Copii nascuti in 1993

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micutza spune:

Buna dimineata dragele mele prietene!
A inceput semestrul II . Citind ultima postare a lui Madisor mi-am dat seama ca peste vacanta noi nu prea ne-am zdrobit cu invatatul, chiar numai strictul necesar - adica lecturi suplimentare si temele lasate peste vacanta. In schimb au intrat tare de tot in materia chiar din prima zi, adica teme multe. Pacat c avacanta nu a fost din pacate asa cum ar fi trebuit sa fie vacanta de iarna, adica cu zapada multa - la noi nu a fost de fapt nici un pic de zapada, doar gheata sau noroi.
La voi cum a fost prima zi de scoala???

pupici, micutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ma bag si eu in vorba...Ioana, fata cea mare are 11 ani si 1 luna, dar este in clasa a 4-a (asa am vrut noi). Au inceput probleme cu scoala (este de la inceput printre cei mai buni), cu curatenia proprie si a spatiului de locuit. Pare ca nu mai vrea sa faca nimic, oricum nimic din proprie initiativa. Problema este ca ma cam enervez...Multi spun ca este copil, altii ca se apropie de varsta critica, fiecare cu parerile lui, iar mie imi vine sa fug!

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madisor spune:


Micutza Si noua ne-a dat teme din prima zi. Da' sa stii ca nici noi nu ne-am omorat cu invatzatura, in sensul ca nu am mai apucat sa facem nimic in plus. Asa ca au inceput cu treaba, nu de alta, da' martzi au avut test la mate, miercuri la fel, sa vedem azi ce-o mai fi/
Rufus Am trecut si eu prin asta Totzi au dreptate, din punctul meu de vedere. Este si copil si este si varsta. Exista chiar o denumire pt. acest prag, chiar pt. aceasta varsta, imi scapa acum cum se numeste. Cand imi aduc aminte, scriu. Asa ca rabdare, tolerantza, diplomatzie si fermitate

Madalina Leu
http://community.webshots.com/user/madalina160

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micutza spune:

Drago mamici si tatici - vad ca ni s-au alaturat si dintre ei. A trecut prima saptamana de scoala.. pentru noi cam greu.. trezit de dimineata, pregatit pentru scoala ..si asa mai departe, culminand cu : "aseaza-te mai copile la masa si invata pentru maine, ca imediat e noapte". Sper ca a doua saptamana sa insemne revenirea la marea normalitate caci altfel e de jale .

pupici, micutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micutza spune:

Oooo acum mi-am adus aminte si as vrea sa va intreb si pe voi. Copiii vostri au timp de anumite activitati extrascolare cum ar fi sport, limbi straine? E drept baiatul meu nici chef prea mare nu are dupa atatea lectii sa mai faca ceva - eventual la calculator sau se joaca putin cu Lego.

pupici, micutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilupep spune:

Buna. Imi pare tare bine sa va cunosc. Am un baietel de 11 ani si 10 luni, este in clasa a V-a, invata foarte bine, dar ma gandesc cat din notele pe care le ia ar putea fi meritul meu. Imi suna atat de cunoscut ceea ce povestiti voi, acel impins de la spate - Vlad fa-ti lectiile, Vlad apucate de citit. Sta la birou dar gandul ii este departe, mai are cate o jucarie cu care se joaca, temele cat mai tarziu daca s-ar putea. Vazand ca nu sunt sigura care sta cu gura pe copil, vis - a - vis de facutul temelor mi-a mai venit inima la loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micutza spune:

lilupep, bine ai venit in mijlocul nostru , cu cat mai multi cu atat mai bine, nu? Poate mai invatam si noi parintii, unii de la altii, tehnici de modelare a personalitatii copiilor, tehnici de convingere fara constrangeri si alte metode pacifiste. Apropro.. la voi cum faceti cand copilul(copiii) nu va asculta? Ce metode adoptati? Eu incerc cu vorba buna si calm de foarte multe ori.. apoi ajungem sa ne certam.. pe urma nu-l mai las la calculator sau la TV o perioada mai scurta sau mai lunga de timp, sunt lucrurile cu care-l ating cel mai tare.Apoi el se imbufneaza si eu ma simt ca naiba.. dar ma fac ca nu observ. E asa de capos ca nu ar zice odata "iarta-ma" - posibil ca as renunta la pedeapsa, dar in ziua cand expira perioada de pedeapsa e prezent la calculator sau TV.Astept sa mai scrieti si voi despre copilul (ii) vostri.

pupici, micutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilupep spune:

Observ ca folosim aceleasi metode,trimis in camera lui daca este obraznic, nu are voie la televizor sau la calculator. Si Vlad este extraordinar de incapatanat, cred ca ar merge pana in panzele albe pentru a-si atinge scopul. Daca incepe sa tipe il intreb de ce tipa deoarece eu ii vorbesc calm. Daca nu poate face acelasi lucru il invit sa se duca in camera lui sa se calmeze. El decreteaza ca sunt rea si nu mai vorbeste cu mine. Il las in pace, dupa un timp (in care comenteaza dar eu il ignor)vine si ma intreaba daca ne impacam. Ii explic ce m-a deranjat, il intreb daca i se pare normal comportamentul lui si evident, in final ne impacam.
Cu temele este cea mai mare tevatura, negocieri peste negocieri, sa-l las putin la calculator apoi le face, ba ca este obosit si le amana pentru a doua zi. Insist macar sa ne uitam peste ele, sa fiu sigura ca va sti sa le faca singur a doua zi . Concluzia este ca avem nevoie de multa, multa rabdare si diplomatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madisor spune:


Ce ma bucur ca suntem din ce in ce mai multzi!
Lilupep, micutza, nu suntetzi singurele care folosesc aceste metode, pedepse daca e obraznicaa, iar cu negocierile semana cu situatzia de la mine de acasa, tot cu Vlad..., baiatul meu de 9 ani, cls a III-a. Deh...Acum de ex., i-am lasat un pic afara, cat scriu eu pe (pt. ca in santaj nu-i intrece nimeni) si apoi, trebuie chematzi amandoi sa isi faca temele. Asa ca, sunt , ai dreptate, fara rabdare si diplomatzie nu facem nimic.
Micutza, la noi, pt. Vlad care se scoala de dimineatza, e tot la fel de greu, inca nu s-a acomodat cum trebe, ba chiar, parca, e mai obosit. Trebe sa le mai dau niste vitamine si trebe sa mai iau si eu cata ceva, cand mi se termina sursele de rabdare.


Madalina Leu
http://community.webshots.com/user/madalina160

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mai, dar calme sunteti voi. Eu nu prea sunt, merg mai in viteza si nu prea parlamentez. Sau fetele mele sunt mai rapide si deabea tin pasul cu ele. La sedinta cu parintii la cea mare ne-au informat ca au "crize", a inceput varsta critica. N-am inteles, varsta lor sau a mea? Oricum, cu mine nu comenteaza (or fi speriate de statura mea?-sunt inalt!), dar mai comploteaza cu mami. Da, le fac timp extra pentru sport (musai!) si pentru engleza (nu-mi convine, dar trebuie). Si-mi dau seama ca le suflu in fund (ca si voi) si nu stiu daca nu le fac mai rau. Nu stiu!

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput