Copii nascuti in 1993

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Dragilor am citit postarile voastre si m-am mai linistit. Credeam ca Andreea mea (12ani)are o problema...acum cred ca eu am o problema.
Si eu sunt exasperata de brambureala care-i in capul ei, totusi, nu stiu cum face dar are rezultate foarte bune la scoala. Are o expresie care ma exaspereaza, mai ales la mate, cand o intreb cum a ajuns la rezultat, imi da un rationament total aiurea, dar "ca sa iasa"...nu stiu ce sa iasa, dar rezultatul iese corect, fara ca ea sa-l stie dinainte - am verificat.
In ceea ce priveste ordinea in camera si in dulapurile ei, este cam asa: LIPSESTE cu desavarsire, iar cand se hotaraste sa faca ordine, le scoate pe toate in mijlocul camerei si dupa o jumatate de zi se mai lumineaza dulapurile, dar in camera numai cand fac eu ordine se vede.
Zilele trecute m-a intrebat daca pe forum se discuta si despre copii de varsta ei sau numai despre cei mici (mai am o fetita de 1 an).Este inalta cat mine, 1,74m, dar tot copilutz este, vrea sa o pup si sa ma joc cu ea la fel cum fac cu sora-sa. Din cand in cand mai vine si-si baga capul in bratele mele si-mi spune sa o mangai.Am observat ca de cand a mai crescut Amelia, Andreea are nevoie de mai multa afectiune din partea noastra.
Cred ca trebuie sa fim mai ingaduitori cu ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:



quote:
Originally posted by Madisor

Lasand la o parte toate aceste probleme care s-au mentionat pana aici, adica lectii, copii dezordonati, etc, etc, vreau sa va supun atentiei si o alta problema, de sanatate. Si anume: eu sunt cam ingrijorata de faptul ca baiatul meu nu a contractat nici una din bolile copilariei, adica oreion, varicela, parca astea sunt. Sunt vaccinati antirujeolic, deci pojarul iese din discutie. In mai face 12 ani. Cand mai are el timp sa faca bolile astea? Doamna doctor a noastra ne-a spus ca au mai fost epidemii in aceasta perioada. Nu stiu ce sa mai zic. Pana la ce varsta se considera ca mai sunt copii si fac forme usoare ale acestor boli? Sora mea a avut pojar pe la 24-25 de ani si pot sa va spun ca a fost cumplit. A facut o forma grava, a stat mult in spital si a avut complicatii care ulterior s-au vindecat foarte greu (cu sinuzita stiu ca s-a luptat...).
Spuneti-mi, deci, dragii mei, copiii vostri au facut bolile astea? Ar mai fi si altele? Parca nu, dar poate nu-mi amintesc eu bine.

_
Dincolo de nori e soare mereu!


In legatura cu asta, nu inteleg de ce acum se fac la copii de un an vaccinuri anti rubeola, rujeola si oreion - eu am refuzat vaccinul asta la cea mica.
Pe vremea Andreei nu-mi amintesc sa se fi facut, dar verifica sa nu-l fi facut la scoala.
Si eu m-am imbolnavit de oreion de la Andreea, cand aveam 25 de ani si am crezut ca mor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

quote:
Originally posted by mmag



quote:
Originally posted by Madisor

Lasand la o parte toate aceste probleme care s-au mentionat pana aici, adica lectii, copii dezordonati, etc, etc, vreau sa va supun atentiei si o alta problema, de sanatate. Si anume: eu sunt cam ingrijorata de faptul ca baiatul meu nu a contractat nici una din bolile copilariei, adica oreion, varicela, parca astea sunt. Sunt vaccinati antirujeolic, deci pojarul iese din discutie. In mai face 12 ani. Cand mai are el timp sa faca bolile astea? Doamna doctor a noastra ne-a spus ca au mai fost epidemii in aceasta perioada. Nu stiu ce sa mai zic. Pana la ce varsta se considera ca mai sunt copii si fac forme usoare ale acestor boli? Sora mea a avut pojar pe la 24-25 de ani si pot sa va spun ca a fost cumplit. A facut o forma grava, a stat mult in spital si a avut complicatii care ulterior s-au vindecat foarte greu (cu sinuzita stiu ca s-a luptat...).
Spuneti-mi, deci, dragii mei, copiii vostri au facut bolile astea? Ar mai fi si altele? Parca nu, dar poate nu-mi amintesc eu bine.




In legatura cu asta, nu inteleg de ce acum se fac la copii de un an vaccinuri anti rubeola, rujeola si oreion - eu am refuzat vaccinul asta la cea mica.
Pe vremea Andreei nu-mi amintesc sa se fi facut, dar verifica sa nu-l fi facut la scoala.
Si eu m-am imbolnavit de oreion de la Andreea, cand aveam 25 de ani si am crezut ca mor.


In primul rand, nu stiu cum ti-a iesit citatul de mai sus, ca intrebarea o pusesem eu... Ma rog... nu e important...

In al doilea rand, inainte de a intreba, m-am documentat. Nu as fi pus aici intrebari aiurea. Stiu foarte bine ce vaccinuri a facut copilul meu. Deci, am scris clar: ESTE vaccinat antirujeolic, deci nu-mi fac nici o grija in privinta pojarului. In schimb, NU ESTE vaccinat impotriva oreionului si varicelei. Rubeola a facut, e o boala foarte usoara. Stiu sigur ce spun, pentru ca, asa cum am mentionat, am vorbit cu medicul de familie, care, presupunand ca n-ar sti ce vaccinuri a facut (desi nu e cazul, e foarte competenta), avea fisa lui in fata. Deci nu este vaccinat impotriva oreionului si varicelei.

Si in al treilea rand, nu mi-ai raspuns la intrebare.

In al patrulea rand, vaccinul antirujeolic este obligatoriu si nu inteleg cum ai putut sa-l refuzi pentru fetita cea mica. Nici nu mi se pare o hotarare inteleapta, avand in vedere ca totusi pojarul este o boala destul de grea, si care poate da complicatii. Gandeste-te ca acum toti copiii sunt vaccinati, deci nu va mai lua pojarul la scoala sau gradinita, in schimb, se poate imbolnavi la varsta adulta, de la adulti de varsta mai mare nevaccinati, si sa faca o forma complicata si sa ramana cu sechele. Mai gandeste-te...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Miruna a facut varicela in vara lui 2004.
A fost GROAZNIC,a facut o forma urata,nu a avut complicatii insa a avut o multime de bube.Bubele i-au cazut greu,saraca,nu s-a scarpinat deloc ,insa deoarece a avut o forma grava,si bubele erau adanci,i-au ramas urme pe fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Am uitat sa scriu,a facut si oreiron cand era la gradi...am luat si eu de la ea si a fost super-nasol,am avut nioste dureri cumplite si am fost umflata...m-a tinut cam 3 saptamani.Mirunei i-a trecut mai repede.
A facut si rubeola ,tot [e la gradi...atunci nu tin minte sa fii fost asa nasol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne33 spune:

Deci Rufus,va veni un baietel in familia ta?Felicitari,orice ar fi, important e sa fie copilul sanatos;mie mi-au spus doctorii pana cu 2 saptamani inainte de a avea-o pe Giulia ca...voi avea un baiat.Oricum sunt fericita acum,dar parca pentru cateva zile dupa ce am aflat ca baietelului i-a cazut penisu si o sa mai am o fetita,eram un pic cam dezamagita,eu si toata familia eram foooartee entuziasmati de "baietelu" ce urma sa vina.

Am si eu o intrebare:ai vostrii preadolescenti viseaza cu ochii deschisi ,sunt indragostiti?Caci Ana-Maria mea e asa de absorbita de propia ei lume de nici nu ma aude cand vorbesc ce vorbesc cu ea sau cand intru in camera ei.Ca sa nu mai spun ca la scoala e mare parada in fiecare`zi,care de care mai eleganta si mai cu fitze.Totusi sunt doar in clasa a 5-a,daca ar fi la liceu,nu m-as mai mira atata.Oricum ,mie una imi este teama de ce urmeaza in anii ce vin,nu vreau sa ma gandesc,imi bag si eu capu in nisip ca strutu macar pentru o perioada.Ca sa nu va mai spun ca la bairamu de acu 2 saptamani ,sarbatoreau una dintre colegele de clasa,"copilasii" jucau poker pe dezbracate.Cand am aflat la inceput ,am refuzat sa cred,pe mamica de baiat care imi spusese de trebusoara asta o banuiam de o imaginatie cam bogata si nesanatoasa,dar cand am ajuns acasa ieri si mi-am interogat domnisoara mi-a spus spre consolarea mea ca ea a pierdut doar de doua ori,si deci a trebuit sa renunte doar la 2 haine,spre deosebire de colega Diana,care a ramas doar in chiloteiAnul asta 2005, alt bairam nu mai pupa.Voi ce ati face,si ai vostrii sunt asa precoce sau....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

quote:
Originally posted by anne33
Ca sa nu mai spun ca la scoala e mare parada in fiecare`zi,care de care mai eleganta si mai cu fitze.Totusi sunt doar in clasa a 5-a,daca ar fi la liceu,nu m-as mai mira atata.


Se pare ca aceasta generatie este mult mai precoce decat noi... Mult, mult mai precoce. Si din cate am mai auzit/vazut, cea mai inteleapta atitudine este sa stam rabdatori si sa asteptam sa le treaca. Daca sunt copii buni, isi vor da seama repede care sunt adevaratele valori. Insa trebuie sa fim atenti la anturaj, sa nu capete vicii care sa le distruga viata. Pe mine chestia asta, si nu aia cu toalele si machiajul, ma ia cu fiori pe sira spinarii...
Va pup si va doresc mult succes in lupta noastra de zi cu zi cu odraslele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

anne33,asa e ,copii sunt mai precoce acum.
Si Miru sta cam 40 de minute dimineata sa se pregateasca pentru scoala,pt o petrecere ...nici nu mai zic.E foarte atenta cu ceea ce se imbraca(trebuie sa fie trendy si curat),iar uneori ca sa ii cumparam ceva(chiar si o bluza,sau o pereche de blugi) trebuie sa cautam intens ceva care sa ii placa.Uneori mergem si 3 zile la rand ( cate n'shpe ore) si nu gasim nimic.

