Tagada paternitatii

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

A-ti lasa numele pe certificatul fetitei ,inseamna un pas inainte spre tine insuti si spre sansa de a -ti pastra un loc important in inima fostei tale sotii,chiar daca tu nu o vei sti niciodata,a-ti lasa numele pe certificatul fetitei inseamna a lasa fratii sa fie frati,atunci cind vor ramine singuri ,cind parintii lor nu vor mai fi,se vor avea unul pe altul ,numai ei odata majori vor putea decide daca faptul ca nu au acelas tata are s-au nu vreo importanta pt ei,A-ti lasa numele pe certificatul fetitei i-ti va da o mare sansa in viata de a-ti recistiga sotia;am auzit odata o fraza care m-a impresionat si nu mi-a mai iesit din minte:"-Un Parinte adevarat este acela ce poate fi Parinte pt un copil care nu este de singele lui,caci a fi parinte pt propiul tau copil este instinctual,dar pt a fi Parinte pentru un altul,este o dovada de mare putere sufleteasca" Chiar daca acum tu nu poti nici macar privi acest copil,mai tirziu lucrurile se vor schimba,Este bine ca ai introdus o actiune in instanta,era dreptul tau s-o faci si sotia ta stie asta ,alegerea ta insa v-a fi mult mai importanta iar balanta v-a inclina in functie de ea ,tu alegi........

AureliaGalerne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana spune:

"Reiki" mama,tu ai dreptate,in fond noi pe-aici numai ce ne dam cu "presupusu' nicidecum nu stim noi adevarul si exact datele problemei tale...

Asa ca,ieri desi am scris un raspuns mai lung ,ca sa explic de ce am optat eu pentru varianta "fata cu mama-baiatul cu tata",am lasat-o balta,nu de alta dar nu mi-a prea placut expresia ta cu "saritul pirleazului"!(???) :)))))
Adica,daca fiecare dintre noi,incercam sa ne gindim si sa-ti dam un sfat,cum simte fiecare si cum intelege "povestea" ta expusa cu lux de amanunte-publica,nu? - trebuie sa zici multumesc de contributie,sa alegi ce-ti place si ce nu sa dai la o parte- caci DOAR TU STI CE NU STIM NOI(!),nu(?),dar ca sa incepi mata acuma sa ne iei la misto,ca "unele cam sar pirleazu" si faze de genul asta...nu prea e frumos,oricit de nasoala iti e situatia si oricit de rosu vezi in fata ochilor. Poate ca si fostei tale neveste tot cam asa ii vorbeai : "mai taci FA din gura ca ...sari pirleazu'?" pai poate de-aia s-a si carat cu copii cu tot,unde-a vazut cu ochii si nici "nash" nu te-a vrut la fata?! ce zici?...cum e "bade Reiki"? :))))))
hai ca m-am si enervat...

Acum, vreau sa raspund celorlalti din forum,ca tema generala de discutii,cu privire la relatia dintre fratzi :
spun eu ca "dragostea de frate si sora" si "fratzi-cumnatzi" e teorie in viatza reala!(din proprie experientza si din experientzele altora,slava domnului!)...

Exista,nu ma indoiesc,dar foarte putini(!) aceia care se iubesc cu-adevarat si se ajuta cu adevarat si dezinteresat si toata copilaria au fost niste ingerasi si etc.
Realitatea este aceea ca fratii intre ei se caftesc,isi fac cucuie,isi spun rautatzi,isi fac sicane,sunt intr-o permanenta concurenta unul cu celalalt,iar parintii - amindoi,nu numai mama sau numai tata(!),trebuie sa se implice serios si zdravan in cresterea si educarea lor in "spiritul iubirii fratesti",iar cind devin adulti alte probleme,materiale,ca ei de ce i-ai dat si mie nu, si etc...
Parintii trebuie in permanenta sa fie arbitrii efectiv,sa judece foarte corect orice situatii conflictuale ivite,fie sa-i pedepseasca pe amindoi,indiferent care-i cu vina,sa nu tina partea unuia mai mult decit altuia,dar si parintzii,sunt si ei oameni,si mai mult ca sigur unii au "slabiciune" la unul din copii mai mult decit la celalat si nu cred eu ca exista careva,dintre noi,cei adultzi,parintzi la rindul nostru,sa nu fi simtzit asta pe propria piele-dintre cei care au fratzi,desigur - marea majoritate adica! Mamele in general sunt atasate de baietzi,tatii de fete,sau invers- dupa CAZ!!!!

