Tagada paternitatii

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ale spune:

hmmm ... ai modificat textul initial al raspunsului. Si sensul se schimba destul de mult (in perceptia mea, desigur)

Tu cauti raspunsuri logice la ceva ce nu are nici o legatura cu logica. Contra-argumente (logice) la fiecare din motivele tale de a refuza statutul de tata pe certificat, se pot aduce aproape intotdeauna.
Tu spui ca:
mostenireaX = TRUE, pensiaY = TRUE, demnitateZ=TRUE => nu TATA
Dar daca:
mostenireX este FALSE, pensiaY este FALSE si demnitateZ este tot FALSE??

Logica nu duce niciunde in acest caz (mare uimire si pentru mine, trebuie sa recunosc, sunt o fiinta rationala si imi place ca orice actiune sa aiba un fundament logic)

Si atunci ... depinde doar de ceea ce este in sufletul tau. Si aici doar tu cunosti raspunsul. Ma repet.


" .... Dragostea este îndelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizia o pauzaste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mîndrie, nu se poartă necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se mînie, nu se gîndeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopere totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul...."




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

Ale… Bingo Poti avea raspunsuri logice doar daca accepti elemente ilogice pecum dragostea.
Ce bine ar fi sa cunosc raspunsul!!!
Cristina… Familie????
Eu nu mai am familie de aproape un an.
Dar energie le transmit.


Am primit raspuns care as vrea sa il spun si aici. Oare refuz sa fiu pe hirtie tata-l fetitei din orgoliu, din orgoliu masculin?

De ce imi este greu sa fac pasul inainte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

incerc si eu sa aduc un mic raspuns la aceasta problema destul de spinoasa de altfel .Nu stiu daca e vorba de orgoliul tau calcat in picioare ,sau poate tocmai despre el e vorba.Un lucru e cert .Daca ai fi intalnit-o pe fosta ta sotie ,acum ,si ea ar fi avut un copil ,ar fi fost peste masura de firesc(din punctul meu de vedere),ca ,in urma casatoriei voastre sa faci in asa fel incat familia sa fie intreaga ,si anume sa treci copilul sotiei pe numele tau ,infiindu-l .Dar nu acesta este cazul.Acest copil ,(el nevinovat intr-u totul), victima tocmai a nechibzuintei celor mari,a aparut in timpul casniciei tale cu mama copilului ,dar nu este al tau.Este normal ca prima reactie sa fie de respingere a copilului.Ai vedea in el mereu pacatul pe care l-a facut sotia ta inselandu-te.Dar repet ,copilul indiferent cum s-a conceput este pur.El nu are nici o vina .Asupra lui nu trebuie sa se abata furia si razbunarea celorlati.Ceea ce ai tu este cu mama copilului ,nu cu copilul in sine.Rafuieste-te cu ea ,imparti-ti ceea ce ave-ti de impartit intre voi,dar nu zdrobiti sufletul pur al copilului.Nu fa in asa fel incat baietelul tau sa-si urasca sora .Nu-l influenta in sens negativ .Va simti fii sigur ca esti contra surorii lui ,si nu va intelege de ce .Este tare complicat sai spui ca ,vezi ,mama ta a facut si a dres ,oricum nu va intelege ,dar va fi marcat toata viata ,si s-ar putea ca-n viitor,in casnicia sa ,sa-si puna amprenta asupra perceptiei lui asupra femeilor .Daca nu vrei sa-i iei pe amandoi copii la plimbare ,macar mergi cu o atentie si la fetita ,va simti dragostea ta si-ti va raspunde inmiit ,iar gandul ca ai facut o fiinta fericita ,este pe departe cel mai minunat lucru care-ti va repera onoarea calcata in picioare.Nu este nevoie sa te impaci cu mama lor ,dar copii nu trebuie sa sufere.Nu e vina lor.Ei sunt aici ca sa ne faca mai buni ,nu mai rai.
Gata ca am luat-o prin balarii ,si scuza-ma daca ce am spus este doar ceea ce crede sufletul meu .Recunosc ca nimeni nu ar trebui sa treaca prin asa ceva ,dar daca nu se poate evita ,atunci sa cautam m calea care face cel mai putine victime.
Oricum dupa parerea mea cel mai bine ar fi fost daca nu a vrut sa treaca la rubrica tatalui ,numele celui real ,sa-si fi trecut numele ei .Asa nu mai suferea (vorba vine)fetita ca tatal care ea crede ca e si al ei ,vine sa-l ia la plimbare doar pe fratior si ea ramane acasa,si putea sa evite problemele care oricum vor aparea mai tarziu ,cand fetita ii va cere o explicatie.
Roxy

huianur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

quote:
Originally posted by reiki

Am primit raspuns care as vrea sa il spun si aici. Oare refuz sa fiu pe hirtie tata-l fetitei din orgoliu, din orgoliu masculin?

De ce imi este greu sa fac pasul inainte?




Hmmmm ... este genul de intrebare la care raspunsul corect nu poti sa ti-l dai decit tu singur ... sau cineva care te cunoaste in profunzime ...
Dar...din ce povestesti tu aici, parerea mea este ca nu esti un om deosebit de orgolios si asta, zic eu, este o calitate, mai ales la un barbat ... Deci daca orgoliul de mascul este singura ta problema -si eu cred ca este, pentru ca sunt convinsa ca in sufletul tau stii deja raspunsul- , ei bine, acest orgoliu, as putea sa spun din experienta proprie, este mai mult existent (in subconstient) prin mentalitatea "ce crede restul lumii, ce vor spune prietenii, familia, vecinii etc" ...si daca vei putea sa te detasezi de acest orgoliu-mentalitate, atunci vei putea sa iei si decizia corecta : TATA sau linie!
Succes, oricare ar fi decizia ta!

ps
Eu cred ca nu trebuie sa mai cauti raspunsuri logice ... problema ta este una de suflet, iar sufletul si logica sunt paralele ... la infinit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale spune:

quote:
Originally posted by reiki

… Bingo Poti avea raspunsuri logice doar daca accepti elemente ilogice pecum dragostea.
Ce bine ar fi sa cunosc raspunsul!!!
Cristina… Familie????
Eu nu mai am familie de aproape un an.
Dar energie le transmit.


Am primit raspuns care as vrea sa il spun si aici. Oare refuz sa fiu pe hirtie tata-l fetitei din orgoliu, din orgoliu masculin?

De ce imi este greu sa fac pasul inainte?



Si daca ai elimina tot ce este neclar sau incert, ce ar ramane, care ar fi esenta acestei intrebari? Dragostea in starea ei cea mai pura este dragostea pentru copilul tau. Cum este cel mai bine pentru el? Adevarul-adevarat, adica tu nu esti tatal fetitei, si atunci de ce sa accepti o minciuna, sau acceptarea fetitei ca si copil 'legal', dar mai ales 'de suflet'. Daca tu accepti numele tau in dreptul rubricii Tata, asta ar insemna ca ai si drepturile unui Tata (chiar daca NU veti mai fi o familie). Adica, ai dreptul sa ii duci in vacanta pe amandoi copii tai. Sa mergi cu ei la sanius impreuna, de cate ori vrei. Vrei asta? Vrei sa petreci vacanta cu fiul tau si cu fetita? Este posibil sa iubesti fetita (abandonand orgoliul masculin) si "gandind" doar cu inima, prin prisma dragostei fiului tau pentru sora sa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

Am studiat comportamentul fiului meu vizavi de fetita, dar sunt convins ca nu este cea mai corecta evaluare.
Nu am reusit sa vad la baietel nici un fel de atractie fata de sora lui. O singura data a facut ceva, in trecere, cu un gest rapid i-a ridicat caciulita care ii cazuse pe ochi fetiteti si pentru ca o deranja incepuse sa se agite. In rest nu ii da nici o atentie cit sunt eu acolo. Toata atentia este indreptata spre mine, sa stea cit mai mult cu mine si sa facem cit mai multe lucruri impreuna. Vrea ca timpul petrecut impreuna sa il exploateze la maxim. Cind plec se intristeaza si trage cit poate de timp "stai sa iti mai arat si asta, numai o data si gata, ai promis ca faci si asta cu mine,....."
Cind am fost in vizita la ei si a fost si fetita de fata nu am manifestat nici un fel de interes pentru ea. Stiu ca baiatul meu a simtit asta. Nu stiu cum este in restul timpului cu ea.
Deci cum sa imi dau seama cit tine la ea? Cit de mult a cultivat mama relatia dintre ei? Ce importanta are ea pentru el si cum va evolua asta in timp? Cit de mult influentez eu comportamnetul baiatului vizavi de ea?
De ce sunt sigur acum? Nu simt nimic pentru fetita si nici nu stiu cum ar trebui sa ma comport fata de ea. Cu exceptia unor cadouri nu am facut nimic pentru ea. Este mica si acum nu conteaza prea mult si asta ma bucura. Dar daca Mitrut ar veni si mi-ar pune fetita in brate nu stiu ce as face.