Iar cat despre petrecerea aia....stiu doar ca in clasa a 4-a,a fost o petrecere si astia micii(pe atunci mici) se jucau "baitstuta" cu pupatelea pe gura.

Cat despre imbracaminte,azi am fost cu ea prin oras si cu sotul sa ii luam ceva ca a luat mentiune la olimpiada judeteana la romana si si-a gasit o fusta super-mini de blugi(foooooarte stramta si scurta.....) si un fel de geaca de primavara de blanita.Astea le-am luat ca ar mai fii fost o pereche de pantaloni(rupti in toate partiile)numai ca erau cam 2.5 mil.Ma si mir ca si-a gasit ceva ce sa-i placa.

A....mamicile cu fete ,le lasati sa se machieze?

Eu ii mai dau voie cand iesim in oras sau la petreceri dar NU la scoala.
Oricum...a mea are 14 ani(imediat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micutza spune:

Buna ziua prietene si prieteni . cam de mult nu am mai scris nimic, dar citind postarile voastre mi-am adus adus aminte de cateva lucruri.sa le iau pe rand. nici baiatul meu nu a facut bolile copilariei, in afara de varicela, pa care a contactat-o la sfarsitul clasei a III-a si a erupt in vacanta. a avut a evolutie destul de usoara, problema a fost ca a luat-o de la el si sotul meu care a suferit ca un caine.probabil vaccinurile care se fac in copilarie le ofera imunitate la aceste boli!?!?!. nu prea stiu pana cand ?!!.
In alta ordine de idei aseara fiu-meu a fost invitat la o zi de nastere si... ca niciodata pana acum s-a pregatit- dus, spalat pe dinti, pieptanat si aranjat frizura - lucruri care pana acum nu se intamplau. cred ca ne cam pasc fiorii dragostei.. aseara, dupa petrecere, cand povesteam cu el m-a intrebat care colega mi-ar placea sa-i placa lui. nu mi-a spus nimic concret inca.. dar cum il cunosc nu peste mult timp voi afla cine este "ea" .

pupici, micutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madisor spune:


Buna ziua la toata lumea!
Nu v-am mai scris de ceva vreme din motive obiective, printre care si o iesire de cateva zile la munte.

Micutza, asteptam cu interes sa vedem cine e aleasa.
Maria, eu Corinei nu ii dau voie. Nu de alta, da' si asa avem probleme cu hainele. E la fel de pretentzioasa ca si Miru, da' dupa parerea mea e un pic mai superficiala si mai obraznica, asa ca nu am de gand sa ma complic mai mult decat sunt. Si e si mai mica, are doar 12 ani, totusi... Pe de alta parte i-am explicat in asa fel rostul fardurilor (sunt necesare cand trebe' sa ascunzi un defect cum ar fi: oboseala, ridurile, cosuri, etc) astfel incat nici nu se mai gandeste sa se dea cu ceva. Rar imi cere sa vada cum e un ruj si atunci evident ca poate sa se dea sa vada cum e. Cu strugurel, cu crema de fatza si de maini, cu curatzatul tenului, cu tratatul cosurilor cu diferite unguente este deja obisnuita si o face cu mare placere.
Anne, de asemenea petreceri inca nu am auzit, spre linistea mea, deocamdata. Ei incepusera jocul cu sticla, da' nu s-au pupat pe gura, inca, si mai este jocul acela "Adevar sau provocare" daca atzi auzit de el, care mare lucru nu face, poate doar sa isi dezvaluie niste sentimente sau pareri in fatza cui nu trebuie, ca sa zic asa . Chestia cu parada si cu fitzele sunt si la noi. Eu am reusit sa o mai potolesc, da' a mea e oricum exagerat de cocheta. Insa nu o face din dragoste, o face ca asa era ea de la 3 ani (mi-a mancat un Helena Rubinstein). Si ea are lumea ei si viseaza, da' nu ca ar fi indragostita...ca ii place sa deseneze, sa se uite la Numai iubirea", sa se plimbe, sa meraga la petreceri, sa jocae cartzi, rummy, cu obligatziile stam un pic mai prost, ne e cam lene. Ne-a placut anu' trecut, in vara, un baiat. Se comporta la fel. Acum a si uitat si se pare ca nu e nimeni interesant, inca.
Mmag, ai dreptate. Aceasta dorintza de a fi mangaiata si luata in bratze a aparut si la Cori. Nu stiu daca a determinat-o faptul ca are 9 luni Clara, da' sigur a fost declansata aceasta nevoie cam de vreo 4 luni. Eu stiu sa zic motivul... Nu m-am gandit ... M-am bucurat ca am putut sa ii ofer afectziunea pe care i-o port.

Mai vorbim, tre' sa inchei ca vine Vlad de la scoala si Clara s-a trezit.
Va pup.

Madalina
http://community.webshots.com/user/madalina160

Mergi la inceput