((Si poate-mi explica si mie cineva care-i chestia cu "complexul lui Oedip"?))

Parintzii trebuie Sa-i invete pe copii sa IMPARTA TOTUL intre ei "ca fratzii",frumos dar greu!Nici acum,ca adult,mie nu-mi place sa impart prea mult,si ce-i al meu - nu dau la nimeni! :))))))

Si vorbesc de frati buni,de mama si tata,proveniti din familii normale la cap,cu mama si tata alaturi-echipa,cu bunica si bunicu si pisica! Sunt intr-adevar si momente frumoase,idilice,de..."la Medeleni" sa zicem,dar repet - in familii normale si care au "baza materiala solida",sa nu simta nici unul din copii vreo frustrare de vreun fel,ca altii au si ei nu,ca mama a spus ca "daca nu va pot lua la amindoi,nu mai iau la nici unul si gata!" sau "daca nu o iei si pe sora-ta mai mica cu tine,nu te duci nici tu" si exemplele pot urma...
Cind sunt baiat si fata,si-s de virste diferite,au preocupari total diferite,interese diferite,anturaj diferit,ala mare urla ca ala(aia) mai mici ii strica nu stiu ce.Aia mai mari mereu sunt certati ca ,deh,ei sunt mai mari si trebuie sa fie intelegatori cu cei mici,tu "esti baiat,ea e fetitza,si-i mai mica decit tine,dragalasha,las-o pe ea,da-i ei,fa-i ei" si tot asa!...
Fratii mai mari deseori,vor nu vor,sunt transformati in Baby-sittere,pentru aia mai mici,in loc sa se joace cu copii de seama lor,trebuie sa-i care pe mezini la scoala,la gradinita,sa o ajute pe mama cu carutul pe scari,cu plasele de la piata,sa-i ajute chiar la lectii!!! Parintii zic,"bravo Gigel,ce frate mai mare si grozav esti tu si ce-ti iubesti tu surioara mai mica",iar Gigel isi musca limba si ce-ar mai fugi el la o partida de fotbal cu prietenii sai...hai sa-mi ziceti ca nu-i asa!

MAMA,pe linga servici,desigur ca va dori sa-si aiba si ea parte de "viata ei ca femeie",nu o vad eu acuma pe 'doamna Reiki,mama eroina,servici-casa-servici-casa-copiii,copiii si iar copiii! Nicidecum. Nu e genul.Poate, TEORETIC. Si-atunci aia mici vor sta pe la gradinite cu program prelungit sau mai stiu eu ce vecine la bloc,in cel mai FERICIT CAZ (si bine ar fi sa fie asa!!!!) - sa stea la BUNICI,impreuna!

A creste copiii separat este spre binele si interesul lor IN CAZUL DE FATZA(!),ceea ce nu inseamna acuma,cum cineva total eronat a speculat,ca copiii trebuie "invrajbitzi intre ei" - fereasca Dumnezeu! Nici pomeneala de asa ceva!
Copiii pot fi educati sa se respecte reciproc atunci cind se intilnesc sa se poarte frumos unul cu altul(si asa vor face!) iar ca adulti relatia lor poate ca va fi mult mai speciala si mai trainica decit au multi frati crescuti laolalta si care s-au luptat precum "cocoseii" toata copilaria,iar la maturitate au ramas la fel de incisivi,ori pur si simplu fiecare si-a vazut de drumul sau,la casa lor,cu familiile lor,poate in colturi diferite ale lumii si nu se vad cu anii!
Cazuri si cazuri!

Pentru mine,din cele expuse de R. e clar ca mama a fost foarte putin interesata de " soarta baiatului" din moment ce si-a pus propriile ei instincte mai presus decit orice,facind ceea ce a facut,respectiv lasindu-l pe cel mic fara de tata!

Baietzelul va creste mult mai bine alaturi de tatal sau decit alaturi de mama instabila,nenea X,Y,Z,ori intr-un caz fericit,un al treilea - tata vitreg pentru ambii copii!

A si inca o chestie! Daca mama copiilor ii spune baiatului ca "tata ne-a parasit pentru ca nu a vrut-o pe surioara ta mai mica!" ????
Credeti ca ea ii explica copilului "adevarul"?! ma indoiesc...

ADEVARUL o sa-l afle baiatul cind s-o face mai mare si-atunci o sa fie dureros pentru mama,cind propriul copil va ajunge sa o judece...asta desigur,la fel,putind fi evitata ca situatie conflictuala,daca mama il va convinge pe baiat ce "nenorocit" a fost taica-su si cum ca "viata impreuna cu el ar fi fost de-a dreptul imposibila" (!?!?)...nicidecum ca a avut ea pasarele pe la mansarda,subalterni,s.a.m.d.

Mi-ar place sa stiu si povestea in varianta spusa de EA!!!!
Ar fi chiar de "telenovela"!
By!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Iar ai sa spui, reiki, ca sarim de la subiect, dar uite ca eu nu ma pot abtine (si scuze). Insa nu imi vine sa cred ce miloase si pline de compasiune pot fi unele persoane. Daca ar fi vorba de un barbat care sa fi facut asta (si cazuri aproape asemanatoare au fost discutate pe site-ul asta)...hmmm...cred ca pina acum ar fi fost excomunicat. "Cum sa poata face una ca asta...e inadmisibil!!". Insa aici e vorba de o biata femeie, mindra si care...bla bla bla...De ce nu puteti sa face abstractie ca e cazul unei femei? Da, intr-adevar, nu stim cine a fost sau nu de vina (nu e problema noastra si e f. adevarat), insa rezultatul e cel care e destul de vizibil. Stiti foarte bine ca e si cazul unei femei, nu numai al unui barbat, ca daca e sa i se puna pata sa se duca cu altul, o poate face si chiar daca sotul ei e un sot exemplu si nu ca el ar fi de vina (si iar sa dam vina pe barbati, ca ei sint vinovati de actiunile noastre)..."Saraca", pina la urma pe ea nu faptul ca si-a destramat familia o indurereaza si ca a ranit sentimentele copilului ei si al fostului sot, ci ca fetita nu are un tata(trebuia sa se gindeasca ca e posibil si asta inainte). Asta e durerea ei cea mare. Daca vrei sa ai aventuri si copii cu altii, da intii divort si fa-ti de cap si daca tot asa de "mindra" esti atunci nu ai nici o pretentie de la nimeni, mai ales de la "fostul". Si apoi, nu credeti ca s-ar fi casatorit cu ala daca ala ar fi vrut-o? Hai sa fim serioase, ca stim f. bine cum sint femeile. Femeile pot fi la fel de perverse ca si barbatii, chiar uneori mai perverse. Acum nu cer nimic, sint dragalse, binevoitoare, dar si cind te-au prins la cotitura...salutare. Nu poti sa cunosti niciodata un om, chiar daca ai pretentia ca l-ai cunoaste. Sentimentele, gindurile si nevoile se pot schimba de la o zi la alta. Oamenii sint imprevizibili. Sa ne uitam un pic inautrul nostru si sa avem curajul sa recunoastem ca sintem de un egoism feroce (noi, femeile) si cind e voba de noi nu tinem cont de ceilalti.Ghinionul ei a fost ca ala nu a mai vrut-o din oarece motive. Daca ea nu mai vrea sa aiba pe nimeni in preajma e pentru ca o data ce l-a avut pe ala pe care l-a iubit la nebunie (si poate il mai iubeste, chiar daca ala nu a vrut sa ii fie tata copilului ei) face imediat comparatie. Asta consider eu mindrie (sa nu ai pretentii de la nimeni si sa fii raspunzator de faptele tale, chiar daca pacatele cad pe copii), si drept sa spun nu o compatimesc in nici un fel si nu mi-e mila de ea (cum nu mi-ar fi mila nici de un barbat). Fiecare sa isi poarte crucea si pacatele. Cit despre gesturile nobile...hmmm..sintem in sec 21...si s-a cam dus cu nobilimea....fiecare sa isi poarte de grija si sa fie responsabil de ceea ce face. Daca te "aventurezi" cu altii (pentru ca e posibil, sintem oameni doar), cu toate ca pentru mine casatoria e sacra, mai bine o faci sa nu te stie nici cerul, nici pamintul. Aici e vorba de a avea doi copii cu 2 barbati in timpul unei casatorii, situatie total diferita si foarte greu acceptata de orice pereche si incomparabila cu de a avea n-shpe copii cu n-shpe barbati in casnicii diferite. Sa imi spuna si mie care ar fi de acord ca sotii nostri sa aiba copii cu altele in timpul casniciei si culmea sa si mai accepte asta cu inima usoara.

