Se imbolnaveste des la gradinita! :(( ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danutza Mamaruta spune:

Alexandra a fost declarata singurul copil din gradinita care nu a lipsit niciodata pe motiv de boala. In Romania, caci de cind suntem aici a facut pojar si o data am ajuns cu ea la urgenta urlind de durere de burta. Medicul ne-a spus ca nu are nimic, ca toti copii au dureri de abdomen de neexplicat pentru medicina, dar eu cred ca a racit la burtica, pentru ca aici e modelul sa stea pe jos la gradinite, nu pe scaun.

In Romania eu cred ca nu mi-a fost bolnava niciodata pentru ca ii dadeam in permanenta capsule cu usturoi si gelul de Aloe Vera pentru copii de la Forever Living. De doua ori pe an ii faceam si o cura de vitamine de la aceeasi firma. Aici in Canada nu ii mai dau nimic, pentru ca doctorii imi spun ca sunt destule vitamine in mincare si se asimileaza mult mai usor decit din medicamente. Eu am vrut sa cred explicatia asta, pentru ca sunt o adepta a naturismului, dar acum nu mai sunt sigura daca e asa, cu toate legumele si fructele astea fortate sa creasca si alimentele tratate si pasteurizate (laptele) pina nu mai ramine nimic din ele. Va trebui sa incep sa citesc, prin acest site si pe altele, ce e de facut: cu vitamine sau fara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samy spune:

Eu am scapat de acest cosmar cu Carotenoid Complex si Formula IV, produse naturale pentru intarirea sistemului imunitar.(3 luni de zile pe sezonul rece). N-am vrut sa zic ca sa nu fac reclama, dar cand citesc cum sufera micutii (si stiind prin ce-am trecut si eu) am zis ca trebuie sa spun si eu ce-am folosit. Nu spun mai multe... cine vrea sa afle despre ele sa ma intrebe pe PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Dragele mele
Raspunsul la intrebarea din titlu l-am aflat singura: AM retras-o de la gradinita!!!
In tot cazul raspunsurile voastre mi-au fost de mare ajutor (multumiri la toata lumea)in sensul ca nu am retras-o dupa prima raceala, nici dupa a doua,,,(mai citeam pe forum incurajarile voastre)... nici dupa a treia... de abia dupa a 4-a raceala in numai 2 luni de "mers" la gradinita. (ca mai mult a stat pe acasa decat acolo). Pur si simplu nu am mai suportat -o vad cum se chinuie.
Intre timp am dat-o la o www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34109" target="_blank">Tagesmutter unde -deocamdata- sunt f multumita. Femeia are un apartament cu 4 camere si casa ei arata ca o mica gradinita. Nu are copii si are de ingrijit doar cativa copilasi. Va spun ca am ajuns la ea cu "pile" hi hi, fiindca are renume ca e f buna si f greu ajungi sa prinzi un loc liber. Noi am prins doar cateva ore libere. Deocamdata.

Sa mai creasca Julia si poate voi avea iar curaj de gradinita.

pupici si sanatate,


~~Adela, mamica de Julia

Mergi la inceput