Copii nascuti in 2000 (02)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

quote:
Originally posted by tonic

pupici pentru mamici si pitici. Ma inscriu si eu cu Antonia - Isabel-7.04.2000, o miniatura de printesa de numai 102 cm si 12kg, dar care maninca foarte bine si mai ales foarte sanatos, parca ar fi un pui de nutritionist. Desi e slabuta si mai mica decit ar trebui pentru virsta ei, nu-mi(mai) fac griji pentru ca toate analizele i-au iesit bine, este sanatoasa, extrem de vioaie si foarte isteata, asa ca mama o iubeste muuuuuuult de tot. S-a nascut foarte mica si nici nu asimileaza, dar cum spune si ADIVIO are niste picioare lungi incit trebuie sa-i cumpar pantaloni cu un numar mai mare desi ii sunt foarte largi. Noi mergem la gradinita la grupa mare si avem serbare pe 17 decembrie. In afara de poezii si dansuri nu cred ca fac altceva deosebit desi sunt sigura ca micutii ar fi capabili de mai mult. Acum ca am reusit sa ma inscriu, spre sa ne intilnim cit mai des.

catalina



Ce interesant, pe fetitele noastre le cheama la fel (Antonia), sint nascute doar la o luna diferenta si au aproape aceeasi inaltime (noi avem 100 cm)si greutate (noi avem 13 kg de un an si nu mai punem nimic). Antonia mea insa nu maninca mai nimic (si asta de cind s-a nascut, prematur, la 28 de saptamini). Altfel este sanatoasa, vioaie, desteapta, merge la gardinita la pre-maternelle (asa se cheama aici la Montreal). Am fost in Romania in toamna si i-am facut niste analize acolo (aici pediatrii nu prea te trimit la analize, decit daca insisti mult), in general totul a iestit normal, doar o usoara anemie pe care am tratat-o cu fier.
Sarbatori fericite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

BellaDonna, Violeta69, Elena gata suntetzi pe lista, verificatziva datele .

tonic eu am greshit sorry.. am corectat


Gabbriela & Julian
www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Gabriela,
multumim ....si tinem legatura!
pupici pt toti ingerasii mici ...si pt mamici!
Violeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonic spune:

gabbriela, multumim de schimbare.
pentru fetele care se intrebau daca stiu copiii de 4-5 ani sa-si sufle nasul, nu va faceti griji daca raspunsul este negativ pentru ca sunt o si numerosi adulti in aceeasi situatie. Avantajul puilor nostri este ca ei mai au timp si capacitate sa invete pe cind ceilalti...
oanagabriela, salutari de la Bucuresti. I-am povestit Antoniei ca am cunoscut o fetita de virsta ei care are acelasi nume si acum vrea sa o vada ca sa "se faca prietene"-expresia ei favorita. Tie cum ti-a venit ideea numelui? Eu m-am inspirat de la cursurile de literatura veche din facultate - vietile sfintilor si alte scrieri bisericesti. Mi-a placu mult legenda Sfintului Anton si am hotarit din start ca daca voi avea o fetita sa se numeasca Antonia. Nu-mi pare rau pentru alegerea facuta pentru ca nu este un nume comun si oricum noi mai avem o rezerva cu Isabel(dupa numele unei prietene din Spania)pentru ca nu-mi place identificarea copiilor dupa numele de familie. Antonia merge la gradinita la grupa mare - am dat-o foarte devreme si va sta cam mult pina merge la scoala, dar ii place si nu ne grabim cu scoala. Cred ca stii ca in Romania acum este obligatoriu sa inscrii copii in clasa I la sase ani, dar acest lucru nu se prea intimpla in realitate. Eu nu vreau sa o dau pentru ca am vorbit cu o invatatoare care mi-a spus ca diferentele de dezvoltare fizica sunt marcante si importante. Daca din pdv intelectual se descurca - a mea stie literle de la 2 ani pt ca le-a invatat singura, face adunari, scaderi, cunoaste multimile de obiecte, mai mare si mai mic la obiecte si la cifre-numere, dar la scris este un dezastru nu poate sa traga o linie dreapta.Oricum mai avem destul pina atunci! La voi cum e cu scolile si cu gradinitele?
In alta ordine de idei, noi am fost dismaturi la nastere 1850g si 40cm dar am mincat foarte bine pina cind ne-au iesit dintii - pe la 10 luni. Din acel moment a inceput calvarul pina pe la doi ani. Acum nu mai avem probleme,dar nu asimileaza. In plus nu prea maninca alimente care ingrasa - fainoase, snaks-uri, budinci, chimicale de tot felul sub forma de dulciuri si sucuri, dar eu sunt multumita pentru ca maninca alimentele importante si este sanatoasa si foarte vioaie. Pupi-pupi de la Antonia si mami, sarbatori fericite si sa vina Mosul cu multe cadouri. Mai scrie-mi ca ma gasesti pe aici.

catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Catalina,

La noi numele l-am ales dupa o nepoata a sotului care s-a nascut si traieste in Italia, plus ca refereinta la Sf.Anton (am fost anul trecut in Italia in vacanta, inclusiv la Padova, si ne-am rugat la Sf.Anton in toate bisericile pe unde am fost, si in Italia sint multe...). Antonia s-a nascut cu 1 kg si 39 cm si a stat 2 luni in incubator...Si aici copiii merg la scola la 6 ani. Pentru gradinita, ai de ales intre gradinite clasice si gradinite organizate in cadrul scolilor (un pic mai severe, ii pregateste pentru prima clasa de scoala). Antonia mea merge la o astfel de gradinita, la scoala, si este cam greu...Dar cum noi am vorbit cu ea acasa numai in romaneste, acum trece prin perioda in care invata sa vorbeasca franceza si deci efortul este mult mai mare. Acesta este motivul pentru care am decis sa o dam deja de anul acesta (la 4 ani), pentru a avea 2 ani intregi de integrare inainte de clasa I.
Cu mincarea, este cosmarul nostru de fiicare zii, nu maminca decit extrem de putin si f.selectiv...Am adus din Romania o serie de medicamente pe baza de plante pentru pofta de mincare si intaritoare pentru imunitate. I-am inceput tratamentul deja de 2 luni, dar nu vad mare schimbare. Nici nu maninca mai mult, si tot este mereu cu nasul in batista si tuseste in fiecare noapte. Si iarna doar a inceput.
Sarbatori fericite.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonic spune:

buna oana! Trebuie sa te anunt ca fetitele noastre sunt gemene de nume asa mi-a spus Antonia ieri seara. E foarte incintata cind ii povestesc despre Antonia din Canada. Si pe la noi bintuie racelile, dar banuiesc ca nu se compara cu ce e pe acolo unde frigul este mult mai mare. Noi sunem bine, nu prea am avut probleme cu sanatatea. Inca de cind s-a nascut a fost foarte vioaie si rezistnta, i-am dat sa suga a doua zi dupa nastere, minca foarte bine numai ca ea nu creste pe cit maninca.Noi am stat in spital 1 luna din aceasta cauza, dar fiind la termen problemele sunt incomparabil mai putine decit la prematuri pentru ca ea era dezvoltata complet, doar ca era incredibil de slaba - nu acumuleaza strat adipos si arata ca un paianjen cu picioarele lungi si subtiri. In schimb in tot salonul de micuti era singura care urla tot timpul de foame.
Oricum eu sunt multumita ca o am si ca e sanatoasa pentru ca am avut doua sarcini pierdute inainte de ea si sansele noastre au fost mici sa reusim. Acum stau uneori seara si o privesc si nu-mi vine sa cred ce mare s-a facut. Toate bune si sa vezi ce fete mari vom avea noi!

catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

fetelor au avut serbarica la gradi si a fost super .
am pus pozulici in albumelul nostru daca vreti sa le vedeti.

SARBATORI FERICITE ALATURI DE CEI DRAGI!

Cu dragoste

Andreea mami lui Theo & Florin poze


Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Am avut si noi serbarea ieri, voi pune si eu poze.... ceva mai tarziu. A fost super, cu emotii si peripetii! Dar nu prea pot acum sa scriu

5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Frumoase poze .... ce grupa sunt baietii tai?

quote:
Originally posted by mamicaluitheo

fetelor au avut serbarica la gradi si a fost super .
am pus pozulici in albumelul nostru daca vreti sa le vedeti.

SARBATORI FERICITE ALATURI DE CEI DRAGI!

Cu dragoste

Andreea mami lui Theo & Florin poze


Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225



5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

fetelor, CRACIUN FERICIT si LA MULTI ANI.
sa dea Dumnezeu sa fiti sanatosi, toate dorintele care vi le puneti de anul nou sa se indeplineasca si sa ne re...citim intr-un an nou bun si intr-un forum fara calcari pe cozi sau citiri printre randuri.
va pupicesc.

merry x-mas

gen, mamica doar de marius

Mergi la inceput