Lipsa de vointa!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Violeta spune:

Dragele mele,
nici eu nu pot scapa de cateva kilograme pe care le tot pun pe seama varstei (35 ani), a sarcinii (am nascut acum 2 ani si 5 luni), bla, bla, dar nu este decat lipsa vointei, intr-adevar.
Am inceput acum o luna un regim denumit: "Regim cu fazele lunii", adica in zile (doua /luna) cand este luna plina si luna noua, nu se mananca nimic, se beau 3 litri de lichide (suc fara zahar, cafea, ceai, apa, lapte degresat, zeama de supa de legume fara sare). Rezultatul e vizibil dupa ce se urmeaza cura timp de cateva luni. Peste 3 luni.
In restul zilelor se poate manca orice, bineinteles fara excese si cu limitele impuse de fiecare, mai putina paine, mai putina grasime, mai putin zahar...
Prin aceasta cura se regleaza de fapt metabolismul... Va doresc succes!
Fazele lunii vi le pot spune eu. In Ianurie:a fost pe 03 luna noua si pe 17 este luna plina
In Februarie: pe 01 este luna noua, pe 16 este luna plina.
In Martie: pe 03 este luna noua, pe 18 este luna plina....Continui pentru tot anul daca este cineva interesat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Subscriu la lipsa de vointa. Parca sunt la concurs de ingrasat. Mi-e si jena. In fiecare zi incep un regim si... dupa amiaza morrr de foame si... o iau de la capat. De maine... Chiar nu mai suport. Dar toata ziua sunt cu nasul in cratite (vedeti ca mi-am si gasit scuza, nu?) asa ca ma imbie mirosul si... Dar de maine... nu mai fac mancare, hi, hi, hi. Atunci sa0i vad si pe bb si pe sot.
Pupici. Sa fim sanatoase si sa incercam mereu si mereu si mereu... Ca vom reusi noi cumva.


ANDRUTA mica si mamica ALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

Fetelor, un regim ca sa fie eficient trebuie startat fie intr-o luni, fie la inceput de luna, nu de...maine, fiindca altfel viata ni se transforma intr-un maine etern !!! Si secretul e sa fim mereu ocupate, sa n-avem timp sa visam la "malai" (..precum vrabia).
...iar prin asta nu inteleg sa dam zor cu munca si sa robotim intr-una, ci sa iesim la o plimbare, la un film, mai o carte (fara rontaiala), ceva care sa ne abata gandul de la mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaH spune:

Hai sa mai pun si eu paie pe foc. Scriu aici ca dincolo sunt deja cinci pagini.
Eu de ieri sunt la cura de slabire. Am de dat jos zece kile luate in sarcina si o burtica frumoasa.
Cum fac eu: este de fapt o cura de purificare pe care o tin yoghinii si cei cu probleme de sanatate in general. Se numeste Regimul Oshawa. Tine zece zile si principiul este ca trebuie sa mananci alimente foarte yang. Bine alinete yang sunt mai multe, dar in acest regim se mananca numai orez, grau si hrisca fierte sau prajite cu foarte putina sare. Se bea numai apa si ceai de busuioc.
Pentru ca mie nu-mi place graul fiert il prajesc cu putina sare si il mananc asa. Orezul il fierb sau il pun la cuptor cu apa si il las pana se evapora toata apa, atunci e gata si e bunut. Poti sa iei orez Basmati pakistanez (se gaseste la supermarketuri) care e foarte gustos fiert simplu, dar e foarte scump. Din grau macinat poti sa faci si turtite dar te chinui o gramada. Macini graul in rasnita il framanti cu putina apa si faci turtite pe care le coci. Am gasit la patiseriile Ana niste turtite ca niste scandurele care seamana foarte bine si la gust si la aspect cu ceea ce faceam eu. Asa ca mananc din alea. Sper sa fie suficient de yang.
La aceasta alimentatie formidabila adaug juma de ora de bicicleta pe zi si 30 de exercitiicare solicita musculatura abdomenului.
Asa cum am spus azi e a doua zi. Va voi spune la sfarsit cat am slabit si cat timp am reusit s-o tin (poti sa tii mai mult de zece zile).
De regula slabesti cam cinci kile, dar depinde de organism. Am prietene care au slabit si sapte kile iar altele doar trei cu aceasta cura.
Primele zile sunt grele dar dupa aceea simti o stare de bine, de usurime si de claritate mentala, ca atunci cand termini cura parca ti-e greu sa revii la alimentatie normala.
Este adevarat ca-ti solicita vointa, dar hai sa ne mobilizam si sa nu mai ne plangem ca nu avem vointa. Cand zici ca nu ai chiar nu ai.
Si mai scriu ceva ce am citit undeva, mare adevar: "daca spui ca vei reusi, ai dreptate si daca spui ca nu vei reusi la fel ai dreptate"

