Copii nascutzi in 1996

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaDo spune:

Cu jocurile e mai greu la noi, ca e singur la parinti si n-are cu cine juca...are Monopoly si Scrable...dar le folosim rar.
Rolele sunt o idee .... al meu a avut dar i-au ramas mici si ma bazaie de 2 luni ca vrea iar role...sa vedem cu finantele cum facem...

Oana

http://community.webshots.com/user/ooanaa2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Mihaela2 (ulisernic) bine ai venit printre noi. Ce familiar imi suna mesajul tau

Eu de mos am planuit schiuri pentru amandoi. Dar deocamdata nimeni nu stie de planurile mele Am vrut sa ma asigur intai ca am prin casa ceva calmante, rudotel, cand o sa le alfe si hazbandu.

Mamici de copiii de doua, cum stati cu ortogramele? Stef nu intelege deloc de ce nu poate scrie cum aude si trebuie sa le imbarlige in asa hal. Nu e in stare sa invete o regula si gata! La mate e supersimplu, fiindca isi face regulile lui. Absolut ingenioase si originale, dar reuseste sa calculeze cu o viteza fantastica, in ritmul in care i se dicteaza.

De exemplu, cand are, sa zicem, 15-?=8, nu gandeste niciodata cum a invatat la scoala 'ca sa aflam scazatorul, trebuie sa scadem restul din descazut'. Deci nu scade 8 din 15, "umple" 8-ul pana la 15.

Sau 15-7 nu face dupa nici una din regulile de la scoala (descompunerea lui 15 sau descompunerea lui 8). A descoperit o smecherie pe care eu, la 35 de ani, nu o observasem: scade 7-5=2, si pe 2 din 10.

Deci la mate se descurca excelent, isi inventeaza pur si simplu caile lui. Dar la romana, refuza orice regula. Innebunesc!

la copii si mamici si poate ne dati o idee despre cum rezolvam ortogramele :)

Sapte dintr-o lovitura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Descantec..ma bucur ca nu-s singura care inebuneste din pricina scolii!!!Mihai la met se pricepe la socoteli din astea simple.Mai rau sta la logica de la probleme.Adica nu are rabdare sa citeasca cu atentie problema,sa vada ce-i da..ce trebe sa afle!se repede si uneori calculeaza cu totul altceva dec at ceea ce trebuia.
La romana le ia pe toate asa cum sunt!
Partea cea mai naspa e la engleza..unde le da dictari din 3 in 3 ore.Ei abea au invatat sa scrie in roamana..si asta le da dictari!Asaaa ca au scris toti asa cum au auzit:"AI EM..."imi venea sa ma tavalesc de ras cand am citit lucrarea.Evident marea majoritate au luat "insuficient"
Asa ca..m-am pus pe toceala la engleza..ii predau eu efectiv lectia din carte...si ii dau dictari.Il intreb ce inseamna..um se scrie..Ma inebuneste scoala asta!!!

Corina mamika de 2 baietzi

http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mihaela, bine ai venit.

Cu cadourile...Diana scrie de vreo 3-4 ani la mosi ce cadouri doreste. La inceput imi dicta, dar de 2 ani le scrie singura. Asa ca stiu ce isi doreste. Bine, ca mai primeste si altceva in afara de listuta, dar i-am spus ca mosul mai si ghiceste ce are ea nevoie, nu se ia neaparat dupa lista.
Bicicleta are, role la fel. Cu rolele e o chestie faina, am si eu si am fost in parc impreuna...deh, mama nebuna cu copilul. Mentionez ca erau numai pustani pe role...dar m-am simtit si eu tinerica.
La noi cu prioritate sunt papusile si toate accesoriile necesare:haine, dulapuri, casa, masina, frigider, etc. Inclusiv scutece si mancare pentru Nenuco. Apoi carucioare si scaun de mancare.

La scoala e ok. Cum v-am mai spus, Diana sta pana la ora 16, vine cu lectiile invatate, temele facute, chiar si la engleza. Profa de engleze e ok, le scrie pe tabla cate 2-3 propozitii, le explica frumos cum se scrie si apoi copiii trebuie sa scrie in caiete de mai multe ori propozitia ca sa invete cum se scriu cuvintele. Chestia cu dictarea mi se pare deplasata.Si fara sa li se explice cum se scrie...
La ortograme le spune si le explica invatatoare cum trebuie scrise si de ce asa. Nu primesc intrebari suplimentare de la Diana, intelege in clasa. La mate inca nu au ajuns la scaderi, sunt abia la adunari peste ordin, pana la 30. Invatatoarea e genul care vrea
"incet, putin dar bine". Eu sunt foarte multumita de ea. Nu cred ca mi-as putea dori o invatatoare mai buna. Ii iubeste pe copii, ii cearta cand e cazul, ii lauda si ii sustine cand trebuie. Diana a aluat pana acum numai FB-uri la teste, n-am de ce sa ma plang.

Va pupam si va dorim succese!


Mihaela, Diana(22 nov 1996) siSilvia(10 sept 2003)
http://community.webshots.com/user/mihaela_s20
http://community.webshots.com/user/mihaelas_20
http://community.webshots.com/user/fetele_mele

www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Mihaela..esti o fericita!La noi invatatoarea vrea mult..foarte mult..avem 2-3 culegeri la mate..caiete suplimentare la roamana..Nu ne ajunge timpul fizic pentru toate.E o tipa artzagoasa cu care eu personal nu pot discuta..pentru ca parerea ei este mereu cea mai buna!Off...mi-a mancat femeia asta jumate din viata!
La engleza...si mie mi se pare exagerat sa ceri unor copii care abea invata sa scrie...sa scrie corect in engleza...ceea ce eu faceam la clasa a 7-8..!!
Tare mult imi doresc sa-l schimb cu scoala de acolo..insa astept oportunitatea!

Corina mamika de 2 baietzi

http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria2 spune:

Eu te sfatuiesc sa-l schimbi cat mai repede ca sanu fie prea tarziu ca Romania e plina de scoli si poate gasesti una buna.

Anastasia mea vrea geanta pentru scoala cu Barbie(desi in septembrie si-a ales singura ce a vrut) si creioane mecanice(desi avem nenumarate iar biroul lui tati este plin de asa ceva si poate lua ce vrea de acolo) deci nu am rezolvat nimic cu lista. Tot eu trebuie sa gasesc ceva dragut.



mp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Korinna nu esti singura care innebunesti,si la noi e la fel culegere romana,caiet special caiet obisnuit +cartea care e oricum+fise de lucru in fiecare saptamana si acum alta si mai gogonata trebuie din 2 in 2 saptamani sa citeasca o carte luata de la biblioteca scolii!!!La matematica la fel:culegere,caiet special,caiet normal,carte.Incercam sa facem fata cum putem insa mi se pare prea mult pt varsta lor.La engleza le scrie pe tabla lectia si ei trebuie sa o copieze numai ca dna uita sa scrie pe intelesul lor,adica caligrafic si mami descifreaza hieroglife acasa.Plec ca bazaie aia mica.


Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

La cunostiinte despre mediu caiet de biologie +caiet normal.Robert merge foarte bine cu scoala numai ca de cate ori avem teme la romana incepe scandalul caci nu-i place sa scrie si in consecinta alege cele mai scurte si mai simple propozitii posibile,citeste pe sarite,ghiceste cuvintele,s.a.m.d.In fiecare zi imi pune nervii la incercare.

Oana ,pai noi suntem tovarasii de joaca ai lui Robert ,caci Maria nu are decat 9 luni ,asa ca din cand in cand ne facem timp si ne jucam cu el.

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Diana e clasa a III-a. De clasa a II-a am trecut cum am trecut, insa cerintele de acum sunt mult mai mari si, zic eu, peste puterile copilului. Cum poti tu, ca invatator, sa dai 8-9 exercitii la matematica (cu cate 6-7 subpuncte fiecare) si 3-4 la romana pentru a doua zi? Si nu e numai asta, ca mai au si alte materii la care au de scris sau de invatat: educatie civica, stiinte, religie, educatie muzicala, engleza?
Si peste toate, ca nu era de ajuns, trebuie sa faca portofolii pentru stiinte, civica si religie.
Copilul se descurca destul de bine, nu ma ingrijorez foarte tare, dar cu atatea pe cap mai uita sa faca un exercitiu la matematica sau sa invete poezia la engleza... Si la portofolii trebuie sa o ajut, ca trebuie sa discutam o anumita tema, sa punem fotografii, plante etc.


http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Si noi avem caiet special si culegere si la romana si la matematica. Dar mie mi se par de un real ajutor, fiindca pot sa lucreze direct pe ele, nu li se cere sa transcrie. Si asa reusesc sa faca multe exercitii intr-un timp relativ scurt. Adevarul e ca Stefan are noroc de o invatatoare tare faina. Daca primeste doua pagini pe caietul special la romana, sa zicem, la matematica tema are doar vreo doua exercitii. Sau viceversa :) Nu a avut de facut teme mai mult de o ora jumate, maxim doua (la sfarsit de saptamana) pe zi. Probabil ca trage la cantar si faptul ca fiind la scoala de muzica, le lasa timp si pentru studiu. Dar de fapt, cred ca e ea inteleapta, invatatoarea din clasa paralela ii termina pe ai ei.

Alma, si eu am inteles ca e considerabil mai grea clasa a treia fata de a doua. De acuma ma apuca groaza. Cat despre portofoliile si proiectele care se cer, mie mi se par o prostie, fiindca in general sunt teme date parintilor. Eu imi amintesc cat eram de satula cu Maria. Veneam franta acasa si trebuia sa ma apuc sa caut pe net material, sa il prelucram, sa facem proiecte de 10-15 pagini. De cele mai multe ori ne apuca noaptea, o trimiteam sa se culce si eu ii faceam tema. Ideea ar fi excelenta daca pentru o anumita tema ar merge toata clasa la biblioteca, i-ar invata sa caute material, sa il prelucreze si sa il prezinte. Ar fi ceva pe puterile lor si facut intr-adevar de copii. Dar asa


la copii si bafta! ca sa apropie testarile

Sapte dintr-o lovitura!

Mergi la inceput