Copii nascuti in 1993

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madisor spune:


Rufus, tzi-am vazut comorile. Sunt frumoase de la mic la mare. Sa te bucuri de ele si sa fitzi cu totzii sanatosi. La noi crizele inca nu au aprut, slava Domnului. Sigur, varsta lor. Tu mai tzii minte ce faceai la 11 ani? Sau ce faceau colegele tale?! Si e normal sa comploteze cu mami, sunt doar fete, nu?! Si eu am incercat intai cu sportul, numai ca Vlad, cel de 9 ani, dupa 2 luni de antrenamente football (asta a vrut el) pe ploaie, pe vant, a zis ca nu mai vrea ca nu mai are timp pt. teme
Acum vreau sa le pun meditator la germana si pe fata sa o dau la vioara. Deci, ne straduim...
Cu suflatu' in fund....om vedea... Eu cred ca daca reusim sa gasim acea linie de echilibru, pe cat posibil, va fi foarte bine. Si sa nu uitam ca sunt deja la varsta la care incep sa fie nici cai, nici magari. Cred ca e greu si pt. ei si pt. noi. O sa va mai povestesc eu, poate, maine, daca am timp.

Madalina Leu
http://community.webshots.com/user/madalina160

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micutza spune:

Buna dimineata! trebuie neaparat sa va scriu, ca imi vine sa turbez de suparare si de nervi.Va si scriu imediat de ce. Ce credeti? Cine imi spune ieri dupamasa ca are de scris comentarii la 7 (sapte) lecturi suplimentare? Ati ghicit- fiul meu. La inceput am vrut sa-l las sa se chinuie , sa le faca singur.. apoi m-am inmuiat si bineinteles l-am ajutat ca deh... un copil are mama.Problema este ca asa am patit cu el si in semestrul I si atunci mi-a promis ca nu va mai lasa lectii pe ultimul moment. si uite ca situatia se repeta. Toata saptamana ar fi avut timp sa le faca caci a avut program mai lejer, dar nu, le-a lasat pe joi, cand a mai si avut meditatie la engleza. Dat-mi un sfat... ce sa fac sa nu se mai repete??

pupici, micutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilupep spune:

Si eu am patit chestia asta, gen adus aminte seara ca are nevoie de diverse imagini pentru a doua zi la engleza, sau de vreun referat. L-am rugat sa-mi spuna in fiecare seara, cand vine de la scoala si are totul proaspat in minte sa-mi spuna daca are vreo lucrare deosebita, ce necesita o cautare mai amanuntita. Tot a uitat. In final ma uit eu in caietele lui. Nu stiu daca este bine pentru ca este responsabilitatea lui, este suficient de mare si in final ar trebui sa-si asume rezultatele greselilor lui. Dar avem noi inima sa-i lasam sa sufere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Micutza, spanzura-l! Alta sansa nu ai, decat sa-l ierti. Si tu, bineinteles, o sa-l ierti. Si eu ma oftic, v-am zis. Pai daca eu iti spun, Madalina, ce faceam eu la 11 ani, te crucesti. Asa ca...De fapt, pe ei ii avem. Pentru ei existam.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Tocmai am facut o criza. In dulapul Ioanei, claie peste gramada lucruri murdare peste lucruri curate. Chiloti, ciorapi. Ma cert cu ea de mult dimp, de cand eram singuri, noi doi, pe aceasta tema. Nimic. Nu cred ca-i normal. Am spume la gura! Va rog eu sa-mi spuneti, mai stiti pe altcineva ca ea la 11 ani?

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madisor spune:



Rufus, Corina mea este aprroape la fel. Nu mai gasesti asa multe lucruri murdare (fatza de cum erau inainte), da' claie peste gramada tot mai sunt! Deci, mai exista!

Micutza, eu in unele cazuri (cand am timp si apuc) procedez ca Lilupep, iar cand nu reusesc am 2 metode mai spartane. Nu se culca pana nu termina ce are de facut si ii mai las si "balta", sa invetze sa se descurce singuri, cica. Daca e groasa rau, se mai aplica si pedeapsa majora, timp de o sapt., nu iesit afara, nu calculator, nu TV. Astea nu ma scutesc de o groaza de nervi, evident.

Madalina Leu
http://community.webshots.com/user/madalina160

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilupep spune:

Rufus, cred ca ai nostrii copii au ajuns la varsta cand tin cont de parerea prietenilor suficient de mult incat sa le influenteze comportamentul. Intreab-o daca s-a gandit ca prietenii ar putea comenta despre tinuta ei, sau despre deranjul din camera ei . Eu am observat ca opinia unui asa zis prieten al lui Vlad, vis a vis de o haina noua, l-a facut pe Vlad sa nu o mai poarte, chiar daca i-am spus mai multi ca nu fusese decat rautate sau invidie din partea acelui copil. Deci, eu zic sa incerci si pe partea asta, vezi cum ar reactiona cand primeste vizita unei prietene si in camera ei nu este ordine, se simte jenata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

A, este foarte atenta la ce pune pe ea, dar nu conteaza daca haina este murdara sau pute. Asta ma deranjeaza. Sau se sulemeneste, dar nu se piaptana. O sa incerc cu parerea unor prietene, poate merge. Desi...O intreb ce rost are sa-si dea chilotii jos, sa-i bage in dulap si apoi, in fundul gol sa mearga la dus, cand ar putea sa mearga in chiloti pana acolo, sa-i dea jos si sa-i bage in cos, care-i in baie. Se uita la mine si zice ca nu stie. Si o cred. Habar nu are!

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micutza spune:

Buna dimineata prieteni.
Scuzele mele ca abia acum am citit postarile voastre dar in we nu am prea avut timp. Sa o iau pe rand:
Rufus: e cam drastica metoda pe care mi-ai sugerat-o nu? .Bineinteles ca il iert, desi peste 10 minute, cel mult face acelasi lucru cu care m-a suparat.
Madisor: am incercat si eu sa-l las sa invete pana isi termina toate lectiile, dar a stat pana la ora 22 si tot degeaba. metoda cu nu calculator, nu televizor functioneaza destul de bine inca, il si doare cand nu are voie, dar isi gaseste altceva de facut in timpul liber.
Incep si eu sa observ ca , conteaza parerea colegilor - poate in mai mica masura inca decat la fete, dar din ceea ce-mi povesteste observ ca deja incepe sa-i pese de parerea celorlalti. In legatura cu ordinea in dulap.. haideti la noi sa vedeti un dulap de baiat . Haine murdare nu sunt ... s-a obisnuit sa le duca la baie .. dar cu ordinea mai lasa de dorit.

pupici, micutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madisor spune:


Micutza, felicitari! Se pare ca e cel mai ordonat. De altfel, Vlad este mult mai ordonat decat Corina, si de muuuuult nu ma mir de acest lucru!

Rufus, este o idee si ce ne-a sfatuit lilupep. Dar, cred ca nu trebuie sa o faci ostentativ, ci ca si cum uite, "Vezi, ce rau e ca ai musafiri si nu e ordine", sau "Vai ce patata e...? Ai vazut colega(ul) X?! Schimb-te, te rog, nu potzi sta (pleca) asa!" Ca poate daca nu atragi atentzia nu se prind nici prietenii(ele) la cat de aiuritzi sunt, si nu rezolvi nimic!

Madalina Leu
http://community.webshots.com/user/madalina160

Mergi la inceput