Se imbolnaveste des la gradinita! :(( ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

Buna Adela,
Eu sunt de acord cu Otau. Orice i-ai da e inevitabil, cu timpul ai sa vezi ca n-o sa mai faca febra asa des iar racelile vor trece mai repede. Si eu le-am dat tot felul de tratamente de imunizare dar in zadar...
Cu avizul epidemiologic asa este, trebuie prezentat la inceputul gradinitei si dupa mai mult de 3 zile de absenta, dar din experienta proprie stiu ca daca ai o prietena doctor poate sa-ti dea un top de avize stampilate si fara data...Poate la voi nu e asa.
La orice gradinita e la fel, inclusiv la cele particulare. Eu am o prietena care a amanat gradinita pana la 5 ani iar fetita ei a facut pneumonie dupa prima luna de gradi, asa ca nici amanatul nu e o solutie desi cu Julia ai mai putea astepta ca tare mi se pare micuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna! La noi, rezultate extraordinare am obtinut cu miere cu propolis ( o lingurita dimineata pe stomacul gol si una seara). Spun asta pentru ca desi la inceput am crezut ca este coincidenta s-a confirmat ca este mai protejata atunci cand tot neamul a avut gripa, la fel si grupa de la gradi iar Ozi nici macar nu a fornait. Tot bine de luat in calcul este faptul ca de ziua ei a contactat varicela ( alaturi de toti cei 13 invitati). Desi 2 dintre ei au fost vaccinati contra varicelei toti au facut o forma deosebit de grea iar Ozana abia de a avut 15 bubite. Pupici! Gratiela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

din cate stiu eu, cam asa stau lucrurile peste tot...mai ales in comunitatile de copii. ai incercat sa-i cresti imunitatea?
noi ne gandim deja la SEPTILIN, un medicament homeopat pe baza de plante, care creste imunitatea. se gaseste in multe farmacii. da o cautare pe google si vezi si tu daca ti se pare ok.
noi ne gandim sa-l luam cu totii...
mai poti incerca si cu ulei de catina si tinctura de propolis.

ariel
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2
http://community.webshots.com/user/alinapevliuc3
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc4


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ainef spune:

Buna, fetelor

intr-adevar Septilinul este singurul care i-a ajutat pe piticii mei. Dupa 2 ani de tras cu raceli peste raceli, am ajuns si noi sa fim sanatosi cu adevarat. Nu-si face efectul imediat (cam dupa 2 luni dupa ce incepi sa-l iei constant), dar copiii mei nu mai racesc nici cand sunt ceilalti copii bolnavi. Am facut pauza toata vacanta de vara, am reluat acum la 1 septembrie. Am mai vrut sa fac o pauza prin primavara trecuta, dar la o luna dupa ce am facut pauza, a inceput sa le curga nasul.
Este foarte bun ca este pe baza de plante si nu dauneaza cu nimic.

Va pup si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

quote:
Originally posted by otau

O doctorita ORl-ista mi-a spus o chestie foarte desteapta. Eu ma plangeam ca al meu copil raceste mereu, etc. Ea mi-a explicat asa: e normal ca un copil care intra in colectivitate sa raceasaca. Cat timp este tinut acasa el traieste ca intr-un clopot de sticla. Este obisnuit cu microbii membrilor familiei. Cand intra in colectivitate automat intra in contact cu noi microbi, virusi, etc. Acestia ataca organismul, copilul raceste dar in acest fel isi creaza si imunitatea. Eu cred ca are perfecta dreptate.


Aurora, mami lui Vladut (6 ani)



Da, se pare ca are dreptate.
Si aici gradinitele sunt o pepiniera de virusi si bacterii.
Ba mai mult se primesc copii bolnavi, doar sa stea pe picioare, daca are sub 38,5 e OK.

Japonezii zic ca daca raceste e bine ca-si face anticorpi si devine mai puternic.
Ba mai mult nu se dau antiinflamatorii sub 38,5.

