Copii nascuti in 1993

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilupep spune:

Bine ai venit Milia in randul celor care au copii nascuti in 1993. Ai dreptate, nu ar trebui sa ne intereseze temele lor decat atunci cand au nelamuriri, dar nu avem sufletul sa-i lasam fara ajutor, cu atat mai mult cu cat au un talent deosebit in a taraga lucrurile. Si noi suntem in clasa a V-a, nu avem abilitati, intr-adevar istoria antica este grea, cu atat mai mult cu cat profesorul (in cazul notru )lasa mult, mult de dorit.
Cat, despre ora de sport, este o relaxare, pentru ca fiecare face ce vrea (fotbal, vlei etc).
Pe curand, numai cu note bune !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

M-am decis. M-am plans, v-am citit, m-am mai gandit. De ani de zile ma lupt cu morile de vant (cu Ioana, adica, da-i tot una). Mai ales de cand mi-am luat responsabilitatea de a o creste singur, am vrut sa fac totol ca la carte. Si am facut... prost. Este in clasa a 4-a si, dupa cum voi deja stiti, se desparte de invatator si incepe scoala adevarata. Daca te iei dupa notele ei, zici ca-i un mic geniu. Daca o iei mai in amanunt, e jale.
Voiam sa continue la Cosbuc, este langa casa mea, eram dispus la orice, dar nu mai sunt. O sa o las sa faca cum crede, o duc la examen si, daca ia pe bune, ok. Daca nu, nu.
Asta-i primul pas. O sa caut ca in multe probleme sa-i mai las libertate de alegere, urmand sa culeaga ce seamana.
Observ, cu jale, ca prin ceea ce am facut, i-am creat un mic handicap. Nu pot sa dau altcuiva sfaturi, dar eu m-am hotarat.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Primiti si o mamica de decembrie 1992?
Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

quote:
Originally posted by mmag

Primiti si o mamica de decembrie 1992?
Magda



Bun venit!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madisor spune:


Buna seara!

Bine atzi venit Magda si Milia!
Trusty, de ce vorbesti de lucruri sfinte?! Da', de fapt, e frumos sa visezi, poate cine stie, curand va deveni realitate!
Maria, tu ai o minune de fata! Zi-ne si noua retzeta, sa vedem unde gresim?! Multa bafta in continuare! Stiu ca pt. ei conteaza parerea prietenilor!
Milia, multzumesc. Acum lamuririle ... Copiii mei sunt la Scoala Waldorf. Se respecta programa Ministerului, numai ca aceste ore ca Abilitatzi sau Desenul formelor, de comun acord cu cadrele didactice, am hotarat sa le pastram. Ii ajuta in gasirea echilibrului de care au atata nevoie. Nu am calculat media pt. clasele primare... Poate m-am expriamt gresit. Si noi am avut tot calificative. Probabil ca din obisnuintza am folsit medie, Oricum ai mei au stiut ca pe vreme mea au existat note, nu de alta, da' cand luau un satisfacator, ei erau tareee multzumitzi si am avut eu grija sa nu se mai culce pe o ureche, ca si asa dorm...
Chiar astzi am avut sedintza la Corina si din trei subiecte la istorie a facut bine doar 2. Mi-a zis proful ca e o lucrare buna, da' a mentzionat ca subiectul 1 e incomplet. Eu m-am bucrat pt. restul, da' nu pot sa fiu multzumita. Si nici cadrul didactic mi se pare ca nu reuseste sa ii lumineze cat de cat la aceasta materie.
Nici mie nu mi se pare normal ca media V-VIII sa conteze la liceu. Pai, daca era ca pe vremea noastra, asa o lasam sa se duca cum ii trecea prin capsorul ala blond si cu ochi albastri, ca vedea ea cat de albastra devenea situatzia. Si uite asa, am ajuns probabil, mai grijulii decat trebe'.
Si vorba ta, cu muzica, etc. Sunt multe de spus. Eu astazi, la sedintza, am avut o experientza tare trista. Mi-a fost greatza de oamenii lasi (pt. a nu stiu cata oara).....
Lilupep, si noi comunicam mai greu cu profesorul. Sau el cu ei?! Mai are vreo importantza? Da, da' nu pt. cine trebuie, din pacate.
Rufus, ce handicap crezi ca i-ai creat?! Nu cred ca e tocmai bine sa o lasi sa faca de capul ei. Odata ca ei nu prea stiu ce au in cap si trebuie sa fim fermi si sa ii canalizam, cat de cat...si a doua...Cred ca daca, Doamne fereste, ar suferi un esec de la primul prag si-ar perde foarte mult din increderea in ea, ceea ce ar fi pacat. Abia acum incepe greul si nu trebuie sa inceapa cu un esec. Mai fa un pic efort, si cred ca o sa fitzi cu totzii multzumitzi!
Mai vorbim...ma duc, nu mai pot de somn!

