Tagada paternitatii

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

quote:
Originally posted by reiki

Haideti sa mai deschid un subiect in cadul aceleai teme.
Cind i-am spus sotiei mele (atunci inca era) ca eu nu am inselat-o in cei 11 ani de casatorie, ea a raspuns ca asta e lipa de orizont. Si a ris.
Acel raspuns si acel ris a ramas si inca il mai aud in mintea mea. Daca eu voi face un gest nobil asa cum s-a sugerat aici, oare va avea valoare pentru cea care mi-a fost sotie sau il fac si va fi un gest fara sens/rost? Oare va ride din nou?



Si chiar n-ai inselat-o? Nici macar cu gindul? Atunci ce intelegi tu prin "libertate financiara si a timpului propriu?"
In fine, nu asta e important acum ... mie imi este clar ca ea a incetat sa te iubeasca ... motivul - numai tu, ea si Dumnezeu il stiti ... iar tie iti este greu (orgoliul de mascul- ti-am mai zis cum se manifesta in aceste situatii)sa accepti asta.
Dar aici nu se pune problema ca ce valoare va avea gestul tau in fata sotiei ...la ora actuala intre tine si ea, singura punte sunt copiii, in rest nu mai e nimic ...si trebuie sa te obisnuiesti cu asta.
Tu trebuie sa te gindesti la ce valoare va avea gestul tau, peste ani, pentru fiul tau si pentru fetita ... si nu mai putin pentru sufletul tau.
Intr-adevar exista sansa, - bazata pe ce ai spus tu referitor la sotia ta, ca este o persoana ciudata si nu va accepta in preajma ei decit pe acela care-i va iubi copiii-, ca in urma deciziei tale, sa o recistigi sau sa o pierzi pentru totdeauna.
Parerea mea este ca deocamdata, ea inca te respecta si apreciaza pentru faptul ca esti un tatic bun ...asta tot bazat pe ce ai povestit tu aici ...
Nu vreau sa te superi pe mine sau sa mi-o iei in nume de rau, dar eu cred ca problema ta este mult mai profunda si la toate intrebarile astea care ti le pui, numai cineva cu experienta necesara poate sa-ti dea un raspuns corect ... sau poate un prieten foarte bun care va cunoaste pe amindoi bine de tot... nu stiu, poate ar trebui sa cauti un consilier matrimonial sau un psiholog ... habar n-am daca gasesti asa ceva acolo, adica pe cineva care sa nu te usuce de bani si sa-ti dea citate din tratatele de la facultate, ci, cineva care are o experienta vasta in acest domeniu.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana spune:

Pentru SOFIA "Vicoveanca" :

Draga Sofia,cred ca tu esti un caz "minunat" si "special",felicitari si bravo tie maica,sa fi sanatoasa,sa fi mereu la fel ca si acuma(mama intzelepciunii adica)...daca insa te stradui numa' olecutza si-ti reglezi lentilele de contact,poate citesti mai atenta si nu numai printre rinduri-cum observ ca-ti convine de minune,si bagi de seama ca am specificat foarte clar - "cazuri si cazuri",nu am generalizat 100%,si ca mi-am expus parerea pentru "cazul de fatza" -ceea ce tu nu faci deloc si batzi cimpii in continuare! (?!)

Cit despre numarul de copii crescutzi de mine sau altele,despre educatzia primita de mine sau de altele ca mine,si despre ceea ce merit eu sau nu sa mi se raspunda,pur si simplu "is not your business!" etc.etc.etc....CLAR?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

quote:
Originally posted by Liliana

Pentru SOFIA "Vicoveanca" :

Draga Sofia,cred ca tu esti un caz "minunat" si "special",felicitari si bravo tie maica,sa fi sanatoasa,sa fi mereu la fel ca si acuma(mama intzelepciunii adica)...daca insa te stradui numa' olecutza si-ti reglezi lentilele de contact,poate citesti mai atenta si nu numai printre rinduri-cum observ ca-ti convine de minune,si bagi de seama ca am specificat foarte clar - "cazuri si cazuri",nu am generalizat 100%,si ca mi-am expus parerea pentru "cazul de fatza" -ceea ce tu nu faci deloc si batzi cimpii in continuare! (?!)

Cit despre numarul de copii crescutzi de mine sau altele,despre educatzia primita de mine sau de altele ca mine,si despre ceea ce merit eu sau nu sa mi se raspunda,pur si simplu "is not your business!" etc.etc.etc....CLAR?!



Nu pot decit sa-ti multumesc din suflet pentru comparatia facuta, ma impresioneaza pina in adincul sufletului ...Sofia chiar si "Vicoveanca" e totusi CINEVA, nu?!?
Cit despre lentile de contact, tin sa precizez ca nu port si nici nu am nevoie, deocamdata ... in schimb tu ai avea nevoie de ceva lectii de gramatica a limbii romane (daca tot suntem la cap. 'jigniri reciproce') - se scrie "sa fii sanatoasa ... acum ('acuma' se zice la Podenii din vale, nu intr-un contest intelectualo-filozofico-ironico... ) etc etc" ...dar de fapt, it's not my business.
In rest, iti doresc numai bine tie si familiei tale si in special iti doresc din tot sufletul sa nu fii pusa vreodata in situatia sa-ti 'imparti' copiii, sau sa nu-ti mai iubesti sotul ... din n motive!!!

Numai bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana spune:

"To be, or not to be"...conform indreptarului ortografic,ortoepic si de punctuatie, "FI" -e la ind.prez. e "sunt,ESTI"etc. si imperf.afirmativ "fii" sau imper.neg. "nu FI" - cu un singur "I" deci. Deci? "A FII sau a nu FI?" cu 1 sau 2 de "i"...ca sa ne relaxam si sa schimbam subiectul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

quote:
Originally posted by Liliana

"To be, or not to be"...conform indreptarului ortografic,ortoepic si de punctuatie, "FI" -e la ind.prez. e "sunt,ESTI"etc. si imperf.afirmativ "fii" sau imper.neg. "nu FI" - cu un singur "I" deci. Deci? "A FII sau a nu FI?" cu 1 sau 2 de "i"...ca sa ne relaxam si sa schimbam subiectul.



A FII sau A NU FI ?!?...SA FII sau SA NU FII ?!? ... cu rusine afirm ca nu am nici un indreptar ortografic si de punctuatie aici...
dar mai am ceva memorie si cred ca negativul se schimba cind ii pui un "sa" in fata ...daca nu se schimba, atunci sa-mi fie rusine ca nu mai stiu sa scriu corect in limba romana...
Si cred ca ai dreptate, sa schimbam subiectul ... de fapt noi ne certam aici pentru o problema pe care nici macar nu o cunoastem in profunzime ... si ne trezim ca mai sarim si pirleazul ...

Numai bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Si revin ... imi cer scuze daca am jignit pe cineva cu afirmatia privitor la "educatie" dintr-un mesaj precedent ... nu ma refeream la IQ cuiva sau la cite facultati si doctorate au, ci la 'educatia de viata', care am primit-o noi toti, la mentalitatea in care am fost crescuti si cu care am fost indoctrinati majoritatea dintre noi...
Barbatul are dreptul sa greseasca, poate sa faca adulter, poate sa aiba copii nelegitimi, blabla, totul ii este acceptat si iertat, i se acorda nshpe mii de sanse de catre sotie, familie, societate ... Femeia NU are dreptul sa greseasca! ...DE CE? ... pentru ca asta este REGULA! ... iar NOI femeile acceptam aceasta regula ...si cind una dintre noi nu respecta REGULA- Dumnezeu stie de ce, sarim in sus ofuscate, nu mai dam dovada de mila, compasiune, intelegere ... nu stim decit un singur lucru: ca trebuie sa fie pedepsita, de catre toata LUMEA ...DE CE? ... pentru ca asa am fost educati!!! ... Ce mai conteaza restul, dedesubturile, SUFLETUL???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

... nu mai pot, rad cu lacrimi !!!! aveti mila de ai mai saraci cu duhul, va rog !!

stiu ca subiectul e cat se poate de serios (...scuze Reiki), dar citind ultimele 2 pagini ale acestei dispute chiar m-am binedispus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Independent de raspunsurile celorlalti iti expun aici si parerea mea.
Tu cauti argumente hotaratoare pentru ca tu sa ramai inscris ca tata in certificatul de nastere al acestei fetite. Iti spun ca nu exista nici unul. Fetita nu e a ta. Lucrurile sunt mult mai grave decat acela de a accepta sa adopti un copil care nu e al tau. In primul rand sa nu uitam in ce conditii a fost conceput acest copil.
Mama ei inca mai era sotia ta si faptul ca te-a inselat nu inseamna decat ca nu te mai iubea, ca situatia materiala i-a dat posibilitatea sa-si aleaga independenta sentimentala.
De ce crezi tu ca a pastrat acest copil? Exista doua variante: ori a aflat prea tarziu ca sa mai poata face ceva, ori il iubeste orbeste pe tatal copilului. Adevarul este, asa cum spui, ca s-a indragostit de un pustan care n-are chef sa-si asume responsabilitati, care a considerat-o pe sotia ta o aventura (dovada fiind faptul ca are o prietena cu care vrea sa se casatoreasca).
Ma mir ca o femeie matura, dupa 11 ani de casnicie, cu un copil, a putut sa cada in capcana unui smecheras si sa mai aiba si un copil cu el.
Spunea cineva aici ca o admira, ca e o mama adevarata.
Ce mama se gandeste in primul rand la ea si apoi la viitorul copiilor ei?
Sunt de acord ca, daca nu-l mai poate iubi pe sotul ei, sa-si aleaga drumul pe care il doreste, chiar daca, in felul asta, isi lipseste fiul de posibilitatea cresterii alaturi de tatal lui. Dar sa faca un copil cu alt barbat in timpul casniciei mi se pare inconstienta, daca nu nebunie.

Scuza-ma, o sa revin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Cum spuneam mai devreme, sotia ta a dat dovada de inconstienta, de egoism. A facut un copil nu din prea mare dragoste de copii, pentru ca avea deja unul, ci pentru ca voia sa-l "prinda" pe frumusel. Sau doar a vrut sa se distreze si s-a intamplat "accidentul", pur si simplu (ceea ce e greu de crezut la o femeie educata).
Sunt femeie, sunt mama singura (dar nu pentru ca eu am ales asa), insa nu l-am inselat si nu l-as fi inselat vreodata pe sotul meu. Daca, prin absurd, s-ar fi intamplat sa ma indragostesc, intai de toate as fi rupt legatura cu sotul meu, nu m-as fi aruncat intr-o relatie clandestina fara sa ma gandesc mai intai la copilul meu si la suferinta omului care ma iubeste.
In concluzie, femeia care ti-a fost sotie isi merita soarta si incearca sa-ti vezi de viata ta, de copilul tau (asta e cel mai important) si sa-ti reglezi pe cale juridica problemele pe care nu tu ti le-ai creat.
Gandeste-te ca, daca acum fosta ta sotie nu are lipsuri de natura materiala, mai tarziu totul se poate schimba si te vei trezi ca o sa fii obligat prin lege sa intretii un copil care nu e al tau. Fetita n-are nici o vina, decat pe aceea ca a fost victima unei ambitii prostesti. Sa speram, pentru binele ei, ca mama pe care o are se va trezi intr-un sfarsit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Sa ma explic: eu vorbeam de atitudinea ta fata de surioara fiului tau. Tu il poti influenta ...in mod negativ! Orice ai face ea va fi sora lui! Si in fond e un copil nevinovat.
Despre liniutza sau tata ...eu as alege liniutza. Oricum fetitza poarta numele sotiei tale...care sotzie poarta numele tau. Deci nu cred ca atunci cind va fi la scoala colegii se vor apuca sa intrebe de ce are alt nume decit restul familiei.
Daca fosta ta sotzie a ales sa pastreze numele tau e clar ca la asta s-a gândit. Daca fosta ta sotzie a ales sa faca un copil cu altcineva (casatorita fiind cu tine) nu e decit un pas mic sa-ti ceara pensie alimentara. Sunt total de acord ca tot ceea ce ai tu sa ramina NUMAI fiului tau. Daca el va lua decizia sa imparta cu sora lui e alta mincare de peste. Sper ca m-am facut inteleasa. Imi cer scuze daca ofensez pe cineva.

päpä

Sä fim senini!

Mergi la inceput