Copii nascutzi in 1996

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Off mamicilor de '96..se pare ca la toata lumea e aceeasi nebunie.
Si eu m-am saturat de portofoliile astea>Ma intreb daca in NY sau in Londra tot asa trebuie sa faca pungute cu porumb,orez,orz,secara...si de unde adune respectivii frunze de prun,mar,cais..si altele..Sa inteleg ca respectivii sunt mai prost pregatiti??Sau ca cei care fac programa la noi...sunt niste conservatori inraiti???
Pana la urma tot parintii fac toate portofoliile.Iar la abilitati practice.,..nu mai zic:am facut mai nou papusele di lana..si pentru maine-sunt chiar mandra-am facut o caracatita din fire de mohair!Asta intre timp ce fac papa la bb mik..sau altele!
In legatura cu cadoul de Craciun..am fost in Metro si am crezut ca inebunesc.Mii de jucarii..acolo am vazut un castel imens..ambalat intr-o cutie mare cat 2 televizoare la un loc.Are osteni,copaci si detoate.Deasemenea sunt si pentru fetite diferite truse de papusi.Si ca preturi..nu foarte mari.De ex castelul de care vb eu era 600.000.Majoritatea sunt cam pana in 800.000-1.000.000.
Oricum ce cadou mai ieftin poti gasi si care sa si placa copilului si sa fie si durabil.??!!
Asa ca eu sambata asta ma duc in Metro si ii cumpar de acolo cate ceva.Ii mai iau si alte maruntisuri..si gata!


Corinna

http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Si eu i le-as face in intregime, numai ca portofoliul trebuie sa contina si pagini scrise de ei, nu numai articole decupate din reviste sau gasite pe net, iar ca volum sa fie cat mai stufos, daca se poate peste 20 de pagini. Si la atatea teme pe care le au...
Parca vad ca n-o sa aiba vacanta de iarna. Are asa o placere doamna invatatoare sa le umple tot timpul cu teme, chiar spunea intr-o sedinta ca le-a dat de facut portofolii pentru a le da posibilitatea sa invete mai mult, sa nu piarda timpul aiurea, cu joaca spre exemplu.

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Diana face toate portofoliile in clasa, si tot ce lucreaza la abilitati fac in clasa, cu invatatoarea. Mai, chiar sa fi avut eu asa un noroc cu invatatoarea? Ca nu am de ce sa ma plang...in afara de cateva versuri, o poezioara la religie, cateva randuri de scris la engleza si scrisoarea pt. Mos Nicolae pe care a facut-o alaltaieri cand a avut cerc pedagogic invatatoarea si asta a fost "tema" pentru o zi libera, noi nu lucram nimic acasa.
Nici pentru vacante nu primesc mult, eventual ceva de citit suplimentar...povesti sau povestiri.
Iar la scoala multe lucruri le fac din joaca parca, are un talent invatatoarea sa ii faca pe copii sa le faca placere sa lucreze, indiferent ce. La abilitati au fost foarte mandri ca si-au impodobit clasa cu porumbei, apoi cu frunze. Au facut si un panou cu muschi si frunze, e drept ca frunze au strans ei, dar din curtea scolii.
Sper sa nu se strice treaba, ca io-s foarte multumita!

Mihaela, Diana(22 nov 1996) siSilvia(10 sept 2003)
poze1 ; poze2 ; poze3
bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

mihaela_s..sa stii ca esti o fericita!!!Noua tot ne da sa facem acasa..si eu cu copil mik....foarte greu!
Chiar daca fac cate ceva in clasa..ne da noua parintilor sa facem acasa din nou lucrarea"ca sa iasa frumoase"..daca ati mai auzit asa ceva!In loc sa lase copii sa faca asa cum vad si pot ei..ne da noua paritilor sa face macasa!

Corinna

http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria2 spune:

Ma intreb daca cine face programa scolara in Romania si cere atatea inutilitati are copii la scoala. Probabil ca nu. Noi nu avem nici portofolii, nici orz, nici secara iar scoala nu a devenit o corvoada pentru parinti.

Incercati sa gasiti niste scoli mai bune prin apropiere, desi cred ca este greu.

mamica de 2 printese si un print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany dany spune:

Dragi mamici de copii din '96,
Vad ca nu sunt singura care sufera din cauza multitudinii de teme pentru acasa, portofoliilor si lecturilor pe care trebuie sa le faca pustii nostrii.
Si eu am un baiat de care pur si simplu trag casa isi termine temele la romana, e ca un fel de protest la cat de mult le da de scris, de citit si de carat carti dupa el la scoala.
Nu credeam cand a devenit elev ca o sa ajung sa-i fac eu portofoliile. Ma gandesc la mamicile care nu au posibilitatea de a intra pe internet. Cum se descurca?
Doamna invatatoare este f. rigida, ori cum ai dao ea are intotdeauna dreptate si nu a reusit sa faca un colectiv unit si sa se apropie de copii, ea are doar preferate.I-a spus baiatului meu in clasa intai ca nu-i plac baietii si ca ii intuneca clasa cu uniformele lor. (apropo ca sa le facem uniforme speciale - ceea ce probabil se va intampla in Decembrie).
Incer sa ii tin moralul ridicat lui Alex, dar e ma intreaba : Cand iau vacanta?
Sper sa rezist nervos si eu si Alex pana la vacanta si sa nu avem prea multe teme.
Pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

asa si invatatoara noastra..oricum ai da-o..ea are mereu dreptate!
Vineri am fost la sedinta cu parintii....daca pe noi ne trateaza asa..nu ma mir de ce copii ajung de urasc scoala!
Nu stiu ce mi gandeste micutzul....dar eu una abea astept sa"luam vacanta"
Faza naspa e ca saptamana viitoare trebuie sa predau portofoliile complete la cunoasterea mediului si roamana!

Corinna

http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Munceste, Korinnelu, munceste, sa iesi cu fata curata. Si sa nu chinui copilu, ca el n-are nici o vina

Sapte dintr-o lovitura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Gata fetelor..de pe 10 ianuarie il mut pe Mihai la alta scoala....ca nu mai poci!
Sa va povestesc ce s-a intamplat ieri:
Au avut un grup de copii din Buzau in vizita la ei.Si-au facut reciproc cadouri simbolice...ma rog,ideea laudabila!
Un coleg al lui Mihai,Cornel -a gasit pe holul scolii un portofel cu 200.000 lei in el.(Asta am aflat ulterior..dupa indelungi cercetari)Cornel asta a oprit 100.000 lei...si ,cand a intrat in clasa i-a dat lui Mihai portofelul cu 100.000 in el,spunand ca este alocatia lui,luata de la banc Post si ca ii da si lui Mihai din ea.Asta al meu..habar nu a avut nimik.I-a luat si a venit cu ei in mana acasa.Eu de cand a intrat pe usa..i-am luat cu tot cu portofel si i-am pus pe frigider si am zis ca adoua zi o sa merg la scoala sa vad ce e cu banii astia.Ma gandeam ca ala i-o fi furat din casa de la parinti.
I-am facut morala..ca sa nu ia bani niciodata de la nimeni,ca nu-i lipseste nimik la noi in casa...si..in timpul asta..suna tel fix...INVATATOAREA...(care luase toti copii la rand intreband daca nu cumva au gasit un portofel)Eu i-am zis ca a adus un portofel acasa..cu 100.000 si exact ce stiam...ca ii daduse Cornel...Ea mi-a zis ca sunt ai unui copil de la Buzau..si turuia ca doeobicei ca nebuna.I-am dat..si i-a dus la scoala.Cand a ajuns Mihai ea i-a zis ca sa-si caute sa plece la alta scoala..Mare nesimtita!
Azi dimineata m-am dus si am vb cu ea..ca ea nu mai poate ca sunt 30 in clasa ,ca se bat intre ei...Si i-am zis ca eu il iau de acolo ca m0-am saturat pana peste cap!Si ea turuia intr-una...ca se bat..se imping...ca asa copii nu a mai vazut..ca acum legea nu o lasa sa-i mai bata..ca ea pe timpul lui Ceausescu ii batea de-i zvanta....auzi la ea!
Ca..eu de ce nu am plecat imediat cu portofelul la scoala...Euu??Da ea de ce nu i-a supravegheat?Ca eu cu copil mik..altceva nu aveam de facut!
Ma rog..m-am certat cu ea...si in concluzie de la 10 ian il mut la scoala unde am facut eu cand eram mika!
Nu mai pot de nerfi!Ma doare splina de mor!Asa nebuna de invatatoare nu am vazut1Si cu un tupeu in ea..tipa la mine de larca as fi copilul ei!
off..ma scuzati ca am scris atata..da eram f nervoasa!!!Si cui sa spun???

Corinna

http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Korinna, stai calma! Era exact picatura care iti trebuia sa scapi de nebuna. Si mai ales ca Mihai sa scape de ea. In tot raul e un bine. Nu-ti fa inima neagra si mai ales fii alaturi de Mihai.

Sapte dintr-o lovitura!

Mergi la inceput