Eu n-am dat-o inca la gradinitza dar o duc in diverse colectivitati si vad ca mai ciupeste cate o raceala.
Ma gandesc sa o pregatesc pentru gradinitza...

C&mi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina73 spune:

Din pacate astea sunt riscurile cind dai copilul la cresa.Fetita mea merge la cresa de mai bine de 1 an si tot se imbolnaveste.Nu cred ca are sens sa schimbi cresa, la fel e peste tot.Am incercat toate felurile de vitamine,propolisuri, echinacee, miere,etc etc etc si tot primeste cam 1 curs de antibiotice pe luna daca nu chiar 2.Sper ca intr-o buna zi sa-si dezvolte suficient de mult sistemul imunitar si sa nu mai aiba probleme.Pina atunci insa, stringem din dinti, ne e mila si de copil, ne e mila si de noi ca ne crapa obrazul cind trebuie sa ne cerem a suta oara de la servici sa ducem fetita la doctor sau sa stam cu ea acasa....Cred ca ai de ales: o scoti de la cresa si cauti babysitter sau o tii in continuare si astepti sa devina imuna.Din pacate asta e situatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Si noi am avut aceeleasi probleme cu David, din ian pana in mai anul acesta a racit cam la fiecare 2 sapt si de fiecare data mergeam la doctor si-mi spunea ca nu are nimic. Ca pana pe la 3 ani e normal sa se imbolnaveasca de 6-7 ori pe an. .eu credeam ca inebunesc. Dar cand sunt impreuna cu alti copii iau unul de la celalat si eu il duceam numai de 2-3 ori pe sapt cate 2 ore la kinderhort. Acum ma gandesc deja cu groaza ca vine din nou anotimpul rece si sper sa nu o i-a de la inceput. Doctorul imi tot explica ca asa isi creeaza organismul imunitate, dar el pana nu a ajuns sa faca otita chiar in ziua cand trebuia sa plecam in romania si acolo in ziua de Paste bronsita si apropae 40 temperatura plus 2 ture de antibiotic.abia supa aceea s-a pus pe picioare.
Adela ai putea incerca cu sirop pentru cresterea imunitatii, cu extract de echinacee Asa se si cheama. dupa cate stiu ajuta destul de bine.
numai bine si multa sanatate



MiraK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Va multumesc pentru raspunsuri si pentru ...incurajari.
Cand credeam ca suntem spre bine, asta-noapte pe la 5, pac febra 39. A fost prima seara cand avea putina febra si nu i-am pus supozitor am zic ca trece...si am culcat-o asa! ca organismul lupta! Of.

Mirabela> cum se cheama exact siropul ala (in germana, ca sa intreb la farmacie). Multumesc anticipat.

Sanatate la toti copiii.

~~Adela & Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Draga Adela siropul se cheama Echinacee si e cu o floare rosie pe cutie, exista sub toate formele si pic si tablete dar pentru copii e mai bine siropul. Se gaseste la orce drogherie sau farmacie, e din plante deci nu are nici un fel de chimicale in el.
Incearca eu o sa incep curand cred sa-i dau la al meu, cu toate ca aici cand am vrut sa-i cumpar mi-a zis ca ar fi mai bine pana la 4 ani sa nu-i dau ca sa-si formeze singur anticorpi, nu ca nu s-ar da dar ar mai bine.... Stii cum sunt aici pana nu esti mort de bolnav te trateaza numai cu ceaiuri.
Si nu -ti mai fa atatea griji ca nu esti singura, al meu e exact la fel si se imbonaveste ca un facut numai in weekenduri!!
multa sanatate si cu drag


MiraK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Mirabela intre timp am fost la Farmacie si mi-am luat. Se cheama Echinacea (Globuli) de la firma Similasan. (si da are o floare pe cutie )
Multumesc mult de raspuns. (dupa descrierea ta cred ca am luat bine)
Pupici si sanatate multa!

~~Adela & Julia

Mergi la inceput