Copii nascuti in 1993

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilupep spune:

Rufus, exact ceea ce a spus Madisor am incercat sa sugerez si eu. Vizita unuei prietene si eventualele comentarii ale acesteia conteaza mult mai mult pentru ea. Faptul ca tu ii spui zilnic ca este dezordonata s-ar putea sa n-o afecteze deloc. Mai degraba spune-i ca refuzi sa intri in camera ei atat timp cat este dezordine si chiar sa faci acest lucru.
In alta ordine de idei, cum va mai descurcati cu temele? Noi avem foarte multe, mai ales referate si tot felul de imagini de cautat, noroc cu internetul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trusty spune:

Buna seara,
Nu prea ma inghesui eu sa scriu pe forumuri dar cand e vorba de copii ma arde...
Am un baiat de 11 ani si un drac de fata de 10 peste cateva zile.
Problema mea est tudor care este un copil de o finete si de obunatate rare, iubitor si atasat de familie. De cateva luni insa face niste crize de personalitate de ma iau cu mainile de cap: nimic nu-i convine, toata lumea are ceva cu el, toata lumea il calca in picioare, nimic nu e bun sau destul, raspunde obraznic, plange, tipa la cate cineva dupa care este iar senin ca si cum totul este perfect normal. Exact ca vremea schimbatoare! Are senzatia ca pe sor-sa o iubeste toata lumea mai mult, ca ea are bucatica cea mai dulce desi daca are un banut sau o bomboana o imparte cu ea!Chestia interesanta este ca eu sunt prietena cu el, imi spune toate cele, nu am probleme de comunicare.Ce ma fac, imi iau lumea in cap?
Mentionez ca e bun la scoala, intre primii, nu e bataus sau obraznic, e talentat la limbi, calculator,romana, desen, nu am probleme mari cu scoala dar nici nu-l omor cu zile(eu am fost premianta intai si stiu cat e de greu).
Multumesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madisor spune:


Buna seara dragi de suferintza...
Lilupep si stimatzi cititori, de ce credetzi ca eu nu dorm la ora asta si postez pe ? Credetzi ca plange Clara, fetitza mea de 8 luni?!!!!!!! Nuuuuuuuuuuuuuuuu! Corina abia a terminat tema la mate. Si maine mai avem si test la aceeasi materie. Asa ca si noi avem si teme si teste peste teste (cand de clasa a V-a, cand de clasa a III-a)... Si ai mei deja sunt obositzi. Cu vitamine, rabdare si tutun, mergem inainte!
Trusty, bine ai venit! Tudor trece printr-o criza de personalitate specifica varstei. Faptul ca voi doi vorbitzi cate-n luna si-n stele, e mare lucru. Tzine-o tot asa! S-ar putea (parerea mea si daca gresesc) sa se simta frustrat. Cand tzi-am recitit mesajul am observat exprimarea citez: "Am un baiat de 11 ani si un drac de fata de 10 peste cateva zile"; tudor care este un copil de o finete si de obunatate" Nu cumva aceasta diferntza de descriere a fratzilor il determina si pe el (printre altele) sa fie ca "vremea schimbatoare"?! Oricum, deocamdata, consider ca e, si aici valabil, tratamentul de mai sus
Sa itzi traiasca fata...La Multzi Ani!
Numai bine!

Madalina Leu
http://community.webshots.com/user/madalina160

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilupep spune:

Trusty si Vlad are asemenea iesiri. Dupa numeroase incercari, cea mai buna metoda de a pune capat unei asemenea situatii a fost sa fiu calma, aparent, (in interiorul meu numai calma nu eram) si sa-l invit in camera lui sau pur si simplu sa-l ignor. Daca nu are combatanti va renunta. Si el are impresia ca toata lumea e impotriva lui dar dupa ce se calmeaza luam problema si o disecam, ce-l deranjeaza pe el si ce ne deranjeaza pe noi (cand e calm altfel percepe mustrarile). Eu cred ca vorbind cu Tudor, exista momente propice, mai ales seara,doar voi doi, vei afla ce-l supara. Dar sfatul meu este sa te inarmezi cu mult calm, stiu ca e greu, uneori mi se pare imposibil, dar o facem pentru EI. Mult succes si La multi ani pentru fetita ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trusty spune:

Din nou, buna seara!
Nici nu stiam cat de important pentru psihic poate fi sa vorbesti cu oameni pe care nu-i cunosti personal despre lucruri care te macina...
Va multumesc din suflet pentru ca ati raspuns cererii mele de ajutor!Eu banuiam ca trebuie sa fie ceva legat de varsta dar cand cineva mi-a spus ca ar fi bine sa incerc ceva medicamente am crezut c-o iau razna. . Va multumesc de asemenea pentru urarile pentru fiica-mea care este cu adevarat un extraterestru in casa! Nu stie decat sa rada, sa fuga, sa cante, sa danseze. Este adevarat iarasi ca Tudor a fost prematursi ei de obicei sunt mai usor iritabili, dar cred ca orice om cu scaun la cap ar incepe sa vorbeasca singur dupa 5 min cu Ruxandra!.
Oricum, m-am simtit reconfortata in mijlocul vostru si cred ca voi mai scrie pentru ca am simtit caldura voastra...
Voi lucrati? Cum va descurcati si cu copiii si cu casa si cu toate?
Eu am senzatia ca sunt de vreo nshpe ori femeie!...
Va imbratisez virtual si va dau si o adresa unde sa va distrati putin... www.resursadefun.ro
L mama de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madisor spune:


Buna ...dimineatza!!!:))))

Trusty Imi place semnatura ta! Intai si intai ma bucur ca te-ai mai deconectat... E nu lucrez pt. ca sunt in concediu crestere copil. Mai am un bb de 8 luni. Cum e? Uneori ca in iconul din semnatura ta, alteori... e bine, e frumos...doar ca ma intreb "Cand au timp mamicile astea sa scrie atata?!" si le si invidiez un pic. Taras, grapis le fac pe toate... si ...e frumos.

Va pup, ma duc ca mi-e somn.

Madalina Leu
http://community.webshots.com/user/madalina160

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trusty spune:

Buna...dimineata? noaptea?
Va doresc o saptamana buna! Eu acum am terminat ceva pentru serviciu si cred ca voi cadea pe baricade? Intrebarea care m-a ros azi a fost: oare cei din "afara" nu au probleme de varsta cu copiii lor? Nu am vazut aici nici un astfel de post! As vrea si eu sa procedez ca ei ca m-am saturat. Numai aici intra copiii in preadolescenta sau suntem pe un nod energetic? Mi-e dor sa zac intr-o cabana la munte caci acum a venit in sfarsit iarna. Voi ce ziceti?
L. mama de 2X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilupep spune:

Da, Trusty, ai perfecta dreptate , suntem de nshpe ori femei. Am impresia ca suntem mereu in priza, mai mult pentru altii, mai putin pentru noi. Ne agitam sa iasa totul bine. Apoi, satisfactii?? Cred ca cele mai mari vin tot de la puii nostrii, dar mai este loc si pentru altele.
Va doresc o saptamana minunata, cu note bune, clipe de liniste si ganduri bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Buna,si eu va doresc o saptamana minunata.
Eu cu scoala...nu ma pot plange,o duce foarte bine.
Are note bune,de 9 si 10 si acuma a fost la olimpiada la romana (faza locala) unde a luat 90 de puncte din 100.
E si ea destul de dezordonata.Camera ei are un aspect curat,dezordine este prin dulapuri.E mereu atenta cu ce se imbraca,sta mult in fata oglinzii inainte sa plece undeva,fie la o petrecere,scoala sau la magazin ,sa cumpere ceva.
Va spun din proprie experienta ca la varsta lor,parerea prietenilor conteaza mult.

maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Fetelor, acum am aterizat si eu pe aici. Scuze pentru intarziere. Sunt pe subiect: am un baiat nascut in 1993.
Dealtfel, nici nu voi avea vreo contributie insemnata, caci vad ca ati atins toate punctele sensibile si nu ar mai fi nimic de adaugat. Si eu, care eram disperata ca sunt singura in aceasta situatie…

Intr-adevar, mi se pare ca se pierde muuuult prea mult timp (din timpul lui si al meu) cu niste lectii care ar putea fi rezolvate cu succes in 2-3 ore. Imi displace in special talentul cu care isi amana o parte din lectii pana duminica seara, astfel incat sa nu am nici un week-end lipsit de griji (griji care, se intelege, ar trebui sa fie ale lui). Si el ar face orice altceva inainte de a-si face temele, fara a se mai gandi daca-i ramane timp suficient sa le faca, fara pic de responsabilitate privind obligatiile care-i revin. Mie nu mi se pare normal ca la varsta lor noi sa mai avem ceva de-a face cu temele lor. Cand nu stiu ceva, bun, sa vina sa intrebe, dar nu sa-l iau eu la puricat prin caiete ce are de facut, ca altfel el nu se uita. Ar trebui sa fie mai responsabili. Si, oricat as vrea sa-l las sa se descurce singur, nu-mi vine. Pentru ca, cel putin eu, sunt responsabila (ca si voi). Normal ar fi sa nu-l oblig sa-si faca lectiile seara. Si, daca as fi sigura ca si le face constiincios, chiar nu l-as obliga. Pentru mine nu e altceva decat o grija in plus.
Mi se confirma si aici ceea ce stiam, si anume ca fetitele sunt mai constiincioase si mai responsabile (maria m m).

Madisor, , felicitari pentru deschiderea subiectului si pentru ca astfel ne impartasim opiniile unii altora. Am unele nelamuriri privind cele ce ai scris pe aici, si anume:
- suntem tot in clasa a cincea, ca si voi, dar noi nu facem Abilitati. Am facut doar pana in clasa a patra;
- nu inteleg cum ai calculat media pentru clasele primare, noi am avut NUMAI calificative.

Sunt de acord cu tine ca e varza in capul lor la Istorie, mi se pare prea grea Istoria antica la varsta lor. Si noi am facut in clasa a cincea tot Istoria antica, si mi-a fost foarte greu de inteles la varsta lor. Eu incerc sa-i explic toate notiunile pe cat posibil pe intelesul lui, dar e greu, cat timp nu are o baza.
Nu mi se pare normal ca notele din clasele V-VIII sa conteze la admiterea in liceu.
Nu mi se pare normal sa se ia in considerare, mai ales, obiectele care nu tin atat de studiu, ci de har: muzica, desenul si sportul. Acestea ar trebui notate cu calificative, si nu cred ca ar trebui sa se dea norme, de exemplu, la sport. Le-ar face mai multa placere ca ora de sport sa fie o relaxare pentru ei – cine vrea sa faca sport de performanta, e liber sa o faca, dar copiii obisnuiti nu ar trebui chinuiti cu norme care le depasesc posibilitatile.

Cam asta… pentru inceput. Ar mai fi multe.


Mergi la inceput