Copii nascuti in 1999!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

Fetelor, copii nostri fiind din acelasi an as vrea sa vedem cum stam cu inaltimea, greutatea, bolile, gradinita, la cati ani intentionati sa-i dati la scoala, si mai vedeti voi ce!ok?

A mea, Andrada e cea mai mica din 1999, fiind din dec. Are 115 cm si 20kg. Noi avem mari probleme cu laringitele (deja a doua in toamna asta), in rest e bine. La gradi e grupa mijlocie, si ma gandeam ca la 6 ani si 9 luni sa o dau la scoala. Noi prindem cam rau, ca la 7 ani si 9 luni mi se pare cam tarziu. Voi cum veti face?


Noi avem probleme cu mancarea, nu vrea fructe si legume proaspete. In rest merge. In trecut am avut probleme si cu constipatia (a durat vreo 2 ani) dar acum s-a rezolvat.

Eu cred ca e important sa vedem evolutia puilor din acelasi an, cu toate ca exista limite de pana la 8 luni intre ei.

Astept parerile voastre.


April & Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eLaura spune:

Cata are 24kg la 120cm si sper din suflet sa semene cu tata-sau, inalt! E sanatos, puternic, raceste si el, a facut si laringita (si chiar bronhopneumonii cand era in primul an de gradi) dar duce bolile astea ale copilariei de parca n-ar fi bolnav. De exemplu, asta primavara a facut SIMULTAN oreionul si rubeola: cu parotidele umflate tare, la 3 zile ne-am pomenit ca s-a umplut si de bubite. Daca nu existau semnele astea vizibile nu stiai ca are ceva, il lauda doctora ca pe ! Adora fructele, legumele, laptele, mai putin carnea si ouale, unde trebuie convins, provocat.
Este bun, vorbeste frumos (isi da si-n petec, desigur!!) si-i sociabil, ambitios din cale-afara (sau capos, ma rog, dupa caz), nu-i place puzzle-ul dar joaca jocuri de strategie pe PC-chiar, are aproape mana moarta pe anumite portiuni de tastatura, canta si danseaza mult, si ochii ii rad cand danseaza sau asculta muzica, merge la Step pana la 16, al treilea an...
Nu prea stiu sigur cum am sa fac cu scoala, 6 ani si-o luna nu mi se pare diferit mult de 5 ani si 11 luni, cred ca 7 ani si-o luna ar fi mai bine, voi ce ziceti?
Sa ne-auzim cu bine, abia astept sa va 'vad' si pe voi

Laura, mama lui Catamic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Andrei are cam 19kg si 111cm, deci mai slabut! In afara diverselor viroze( nu prea dese) a mai facut acum doi ani(cand abia incepuse gradinita) vreo 3-4 otite. Slava Domnului, acum ii merge mult mai bine, poate si Broncho-Vaxom il ajuta.
Cand o sa mearga la scoala o sa aiba 6 ani, 4 luni si 11 zile. Eu zic ca-i bine.

Laura, eu cred ca e mai bine sa-l dai la scoala la anu', cand o sa aiba 6 ani si 1 luna. Eu aveam 7 ani si 2 luni cand am inceput scoala si mi-a parut intotdeauna rau ca sunt printre cei mai mari, mereu aveam impresia ca am pierdut un an degeaba!

April, dupa parerea mea e chiar batrana la 6 ani si 9 luni!

,

Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
aici suntem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pupesita spune:

Bine v-am gasit!
Il inscriu si eu pe baietelul meu LUCA-GABRIEL. Tocmai a implinit 5 anisori pe 8 noiembrie de Sf.Mihail si Gavriil. Este un copil plin de energie,nu prea ii place la gradinita in schimb se crede Spider man.
Sper sa il primiti si pe el pe listuta voastra.