In timp poate ca lucrurile se pot schimba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumulina spune:

fiul tau are un asemenea comportament fata de surioara lui nu ptr ca a simtit ceva; pur si simplu se poarta ca majoritatea copiilor atunci cand mai apare un copil in familie. si fiica-mea cea mare a ignorat-o la inceput, ptr ca mai apoi sa o sufoce cu manifestarile de dragoste pe soru-sa. dar fetele sunt mai protective si mai dragastoase decat baietii. am o prietena care are 2 baieti facuti la 4 ani jumate diferenta, cu o familie normala, iar baiatul cel mare il ignora pe cel mic chiar si acum la 8 luni de la nasterea lui. de iubit il iubeste, insa nu arata asta.
gandeste-te ca fiul tau isi imparte acum mama cu surioara lui si asta nu le place deloc. dar ca nu o iubeste....greu de crezut.

,don'soara Alex si bb Teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Si, totusi, gândeste-te ca, la un moment dat, copiii se vor avea doar unul pe celalalt. Ai vrea sa fie frate si sora sau doi instrainati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

quote:
Originally posted by mumulina

fiul tau are un asemenea comportament fata de surioara lui nu ptr ca a simtit ceva; pur si simplu se poarta ca majoritatea copiilor atunci cand mai apare un copil in familie. si fiica-mea cea mare a ignorat-o la inceput, ptr ca mai apoi sa o sufoce cu manifestarile de dragoste pe soru-sa. dar fetele sunt mai protective si mai dragastoase decat baietii. am o prietena care are 2 baieti facuti la 4 ani jumate diferenta, cu o familie normala, iar baiatul cel mare il ignora pe cel mic chiar si acum la 8 luni de la nasterea lui. de iubit il iubeste, insa nu arata asta.
gandeste-te ca fiul tau isi imparte acum mama cu surioara lui si asta nu le place deloc. dar ca nu o iubeste....greu de crezut.

alina,don'soara Alex si bb Teo



Interesant! Asta nu stiam.

" Si, totusi, gândeste-te ca, la un moment dat, copiii se vor avea doar unul pe celalalt. Ai vrea sa fie frate si sora sau doi instrainati?"

Nu am spus niciodata ca vreau sa fie doi straini, iar atunci cind se va intimpla asta oricum va depinde doar de ei ce aleg sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia spune:

quote:
Originally posted by reiki

quote:
Originally posted by mumulina

fiul tau are un asemenea comportament fata de surioara lui nu ptr ca a simtit ceva; pur si simplu se poarta ca majoritatea copiilor atunci cand mai apare un copil in familie. si fiica-mea cea mare a ignorat-o la inceput, ptr ca mai apoi sa o sufoce cu manifestarile de dragoste pe soru-sa. dar fetele sunt mai protective si mai dragastoase decat baietii. am o prietena care are 2 baieti facuti la 4 ani jumate diferenta, cu o familie normala, iar baiatul cel mare il ignora pe cel mic chiar si acum la 8 luni de la nasterea lui. de iubit il iubeste, insa nu arata asta.
gandeste-te ca fiul tau isi imparte acum mama cu surioara lui si asta nu le place deloc. dar ca nu o iubeste....greu de crezut.

alina,don'soara Alex si bb Teo



Interesant! Asta nu stiam.

" Si, totusi, gândeste-te ca, la un moment dat, copiii se vor avea doar unul pe celalalt. Ai vrea sa fie frate si sora sau doi instrainati?"

Nu am spus niciodata ca vreau sa fie doi straini, iar atunci cind se va intimpla asta oricum va depinde doar de ei ce aleg sa fie.



Si inca ceva: este absolut normal sa o ignore pe surioara lui cand esti tu de fata. Te vede cand te vede si are nevoie de atentia ta neimpartita, vrea sa recupereze timpul pe care nu l-a petrecut cu tine. Gandeste-te si la asta.... Cu timpul ai sa vezi o schimbare in comportamentul lui in ceea ce o priveste pe surioara lui. Dar fii sigur (avind in vedere ca nu esti tot timpul cu el): nu va fi prea curand timpul in care va vrea sa te imparta cu ea. Deja o imparte pe mama cu surioara lui. A cent for my thoughts...

Sarbatori fericite!
Lidia

Mergi la inceput