Copii nascuti in 1999!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iris spune:

hai si noi pe asa lista draguta cu IRIS , nascuta in 6 august 1999 ( ca si cata al laurei!); oi e cam dundiloi draguta de ea si chiar va fi caprita clasei cind o fi sa mearaga la scoala 9adica prin 2006); are acum 124 cm si 30 kg, arata cam bine facuta dar nu exagerat, na ma consolez si eu luptind cu strampii care mereu ii cad de pe picioarele alea grasunele...; dar e mindra ca pe haina ei de iarna scrie ca e pt copii de 6-7 ani....maninca din toate, din unele cam multe, si a pus pe ea bine luna de luna de cind s-a nascut....filozofeaza pe tema mincarii sanatoase, am incercat sa nu-i dau dulciuri si se vede, nu are nici o pofta de nimic dulce spre deosebire de sora-sa slabanoaga care ar minca mereu o cioco...si sa te tii explicatii si ciorovaieli, e cioco sanatoasa sau nu? dupa cum vedeti ma obsedeaza silueta ei ca in rest e un copil dulce si cuminte; asa ca mergem saptaminal de doua ori la gimnastica, apoi la patinaj si la inot; ma rog de ea sa mai mearga la un curs de patinaj si si-a dat acordul pt ca piciorul sting inca nu prea stie bine ...bun si asa...; la curs de inot nu vrea, mai bine ne balacim in familie si a progresat ceva dar cu mine nu va invata 'n veci sa bage capul sub apa, brrrr...; la gradi, e in grupa gargaritelor unde are colegi copii de la 3 la 6 ani,ca asa e la nemti; sta la gradi pina dupa-masa si ar desena toata ziua, afara vrea mai putin sa iasa insa...; mai face si un cursulet de engleza pt ca s-ar putea sa plecam in canada , deh, parinti capiati...; e sora mai mare dulce, pacat ca aia mica e o zgitie rasfatata si o mai supara; nu o prea intereseaza tv-ul ca nu prea stie ce e ala, se mai uita la cite ceva desene animate , pisicile aristocrate si scufita rosie dar numa pt ca sara mica face taraboi ca vrea "tebizor", hmmm, tati le-a invatat..; ( calculatorul e pt mai tiziu); scrie cu mina stinga si ma cam tulbura ca nu pot sa o ajut dar se descurca bine deci asta e; ii plac mult puzzle, citeva jocuri cu forme,culori si litere, si jocuri de carti simple, cu papusile-bebelus parca s-ar juca dar numai daca are companie...
asta e oiu meu iubit, cuminte si frumuos;
pupici la copiii frumosi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Raul a facut 5 ani pe 25 mai are 116 cm si doar 20 kg si mai are si o mama foarte stresata. E foarte cumintel, intelegator, dar foarte mofturos - pot sa numar alimentele care ii plac, ma consolez cu gandul ca ii plac foarte mult lactatele si fructele si legumele (numai crude). E in grupa mare la step by step. Ii place cel mai mult sa construiasca, mai face puzle, deseneaza mult dar nu prea frumos si doar ciudatenii ("energii", dispozitive, rachete ciudate, electricitate!). E prea atras (pentru gustul meu) de televizor si de calculator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana spune:

Diana are 5 ani si 7 luni, ochi verzi si par saten, 25 kg si 123 cm si este la grupa mare. Are probleme cu urechea stinga, face otita des, cam de pe la 3 ani si jumatete. Acum i-am scos polipii si speram sa fie totul mai bine si sa nu mai aiba probleme cu urechea. Are citeva pritene cu care se intelege bine, ii place sa iasa in parc, ii place sa i se citeasca povesti, cit mai multe, desenele animate, filmele pentru copii, calculatorul - unde stam cu ceasul pe masa, ca altfel nu s-ar mai da la o parte. Este timida si un pic mai mult decit trebuie - rasfatata. In rest este o fetita cuminte (asa a fost de cind a venit pe lume) si ascultatoare, de este puiul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

Raresu e nascut pe 27 august 1999.Rares are 119cm, 21kg, niste ochi superbi caprui , blondut saten, frumos de pica!nu mintesc!E destept,calculatorul e la degetul mic, face sport (in ultimii doi ani am remarcat ca a crescut foarte mult zilnic piscina pe timp de vara). Are si parti rele: ii repet cel putin de doua ori sa fac o chestie..cand se uit ala Tv nu aude nimic altceva in jur, e si obraznic incercand sa ne testeze limitele...dar se rezolva toate cu mami profesoara autoritara!
e un pic indragostit acum de Natalia care il pupa intruna si din cauza asta se plange ca "ii ard obrajii"..e foarte sociabil si gratie acestui fapt a reusit sa invete rapid franceza( un an in Canada) si engleza(un an jumate )...E cel mai bun la spaniola ,dar ii las pe astia de la scoala sa creada ca e genial,desi .adevarul este ca am vazut nenumarate cuvinte sunt ca in romaneste,hi.hi! asa ca...lui ii e usor!NU ne lasam si cu romana care este limba casei si asa va fi in vecii vecilor! trebuie sa imi repet chestia asta la nesfarsit...
ce sa va mai zic...cautam o romancutza pe cinste peste cativa ani ! ....ca asa vrea MAMA!!!!!!!!!!adica moi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

1. Teodora (Corina)26 martie
2. Diana (Loredana) 14 aprilie
3. Bianca (Laura T) 14 aprilie
4. Andrei-Mihai (Nora) 20 aprilie
5. Raul (Kitty) 25 mai
6. Ozana (Gratiela) 22 mai
7. Alexandru (Ramona) 5 iulie
8. Catalin (Laura) 6 august
9. Iris (mami de Iris) 6 august
10.Diana-Andreea-Alexandra (Tyna) 27august
11.Rares (Laura) 27 august
12. Luca-Gabriel (Mihaela) 8 noiembrie
13.Sanziana (Cristina) 7 decembrie
14.Andrada (April) 21 decembrie

Iris nu am gasit numele tau real sa-l pun in listuta! In 2006 o sa mearga la scoala, nu 2005?

