Se imbolnaveste des la gradinita! :(( ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns milenadinu spune:

Imi pare rau Adela, se pare ca istoria asta e absolut inevitabila pentru fiecare dintre puiuti.Si eu stau cu sufletul ghem , al meu a avut deja prima portie de tuse si febra ,acum e intr-o perioada buna, dar dupa iarna trecuta ma astept din zi in zi sa o luam de la capat.Cat a fost vremea buna au stat mai mult pe afara, acum sa vedem.Mai, si Thomas parca s-a intors cu un an inapoi, dupa ce ca nu mai vrea sa renunte la suzete a inceput sa tot bage diverse jucarii in gura si sa le roada. In alta ordine de idei, si eu astept sa vina mama din Ro cu un medicament imunizant pe baza de echinaceea, am rugat un pediatru de acolo sa-mi recomande ceva, ca de aici nici o speranta.Nici noua nu ni s-a cerut nici un fel de document care sa ateste starea lui de sanatate, anul trecut la cealalta cresa ne-am prezentat cu fisa de vaccin si cu o asigurare, dar am inteles ca daca are o boala contagioasa, copilul trebuie oricum sa prezinte un certificat medical ca sa se poata intoarce.Eu zic sa ne inarmam cu rabdare , ca iernile sunt lungi in Elvetia si suntem abia la inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

Fetelor, sper ca siropul minune sa se gaseasca si pe la noi, incerc sa ajung si eu la farmacie sa-l cumpar.
Gradinia si raceala sunt cuvinte surori, la celine a durat cca.6 saptamani pana am schimbat medicul si ia prescris antibiotice.
Aveti si voi probleme cu pediatrii???la noi nu ar da nimic la copil, a da, raceala, este normal, trece! eventual lasati copilul sa doarma cu geamul deschis noaptea, ajuta la respiratie.
Adevarul este ca ajuta, insa acum chiar ca nu prea mai am curajul sa aplic metode extreme( noaptea sunt cca.5 grade afara!).
Cat despre metode de imunizare....nici nu vor sa auda!
Bleah!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Voi ati facut la copii vaccinul antigripal? Ajuta?

Ieri am dus-o pe Julia iar la gradinita si i-am spus educatoarei: Uite o vezi! e sanatoasa tun! daca imi raceste iar in 3 zile turbez! (am si vazut copii la gradi care tuseau si aveau niste lumanarele la nas ooofff)

~~Adela & Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

quote:
Originally posted by cl

Adela, la orice gradinita, de stat sau particulara, se cere avizul epidemiologic. Noua ne-a spus directorea ca, daca vine fara el, la intrarea in gradinita, nu-l primeste. Cand lipseste niste zile (nu mai stiu exact numarul), trebuie sa aduca iarasi avizul epidemiologic.
Bafta multa!

Claudia



Dupa cel putin 3 zile lipsite consecutiv, un copil de la cresa, camin sau gradinita este obligat sa revina cu avizul epidemiologic dat de medicul sau!
asa cum spunea si cl, acest lucru este valabil la toate institutiile de acest gen de stat si probabil si particulare.
va spun asta deoarece Diana a fost la cresa de stat si este acum la camin (grupa mica) de stat si am patit-o de cateva ori!


Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Salutare clubului mamicilor cu pitici mucosi,

si Ilinca (2 ani 9 luni )a inceput gradi in septembrie. Suntem la a doua tura de raceala asa ca sunt ochi si urechi la tot ce presupune imunizare, insa naturala caci nenea dr. ne-a spus ca nu sunt indicate medicamentele de imuniyare decat in cayul copiilor cu probleme mai grave si mai frecvente (nu este cayul nostru, din fericire). Acum intrebarea: in ultimul timp o groaza de articole au aratat ca echinaceea NU are efecte imunostimulatoare,so, care e adevarul??
Am vazut si in Ro. siropul de care discutati si nu stiu daca merita sa-l luam, a avut efectele scontate???
Pe de alta parte, sunt convinsa ca orice i-as oferi, in conditiile in care in gradi vin copii raciti, pare imposibil sa ne se procopseasca si ea cu ceva virusi...

