Locuri frumoase de vizitat in Romania

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Nu-i asa ca este frumoasa ROMANIA noastra???
Eu vreau sa va recomand Vatra Dornei,o statiune superba in viziunea mea ,parcuri frumoasa ,veverite , aer proaspat de munte si drumetii pe munte pt. doritori!
I-mi place si drumul de la Herculane spre severin dea lungulllDunarii , noi am mars mai spre seara si era un peisaj magnific , am poza daca reusesc sa o scanez am sa va spun!

Merita vazuta tara noastra frumoasa pacat ca nu stim sa o pretuim!

Ione`
www.saracut.go.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Iasul e frumos...cu o bere rece intre arborii batrani ai gradinii Copou, cu teiul lui Eminescu, cu terasa ciudata de la Rapa Galbena si cu o alta ciudatenie si mai si!...la iesirea din Iasi, pe soseaua ce duce spre Bucuresti (iesirea dinspre Trei Sarmale si Plopii fara sot) se afla un deal. Nu stiu cati stiu de acel deal. Localnicii toti, cu siguranta. Ei, bine, e un deal ciudat...magnetic...sau nu stiu ce fenomen bizar se intampla acolo, ca poti opri masina, scoate cheile din contact chiar, si masina o va lua la...deal! Singurica! Mie una mi-a cazut fata cand am vazut, desi pana la locul cu pricina am fost Toma Necredinciosu'...

"Work like you dont need the money, Dance like no one is watching, Love like you have never been hurt before." -Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

La pensiuni agro-turistice a fost cineva? Undeva la o cabana sa fii rupt de realitate, nici televizor sa n-aiba nici telfonul semnal, ceva de genul asta. Sate cureti de balamuc, poluare si haos!

CriXia
http://community.webshots.com/user/crixia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PELATIA spune:

CHEILE NEREI,vis si realitate,ultima data am fost in 95,peisaje superbe,pesteri ascunse ,si legendele locurilor.MARE ATENTIE LA VIPERE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PELATIA spune:

..AM UITAT UN ,,I,,scuzele de rigoare .Tot ma gindeam la ce a fost.An 95 ,noi,, sapte intr-o ceata ,,,si multe multe intimplari.Treaba cea mai trista e ca toti suntem imprastiati in cele patru zari si am ramas numai cu amintiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Stiti cumva o pensiune mai rezonabila ca pret in zona Bran-Moeciu?

Multumesc mult

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clopotzel spune:

quote:
scoate cheile din contact chiar, si masina o va lua la...deal! Singurica!

Hai mai Vektros? Chiar asa?

Before judging somebody, walk a mile in his moccasins.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Piatra Craiului pentru cine are curaj si induranta...si Plaiul Foii pentru cei mai batranei...:)))
Sinzi si David
http://community.webshots.com/user/sinzi_ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Hai sa va duc la pescuit.. Unde? In delta, evident.

Cum treci de Harsova si o iei pe drumul spre Tulcea relieful incepe sa prinda contur dar nu brusc ci catinel, cat sa nu te supere la ochi dupa ce treci Baraganul. Si nu stiu cum a facut Doamne Doamne dar sunt dealurile alea rotunjoare si domoale, acoperite de paduri. Daca mergi spre Tulcea in perioada cat infloresc teii te loveste mirosul padurilor, aerul este ciudat, dulce.

Tulcea e o „chestie” ciudata.. o imagine de blocuri la faleza, o faleza bine garnisita cu asfalt, peste tot beton, cheiurile inalte si multe ambarcatiuni prinse la mal, unele mai vechi si rginite, altele noi si cochete, unele mari altele mici. In stanga si in dreapta blocurilor peiajul e diferit, de la santier naval la turnuri de combinat. Si totusi .. aerul, aerul e altul.

Miroase a balta, dar nu asa cum va ganditi voi, pur si implu miroase a Dunare. Apoi te sui in salupa si cobori pe Dunare spre inima Deltei. Si iar se schimba aerul. Miroase a stuf, a iarba in apa, a bradis ce creste sub apa, a pasari si a vant. Si miorase a peste, peste viu si smecher ..asa cum e stiuca.

Prima data cand am auzit spunandu-se ca stiuca-i mai ceva ca femeia…m-am zbarlit. Hmm..ce comparatie! Dar a venit si ziua in care am iesit pe balta. Mergand pe canale nici nu stiam la ce sa ma uit mai intai… la „ivan pescarul”,o pasare mititica, (seamana la zbor cu colibriul - „pictata” cu albastru metalizat, verde si galben , un soi de mic fulger zburator ) sau la stuf, la tiganus sau la cocostarci, la egrete, nuferi sau la o pasare albastra.. nu stiu cum se numeste.