(5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna! Ozana mea este nascuta pe 22 mai 1999, are 114cm si 23kg...este cea mai dolofanica de pe aici. Oricum, are deja grija la ceea ce mananca si stie ca dulciurile ingrasa iar suculetul este permis doar daca este natural (cu sucurile tip fanta am avut probleme...au dus la un salt in greutate destul de mare iarna trecuta). In rest e tare frumoasa. Pupici! Gratiela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Bine ati venit!

1.Diana (Loredana) 14 aprilie
2.Bianca (Laura T) 14 aprilie
3.Andrei-Mihai (Nora) 20 aprilie
4.Ozana (Gratiela) 22 mai
5.Alexandru (Ramona) 5 iulie
6.Catalin (Laura) 6 august
7.Diana-Andreea-Alexandra (Tyna) 27august
8.Luca-Gabriel (Mihaela) 8 noiembrie
9.Sanziana (Cristina) 7 decembrie
10.Andrada (April) 21 decembrie

,

Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
aici suntem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onix spune:

Salut si eu! Tocmai ce m-am trezit inaintea tuturor si profit ca in timpul zilei ce doi voinici imi cam ocupa timpul, mai ales ca Andrei (9 luni) vrea sa mearga si inca nu poate decat in 4 labe (mai stiti voi perioada!) dar se ridica peste tot.
Alexandru are 115 cm si doar 18 kg, un slabanog, cu toate astea mananca aproape orice si destul de bine (varza, si fasolea verde sunt pe lista neagra). A facut deja rubeola, varicela si oreonul asa ca am scapat. E la gradinita in grupa mare pregatitoare (al treilea an) dar pe care o sa-l pun sa o repete pentru ca il dau la scoala doar la 7 ani. Acum n-are rabdarea necesara pentru 50 de minute nemiscate in scaun.
Si ca sa va descretesc fruntile: Alexandru e zi de zi de la 5 luni cu fetita unor prieteni, chiar si la gradinita i-am dat impreuna. Fetita spune tuturor ca se marita cu Alex, iar el nu se pronunta momentan cred ca spune cum spune ea. Problema a aparut la inceputul anului scolar cand Dinuta s-a "indragostit" dupa spusele ei de Eduard (un alt coleg). Raspunsul ei la intreberea noastra legitima
"-Si acum cu cine te mariti?" a fost "-Cu Alex, bineinteles, doar i-am promis!"
Ce ziceti :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina Paraianu spune:

Buna fetelor!
Hai ca m-am trezit si eu dupa 100 de ani de tacere...
Teodora s-a nascut in martie 99, deci are acum 5 ani si 8 luni este in grupa pregatitoare (anul III de gradinita) si la anul va merge la scoala, desi va avea doar 6 ani si jumatate. Dar...este destul de coapta ca sa zic asa, in plus este si inalta si daca ar fi sa o dau la 7 jumate cred ca ar fi ditamai capra in clasa I...
Apropo de ce povestea Onix, Teo are un prieten cu un an mai mare inca din primul an de gradinita, a fost coleg cu ea iar acum e la scoala. Dupa vreao luna-doua de "prietenie" Teo mi-a spus ca Dan a facut obraznicii la gradinita. Eu: ""pai si, mai esti prietena cu el?" Teo"sigur ca da, doar i-am promis ca sunt prietena lui, si daca am promis - AM PROMIS!"
Va pup pe toate si.. pe cand o intalnire?
cu drag,
Corina + Teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina Paraianu spune:

Scuze! Vreau si eu pe lista!!!
Teodora 26 martie 1999

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

1. Teodora (Corina)26 martie
2. Diana (Loredana) 14 aprilie
3. Bianca (Laura T) 14 aprilie
4. Andrei-Mihai (Nora) 20 aprilie
5. Ozana (Gratiela) 22 mai
6. Alexandru (Ramona) 5 iulie
7. Catalin (Laura) 6 august
8. Diana-Andreea-Alexandra (Tyna) 27august
9. Luca-Gabriel (Mihaela) 8 noiembrie
10.Sanziana (Cristina) 7 decembrie
11.Andrada (April) 21 decembrie

Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
aici suntem noi

Mergi la inceput