inger copil fara aripi si fara speranta

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Dane, micutza Ileana-Cosmina este des in rugaciunile noastre, si suntem convinsi ca bunul Dumnezeu va face pentru ea cum crede El ca e mai bine. Curaj, credinta si speranta, astea sa nu le pierdeti niciodata. Multa sanatate si toate urarile de bine tie si intregii tale familii. Noi suntem alaturi de voi. Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Co. spune:

Numai am vrut sa iti spun ca Ileana-Cosmina e o frumusete de fetita ...minunata, chiar inger de copil ce mai. Sa va traiasca si sa va bucurati de ea si Dumnezeu va va da putere sa treceti peste toate greutatile de dragul ei la fel cum El va decide si momentul in care ea va fi mai bine!!!!! Cu dragoste si credinta toate se rezolva !!!


Numai sanatate!!!!



Ioana & Co.
Dary (12.02.04) & bb mic(a) din burtica 27s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dan.D. spune:

Va multumim pt cuvintele ce le simtim venind din inimi mari.
Cateodata, sau mereu nici nu mai stiu, aceste incurajari si cuvinte de suflet fac minuni.
Dan este plecat la Oradea si am intrat si eu sa vad ce se mai intampla. Nu am timp sa survolez PC-ul. Noi avem treburile impartite: eu-servici si fete iar Dan este cu alergaturile, contacte etc.
Cosmina este intr-o perioada de stabilitate. Facem REYKI cu ea. Eu cred ca este parapsihopupu dar Dan crede ca e .....ceva.
Mergem la Sfant Masluri si mai nou sper sa ne ajute bunul Dumnezeu sa ajungem in Post la manastirea Bistrita unde sunt moastele sfantului Grigorie Decapolitul. Dan deja a trecut pe acolo si a vorbit cu maicutele.
Va multumim pentru rugaciuni si pentru faptul ca va simtim aproape.
Sa va dea Dumnezeu sanatate si izbanda in toate cele!
Cu drag, Carmen Dragulin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

Draga Carmen,
De ce nu faceti voi o terapie de recuperare indrazneata cu Cosmina,adica o stimulare sustinuta, 8 ore pe zi?Adica dati un anunt,angajati vreo 3,4 voluntari,intocmim impreuna un program si il aplicam consecvent.Adica Expunere permanenta la limbaj,incercari de stimulare a limbajului,incercari de localizare a sunetului,imagini care trec incet prin fata ochilor,recompense, incurajari.Adicai se spuneRidica mana!,iei mana ei, o ridici tu,spui Bravo! si ii bagi in gura ceva dulce,si tot asa de 1000 de ori dar in 3 luni ridica mana,executa comenzi, intelege cuvinte.Am mai spus asta,dar probabil ca par fantezii.Uitati-va putin si aici
http://www.sensorylearning.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dan.D. spune:

Ma vad obligat sa fac citeva precizari care le-am mai facut si cu alta ocazie si in aceleasi imprejurari. Nu poti recompensa un copil cu asemenea probleme din simplul motiv ca nu stii ce ii place(chiar ea nu a primit "ceva dulce"in mod special datorita problemelor,si deoarece ea nu manifesta nici satisfactie nici bucurie nici nimic)
Cosminei nu poti sa-i atragi atentia cu nimic, pentru ca nu o intereseaza nimic, si cind spun nimic chiar nimic inseamna. Cosmina nu are nici macar reflexul de aparare vizuala, uneori este abolit reflexul cohleo-palpebral, uneori nici cind o atingi nu reactioneaza.
Poti trata pe cineva cu deficit de atentie, dar pe cel care nu are deloc atentie cum il tratezi?Constitutia ei este astenica, are un deficit de greutate de 40% la greutate in loc de 13 kg. are9 kg, si la dorinta noastra de a aintensifica recuperarea am fost sfatuiti sa nu o obosim mai mult ci sa incercam sa gasim un echilibru bun pentru ea,cind este foarte obosita nu poate sa adoarma si totul culmineaza cu crize de toate felurile.Cosmina nu are decit o singura manifestare reflexa , plinsul atunci cind o doare ceva.Dragostea de care este inconjurata am observat ca ii face bine si o linisteste, linistea ii face bine si o relaxeaza, mingiierile o ajuta sa iasa din starile proaste si din apatia bolii. Rog pe cei care considera ca ne pot ajuta sa nu mai emita judecati de genul"de ce nu incercati voi" de parca noi niste parinti denaturati nu incercam totul pentru ea. Nu stiu ce probleme ati avut cu copii si au reactionat bine cu anumite terapii, dar va rog veniti si vedeti-o si apoi incercam ce credeti voi dar nu asa in necunostinta de cauza.Sintem destul de afectati sufleteste de aceasta situatie, sa mai avem taria sa suportam pe cineva care spune cu repros," de ce nu incercati asa?"
Cu mult drag Dan si familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

Dan si Carmen,
de cand am citit povestea Cosminei si i-am vazut chipul nu pot sa-mi revin,nu m-a impresionat nimic mai mult pe lume.Imi doresc atat de mult sa evolueze.Iar eforturile voastre sunt uriase,departe de mine gandul sa va fac reprosuri.Am venit pe forum pentru voi,incerc sa gasesc un pic de timp sa scriu,rareori reusesc.Imi cer scuze ca m-am apucat sa dau sfaturi fara sa ma pricep,sigur ca o metoda care a dat rezultate in afectiuni mai usoare nici nu se poate aplica in cazul Cosminei.N-am gandit rational,ci afectiv.Ceva trebuie sa mearga,mi-am zis,cu incapatanare.Imi pare rau ca v-am suparat,numai de asta nu aveati nevoie acum.Iadul e pavat cu intentii bune
Va asigur inca o data de profunda mea afectiune pt Cosmina si am increderea neclintita ca ea va evolua,nu stiu de unde vine,nu mi s-a mai intamplat asta niciodata.
Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Dan, linisteste-te, uneori nici oamenii nu gasesc cea mai potrivita insiruire de cuvinte pentru a spune ceva care sa arate ceea ce au gandit. Un drum va fi fiind deschis si pentru voi. Multi nu stiu ce inseamna durerea si cu atat mai putin disperarea. Nu ii judeca ca nu e vina lor.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Draga Dan si Carmen, nu va suprati pe doralina, sunt convinsa ca acel"de ce nu faceti voi...." daca era spus prin viu grai n-ar fi avut conotatia de repros nici o secunda,totul face muzica si prin scris e mai greu sa sesizezi nuantele....


dar ceea ce scris ea mi-a amintit de o carte scrisa de o belgiana, amelie nothomb, metafizica tubului.E vorba de o poveste reala, chiar a autoarei, care pana la 2 ani era ca un tub, nu reactiona la absolut nimica, doctorii nu stiau ce sa faca, statea culcata si era hranita, atata.Si a reactionat cand a primit ciocolata!
Nu va suparati pe mine ca am scris, stiu ca faceti totul pt copilul vostru, toata lumea stie!
Cu mare drag, Sabina



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dan.D. spune:

Dumnezeu mi-e martor ca nu incerc sa judec pe nimeni. Judecata este decit a Lui si noi nu avem dreptul asta. Totdeauna am intrat cu speranta si cu mare placere pe forum. Uneori criticile sint binevenite alteori...De aceea va rog sa nu va suparati pe mine daca uneori ma mai cuprinde disperarea, dar ma vindec tot pe forum. invitatia ramine de a ne vizita cine a avut rezultate cu anumite terapii, si chiar sa facem o terapie pentru Cosmina, dar trebuie tinut seama de foarte multi factori individuali ai ei.
Multumim din suflet celor care sint alaturi de noi si Dumnezeu sa va aiba in paza si apararea Sa!!!
Cu mult drag fam. Dragulin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

E atit de frumoasa Cosmina, are trasaturi atit de fine si delicate de adevarata printesa! Cumplit ce vi se intimpla..Sunt sigura ca faceti totul pentru ea, sunteti oameni deosebiti si parinti iubitori. Multa sanatate frumoasei Cosmina!Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

Mergi la inceput