Si acum pentru reiki: scuze inca o data ca m-am abatut de la subiect. Chiar daca nu apari ca TATA pe certificatul de nastere, poti foarte bine sau nu, daca vrei, sa fii tata pentru fetita (asta in cazul in care mama accepta asa ceva). Un tata nu e numai cu numele, din contra. Faptul ca nu esti trecut ca TATA, nu ar trebui sa modifice in nici un fel sansa de a mai fi o famile (ceea ce eu ma indoiesc ca ea vrea asa ceva). Interesul mamei e numai ca numele tau sa apara in dreptul numelui tata si nicidecum sa ii fii tata. Daca ea te-a refuzat ca nas, cu siguranta nu te va accepta ca parinte pentru fata ei. Asta pentru ca nu vrea sa mai aiba o familie cu tine. Daca vroia asta, nu ar fi dat divort. Si consider ca poate si din orgoliu refuzi sa apari ca tata si ai dreptate sa fii orgolios. Nu vad nimic gresit in asta. Daca n-am avea orgoliu si mindrie ne-ar calca toti in picioare, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Iuliana si Liliana, ce sa va spun?!? ... am citit mesajele voastre de la cap la coada de TREI ori, pentru ca nu mi-a venit a crede ca puteti spune asa ceva si ma gindeam ca poate nu pricep eu ...in fine, va respect opiniile si nici prin cap nu-mi trece sa va conving cit sunteti de subiective ...
Dar fetelor, NU UITATI ca viata are si multe, multe parti frumoase, exista si multi OAMENI nobili pe aceasta Planeta, frati care se iubesc si se respecta (si Doamne cit de multi sunt)indiferent de cite averi sau parinti trebuie sa imparta, sau care nu se vad cu anii ... si viata frumoasa NOI ne-o facem, nu o fac altii pentru noi ... sincer, imi pare rau pentru voi ca sunteti asa de inversunate pe lumea aceasta si pe tot ce "iese" din normalul in care ati fost educate si cu care v-ati obisnuit ...

"Sa ne uitam un pic inautrul nostru si sa avem curajul sa recunoastem ca sintem de un egoism feroce (noi, femeile) si cind e voba de noi nu tinem cont de ceilalti."
"A creste copiii separat este spre binele si interesul lor IN CAZUL DE FATZA(!)..."
La aceste citate nu pot sa va pun decit o singura intrebare: citi copii ati crescut voi, ca sa va permiteti sa faceti asemenea afirmatii???????????????????????????????

"....Cit despre gesturile nobile...hmmm..sintem in sec 21...si s-a cam dus cu nobilimea..."
Gesturile nobile n-au nimic de-a face cu nobilimea - si un sclav poate sa faca un gest nobil ... si apoi nobilimea - aia la care te referi tu, nu prea facea gesturi nobile...

"...((Si poate-mi explica si mie cineva care-i chestia cu "complexul lui Oedip"?))..."
La felul cum gindesti deja privitor la relatiile dintre frati, mi se pare pierdere de vreme sa-ti explice cineva complexul lui Oedip.

Numai bine la toata lumea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danab spune:

Reiki,

poate te vei recasatori cu o femeie care va avea copii cu tine sau proprii ei copii rezultati dintr-o alta casatorie.Care crezi tu ca va fi relatia dintre copilul tau si copii vostri sau a acestei femei? Crezi ca le va acorda mai multa atentie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Am inteles ca viata e frumoasa si romantata si ca ce frumos e sa ai cite un pic de sex pe dinafara. De, citeodata asta e pretul biletului la loja cinematografului aventurii. Daca putem lua si biletul cu discount (copii, pensie alimentara) ar fi perfect. Viata ar fi minutata!!! Banuiesc ca e mai usor sa iti inseli partenerul decit sa ii spui ce nu merge. Mie imi place unde se indreapta societatea: spre jecmaneala, nu conteaza cine de la cine.
Sofie, vezi sa nu imi visezi mesajul la noapte, ca vorba aia l-ai citit de 3 ori si sa nu ai cosmaruri cumva. Si observ ca tu nu poti sa ai niciodata discutii normale fara sa faci comentarii rautacioase. Nu stiu de ce ai tu totdeauna impresia ca esti "mare si tare". Lasa si pe altul sa aiba parerea lui. Pina la urma toti sintem diferiti. Cu mesajul asta ma oligi sa iti raspund intr-o maniera care nu imi sta in fire(Eu, care nu am avut nici macar intentia sa iti adresez nici un cuvint vreodata---mi-am facut deja parerea despre tine din mesajele tale). Asa e cind "se ajunge lumea". Bine faceai daca te tineai de cuvint si nu mai scriai nici un mesaj...faceai un mare bine comunitatii. Din punctul meu de vedere eu am terminat discutia si nu iti mai adresez nici un cuvint. Nu ma cunosti, nu te cunosc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

Doamnelor va rog sa nu va certati. Nu vreau sa ajugeti dusmani din cauza mea si a subiectului deschis de mine aici. Aici ca de altfel pe orice forum se posteaza idei. Trebuie sa fie asa si sa ramina asa. Desi se pune si suflet in fiecare idee postata nu trebuie sa treceti de stadiul asta al ideilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia spune:

quote:
Originally posted by iuliana

Am inteles ca viata e frumoasa si romantata si ca ce frumos e sa ai cite un pic de sex pe dinafara. De, citeodata asta e pretul biletului la loja cinematografului aventurii. Daca putem lua si biletul cu discount (copii, pensie alimentara) ar fi perfect. Viata ar fi minutata!!! Banuiesc ca e mai usor sa iti inseli partenerul decit sa ii spui ce nu merge. Mie imi place unde se indreapta societatea: spre jecmaneala, nu conteaza cine de la cine.
Sofie, vezi sa nu imi visezi mesajul la noapte, ca vorba aia l-ai citit de 3 ori si sa nu ai cosmaruri cumva. Si observ ca tu nu poti sa ai niciodata discutii normale fara sa faci comentarii rautacioase. Nu stiu de ce ai tu totdeauna impresia ca esti "mare si tare". Lasa si pe altul sa aiba parerea lui. Pina la urma toti sintem diferiti. Cu mesajul asta ma oligi sa iti raspund intr-o maniera care nu imi sta in fire(Eu, care nu am avut nici macar intentia sa iti adresez nici un cuvint vreodata---mi-am facut deja parerea despre tine din mesajele tale). Asa e cind "se ajunge lumea". Bine faceai daca te tineai de cuvint si nu mai scriai nici un mesaj...faceai un mare bine comunitatii. Din punctul meu de vedere eu am terminat discutia si nu iti mai adresez nici un cuvint. Nu ma cunosti, nu te cunosc.



Sofie e "mare si tare" si tu nu mai ai loc de ea? Ea "s-a ajuns" si tu pleznesti de invidie?
Ma lasa masca aceste furtuni de orgolii ranite, lipsa totala de respect si sensibilitate si ideea ca noi suntem mai cu motz ca altzii... bleah!

Sarbatori fericite!
Lidia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

quote:
Originally posted by danab

Reiki,

poate te vei recasatori cu o femeie care va avea copii cu tine sau proprii ei copii rezultati dintr-o alta casatorie.Care crezi tu ca va fi relatia dintre copilul tau si copii vostri sau a acestei femei? Crezi ca le va acorda mai multa atentie?




La asta numai viata poate sa raspunda.
Dar va intreb si eu daca ea se va recasatori credeti ca tata-l cel nou il va iubi pe baiatul meu mai mult decit mine? Cum credeti ca il va iubi el? Crezi ca ii va acorda mai multa atentie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

Haideti sa mai deschid un subiect in cadul aceleai teme.
Cind i-am spus sotiei mele (atunci inca era) ca eu nu am inselat-o in cei 11 ani de casatorie, ea a raspuns ca asta e lipa de orizont. Si a ris.
Acel raspuns si acel ris a ramas si inca il mai aud in mintea mea. Daca eu voi face un gest nobil asa cum s-a sugerat aici, oare va avea valoare pentru cea care mi-a fost sotie sau il fac si va fi un gest fara sens/rost? Oare va ride din nou?

Mergi la inceput