Va doresc un wekend placut!

Madalina Leu
http://community.webshots.com/user/madalina160

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne33 spune:

Raspund si eu la apel.Si eu am o domnisoara in clasa 5-a ,nascuta in 1993,care(doamne ce mai trece timpu asta!!)in 10mai va implini 12 ani pe nume Ana-Maria, si mai am o galusca de aproape 6 luni,Giulia-Nicole,nascuta pe 14august 2004.Si eu trebuie sa trag de Ana cu temele si trezitu dimineata, pe Giulia au inceput sa o deranjeze gingiile,cred ca foarte curand o sa aiba si dintisori,deci vai de somnu meu din timpu noptii. Si Ana e un copil foarte dotat,a luat 9'30 la olimpiada de romana pe municipiu,dar nu pentru ca s-ar omora cu invatatu,doamne fereste.Cu notele sta foarte bine,un 8 si un 9 restul 10 pe semestru trecut,dar eu una ma intreb sincer pe ce i dau profesorii aia notele astea?

Rufus,ca sa stii ca se poate si mai rau,la fii-mea Ana,daca nu intru eu 2-3 zile in camera ei sa fac ordine,am sansa sa gasesc si vreao 2-3 farfurii cu resturi si pahare goale.Iar la partea cu lasatul copilului sa faca ce vrea si sa culeaga roadele...m, nu,calmeaza-te si nu lasa sa se intample asta,sunt totusi copii si sunt ai nostrii si rolul nostru e sa-i educam, sa le explicam si de o mie de ori daca e nevoie de ce trebuie sa faca un anumit lucru ,sa le rosim fundu din cand in cand dar sa nu le lasam sa faca greseli pe care sa le regrete o viata.Am vrut copii,noi i-am facut pe ei,nu au cerut ei sa fie facuti,acu sa ne ducem crucea,esti de acord?Sper ca nu te-ai suparat.Si am o intrebare:cand vine Rufus junior,am inteles ca tora e.Asa ca te asteapta zile grele daca nu te inarmezi cu un sac de rabdare.
pozicile noastre http://community.webshots.com/user/anne33211

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micutza spune:

Buna dimineata prieteni!
Imi cer scuze ca nu am mai postat de o saptamana si mai bine, dar am fost plecata din localitate si pe urma au intevenit ceva probleme de sanatate la un membru din familie.am citit cu nerabdare ce s-a mai postat, salut nou-venitele . Despre noi ce sa va mai spun.. saptamana trecuta copii au fost intr-o excursie de 3 zile - un fel de tabara mai scurta (am participat si cativa parinti.. doar cu titlu de observatori) unde am avut ocazia sa-i cunosc colegii si colegele baiatului meu. Am observat ca fetele sunt mult, mult mai descurcarete la aceasta varstam mai dezinvolte, mai comunicative. Baietii in schimb mai delasatori, mai dezordonati. Si intre baieti se vad diferentele.. al meu parea neajutorat pe langa alti colegi, parea asa , pierdut in spatiu. Tot incerc sa-l invat sa fie mai independent, mai descurcaret.. mai volubil..dar vad ca nu prea merge. . Poate imi puteti da vreun sfat, ce sa fac.
In alta ordine de idei .. sambata a fost la olimpiada de matematica.. dintre copiii vostri a fost careva ? cum s-au descurcat?

pupici, micutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

quote:
Originally posted by Madisor
Eu astazi, la sedintza, am avut o experientza tare trista. Mi-a fost greatza de oamenii lasi (pt. a nu stiu cata oara).....


