Lipsa de vointa!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:


Camelia, am incercat si eu regimul cu orez.Pe langa faptul ca e greu de tinut (parerea mea), e foarte periculos pentru organism!Eu cand am citit parerea doctorului Soare despre regimul asta, am renuntat.Cu toata dorinta mea fierbinte de a da jos rapid cele cateva kg pe care le am in plus!Sa nu-ti spun ca si incepusem sa ma simt rau...Eu zic sa ai grija.Sanatatea e mai importanta decat silueta.
Pupici tie si gemenelor.


quote:
Originally posted by CameliaH

Hai sa mai pun si eu paie pe foc. Scriu aici ca dincolo sunt deja cinci pagini.
Eu de ieri sunt la cura de slabire. Am de dat jos zece kile luate in sarcina si o burtica frumoasa.
Cum fac eu: este de fapt o cura de purificare pe care o tin yoghinii si cei cu probleme de sanatate in general. Se numeste Regimul Oshawa. Tine zece zile si principiul este ca trebuie sa mananci alimente foarte yang. Bine alinete yang sunt mai multe, dar in acest regim se mananca numai orez, grau si hrisca fierte sau prajite cu foarte putina sare. Se bea numai apa si ceai de busuioc.
Pentru ca mie nu-mi place graul fiert il prajesc cu putina sare si il mananc asa. Orezul il fierb sau il pun la cuptor cu apa si il las pana se evapora toata apa, atunci e gata si e bunut. Poti sa iei orez Basmati pakistanez (se gaseste la supermarketuri) care e foarte gustos fiert simplu, dar e foarte scump. Din grau macinat poti sa faci si turtite dar te chinui o gramada. Macini graul in rasnita il framanti cu putina apa si faci turtite pe care le coci. Am gasit la patiseriile Ana niste turtite ca niste scandurele care seamana foarte bine si la gust si la aspect cu ceea ce faceam eu. Asa ca mananc din alea. Sper sa fie suficient de yang.
La aceasta alimentatie formidabila adaug juma de ora de bicicleta pe zi si 30 de exercitiicare solicita musculatura abdomenului.
Asa cum am spus azi e a doua zi. Va voi spune la sfarsit cat am slabit si cat timp am reusit s-o tin (poti sa tii mai mult de zece zile).
De regula slabesti cam cinci kile, dar depinde de organism. Am prietene care au slabit si sapte kile iar altele doar trei cu aceasta cura.
Primele zile sunt grele dar dupa aceea simti o stare de bine, de usurime si de claritate mentala, ca atunci cand termini cura parca ti-e greu sa revii la alimentatie normala.
Este adevarat ca-ti solicita vointa, dar hai sa ne mobilizam si sa nu mai ne plangem ca nu avem vointa. Cand zici ca nu ai chiar nu ai.
Si mai scriu ceva ce am citit undeva, mare adevar: "daca spui ca vei reusi, ai dreptate si daca spui ca nu vei reusi la fel ai dreptate"

Succese!

Toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaH spune:

Mai, eu parerea doctorilor nu o stiu. Eu iti spun din proprie experienta. De vreo sase ani o tin in fiecare an o data sau de doua ori. Ultima oara am tinut-o in vara 2001 si eram si insarcinata, dar nu stiam, dar nu am avut nimic. Niciodata, mai mult ti-am zis ca m-am simtit foarte bine in timpul curei si dupa. Dar probabil ca nu este potrivita pentru toata lumea. Si eu stiu persoane care nu ar fi in stare s-o tina. Este cam drastica intr-adevar, dar cu starea de spirit potrivita se poate. Si cand tin post unora li se face rau. Si asta tot de la starea interioara vine. Si de la motivatie. Ai vazut ca celor care fac greva foamei le este rau, etc? PE cand celor care tin post nu? De ce oare? Datorita motivatiei si a starii interioare.
Oricum mersi, pentru grija si spor la toate cele.
Fetele fac bine dupa oarece nazbatii periculoase (Ioana s-a ars la manuta cu fierul de calcat, dar acum s-a vindecat, e bine)

PS revin la sfarsitul curei cu impresii. Azi e ziua a treia, deci mai e.


Toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Daca poti , bravo tie! Bafta in continuare!
Eu am renuntat la dieta asta, dar nu la ideea de a slabi.Nu am mult de dat jos, dar am ceva...
Eu am ales o dieta usoara, zic eu.Adica mananc pana in 1200 calorii zilnic, fara grasimi, fara dulciuri,fara mese dupa ora 18, doar paine graham, branza de vaci, iaurturi degresate, legume si fructe proaspete, carne slaba la gratar.Beau o tableta de vitamina C dupa fiecare masa.Si fac zilnic 20 de min pe bicicleta de fitness (cica ard cam 300 de calorii).Deocamdata vad ca merge.Burta mi-a scazut vizibil!.Nu stiu exact cat am slabit ca e defect cantarul nostru.