Succese!

Toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salhiuta spune:

Fetelor eu sint noua pe acest site dar daca vreti sa va inpartasesc cum tin eu cura de slabire usor fara infometare si sigur.De luni 6.1 pina azi cind va scriu am dat jos 5 kg si nu am rabdat mult de foame.Prietene mea cu aceasta cura a slabit 23 kg si nu a mai pus deloc inapoi.Si sa va spun drept la capitolul vointa stau cam prost.

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codrutza spune:

Eu primul pas l-am facut : mi-am cumparat cantar !!!!
Am de dat jos doar 5 kg.Fac zilnic gimnastica cate 10 minute dimineata cam de o luna...dar nimik ... iar regim nu tin dar nici nu mananc foarte dulce sau foarte gras.

Ptr Salhiuta: sa auzim despre ce-i vorba....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta spune:

SALHIUTA, zi-ne si noua!!!!! Please!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ani35 spune:

Dragele mele,va admir vointa(cele care vor sa slabeasca.Eu am avut noroc;dupa doua nasteri m-am recuperat destul de bine,insa n-as fi stat pe ganduri nici un moment daca ar fi fost nevoie.Recunosc ca,sub nici o forma nu ma ridic de la masa satula,ci cu senzatia ca ar mai fi trebuit ceva.Cantitati mici,dese;trei mese plus o cafea cu lapte si ceva(putin)sa tina la stomac.Bafta si....sa nu uit,practicand sexul ajuta o multime nu aveti idee.Asta m-a invatat sotul meu si....cata dreptate are!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaid spune:

M-am hotarat sa va scriu si eu pentru ca e un subiect care ma intereseaza taaaare mult. Am citit si eu cele cinci pagini de la “CUM SLABIM” dar cred ca ma incadrez mai bine la “LIPSA DE VOINTA”. Pentru ca in cazul meu problema majora in prezent nu este numai cum sa slabesc ci si cum sa ma mentin. Iata cateva repere despre odiseea mea cu greutatea (precizez ca am 1,70 m):
58 kg – inainte de casatorie. Ce vremuri!
65 kg – cand am ramas insarcinata. Dupa ce m-am casatorit am luat incet si sigur cateva kilograme, ca n-am prea fost atenta la ce mananc (mese la ore tarzii, o multime de invitatii la masa la familie si prieteni) si eu sunt pofticioasa, n-am prea rezistat sa ma uit la altii cum mananca si sa le numar imbucaturile.
87 kg – cand am nascut. In primele luni de sarcina n-am luat in greutate mai mult de 1,5 kg/luna, desi nu mi-am impus nici un fel de restrictii, ca doar nu eram nebuna sa-i fac vreun rau bebelusului. In schimb, in ultimele trei luni am “crescut” serios. Desi am mancat nesarat, m-am trezit cu niste edeme (nu mai incapeam in aceleasi ghete, nu-mi mai intrau inelele pe degete) – fara sa fie totusi cazul unor probleme in evolutia sarcinii. Inainte sa nasc aveam 87 kg…frumoasa greutate, m-am consolat totusi ca o parte din aceste kilograme sunt lichidele acumulate in tesuturi.
81 kg – dupa ce am nascut
79 kg – la externarea din spital
69 kg – dupa ce am intarcat, la cinci luni de la nastere. Deci alaptarea (+ noptile nedormite + treburile casei + plimbarile lungi) m-au ajutat sa scap usor de kilograme (si de…burtica), chiar daca am mancat tot ce era necesar, dar fara excese.
63,5 kg – la sase luni de la nastere. Timp de vreo luna am mancat multe cruditati si n-am mai pus gura pe dulciuri, paine, sosuri ca urma sa mergem la mare si doream sa arat bine in costum de baie.
O sa credeti acum ca vreau sa ma laud, ca ce usor si repede am slabit eu. Nici vorba, n-am avut merite deosebite, pur si simplu organismul a avut tendinta naturala de a reveni la greutatea dinainte de sarcina. V-am scris toate etapele prin care am trecut tocmai ca sa vedeti cat de lipsita de vointa sunt. Pentru ca urmeaza partea a doua a povestii. Adica m-am lasat pe tanjala si n-am rezistat ispitelor…au urmat multe ocazii sa mananc bunatati, printre care si sarbatorile de iarna. Dar voi continua in aceeasi maniera:
71 kg – dupa Anul nou. E-adevarat ca m-am cantarit seara, imbracata si dupa ce mancasem ca rumegatoarea numita vaca, dar totusi…Stiam eu de mai multe luni ca pun pe mine, ca doar am cantarul in baie, dar nici chiar asa! M-am speriat rau.
67 kg – in prezent, la aproape un an de cand am nascut. De cateva zile citesc mesajele voastre si incerc sa nu mananc prea mult…dar zau ca-i greu, ca mi se face o foameeeeee si degeaba incerc sa o pacalesc cu mere si portocale si multe lichide si asa mai departe. Tot degeaba l-am rugat pe sotul meu sa-mi atraga atentia cand ma vede ca ma reped la mancare si sa-mi spuna ca-s grasa. M-am gandit ca poate ma stimuleaza. Da de unde, ca tot eu ma supar, mi se pare ca ma insulta. Nu am nici o scuza, nu pot sa ma mint spunandu-mi ca nu ma ajuta metabolismul sau ca e din cauza stressului. Ca mie una mi-e clar: daca mananc putin slabesc sau macar ma mentin. Si reciproca: daca voi continua sa mananc in ritmul asta intr-un an fac suta de kilograme (poate exagerez, dar oricum!). Ca ocazii sa ma destrabalez vor mai fi destule si nu pot sa ma inchid in casa si sa pun lacat pe frigider. Zau, eram o persoana echilibrata si n-am avut niciodata probleme cu greutatea. Mi se pare oribil sa tot cresc si sa scad in greutate la infinit. Teoria o stiu foarte bine, secretul consta in schimbarea stilului de viata, bla-bla-bla. Dar CUM sa rezist mereu la ispita unor mancaruri apetisante din care toti cei din jurul meu se infrupta cu diferite ocazii? Sau CUM sa gatesc fara sa mananc si eu din “creatia” mea? E tare dificil sa ma limitez la A GUSTA. V-am povestit toate astea pentru ca ma chinuie gandul ca am reusit sa ajung la o greutate aceeptabila (si ce bine ma simteam asa!) dar, din inconstienta si lipsa de vointa am pierdut ceea ce am castigat. In multe din mesajele voastre se regaseste ideea: ca sa ai vointa, gandeste-te ce bine vei arata cand vei slabi. Ei bine, eu AM SLABIT si chiar am simtit ce bine e dar tot n-a fost de ajuns ca sa ma motiveze sa ma mentin. Deci lansez si eu o intrebare dureroasa: SLABIM, SLABIM DAR CUM AVEM VOINTA SA NE MENTINEM? Pentru ca asta e o problema care ne urmareste toata viata.
P. S. Salhiuta, astept si eu mesajul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale spune:

quote:
Originally posted by salhiuta

Fetelor eu sint noua pe acest site dar daca vreti sa va inpartasesc cum tin eu cura de slabire usor fara infometare si sigur.De luni 6.1 pina azi cind va scriu am dat jos 5 kg si nu am rabdat mult de foame.Prietene mea cu aceasta cura a slabit 23 kg si nu a mai pus deloc inapoi.Si sa va spun drept la capitolul vointa stau cam prost.

pupici



Eu una abia astept sa aud care este regimul! Ca si eu sunt la cura "de maine" ... cam de vreo 5 luni

Mergi la inceput