Sa-i mai dau o sansa????

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalina horsa spune:

Si inca ceva, din aceeasi sursa:

Frica ta, teroarea, depresia si furia din tine, negativitatea din casa care vin in viata traita cu un partener abuziv, au efecte devastator de destructive asupra copiilor!!! Aceste efecte nu trebuiesc minimalizate sau neglijate!!!

Copiii au sansa de a fi copii numai o data in viata, nu le fura copilaria, nu le-o da pe sperante desarte ca "El" isi va reveni intr-o zi!

Protejeaza-ti copiii!!! Copiii sint prioritatea ta!!!
--------------------------------------------------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherry22 spune:

Scumpa Karol, copilul nu-ti va reprosa niciodata ca nu are un tata langa ea, iti va reprosa ca ai stat langa un astfel de specimen, un animal nenorocit, care isi arata barbatia lovindu-si nevasta nevinovata. Pleaca de langa el, spre binele tau si al fetitei, caci ea va suferi cel mai mult!
Mama mea s-a despartit de tatal meu cu o saptamana inainte sa ma nasca pe mine. De ce? Pentru ca ii placea bautura si pentru ca, in ziua in care a plecat de la el, a ridicat mana la ea, doar a ridicat-o, nu a lovit-o. Si sa stii ca eu am admirat-o mereu pentru decizia luata.
Ai dreptul la o viata linistita alaturi de fetita ta, esti tanara si frumoasa si iti poti reface viata alaturi de cineva care va sti sa te apreciezer si sa te iubeasca. Si eu am 28 dde ani si nu as accepta niciodata un asemenea tratament, nici daca as avea 10 copii. NU ESTI TU DE VINA PENTRU CA TE MUTILEAZA, CI EL E UN CRIMINAL BUN DE PUS IN LANTURI.

Ai grija de tine si de fetita si nu-i mai acorda nici o sansa sa te loveasca din nou. Lupul isi schimba parul, dar naravul ba.

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmita_baby spune:


Subscriu Karol, o viata cu el nu ar fi viata. Cu ce te incalzeste ca isi cere scuze dupa ce te-a umplut de sange? Poate acum te simti goala, dar in viitor ai simti greata. Si fetita?.. Ar fi marcata si ea pe viata. Esti tanara si trebuie sa ai puterea sa lupti pentru fetita ta! Daca nu se opreste aici si o sa bata si fetita? Nu merita sa iti traiesti viata cu un nemernic!
Te felicit pentru taria de care ai dat dovada cand ai plecat! Nu te da batuta!!!
Ai dreptul sa fii fericita!

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Si eu imi amintesc de tine Karol, chiar bine de tot...
FUGI CIT MAI DEPARTE DE EL...
Da-mi pm daca pot sa te ajut cu ceva.da-mi un nr.de telefon daca vrei si vorbim, eventual ne intilnim si sper sa-ti fiu de ajutor.

DORIS cu bb la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredecolt67 spune:

Buna!
Parerea mea este ca a dat o data, va mai da si alta data.
Eu una n-as mai sta cu el nici o clipa.
E ingrozitor sa te bata, cu atit mai mult in fata copilului.
Gindeste ca acest copil nevinovat va raminne marcat tot restul vietii de aceste scene de cosmar. Nu te gindi ca e mica!
Eu am un pusti de doar 1 an si 4 luni si stie tot doar ca nu poate inca sa vorbeasca.
Si eu il cresc singura, si sa stii decit cu un animal la usa, mai bine singura!
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Karol,

Daca fetita ta ar avea virsta ta de acum, un animal ar umple-o de singe, si te-ar intreba ce sa faca, sa mai stea cu el - tu ce i-ai raspunde?


Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy79 spune:

Asa ca,te asigur,fetitei tale ii va fi infinit mai bine fara tata,decat cu acest animal!!!

daca pe tine nu te iubesti,iubeste-o pe ea si fa acest lucru pt ea:divorteaza!!!!
Iti doresc multa putere si numai bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ghanima spune:

Draga mea

Eu urasc sa dau sfaturi, asa ca o sa-ti spun poveste colegii de birou a mamei mele. Este o doamna foarte finuta si cu mult stil, a terminat bio-chimia, s-a casatorit din timpul facultatii cu un politist(atunci militian) care pe urma a facut dreptul. Au avut in preuna doi copii, fete. Casnicia a fost cu suisuri si coborasuri dar constante au fost bataile. Nu a dat niciodata in copii, doar in ea. Fetele au fost extrem de reusite, cuminti si foarte inteligente. Dupa aproape 17 ani de casnicie si nenumarate sanse oferite (dupa o bataie mai grava-spitalizare- il parasea, regrete, plansete, rugaminti,scuze,promisiuni...revenea si o luau de la capat) da divort si lucrurile par sa intre intr-un fel de normalitate.Si acum vine partea asupra careia vreau sa reflectezi. Fetita cea mica, in jurul varstei de 15ani, a facut, aparent brusc, o cadere nervoasa, auzea voci care ii comandau sa se sinucida cu orice pret. A avut cateva tentateve, slava Domnului, nereusite. Doi ani de zile a stat cu fata prin spitale, psihologi, preoti-sase luni cu ea la o manastire in Bucovina. De trei ani de zile fata este stabila, este la facultate, anul unu, cu toate ca a fost retrasa de la liceu doi ani. Cauza acestei nenorociri, traumele la care a asistat in copilarie. Tin sa precizez inca odata ca fetele nu au fost batute niciodata de catre tatal lor, el cu mama lor avea ce avea. Monstrul!!!!!!! Fata cea mare fiid un caracte mai puternic a trecut cu bine aceasta perioada. Tu suporti ca zici sa aibe copilul tata. Dar in sufletul ingerasilor nostri se intampla adevarate furtuni care uite la ce pot duce. Doamna de care iti vordesc a avut taria sufleteasca sa-si ajute copilul si nu in ultimul rand baza materiala. Tot tratamentul si perioada de recuperare a costat enorm.
Te-ai gandit ce este in sufletul fetitei cand te-a vazut plina de singe?!
Chiar daca are trei ani aceasta trauma o devasteaza.
Draga mea ai taria sa risti sa se mai intample? Oare ce principii pot scuza un astfel de tratament monstruos care ti-a fost tie aplicat?
Cu mult drag, Ghanima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Karol,

si daca intr-o zi va lovi si copilul? Daca intr-o criza de nebunie - cum altfel poti numi o criza in care te bate (ca sa nu mai vorbim de partea cu sangele) o sa loveasca si copilul???

Nu cred sa fie usor sa iei o decizie, dar fugi cat de repede poti. Din cate stiu eu, daca a dat in tine odata, cu siguranta se va mai intampla.


Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

E groaznic...
Nu pot sa dau sfaturi, fiecare stie cand anume a ajuns la ACEA limita in care sa zica STOP, chiar nu mai pot!
Insa, cu certitudine pot afirma ca la prima palma mi-as lua copilul si as pleca, nu as mai astepta-o pe a doua sau pumnul, picioarele sau alte lovituri care oricum vor veni, odata si odata...
Iar copilul, copilul va creste fericit, sanatos fizic si psihic departe de un asemenea MONSTRU!

Cea care spera

Mergi la inceput