Pupici,
Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
aici suntem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Mamici si tatici,
Gabbriela a fost foarte draguta si a facut o lista mai frumoasa cu copiii din 1999! Ii multumesc si o adaug aici. Gabriela (si nu numai), esti binevenita sa faci oricand adaugiri/modificari la listuta!

Ianuarie

Februarie

Martie
26.03.1999-- Teodora— Corina_Paraianu “Corina”(web)

Aprilie
14.04.1999 – Diana – Loredana “Loredana”
14.04.1999 – Bianca – Laura_t “Laura”(web)
20.04.1999 – Andrei Mihai – Nora “Nora”(web)

Mai
22.05.1999 – Ozana – gtari.ele “Gratiela”
25.05.1999 – Raul – Kitty

Iunie

Iulie
05.07.1999 – Alexandru – Onix “Ramona”

August
06.08.1999 – Iris – Iris
06.08.1999 – Catalin – eLaura “Laura”(www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=eLaura" target="_blank">web)
27.08.1999 -- Rares – Laura_Oprescu “Laura”
27.08.1999 – Diana Andreea Alexandra – tynadiana “Tyna”

Septembrie

Octombrie

Noiembrie
08.11.1999 – Luca Gabriel – Pupesita “Mihaela”(web)

Decembrie
07.12.1999 – Sanziana – Cristina “Cristina”(www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Cristina" target="_blank">web)
21.12.1999 – Andrada – April(www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=april" target="_blank">web)

Pupici,


Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
aici suntem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

26.03.1999-- Teodora— Corina_Paraianu “Corina”
27.08.1999 -- Rares – Laura_Oprescu “Laura”
Nora, mia facut placere sa va infrumusetzez un pic lista... dar vezi tu ca la cei doi copii de mai sus am pus dua liniutze -- in loc de una - , mergi tu si editeaza lista, sa apara frumos, ok?
Si inca ceva, vad ca tu ai si deschis subiectul cu copii din 1999, mergi si posteaza lista la inceputul subiectului, asha fiecare o vede in caz ca tu nu ai timp sa o tot tarai dupa tine la fiecare pagina noua de discutzii. Acolo potzi edita si modifica (tzinand lista la zi cu noi venitzi).

O zi buna si multa sanatate la toata lumea.


Gabbriela & Julian
www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

[quote[/red]

Iris nu am gasit numele tau real sa-l pun in listuta! In 2006 o sa mearga la scoala, nu 2005?

Pupici,
Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
[/quote]


Nora, intr-adevar, numele meu e doina nu , asta e mimilica si i-am imprumutat numele aici; va mereg la scoala in 2006 la 7 ani ; cel putin asta am hotarit acum, in vara adica; in germania, in landul nostru mai precis, sint obligati sa mearga la scoala copiii nascuti pina in iulie, restul doar la alegerea parintilor; cum nu e foarte tare la germana am preferat s-o lasam sa mai studieze la gradi ; asta a fost si sfatul educatoarelor , de fapt nu numai pt ci pt toti copiii care au abia 6 ani la inceperea scolii; ii va fi poate mai bine, poate mai rau, nici eu nu mai sint sigura; eu eram dintre cei mai mici ca virsta in scoala si nu mi-a fost greu dar parca din cauza limbii am preferat sa aminam un an; de fapt hotarirea finala se va lua in primavara, dar nu cred ca va fi alta; na , ca m-am lungit;

va pupam pitici frumosi




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Ok, Doina, am inteles. Parerea mea despre scoala e ca e mai bine mai devreme, pe mine m-au dat la 7 ani si 2 luni la scoala si mereu am fost complexata un piculet ca-s mai mare decat ceilalti! Si chiar mi se pare ca-i mai bine sa ne aruncam piticii "in foc", cred ca se vor descurca si cu limba. Eu sincer cred ca minoritatea e avantajata, din unele puncte de vedere, pentru ca astfel sunt obligati sa se mobilizeze mai mult, sa le dovedeasca colegilor si profesorilor ca pot sa fie la fel ca ceilalti, chiar daca limba materna e alta si vin din alta tara. Avem niste prieteni, aici in Bruxelles, care si-au trimis copilul la scoala la nici 6 ani( ziua lui e pe 15 octombrie) dupa multe dispute intre parinti( tatal a avut castig de cauza in fata mamei). Dupa ce a inceput scoala, au fost fericiti ca au hotarat asa, copilul se descurca bine, chiar daca si acum, dupa 3 ani, vocabularul lui in franceza e mai sarac decat al colegilor sai, francofoni.

De fapt, nici eu nu sunt absolut sigura care e solutia cea mai buna, dar asa voi face. Copiii mei vor merge la scoala la 6 ani si 4 luni(Andrei) si 6 ani si 2 luni(Victor). Am incredere in ei si sper sa am intelepciunea necesara, sa-i pot ajuta!

Oricum, veti decide voi, fiecare parinte stie ce e cel mai bine pentru copilul sau.

Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
aici suntem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

fetelor,
e prea repede pt vreun sport? ca a mea e plina de energie si trebuie sa ma gandesc la ceva sa ii scot gargaunii din fundulet.
eu m-am gandit la dans modern sau tenis, mai vad eu pana in primavara.
voi???

April & Andrada

Mergi la inceput