Copii nascuti in 2000 (02)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Ne inscriem si noi aici.....
Iubirea mea s-a nascut pe 06 iunie 2000. O cheama Mihneea si e un copil tare, tare zburdalnic!
Avem serbarea joi ,16 decembrie.
Insa noua nu prea ne place sa mancam, desi cand eram micuti papam tot.Cel putin la gradi nu papam deloc iar acasa doar fortat.Cum sa facem sa avem pofta de mancare(ca am incercat cu tot felul de vitamine si degeaba).
Pupici pt. toti ingerasii mici,
Elena - Violeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

violeta, mama, noi am incercat tinctura de ovaz. se da in perioada cand copilul nu are pofta de mancare. la noi a mers. shi, nu-tzi mai spun cum mancam acasa (pen'ca la gradi se pare ca mananca)la chiuveta din bucatarie, ii umplu chiuveta cu apa shi el spala mashinutzele iar eu sau mama il indopam, sau mancam in fatza tv-ului.

merry x-mas

gen, mamica doar de marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Ma inscriu si eu aici cu Laura Ioana, 27.01. 2000.

Vroiam sa va intreb daca copilasii vostri stiu sa-si sufle singuri nasucu ?! ca soacra-mea (care-i pediatru) e suparata ca Laura nu stie sa-si sufle nasul asaaa, ca la carte, intai o nara si apoi cealalta. Mie mi se pare ca-i destul de micutza ca sa stie sa-si sufle corect singura nasul. Asa ca va rog, imi spuneti si mie daca micutii vostri stiu ?!
Apoi alta intrebare, voi le (mai) dati vitamina D in lunile de iarna ?

Sarbatori Fericite !!

Elena&Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Gen,
Multumesc, o sa incerc cu aceasta tinctura de ovaz, banuiesc ca se gaseste la farmacie si acolo sunt si indstructiunile de folosire!
Si noi ne chinuim cu el sa manance, vorba ta, daca l-as lasa la apa ar fi cel mai fericit,si tot asa la televizor mananca cel mai bine.
Doar ca eu vreau sa-l obisnuiesc sa manance la masa cu noi, cel putin in week-end-uri cand suntem acasa,dar parca are mancarici undeva ca nu sta locului o clipa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Elena, draga mea, Mihnea nu stie nici macar sa manance singur daca nu i se da , vorba aceea mura-n gura.....dar sa-si sufle nasul singur ce sa mai zic!E adevarat ca el a fost crescut vreo 2 ani de bunici si de aici deduceti voi....
Pe mine ma deranjeaza ca nici la fundulet nu se sterge singur si la grdi nu vine nimeni sa faca operatia asta(ma refer la ingrijitoare), deci se poate si mai rau...
Violeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

hi, hi, vio, noi am renuntzat de mult sa-l punem cu noi la masa shi sa mancam cu totzii. doar cand mergem la nashi, sta putzin cu noi la masa, apoi pleaca shi iar vine, nu au rabdare sa stea locului. in leg. cu tinctura, ii dadeam de 3 ori pe zi cate 10 picaturi in putzina apa plata, inainte de mese cu 15 min. cura e de 10 zile pe luna. dar noi nu i-am dat decat 5 zile ca incepuse sa manance prea mult. oricum drita care ne-a recomandat tinctura ne-a spus sa ii dam doar cand face fitze la mancare. daca nu o gaseshti la farmacii, o gaseshti la plafar sau la farmacii care vand shi medicamente homeopate.
elena, mama, adica sa-shi tzina el batistutza in mana shi sa sufle nasul? no way! abia sta sa il suflu eu.

merry x-mas

gen, mamica doar de marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claza spune:

AHA!
Asta cu mancatul la masa - problem!
Visam si eu ca macar sambata si duminica sa stam toti trei frumos la masa, ca-n filme... Problema-i ca - desi Ilinca stie sa manance singura - la ea dureaza... si dureaaaaazaaaa! Noi terminam doua feluri si desertul (si va jur ca nu infulecam ca disperatii), iar ea inca se joaca cu ciorba ... si trancaneste
Si la gradinita e ultima care termina de mancat! La orice alte activitati e foarte iute, chiar repezita, dar cu mancatul ne-a terminat.

_
iaca si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

si noi mancam ca-n filme.... eu lucrez cu 2 tacamuri si daca din intamplare sunt cu o prietena la masa amandoua am tentinta sa-i dau in gura

5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonic spune:

ma bucur ca m-am inscris aici, asa am ocazia sa vad ce fetita cuminte am, desi ii spun deseori contrariul. Cand i-e foame maninca singura, la masa, desi de obicei cu ochii la desene animate. Insa cand se alinta vrea sa-i dea mami "in gurita". E adevarat ca de cele mai multe ori maninca inaintea noastra si apoi ne terorizeaza: se urca cu picioarele pe pereti sprijinindu-se de masa, se suie in spatele nostru si ne stringe de git...Oricum eu am remarcat ca toti copii fac asa - drept pentru care nu trebuie sa ne ingrijoram.

catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonic spune:

gabbriela ma bucur ca ne-ai trecut si pe noi pe lista si iti multumesc, doar ca Antonia e nascuta in aprilie nu in martie! Sper ca am scris bine in primul mesaj si nu m-am facut de ris ca nu stiu cind am nascut. Nu de alta, dar tinind cont de cite peripetii am avut cu sarcina ar fi culmea sa uit .Mersi daca ai putut sa ne muti.

catalina

Mergi la inceput