Tagada paternitatii

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Reiki,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leda spune:

Sincere felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Draga Reiki,
Vreu si eu sa te felicit pentru alegerea facuta. Ti-am urmarit "istoria" dar m-am abtinut in a-ti raspunde pana acum, pentru simplul motiv ca oricare ar fi parerile celor din jur, alegerea va veni oricum din sufletul tau, din ceea ce simti ca te va face sa fi linistit si impacat cu tine insuti. Oricum vreau sa-ti spun ca decizia ta te ridica cu multe, multe puncte mai sus decat daca ai fi luat-o pe cealalta. Iti doresc multa fericire si noroc in viata tie, copiilor, celor dragi.


Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zoran_yu spune:

Reiki,

M-a impresionat povestea ta si trebuie sa marturisesc ca a fost cel mai puternic motiv pentru care m-am inscris pe acest forum. Pentru ca sunt barbat si vad ca sectiunea ""interzis femeilor"" duce lipsa tocmai de asa ceva (opinii masculine) ar fi cel de al doilea motiv.

Si acum mesajul meu pentru tine: Fii mandru de ceea ce ai facut si inchide ochii la tot ceea ce s-a intamplat de fapt. Nu te gandi ca la ora asta o anumita persoana de sex feminin si-a bifat in agenda inca o victorie la capitolul ""Men are suckers"" si ca ciocneste o cupa de sampanie cu viitoarea intrare la capitolul ""Amoruri pasagere: Girls just wanna have fun"" Bucura-te de bataile pe umar compatimitor-admirative ale prietenelor tale familiste care nu vor rata nici o ocazie sa-ti explice ce barbat nobil esti prin gestul tau (nu te gandi la faptul ca in sinea lor te-au si bagat la categoria ""Regrete: De-ar fi fost si Gigi al meu asa de fraier..."" )Bucura-te de admiratia prietenilor tai - care ti-au mai ramas - ( cei sinceri la ora asta te-au parasit, or fi indraznit sa se indoiasca de faptul ca intotdeauna trebuie sa intorci si obrazul celalalt si probabil ca v-ati certat). Cel mai important: nu lasa sa te roada sufleteste gestul tau pe viitor. Nici cand ""fosta"" se va afisa cu urmatorul imbecilutz cu 10 ani mai tanar; nici cand o toana de a ei te va face din nou sa suferi si sa nu intelegi cu ce ai gresit; nici cand vei dori sa te implici in educatia copilei si intr-un moment de irationalitate tipic feminina vei auzi suierat ""in definitiv ce te bagi, nu e copilul tau!"".

Daca te consoleaza cu ceva, sa stii ca unii sunt alaturi de tine sincer si fara fatarniciile ""Doamne ce baiat de zahar ars! ""

Bafta si fie ca tot ce am spus sa nu se indeplineasca !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Bucura-te de bataile pe umar compatimitor-admirative ale prietenelor tale familiste care nu vor rata nici o ocazie sa-ti explice ce barbat nobil esti prin gestul tau (nu te gandi la faptul ca in sinea lor te-au si bagat la categoria ""Regrete: De-ar fi fost si Gigi al meu asa de fraier..."" )....ntz,ntz,ntz...
Daca te consoleaza cu ceva, sa stii ca unii sunt alaturi de tine sincer si fara fatarniciile ""Doamne ce baiat de zahar ars! ""
...ntz,ntz,ntz part two...

ps:bun venit domnului Luciditateantruchipata Zoran-yu

Ortansa-deX mamica crede ca:
E ceva in neregula daca ai intotdeauna dreptate.(Murphy)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zoran_yu spune:

Multumesc Doamnei Ortansa pentru mesajul de intampinare si o felicit pentru intuitia (feminina, recunosc) cu care m-a recunoscut -si trecut- in randul barbatilor ""luciditatea intruchipata""

"Women's intuition is the result of millions of years of not thinking."
Rupert Hughes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

ntz,ntz,ntz...nu vreau sa fiu rautacioasa...dar am impresia ca esti cam misogin...pacat,ca-n rest pari baiat de treaba

Oricum...nu am nimic cu tine si nu-mi retrag bun-venitul

Ortansa-deX mamica crede ca:
E ceva in neregula daca ai intotdeauna dreptate.(Murphy)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reliana spune:

Zorane, în primul rând "Dobar dan" si bine ai venit!
Ceea ce tu ai afirmat in mesaj nu este deloc adevarat, noi nu "bagam" pe nimeni la categoria "fraieri", pt ca toti pe aici ne-am strâns sa discutam si sa împartim opinii despre evolutia copiilor, în primul rând si apoi sa ne plângem pe umerii celor care oricând au o vorba buna sau o încurajare la îndemâna! Daca tu consideri ca un barbat care face un lucru "rar" întâlnit- tre sa recunosc- este "fraier" atunci tu esti cel care-l desconsidera nu noi!
Si sa-ti mai spun ca atitudinea ta de "macho" aici iti va fi tot timpul discutata! Si sa stii ca nu ducem lipsa de BARBATI pe forum, nici macar nu ai avut bunavointa sa te uiti si sa vezi ca BARBATII care scriu pe toate forumurile si nu doar aici au o atitudine normala de egalitate, nu una ca a ta de superioritate! sau vrei sa ma faci sa cred ca zicala " Cal verde si..."mai tre sa spun'??? e adevarata si se aplica din plin?
Scuze daca te-am "atacat" putin prea tare, dar ar fi trebuit sa observi ca suntem majoritatea femei si ne aparam drepturile si semenii, si cred ca mai bine te considera un bartbat "fraier" decât o gramada de femei "las" sau fara suflet!
Va doresc tuturor o zi suuuuppppeeerrr buna!

Un An Nou plin de bucurii si impliniri!!!http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=117&cid=16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Draga Reiki imi pare rau ca raspund acum la spartul targului cand tu ai luat deja o hotarare.
Daca tu ai facut acest gest numai gandindu-te la copil esti de admirat: eu sunt mai rea si nu as fi putut trece de josnicia sotiei (a fost josnica nu neaparat pentru ca s-a indragostit de alt barbat si a facut un copil cu el ci mai ales pentru faptul ca ti-a cerut sa-ti asumi tu paternitatea). In acest caz inseamna ca te-ai inpacat cu tine insuti si vei putea sa te comporti ca un tata cu ambii copii.
Dar daca tu undeva in subconstient ai facut acest gest pentru ca sa castigi bunavointa sotiei pe care inca o mai iubesti cu speranta ca o sa fiti iar impreuna candva ai facut o mare greseala si cred ca vei suferi nemeritat.
Eu as fi procedat in felul urmator:
- in primul rand as fi incercat sa ma desprind cu furie de vechea relatie sa-mi gasesc un echilibru si sa ma consolez;
- nu as fi recunoscut copilul pentru ca eu cred ca acest lucru nu este esential pentru copil (oricum binevoitori sau chiar mama ii vor spune ca nu este a ta);
- as incerca (daca mi se permite) sa ma comport cu fetita la fel ca si cu baietelul (cadouri, vizite, plimbari, afectiune) pentru ca pana la urma nu ai de ce sa porti ranchiuna fetitei ea nefiind vinovata cu nimic si este sora baiatului tau. Asta pentru ca sa nu faci atmosferă proasta atunci cand te intalnesti cu baiatul: sora lui va face parte din mediul lui.
Asta este parerea mea.

Daniela, mamica de Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zoran_yu spune:

Hvala!

Nu sunt misogin ( cel putin prietenele mele precedente + sotia actuala) neaga cu inversunare lucrul acesta ...si n-am avut motiv sa cred ca ma mint cu toate in fata...

DAR: cred ca am fost un barbat EXTREM de norocos (sau selectiv ?!?! ) si am avut privilegiul sa fiu inconjurat de femei de o mare frumusete morala (si fizica... ), sincere si extrem de inteligente. Si am avut placerea sa invat de la ele o gramada de lucruri despre eternul mister feminin ...fara a avea pretentia absurda ca am epuizat macar 1% ... . Iar cateva dintre prietenele mele au avut bunavointa de a analiza impreuna cu mine resorturile sufletesti si rationale care indeamna reprezentantele jumatatii frumoase a planetei sa gandeasca/iubeasca/actioneze in felul in care o fac. De la dragostea imposibila pentru un barbat inacesibil la dragostea materna pentru ghemotocul tinut in brate. De la prietenia sincera pentru colega nefericita in dragoste pana la dispretul fatis pentru ""distrugatoarea de casnicii"" . S.A.M.D. Dar cel mai important lucru...m-au avertizat toate de solidaritatea feminina, de frontul comun facut impreuna cu celellte impotriva ""pericolelor"" comune...Printre care ma numaram si eu ......pana ma cunosteau mai bine. Si de ce eram periculos va intrebati probabil (si eu, stiindu-ma nevinovat..). Simplu, pentru ca eram ""barbatul Luciditate intruchipata (sic!)"" si treceam totul prin filtrul logicii :) Si demontam mecanismele gandirii feminine relativ usor, asa ca micile capcane intinse ( cu bunavointa, recunosc) le puteam evita cu usurinta.

Sigur ca acesta a fost (poate) motivul pentru care am avut parte de prietene extrem de inteligente. Din placerea de a practica vesnicul joc de sah al relatiei femeie/barbat cu un partener pe masura, incitant prin faptul ca nu cade in capcanele ""obisnuite"" ...deci trebuie imaginate altele, mai rafinate si mai subtile.

Mda, trebuie sa recunosc ca o buna parte din ceea ce sunt sunt datorita femeilor din viata mea. De aceea imi iau permisiunea sa le salut pe aceasta cale si sa le multumesc pentru simplul fapt ca au existat/exista ...l

Mergi la inceput