarca la el spunand ca sa schimbat (si a reusit sa ne convinga si pe noi de acest lucru). Cam doi ani toul a fost ok dupa care a reinceput povestea cu bataia. Ea era iar incarcinata (oricum asa nu mai conteaza dupa ce "topea" cateva suuute te raCHIU)
[sm
Si acum este tot cu el si ia bataie in continuare, dar nici copii nu scapa prea usor.
Concluzia e un si buna: Ceea ce faci fa ptr. tine si ptr fetita ta care oricum dupa mama ta este singura ta ruda nu barbatul care ar trebui sa aiba grija de voi.
Daca totusi daca simti ca trebuie sa acorzi o sana cuiva trebuie sa stii ca TU esti cea care o merita pe deplin; tu si ingerasul tau.
Numai bine si aveti grija de voi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristinutza25 spune:

Draga Karol imi pare rau pentru cat ai suferit...nu stiu ce sa te sfatuiesc...dar cred ca cel mai bine ar fi sa stai o perioada singura cu puiul tau...Gandeste ce ai de facut, stai cat mai departe de el...incearca sa-ti limpezesti mintea...Este foarte greu singura. Iti spun din proprie experienta. Dar nici cu el nu cred ca iti va fi mai bine.Stai singura o perioada cat mai lunga de timp si ai sa vezi ca ai sa gasesti singurica solutia cea mai buna pt puiul tau si pt tine. Te pupic si aveti mare grija de voi. Cu drag Cristina si puiul ei Ronita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miris_ spune:

viata e prea scurta! merita traita frumos! lucrurile astea isi pun amprenta asupra copilului, dar si a ta. e destul de greu singura, dar naravul omului nu se schimba. daca ii mai dai..."n" sanse, tot asa va continua. fetita ta si tu sunteti cele mai importante fiinte in povestea asta (din pacate nu e o poveste)
eu nu i-as mai da nici o sansa, insa decizia tu o iei.
numai bine!

Cristina si Mihnea Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Eu zic, ca daca in viata asta, treci peste anumite praguri, limite nu mai exista cale de intoarcere si punct.
In aceeasi situatie de as fi, nu i-as mai acorda nici o sansa, NICIODATA.
Este josnic, denigrant si strigator la cer, cum un barbat se poate cobora intr-atat, incat sa loveasca o femeie...
Ca ai uitat bataia...e bine pentru sufletul tau, si pentru mintea ta,desi zic eu ca nu se uita asa ceva, dar se poate ierta.
Te respect pentru asta,si mai cred, ca ai toate sansele din lume, sa cunosti un barbat alaturi de care sa vezi cat de frumoase pot fi diminetile, sa cunosti cat de complexa si frumoasa poate fi iubirea, si cate forme poate lua...
iti doresc din suflet minte luminata, si mult curaj...copilul tau, merita sa cresca sanatos si fara sechele.


http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Scenariu: intr-o zi vine sotul acasa, din motive doar de el intelese isi bate sotia, o loveste atat de tare
1. incat o mutileaza
2. incat aceasta cade si se loveste la cap si pica in coma
3. incat i se pare ca ce urmeaza este normal, ia cutitul si...
Acestea sunt cele mai negre scenarii.
Incearca sa iti vezi copilul dupa fiecare dintre intamplarile de mai sus.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alan26 spune:

Sper sa poti trece peste acest episod din viata ta, numai tu esti cea care decizi. Toate fete au raspuns NU la acordarea unei sanse. Sper sa poti gasi in tine resursele necesare pentru a incepe o noua viata. Fetita ta este cel mai minunat dar dat de Dumnezeu si merita tot ce este mai bun. Roaga-te ca sa poti lua cea mai buna decizie sunt sigura ca "va iesi si soarele pe strada ta".

Mergi la inceput