Si eu ma simteam ca naiba la sedintele cu parintii... Pana in clasa a patra cel putin... Sigur, depinde si de invatatoare... Parca totul la sedintele alea se petrecea impotriva bunului simt. Ma simteam, pur si simplu, in plus acolo. Parca erau cu totii de pe alta planeta. Pur si simplu nu ii intelegeam. Poate erau si unii parinti cu bun simt, dar acestia probabil taceau. Si atunci... il lasam pe al meu sot sa se duca. Nu ca el ar fi mai rabdator... ba chiar Rufus ii seamana destul de bine Dar sedintele cu parintii le suporta mai bine decat mine.
Acuma, diriginta e o femeie adevarata, am fost la o sedinta si am inteles in sfarsit ca asa e normal sa se petreaca lucrurile, ca nu EU m-am scrantit... Si m-am mai linistit.

Lasand la o parte toate aceste probleme care s-au mentionat pana aici, adica lectii, copii dezordonati, etc, etc, vreau sa va supun atentiei si o alta problema, de sanatate. Si anume: eu sunt cam ingrijorata de faptul ca baiatul meu nu a contractat nici una din bolile copilariei, adica oreion, varicela, parca astea sunt. Sunt vaccinati antirujeolic, deci pojarul iese din discutie. In mai face 12 ani. Cand mai are el timp sa faca bolile astea? Doamna doctor a noastra ne-a spus ca au mai fost epidemii in aceasta perioada. Nu stiu ce sa mai zic. Pana la ce varsta se considera ca mai sunt copii si fac forme usoare ale acestor boli? Sora mea a avut pojar pe la 24-25 de ani si pot sa va spun ca a fost cumplit. A facut o forma grava, a stat mult in spital si a avut complicatii care ulterior s-au vindecat foarte greu (cu sinuzita stiu ca s-a luptat...).
Spuneti-mi, deci, dragii mei, copiii vostri au facut bolile astea? Ar mai fi si altele? Parca nu, dar poate nu-mi amintesc eu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madisor spune:


Buna seara!
Va scriu pe scurt ca la 19 trebe sa il trezesc pe Vlad sa se apuce de teme. Vedetzi ce accepta sa faca numai ca sa mai amane un pic lectziile?!
Bine ai venit Anne! Sunt de acord cu tot ce l-ai sfatuit pe Rufus! Si nu cred ca se supara!
Micutza, ai dreptate, baietzii sunt mai incetzi. Dar au si ei partzile lor bune (itzi spune o mamica care ar fi vrut 2 baietzi, nu unu')! Dupa experientza cu Cori sincer, as fi vrut un baiat. Dar Dumnezeu mi-a dat anul trecut o fata frumoasa, de nu ma mai satur de ea privind-o.
Milia, Vlad, (9 ani, am deschis un subiect si pt . '95, da' nu a raspuns nimeni) a facut oreion, varicela. Mai sunt scarlatina, pojarul si parca atat. Nu stiu sa itzi raspund pana la ce varsta fac forme usoare, da' daca aflu ceva itzi voi spune. Cred ca potzi intreba si pe , unde e subiectul "Intreaba doctorul", parca...

Gata! Va pup, ma duc sa imi trezesc baiatul.

Madalina Leu
http://community.webshots.com/user/madalina160

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Anne, nu ma supar, n-am de ce. Sunt de acord sa ne ducem crucea. M-am gandit doar ca, daca continui sa-i rezolv eu toate problemele, se obisnuieste asa, crede ca eu voi fi acolo toata viata, pentru ea. Acuma stiu, pentru ei traim, da' nici chiar asa! De aceea m-am gandit la sistemul american, mai de capul lor. Sa se loveasca acum, obstacolele sunt mai mici. Asta si in ideea ca da, Tora este insarcinata si la inceputul lui iunie, un mic Rufus o sa-mi mai ia o felie din timp. Si mai este si Tea, are si ea nevoi...

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput