Situatii caraghioase !

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crenick spune:

Apare ciocolata "POIANA".Un prieten merge si doreste sa cumpere,nestiind ca e o ciocolata romaneasca si vrand sa nu para un nestiutor cere vansatoarei:"Va rog dati-mi o ciocolata 'paiano'"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crenick spune:

In scoala generala si liceu am studiat rusa si francesa,asadar la englesa eram bata.Merg in vacanta de vara la mare si pe plaja fac cunostinta cu un tanar din Iran.Bineinteles ca nu ne-am inteles nicicum dar dupa orice cuvant el spunea"you understand?"si eu credeam ca el imi tot cere adresa ......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Iii- revin cu o amintire frumoasa: eram cred in prima saptamana dupa inceperea primului meu job in Elvetia. Eram imbracata foarte elegant, machiata, ce mai, ca din cutie. Un coleg de birou vine cu o trotineta si se plimba prin birou cu ea. Mi-o intinde si mie, iar eu, ca sa nu refuz, urc pe ea si inainte de a parcurge 1 m, cad cat mi-s de lunga de pe trotineta. In cadere am tras dupa mine si o lampa de birou, care prin cablul ei a tras si monitorul computerului si toate au cazut peste mine!

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beu spune:

Desi va citesc de mult m-am hotarat destul de greu sa va scriu.
Deci noi locuim in Montréal de aproape doi ani si acum vreo doua saptamani ne-am hotarat sa mergem in vizita la Ottawa pentru ca tot era festivalul lalelelor.Zis si facut.Iata-ne in masina cu prietenii nostri si cu baietelul nostru Catalin de 3 ani si 4 luni.Ajungem la Ottawa si noi ca tot omul sa vizitam Palatul Parlamentului.In spatiul imens din fata palatului in fata nosatra o tanara de vreo 14 ani imbracata intr-o geaca alba cu pete ca de dalmatian pe ea.
Fiul meu vine fuga intr-un suflet la mine zbierand: mami hai sa-ti arat o tanti imbracata ca o vaca!In spatele nostru doi barbati se clatinau de ras si unul din ei striga:Anca ti-am spus draga sa nu-ti iei haina aia ! Bietii oameni erau romani si ei si i-au raspuns la fiul meu:nu este ca o vaca este ca un dalmatian! Apoi pe parcursul vizitei ne-am tot intalnit cu romanii respectivi si am tot ras impreuna.Faza a fost demna de "Copii spun lucruri traznite" Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

poveste aflata asta vara, spusa de vara-mea.
un tip de la ea din sat, aproape de bucuresti, are carnetul auto expirat de cativa ani. asta nu-l impiedica sa conduca in continuare, ultima data cand l-au oprit chiar la intrarea in otopeni, scapa in felul urmator: se da jos din masina calm, ofiterul ii cere permisul, el se cauta in buzunare, dupa care isi "aminteste" ca i-a spus nevestei sa-l ia de pe noptiera. o cheama afara din masina, la care femeia isi pune mana la gura si zice" pai costele, ai spus ca-l iei tu, draga". el se incrunta, incepe si se enerveaza,zice :" cum, fa, chiar asa proasta esti?" si jap! ii trage una peste gura femeii. ofiterul e un pic socat, dar se face ca nu vede. incepe o discutie aprinsa intre soti, dupa care el incepe si-o bate bine pe nevasta, pana ofiterul intervine si ia apararea femeii si-l roaga pe nebun sa o ierte, se mai intampla, bla bla, si le da drumul de mila ei. iar el scapa fara amenda.
chestia asta au facut-o de cateva ori, banuiesc eu ca eventual da peste acelasi politist de doua ori, dar pana atunci femeia incaseaza palme cu buna stiinta pentru o cauza nobila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Am facut ore suplimentare ca sa citesc tot! Si am ras cu lacrimi!
Acu'... am si eu fo 3, incep cu cea mai "inofensiva"

Pe vremea lui Ceasca aparusera niste fuste care se incheiau pe lateral cu capse, de sus pana jos. Ma gatesc si eu odata si merg in oras cu niste prieteni, sa ma "afisez" cu noua achizitie. Din autobuz - era foarte aglomerat! - am coborat prima. Am simtit ca ceva ma trage inapoi; intorc capul si... da, eu coborasem, intr-adevar, dar jumatatea din spate a fustei mele, nu!! Si toti prietenii mei erau in urma mea...!!!!!

Eu, cu o luna inainte de nunta; ma dau cu rolele si cad urat, imi scrantesc un genunchi (nu va povestesc aici cum dr de la urgente, la ortopedie, a vrut sa ma opereze sau cel putin sa ma puna in ghips, ca "am avut soacra in ghips, ginere in ghips, dar mireasa in ghips pana acum n-am avut"!). Am scapat cu pansamente elastice (si aici era fain cand intra cauciucul ala in carne si, fiind vara, ma manca de ma seca!! si parca mai ales la sedinte sau la niscai intalniri cu clientii). Nunta. Io - mireasa schioapa (ca sotul meu si-a scrantit piciorul la fotbal inainte de nunta uitai sa va spun). Vine Menuito (nu stiu cum se scrie), care tare-mi mai place sa joc! Zic, hai sa incerc si eu. Gresit!! Am uitat ca nu pot misca piciorul in lateral, asa ca ma sageteaza durerea si cad. In fund. Cu crinolina. Ridicata peste cap. Cu fata la nuntasi. La nasi si parinti, aflati in capul mesei.
Pe bune, e pe film!! Noroc ca omu' cu camera era in lateral, si n-a putut surprinde toata grozavia. Ceilalti au ramas cu amintirea...

Si ultima: Cunosc un baiat (asta cu ani inainte de a ma marita), asa cum imi place mie. Intr-o sambata, niste cunostinte cu masina dar fara carnet, il roaga sa-i duca la tara, urmand sa se intoarca duminica. El: "nu vrei sa vii si tu?". Dupa ceva ezitari, am acceptat. Mi-am pregatit ceva de baut pt drum, printre care si o cutie din aceea cu cheita, cu nectar de piersici. Mmm, ce bun! Dar pe drum uit sa beau. Nu-i nimic, mai e timp. Ajungem. Gazda, o batrana adusa de spate de abia putea sta in picioare, dar in casa, ceva ce n-am mai vazut: luna, frate, toate albe, apretate, ridicai fata de masa cu un deget, de partea de jos. Asa erau toate: perdele, fete de masa, stergare pe pereti, asternuturi, fetele de perna. Se face seara, batrana ne cazeaza intr-o camera ca intelesese ca suntem casatoriti, petrecem o buna bucata din noapte el rugandu-se, io nu si nu, pana la urma a dormit pe jos . Dimineata, fac ochi (mai mici, e adevarat) si mi se face sete. Cum nu aveam apa la indemana si ar fi trebuit sa ies din casa (eram inca in pijama), imi amintesc de nectar si desfac cutia. Nu stiu nici in sfanta zi de azi ce s-a intamplat, dar tot lichidul acela galbui s-a imprastiat in stropi de jur imprejur: pe fata mea, in par, pe hainele puse pe spatarul scaunelor, pe asternut... Dupa un moment de stupoare, am izbucnit in ras. Atata am ras, cu lacrimi, de simt si acum senzatia. Apoi... duminica dimineata, sarbatoare, slujba la biserica, gazda femeie batrana, credincioasa - si io, la cismea, spalam cearceaful!!!

Revin: si nu, nu m-a luat de nevasta, da' nu de-asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns debby spune:

Rozi, la faza cu nectarul m-ai facut sa-mi aduc aminte de o boroboatza mai veche. Nunta prietenei mele( si vecina in acelasi timp) zugravesc ele tot apartamentul, ce mai, luna. Lipseau doua saptamani si mama ei, femeie gospodina sa faca si ceva compot de caise, sa fie pe iarna. Pune femeia borcanele in oala cu apa pe aragaz si nu stiu cum a uitat de ele si numai aude deodata bummmm bummm bummm bummm ...... sa-nnebuneasca si nu alta... bucataria ei era ornata peste tot cu jumatati de caise de au trebuit sa dea pana la zid jos tot peretele

Mama a ras cu lacrimi, nu de rautate, dar era prea comic si tragic in acelasi timp. La cateva zile pune jumatati de caise in bidoane de doi litri de plastic si ea, ca sa le aiba la macerat cu zahar si cand vom face tuica sa puna si sa iasa caisata. Stiti ca fructele cu zahar la un moment dat fermenteaza si ea ca nu, ca nu, si au rezistat bidoanele pana la un moment dat cand a ornat si ea toata camara cu jumatati de caise... nu va mai spun vecina ca si acum rade cu lacrimi de ii aducem aminte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frunzaverde2 spune:

Sotul meu are rendez-vous pentru un job, in apropiere de Paris (noi locuiam pe atunci in >Poitiers, oras de provincie la 350 km).

Intra in cladire. Vede in fata lui un barbat. Francez politicos, ii zice "buna ziua" (in franceza bineinteles).
Nici un raspuns dar tipul din fata continua sa se apropie de el. Inainte de contactul inerent isi da seama ca in fata lui pe tot peretele era o oglinda."Que je suis con !" si-a zis in clipa aia.In franceza in original.(echivalentul ar fi "prost mai sint !")

If you want to win you have to learn to be a master of the game.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frunzaverde2 spune:

Faza care ne-a fost povestita : expatriati francezi intr-o insula in Oceanul Indian (Mayotte, arhipelagul Comore)isi petrec ziua pe o barca cu motor in larg.
Dupa amiaza se intorc si agata barca de masina ca sa o scoata la mal, pe suportul cu roti, si sa plece acasa. Masina e blocata pe o panta in beton care duce direct in apa, loc special amenajat pentru pus la apa (si recuperat) barcile.
Tipul se urca in masina si in loc de viteza 1 intra in marsarier (marche - arriere). Nu stiu cum a iesit el dar masina in apa a ramas. Si era noua.

If you want to win you have to learn to be a master of the game.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frunzaverde2 spune:

Locuiam la casa in Ro, in curte o groaza de chestii aruncate peste tot. O zi de ploaie, ne retragem in cerdac (un fel de terasa). La un moment dat vedem un lighean cu fata in jos cum incepe sa miste. Ne uitam curiosi la el, de la distanta, pina cind o biata gaina plina de noroi iese la suprafata.

*********

CInd eram mici (trei copii de 2, 3 si 5 ani) o fata de vreo 16 ani statea cu noi (nu se numea inca baby-sitting). Anii '70. Era seara, intuneric... Cind vine mama acasa gaseste casa incuiata pe dinauntru. Fata refuza sa ii deschida pentru ca "ii e frica de strigoi".
Dupa lungi discutii reuseste sa o convinga sa descuie usa. Ce s-a intimplat ? "Am auzit eu strigoii afara cum ma chemau. Mi-a fost frica, m-am incuiat in casa si tot strigau".

Va amintiti cum miauna pisicile in calduri ?

If you want to win you have to learn to be a master of the game.

Mergi la inceput