Lipsa de vointa!

Lipsa de vointa! | Autor: Dana M.

Link direct la acest mesaj

Stiu ca au mai fost, chiar recent, discutii referitoare la "Cum slabim" (si inca 5 pagini!) si altele..., dar vin cu o intrebare rusinoasa, zic eu, pentru ca nu mi-a fost usor s-o pun aici (unde nu mai sunt chiar atat de necunoscuta pentru unii, prieteni de-ai mei): Ce te faci daca n-ai vointa? Si chiar n-ai, nu asa, uneori n-am...n-am deloc, in 99,99% din situatii, indiferent despre ce e vorba.
Bine, ma refer la situatii de genul slabitului, invatatului englezei ca lumea, nu dupa ureche, si altele. Exista o singura exceptie de care-mi aduc aminte acum: avand un motiv foarte puternic (!), am renuntat la fumat in luna a 2-a, cand sarcina mi-a fost confirmata de doctor, si asta a durat mai mult de un an (din pacate s-a dus, am inceput - putin - din nou sa fumez, uneori).
Veti spune: deci se poate! Da, se poate, dar numai cu "pistolul" la tampla, si nu stiu daca asta e din cauza incapatanarii mele sau a nesimtirii, ca sa-i spun mai pe sleau !
Am postat acest subiect pentru ca vreau sa va spun ca m-am saturat de lipsa mea de vointa si vreau s-o impusc (lipsa!) cu ceva, dar partea cealalta, incapatanarea (sau nesimtirea) ma impiedica.........Mi-am depasit deja propriile mele limite de suportabilitate in privinta ! Dati-mi un "pistol"! O idee cu care sa ma pacalesc (sau nu!).
Ii mai rog pe prietenii mei sa se-ndure de mine si sa nu-mi raspunda aici (deocamdata, macar....), ca s-asa mi-i jena, uite-acum tare-mi vine sa sterg mesajul, dar nu! O sa ma



Dana M. si Raluca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Draga Dana,
Vointa pana la urma e un lucru relativ si nu stiu cate sau cati dintre noi o avem, insa motivatia e cea care te ajuta sa te ti pe calea pe care ai inceput-o. Totul e sa fi realista si sa-ti propui cate un lucru pe care sti ca-l poti duce pana la capat chiar in pasi mici, sa ai un plan si mai ales sa ai un motiv s-o faci(bebe ti-a aratat asta de fapt in priviita fumatului).
In fond totul depinde de tine si o faci pentru tine. Gandeste-te ca meriti.

Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Am sa-ti spun ceva...eu cand m-am internat la maternitate sa nasc...aceam 96 kg...si cam intr-un an am ajuns la 60 kg...asa e e nevoie de vointa....insa cand te uiti acum in oglinda....si nu-ti place..sa vezi cum o sa fie sa te uiti cand ai sa fii o supla si o albinutza!!
asa ca merita....si sa stii ca nu am tinut nici un regim..sau cura...ci am scos painea,ciorbele....si mancam mai mult cruditati...sau cartofi fierti..sau salata de varza cruda cu branza proaspata....iar din astea poti sa mananci pana pocnesti ca nu ingrasa..mai solutii sunt si pentru mancai...crede-ma!

KORINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylena spune:

dorinta de te simti bine in propria-ti piele ar trebui sa fie un stimulent destul de puternic pentru tine.
nu te critic, incerc sa te motivez cumva aducandu-ti aminte ca pe langa calitatea de sotii si mame (eventual-si doamne ajuta!) suntem si FEMEI. cu un minim efort putem ramane si tinere, si frumoase si suple
fura o jumatate de ora de libertate, intra intr-un magazin, cauta ceva de imracaminte care iti place teribil dar iti este mic si nu se potriveste cu silueta ta de acum si propune-ti ca la primavara sa ti-l cumperi pentru ca pana in atunci vei arata bestial.
cand ajungi acasa mananca doar o felie de paine in loc de trei, scoala-te de la masa cu o usoara senzatie de foame ( senzatia de satul apare cam la 15-20 min dupa ce ai terminat de mancat), nu te chinui cu diete ucigatoare si, cel mai important, fa putina miscare zilnic. stiu, n-ai suficient timp, dar poate ca seara, cand mai stai un pic la televizor, poti combina programul tv cu ceva gimnastica: alergat pe loc, rasuciri, torsiuni, exercitii pentru picioare.
un mic truc: umple doua sticle de cola de 500 ml cu apa, INCHIDE-LE BINE, si leaga de ele niste sfori astfel incat sa le poti atasa pe laba piciorului. vor fi niste greutati minunate cu care sa poti lucra
eu am facut minuni in procedand asa. pe langa faptul ca am slabit (5kg) am scapat 80% de celulita si mi-am tonifiat muschii sanilor.
succes si nu uita: corpul tau merita un mic efort
pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emmy spune:

Draga Dana ... sintem doua. Eu nu am avut curajul ca si tine sa pun la ''vedera lumii''. Nu ca nu am vointa, sotul imi tot spune ca ar trebuii sa dau jos cele 10 kg care le-am pastrat dupa nastere (si sint 2 ani pe 17) ca nu ma intereseaza de loc sa-i fac placere . Dar sincera sa fiu nici nu mi-e bine cu toate suncile disgratioase care atirna pe ici pe colo. Oricum, daca o facem o facem pentru noi si nu pentru ceilalti. (asta in cazul meu)
curaj!!!

Gabi mama lui Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

Va multumesc !
Pentru ca dupa ce ati citit m-ati si ajutat putin. Stiti, nu e nevoie sa-mi iau ceva nou de-mbracat sa ma stimuleze, macar de-as intra in hainele pe care le purtam la-nceputul sarcinii....
Ylena - supla n-am fost in viata mea, nici nu stiu cum e... a fost doar o vreme, acum aproape 10 ani, cand (la 20 de ani) aratam bine si mi s-a-ntamplat sa port si mini (culmea!). De-atunci au trecut10 ani si aproape 30 de kile

E lipsa de vointa de a incepe, lipsa de vointa de a continua ce ai inceput si lipsa de vointa de a termina ce ai de facut. Si in general toate 3 m-au afectat cand a fost vorba de mine personal. Cand a fost altcineva implicat (vezi bebe, cu fumatul) mi-a fost foarte usor. Asta e.

Mi-ar fi de folos sa stiu cum ati trecut voi peste asa ceva (daca, bineinteles, nu sunt singura in halul asta ). Va salut ca Minculescu: Buna seara, prieteni!

Dana M. si Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Mi-am luat acum doi ani (de la second hand!!!) cand am inceput lupta cu kilogramele...o rochita de blugi scurta stamta si cu capse in fata in care nu incapeam , si o tineam pe un umeras la vedere. Asta este motivatia mea! Acum pot s-o inchei (mai am un singur nasture rebel)
Fa-ti o poza in costum de baie si pune-o undeva unde s-o vezi numai tu cat poti de des. ( in portofel, un sertar la bucatarie)
Bafta! Secretul sta in tine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana spune:

Io,tre'sa mai fiu impreuna cu cineva,cu care sa ma "antrenez"- indiferent ce-mi propun,de una singura "nu ma tin si pace"!...
Cind eram in RO. aveam o prietena adevarata,care tragea de mine zilnic sa iesim la Jogging,sa mergem la SALA,sa facem lista si sa punem pe hirtie ABSOLUT ORICE BAGAM IN GURA (fie si 1 lingurita de gem - pac,scrisa pe hirtie,la vedere,pe frigi,). Ai sa vezi cum se aduna pe lista aia,ceva de speriat,in 2-3-4 ore de cind te scoli,realizezi ca ai infulecat o gramada,fara sa bagi de seama macar!!!!(1 cana cafea cu lapte,fulgi,biscuiti,ce-a mai ramas de la micul dejun pe masa,1/2 de felie cu unt,etc.etc.etc....). Cind ai stomacul cit sacul,nici nu se baga de seama,"firmituri",si pe la 11-12,te asezi la masa "ca lumea",gospodareste,cu felul 1,2 si 3...si tot asa,azi,miine,zi de zi,luna de luna si an de an,ne facem de 100Kg.,ne distrugem efectiv FIZIC SI PSIHIC!... SFATUL meu sincer este sa-ti faci un anturaj,o prietena macar,cu care sa mergi impreuna la SALA,si cu care sa te antrenezi in tinerea unei DIETE; dar sa-i spui sa se tina de tine ZDRAVAN si-n momentele in care te vede ca vrei sa o lasi balta,fara menajamente sa TRAGA DE TINE,sa URLE la tine,sa-ti zica absolut ce vrea ea,NUMAI SA TE CONVINGA sa continui ceea ce ai inceput!!!! SA NU TE LASE SUB NICI O FORMA! caci in mod sigur vei avea momente in care vei dori sa o lasi balta. O alta metoda,la care eu visez de mult...ar fi aceea de a putea sa te duci singura intr-un sanatoriu,sa te internezi acolo,sa stai 2-3 luni(!)...si acolo sa fi sub directa supraveghere a nutritionistilor si psihologilor,sa nu ai efectiv de unde sa iei nici macar 1 bomboana in plus fata de regimul lor,cu mese rationale,regulate,ehei vise maica pentru cine nu mai are ce face cu banii exista si astfel de "clinici".
E unica solutie pentru cei mai "slabi de inger" - sa NU FIE SINGURI!!!
Eu am dat jos 25KG.dar numai asa...stiu cum e...
Sanatate si succes,+ prieteni buni alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

E... ce propui tu Liliana....e mare lux la RO... Ma refer la internare in clinica! Eu am facut o vizita la Parhon la cei cu probleme de greutate... si nici pe departe nu seamana cu ce povestesti tu. Unde mai pui ca n-aveau nici macar o sala de sport in functiune, miscarea era plimbatul pe culoar, si mancarea de acasa!!!!
Iti dai seama ca mai mult te ingrasai!
Fetelor voi unde faceti sport ? La ce sala? (asta daca faceti)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Sora mea a fost antrenoare fitness la Marriot Hotel din Bucuresti, mi-a spus ca avea o gramada de fete si vedete care se duceau acolo la sala. Nu stiu cat costa.

Sa de-a domnul sa slabim cat mai repede, eu am inceput de azi.

Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:

TOTUL A INCEPUT....CU SARCINSA....
AM LANSAT SI EU UN SUBIECT ASA DE USTURATOR PENTRU MINE....DAR MAI NIMIC...NU ERAM HATARATA...CACI AI DREPTATE ASTA ITI TREBUIE...VOINTA!
APOI AM VAZUT POSTAT MESAJUL TAU...AM CITIT SI M-AM VAZUT PE MINE...DAR NU AM AVUT TIMP PANA AZI SA-TI SCRIU...
DE AZI SUNT LA REGIM!!!!!!!!!!!! POT SI TEBUIE SA POT! NU MA MAI SUPORT...ASA...SUNT SENZATIONAL DE DIZGRATIOASA!!!!!!!NU MAI POT SA MA MISC,NU MA SIMT BINE ASA ( UNDE MAI PUI CA AZI AM FOST SI IN ORAS SI AM PROBAT O PERECEHE DE PANTALONI...CU CATEVA NUMERE PESTE CE PURTAM EU...PLUS OGLINDA!!!!!!UHHHHH)
CUM SPUNEAM ..SUNT EXTREM DE HOTARATA ...NU EXISTA NU POT...TREBUIE SSA SLABESC!
URMEZ RETETA MIHAELEI TATU...SOACRA MEA A SLABIT CAM TREI KG PE SAPTAMANA CU EA...(PANA SI EA ARE ....)DACA O TI...NU O SCAPI...PLUS CA MAI FAC CEVA MISCARE PRIN CASA...TREBUIE SA IASA CEVA...ASA NU SE MAI POATE
PENTRU CA DIN CAUZA TA M-AM HOTARAT ...(SI A TATALUI MEU...CARE MA NUMESTE "GRAS-O"!!!!!!) MA OFER SA TE AJUT...TE BAT LA CAP...TE IMBARBATEZ....FAC ORICE NUMAI SA VREI!

CE ZICI?
GABY SI RAZVAN

Mergi la inceput