quote:
Originally posted by CameliaH

Mai, eu parerea doctorilor nu o stiu. Eu iti spun din proprie experienta. De vreo sase ani o tin in fiecare an o data sau de doua ori. Ultima oara am tinut-o in vara 2001 si eram si insarcinata, dar nu stiam, dar nu am avut nimic. Niciodata, mai mult ti-am zis ca m-am simtit foarte bine in timpul curei si dupa. Dar probabil ca nu este potrivita pentru toata lumea. Si eu stiu persoane care nu ar fi in stare s-o tina. Este cam drastica intr-adevar, dar cu starea de spirit potrivita se poate. Si cand tin post unora li se face rau. Si asta tot de la starea interioara vine. Si de la motivatie. Ai vazut ca celor care fac greva foamei le este rau, etc? PE cand celor care tin post nu? De ce oare? Datorita motivatiei si a starii interioare.
Oricum mersi, pentru grija si spor la toate cele.
Fetele fac bine dupa oarece nazbatii periculoase (Ioana s-a ars la manuta cu fierul de calcat, dar acum s-a vindecat, e bine)

PS revin la sfarsitul curei cu impresii. Azi e ziua a treia, deci mai e.


Toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:

FETELEOR...AM REVENIT!
TIN CURA DE 3 ZILE SI AM SLABIT DEJA UN KG.....SPER SA MAI POT DA JOS....UNEORI NU TINE SA SLABESTI CHIAR DACA TE TI DE CURA.V-AM SPUS CA MA TIN DE IA SI POT...CHIAR MI-E BINE...BURTA MAI SCADE... DAR MAI AM MULTE PROBLEME DE REZOLVAT....
PROBLEMA PRINCIPALA LA CURELE DE SLABIRE ESTE SA NU TE INFOMETEZI!
SA INCEPI TREPTAT!
SA AI VOINTA SA RESPECTI CURA!
SA BEI MULTA APA, CEAI, CAFEA!(EU UIT SA BEAU APA!!!!!!)
APOI SA POTI SA TE MENTI....!MULTE PERSOANE FAC O CURA, SLABESC..APOI REVIN LA OBICEIUL PROST DE A MANCA MULT SI ORICE...

DAR CEL MAI IMPORTANT ....TREBUIE SA DEVINA MODUL TAU DE VIATA..SI SA NU TE GANDESTI CA-I O DIETA...SA MANANCI PUTIN SI DES, FOARTE ATENT CE BAGI IN GURITA!(NU RADETI!)
NUMAI ASA SCADE IN VOLUM STOMACUL...CEL CARE CERE PAPA! DUPA O

SAPTAMANA DE CURA...ESTE DOAR AMETIT! DACA REVI LA ACELEASI PORTII DE PAPA....EL STIE CE ARE DE FACUT! ( STITI CA LA CEI SUPRAPONDERALI...SE PUN LA STOMAC INELE...)

DIETA TREBUIE FACUTA CU GRIJA, SA FIE O COMBINATIE INTRE RETETELE OTILIEI...SI IDEILE VOASTRE...EU DETIN UN CAIET CU FIECARE CALORIE LA CE PAP..DAR IN MINTEA MEA STIU CE TREBUIE SA FAC SI SA PAP!
DACA DORITI PUTEM CONTINUA....CONSILIEREA!
SALHIUTA ASTEPT CU NERABDARE DIETA TA!

VA UREZ TUTUROR BAFTA!
GABY SI RAZVAN







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salhiuta spune:

Buna din nou
Daca vreti sa stiti care este regimul intii va spun ca el este recomandat de un nutritionist din timisoara si fina mea a slabit si dupa nu a mai pus.
dimineata se bea o cafea sau lapte sau iaurt dar degresate si o felie de parizer.
prinz -carne de pui fiarta sau peste fiert sau la gratar cu o salata de cruditati sau de muraturi.
seara-portocale mere iaurt degresat de cite ori va este foame.
Reteta este garantata si nu este greu de tinut.
succes

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

Back in town !

Vad ca am tulburat ape adanci si nu totdeauna limpezi cu mesajul meu disperat! Ma bucur ca nu sunt singura care recunoaste ca nu-i chiar atat de simplu doar sa zici: m-apuc.... si gata!

Gaby - chiar voiam sa stiu ce faci, ca ziceai pe 11 ca te-apuci de regim. Bafta in continuare!
Garofitza - si tu ziceai la fel, ce-ai mai facut?

Hai sa va mai zic cum e cu vointa: am experienta cu fumatul. M-am apucat pe la 18 ani (deci acum 12 ani), cate o tigarica mica, in pauzele dintre cursuri, ca ce altceva faceau studentii in pauze, nu? Am ajuns la un moment dat sa fumez si romanesti, care stiti (poate) ce odioase sunt (mai ceva ca celelalte, put (sorry!) pur si simplu).
Fumam destul de mult, dar nu ma lasam pentru ca nu voiam, imi placea, pur si simplu! La un moment dat, dupa 6 ani, m-am gandit sa ma las. Era o conjunctura (spiritual vorbind) de asa natura ca ma ajuta, intr-un fel. Si, odata cu postul Craciunului, am hotarat sa ma las. A doua zi am avut parte de o intamplare nasoala si n-am rezistat, am fumat o tigara, dar, vedeti fetelor, exista ceva puternic in mine atunci si m-am tinut de treaba! N-AM MAI FUMAT UN AN DE ZILE !

.......si-ntr-o zi, la o cafea cu o prietena, am zis: ia sa trag un fum....si totu' fum s-a facut! Am luat-o (bineinteles incet-incet, cu 1-2 tigari pe luna) din nou!
..... si cum v-am zis mai pe la-nceput, a venit bebele. Stiam ca ii face rau si nu voiam, deja nu mai era vorba de mine, si tot am asteptat confirmarea medicului ca sunt insarcinata, ca sa ma las intr-adevar (vedeti cum e cu motivatia?)....dup-aia, de la cap....dar mult mai putin, acasa in nici un caz (si-asa sotul meu m-a-ncuiat odata in balcon (e anti-anti-anti-tutun!), numai pe la petreceri...

Am zis ca am nevoie de o motivatie puternica / cu care sa ma "pacalesc". Am facut deja un pas: mi-am facut niste intr-un costum de baie pe care-l purtam "suportabil" acum vreo 5 ani. Nu va zic, chiar acasa fiind, ce odios m-am simtit. Sa vedeti ce odios o sa ma simt cand o sa iau pozele de la developat, cand stiu c-o sa se uite si fetele alea la ele .

Si, fetelor, sa nu uitam alta problema-belea mare: CELULITA !

Va multumesc si SUCCES !

Dana M. si Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:

FETELOR, STITI CUMVA NISTE EXERCITII DE SLABIT .... CA EU NU PREA AM PUS LA BURTA, DAR LA PULPE, FUND....SUNT BALSAIA!
VA ROG AJUTATI-MA!
GABY SI RAZVAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

bine v-am gasit fetelor!
va spun repede cum am slabit eu si prietena mea.eu nu am inca bebe e numai in plan dar ea a nascut.eu am dat 10 kg si ea a dat vreo 15.in fiecare dimineata si seara am baut in 150ml apa o lingura de otet de mere cu o lingurita de miere.apoi am mincat.am renuntat numai la piine si la paste fainoase.in rest mincam de toate.
la dus mi-am cumparat o manusa lufa si ma masam cu ea.eu una am incercat si masajul uscat cu manusa aceea.si dusurile calde-reci m-au ajutat.am citit undeva despre ele si am zis sa incerc.si in fiecare dimineata faceau dus cald-rece.2 min cald citeva secunde rece si tot asa de vreo 5-6 ori.
am dat jos si burtica si tot ce era de dat jos.stiu ca otetul de mere topeste grasimile.are un miros cam ciudat dar cu timpul te obisnuiesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

quote:
Originally posted by osna

bine v-am gasit fetelor!
va spun repede cum am slabit eu si prietena mea.eu nu am inca bebe e numai in plan dar ea a nascut.eu am dat 10 kg si ea a dat vreo 15.in fiecare dimineata si seara am baut in 150ml apa o lingura de otet de mere cu o lingurita de miere.apoi am mincat.am renuntat numai la piine si la paste fainoase.in rest mincam de toate.
la dus mi-am cumparat o manusa lufa si ma masam cu ea.eu una am incercat si masajul uscat cu manusa aceea.si dusurile calde-reci m-au ajutat.am citit undeva despre ele si am zis sa incerc.si in fiecare dimineata faceau dus cald-rece.2 min cald citeva secunde rece si tot asa de vreo 5-6 ori.
am dat jos si burtica si tot ce era de dat jos.stiu ca otetul de mere topeste grasimile.are un miros cam ciudat dar cu timpul te obisnuiesti.




Uite, osna, promit sa-ncerc, metoda ta e mai potrivita pentru lenea mea si mai incurajatoare si nici nu tre' sa ma straduiesc sa tin minte cine stie ce ordine de alimente s.a.m.d. O sa va zic ce rezultate o sa am dupa 2 saptamani, ca mi se pare o perioada mai serioasa, OK?
Poate treptat - treptat o sa revin si eu la normal.



Dana M. si Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:

[size=3]SI EU STIU DE METODA ASTA, AM CITIT IN "FORMULA AS" DESPRE EA DAR MAI DEMULTT. MARITA SA INCERCI!OSNA NU NE-A SPUS IN CAT TIMP A DAT REZULTATE, CAT TIMP A TINUT-O ...IN CAT A DAT JOS ATATEA KG...?

GABY SI RAZVAN[/size=3]

Mergi la inceput