Raluca mama Ilincai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Spicu spune:

Otau si Florina si chiar si altii au dreptate cand spun ca e o greseala sa retragi copilul de la gradinita pentru ca raceste des, si ca aici copii isi fac anticorpi intr-o perioada mai lunga sau mai scurta, depinde de bebele fiecaruia. Ideea e sa nu stea 2 zile la gradi si 3 acasa si iar si iar. Mai lasi sa lucreze timpul intre 2 boli mai serioase, sa fii sigur ca i-a trecut si apoi dai cu antigripale, propolisuri si echinacee sau alte minuni care sa ajute piticul sa fie tare. Si eu vad ca ma inscriu, din pacate, in Clubul parintilor cu bebe bolnav de la gradi.
Sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

Saliu fetelor si asa cum bine a zis una dintre noi"Wellcome to club)

peste tot, la orice cresa si gradinita , fie ea de stat sau particulara asa se intampla.

eu sunt patita si parapatita, in 3 ani 11 pneumonii, pneumocoace si alte minuni, asa ca........

adela intr-adevar cu trecerea timpului si cu metodele de imunostimulare posibile, vor pali usor usor pb. de sanatate ale puilor nostri.


asa ca putere sa trecem cu bine peste aceste inevitabile raceli.

andreea mami lui theo si florin
http://community.webshots.com/user/mamicaluitheo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

quote:
Originally posted by Raluca

Salutare clubului mamicilor cu pitici mucosi,

si Ilinca (2 ani 9 luni )a inceput gradi in septembrie. Suntem la a doua tura de raceala asa ca sunt ochi si urechi la tot ce presupune imunizare, insa naturala caci nenea dr. ne-a spus ca nu sunt indicate medicamentele de imuniyare decat in cayul copiilor cu probleme mai grave si mai frecvente (nu este cayul nostru, din fericire). Acum intrebarea: in ultimul timp o groaza de articole au aratat ca echinaceea NU are efecte imunostimulatoare,so, care e adevarul??
Am vazut si in Ro. siropul de care discutati si nu stiu daca merita sa-l luam, a avut efectele scontate???
Pe de alta parte, sunt convinsa ca orice i-as oferi, in conditiile in care in gradi vin copii raciti, pare imposibil sa ne se procopseasca si ea cu ceva virusi...

Raluca mama Ilincai



crede-ma draga mea ca esti prima pe care o aud in ceea ce priveste siropul de echinaceea. este extrem de renumita aceasta planta pentru imunostimulare, so.............

eu am inceput sa le dau sirop de echinaceea cu propolis de la plafar, si le voi da toata toamna iarna asta, asa mi-a recomandat si pediatra lor.+ oscillococcinum 1 doza pe saptamana , timp de 4 saptamani + vitamine si minerale in perioada rece.

inafara de un pic de mucisori (apa) multumesc lui Dumnezeu ca nu s-a intamplat nika. este primul an cand o ducem pe picioare (deocamdata- gradinita)

sanatate multa inca o data va doresc

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Hop si eu in clubul bolnaviorilor de la gradinita! Ana s-a imbolnavit de 3 ori in 4 saptamini de gradinita si totul a culminat cu otita medie seroasa aseptica la urechea dreapta. Acu' ne-am calmat de tot: stam in casa de vineri, luam medicamente si nu ne e deloc mai bine... Am trecut si pe Augmentin, da' deocamdata nu se vede... Daca o tinem tot asa, am toate sansele anu' asta sa platesc si gradinita (de pomana) si bona! Ca-asa-i in tenis...

Carmen
"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume. "
(Enriyeu Castaldo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

si noi tusim, nu mai scapam de tusea asta, adica scapam dar tusesc altii si degeaba ne tratam, am trecut acum pe antibiotic, din pacate...

Dana si Diana-Maria http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput