Copii nascutzi in 1996

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Draga Dany, la multi ani!

Mamicilor, bine v-am gasit. Pe voi si copiii frumosi. Sa va bucurati de ei si sa aiba putere de munca si timp de joaca anul asta!

Korinna, Stef nu scrie pe dictando, dar am auzit de invatatoare care pretind asta inca de la inceputul anului. Nu e nici o nenorocire, nu o lua in tragic daca scrie mai urat. Si mie mi s-a parut mortal felul in care a aparut acasa, incheiat aiurea si in papuci de sport, sper ca nu l-ai certat


Alma, cel mai usor ar fi sa ii ocupi timpul cu o activitate extrascolara. Un sport, un cerc de desen sau ce ii place ei. Oricat timp liber au, de fapt ei invata tot atata, doar ca intind pelteaua pana seara tarziu. Cu cat sunt mai ocupati, cu atat isi aranjeaza programul mai eficient, sa ajunga sa le faca pe toate. Cel putin asta e experineta mea cu ei.

Despre Stefan: merge bine cu toate. Si scoala si sportul. Singura problema pe care o avem e cea veche, cu mancatul literelor la scriere. Scrie corect ortograme, semnele de punctuatie, se vede ca intelege, dar mananca litere. Suficient de multe ca sa nu ia FB la dictari. De exemplu, la autodictare, doua litere mancate, doua virgule aiurea si pac, a luat un B. Ne salveaza onoarea matematica, unde e brici :)

Era sa uit: Stef 19 ianuarie 1996




_
Sapte dintr-o lovitura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

LISTUTA REACTUALIZATA:

Dany-13 ian.1996 ,mami gabi350
Stefan-19 ian.1996, mami descantec
Calin-ian.1996, mami Laura Takacs
Nicholas-20 febr. 1996, mami ulisernic
Diana-23 febr.1996, mami alma
Anastasia-6 apr.1996, mami Maria2
Andrada-30 apr. 1996, mami mirela68
--------, apr.1996, mami rosa
Vali-16 iun.1996, mami Den
Andy-1 iul.1996, mami Rovki
Robert-12 aug.1996, mami OanaDo
Mihai-25 sept.1996, mami Korinna
Alexandru-28 sept.1996, mami dany-dany
Robert-24 oct.1996, mami ralualexandrei
Diana-22 noi. 1996, mami mihaela_s
Elliot------------, mami Elliot



Alma, Diana ta in ce data e nascuta?

Mihaela , Diana Alexandra(22 nov 1996) si Silvia Petra(10 sept 2003)

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Diana mea e in 23 februarie. Anul trecut a frecventat 2 cercuri, acum insa e un pic mai greu pentru ca are un alt orar: incepe la 10:30 si iese de la scoala la 13:40. Nu are cine s-o duca la Palatul Copiilor pentru ca nu mai locuim cu bunicii si are de traversat o intersectie urata, iar cursurile incep de obicei la 14. Poate reusesc sa iau o masina anul asta s-o reped eu si s-o si iau (la 16).
Noi suntem singurele de clasa a III-a?

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Pai Mihai vad ca a trecut la adunari si scaderi pana la 1000...cu trecere peste ordin.
da asa e invatatoarea asta a lui..mereu se grabeste
Crina..nu l-am certat mai..da tare mai e neajutorat.Nu stiu ce o sa se faca cand incep eu serviciul..ma gandesc cu groaZa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns den spune:

Buna mamicilor din '96. Ce mai faceti? Ce bine ca este vineri azi!
S-a mai dus o saptamana. Ce faceti in week-end? Unde va mai plimbati copiii? Noi probabil ca vom avea destul de multe lectii. Le da doamna mult de scris.
Ei lucreaza mult din culegerea "Mate 2000" si unele exercitii sunt destul de grele.
Korinna - cu cine vei lasa puiul cand incepi serviciul? Te-ai gandit? Noi avem o doamna care sta cu el, este a 3-a de cand a inceput clasa 1, dar nici de asta nu sunt prea multumita.Prima a plecat din tara. Cu ea m-am inteles cel mai bine. A doua nu mi-a convenit deoarece nu facea lectii, nu-l invata nimic, dar banii erau bani. Efectiv nu stiu ce sa mai fac! Pana sa intre la scoala statea cu mama, dar ea este bolnava si nu-i mai face fata. Sunt foarte suparata! El singur nu vrea sa stea in casa, ii este frica. Nu stiu cum voi rezolva pana la urma.Sunt asa necajita... Cam asta e situatia actuala. Va pup si va doresc week-end placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Bine v-am regasit si La Multi Ani sa aveti sanatate si numai bucurii !

Robert a inceput scoala cu stangul.Spun asta pt ca am observat o schimbare in rau in ce priveste scrisul si foarte multa neatentie chiar si la matematica unde era as,atunci m-am gandit ca fiind sfarsitul de semestru poate ca e obosit insa continua pe aceiasi linie si asta ma nemultumeste profund,i-am taiat portia de la calculator asa ca acum negociem in functie de performante cat are dreptul sa se joace la el.A devenit cam obraznic si are tot timpul impresia ca numai el are dreptate si ca el le stie pe toate,incerc sa am rabdare cu el dar adevarul e ca mi-e foarte greu.
Korinna si pe Robert l-a trecut la scrisul pe dictando insa ceea ce ma nemultumeste este faptul ca le da dictari foarte grele,adica pline de cuvinte care se scriu cu linioara si pe care ei nu au de unde sa le cunoasca avand in vedere faptul ca nu cunosc gramatica si pt asta sunt depunctati.La voi se intampla la fel?

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria2 spune:

quote:
Originally posted by alma

Noi suntem singurele de clasa a III-a?

http://community.webshots.com/user/freediaro




Nu , nu sunteti singurele.Si noi tot calasa a III-a suntem. Aici este obligatorie inceperea scolii la 6 ani, deci asa a mers si Anastasia.

In legatura cu caietele , sa stiti ca ea a avut de la inceput dictando normal, fara nici o linie ajutatoare. A fost cam greu la inceput, in clasa intai pana a invatat bine sa aprecieze inaltimea literelor si distanta dintre ele dar nu a durat foarte mult.



mamica de 2 printese si un print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaels spune:

quote:
Originally posted by den

Buna mamicilor din '96. Ce mai faceti? Ce bine ca este vineri azi!
S-a mai dus o saptamana. Ce faceti in week-end? Unde va mai plimbati copiii? Noi probabil ca vom avea destul de multe lectii. Le da doamna mult de scris.
Ei lucreaza mult din culegerea "Mate 2000" si unele exercitii sunt destul de grele.
Korinna - cu cine vei lasa puiul cand incepi serviciul? Te-ai gandit? Noi avem o doamna care sta cu el, este a 3-a de cand a inceput clasa 1, dar nici de asta nu sunt prea multumita.Prima a plecat din tara. Cu ea m-am inteles cel mai bine. A doua nu mi-a convenit deoarece nu facea lectii, nu-l invata nimic, dar banii erau bani. Efectiv nu stiu ce sa mai fac! Pana sa intre la scoala statea cu mama, dar ea este bolnava si nu-i mai face fata. Sunt foarte suparata! El singur nu vrea sa stea in casa, ii este frica. Nu stiu cum voi rezolva pana la urma.Sunt asa necajita... Cam asta e situatia actuala. Va pup si va doresc week-end placut!


Noi nu avem curaj sa il lasam inca singur in casa. Andrei al nostru este in clasa a III-a si face 9 ani pe 12 februarie. Si noua ne da doamna mult de lucru din culegeri (plus manuale), numai ca incepand din clasa a II-a ne este parca mai usor. Dupa ore Andrei merge la un centru pentru scolari (after school) si isi face acolo temele, cu ajutorul unei doamne invatatoare. Am reusit sa il "aducem pe linia de plutire" cu ajutorul doamnelor de la acest centru si, chiar daca au foarte mult de lucru, tot isi mai gasesc timp pentru activitati de relaxare. Inainte de asta aveam o doamna care statea cu el, numai ca nu am reusit deloc sa-l facem sa se acomodeze cu dansa si, cel mai important, nu reusea sa il determine sa isi faca temele...fara scandal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

La noi in oras n-am auzit de un astfel de centru, ne-ar fi prins foarte bine, nu numai pentru ca ar fi facut lectiile acolo, cat pentru supraveghere. Au si masa de pranz acolo?
Noi ne chinuim asa, dimineata singurica 2 ore, dupa scoala iar singura vreo 2...

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaels spune:

quote:
Originally posted by alma

La noi in oras n-am auzit de un astfel de centru, ne-ar fi prins foarte bine, nu numai pentru ca ar fi facut lectiile acolo, cat pentru supraveghere. Au si masa de pranz acolo?
Noi ne chinuim asa, dimineata singurica 2 ore, dupa scoala iar singura vreo 2...

http://community.webshots.com/user/freediaro



Andrei ia masa de pranz acolo, dar cel mai avantajos lucru mi se pare faptul ca piticul nostru nu mai are aversiune fata de teme, ba chiar le face cu placere la materiile care il atrag. Timpul rezervat temelor devenise un real chin pentru el...si in egala masura pentru noi

Mergi la inceput