Am ajuns pe balta, am circulat din loc in loc.. deh "sefu" spunea ca suntem in cautarea celui mai bun loc de stiuca! Si l-am gasit… limpede, parca te uitai intr-un acvariu. Bradis si apa, puiet si tot felul de luciri ale incretiturilor facute de adierile de vant. Trec peste faza cu invatatu’ sa arunci cu lanseta…. si trec direct la fazaaa… am aruncat, vad val mititel dar semanand cu valul facut de submarine cand merg aproape de suprafata apei. Urletul sefului.. INTEAPAAA.. smucesc cu incredere, s-a prins? Am un moment de dubiu apoi brusc lanseta opune rezistenta.. nu oricum ci sunt la 2 mm de a cadea in apa! „Sefu” ( sotul ) se zbate intre ras si instinctul de pescar obligat sa stea cu un incepator in barca.. „tine firul intins, mulineaza , ai grija la bradis.. veezi, fuge in bradis ( adica????), trage stanga..etc” Si o vad, plutind langa barca, cam la 2 metri, limpede apa, clara imaginea, uluitoare imaginea stiucii (mai… amarastenia asta tragea cu asa o forta ?!). Brusc se ridica la suprafata si face „lumanare” dreapta, parca sprijinita pe coada.. si scuipa! Pur si simplu scuipa lingurita, traiectoria linguritei arata un posibil impact cu capul meu, urlet salvator „fereste capul! „, instinctiv feresc si lingurita trece pe langa mine suierand si simt cum creste in mine sentimentul ca-mi vine sa sar in apa SA O PRIND! Ah.. perversa e.. sa ajungi sa o vezi.. si sa ratezi!

A doua intalnire: plecam impreuna cu prietenii nostri, zisi si Lampile. Ea micuta, mignona . Cel mai bine o imbraci la copii, nici macar cel mai mare numar. Are o tinuta perfecta, marcaj al anilor lungi de coregrafie. El un geniu in a face momeala artificiala de pescuit la rapitori. Cunoscut pescarilor vechi cu initialele imprimate pe lingurite.

Baietii decid sa ne lase pe noi pe o parte a baltii si ei pleaca pe cealalta parte. Noi.. ca fetele, discutam despre diverse in acordul pliciurilor lansetelor ... Surprise, surprise.. lanseta mea se agata in ceva, ceva se zbate, se opune. Tip..AM PRIIINS, ce faaac?! Baietii dau indicatii de pe celalalt mal, Lampita repeta, mulineaza, trage spre mal, tine firul intins. Mulinez si nu realizez ca am adus stiuca pe mal, vad din iarba rasarind un cap cu o gura disproportionat de mare, deschizandu-se si inchizandu-se. Ingrozita o iau la fuga in sens opus baltii ( mal abrupt, foarte ) Lampita alearga umar la umar cu mine din solidaritate sau speriata de aratarea ciudata de pe mal , aratare ce se tine dupa noi.. ca eu nu dau drumu la lanseta nici moarta.. daca o pierd am scandal acasa tz saptamani. Baietii rad in hohote de pe celalt mal, de atata ras se aseaza in fund pe mal, cu lansetele langa ei. Nu mai prididesc cu comentariile.. Sa ma uit in urma, sa nu ma uit, parca-i lanseta agatata in ceva! Se uita Lampita, lanseta agatata in stufaris, lingurita prinsa de ceva, stiuca.. mai vedem doar coada! Seara pe ponton.. normal.. sunt „prinsa la mijloc”, subiect de gluma .

A treia intalnire.

Eram prea obosita sa mai dau si la stiuca.. zaceam in barca, exact ca un animalut infrigurat si dornic sa stea la soare. Ceilalti prind, prind.. Mai , sa incer si eu! Si lansez. Tzac..simt atacul, clar. Trag un pic, un zvacnet cat sa intep stiuca. Simt cum se zbate si stiu ca iar ne luptam. „Sefu” spune ca nu o sa sara la „lumanare” ( adica vertical pe coada, incercand sa scuipe lingurita ) pentru ca e prinsa la adancime, pe canal, nu pe lac. Nu spun ca-l cred pe cuvant dar incerc sa-mi propun sa-mi feresc sediul central.. daca daca se intampla! Mulinez ca la carte, parca-i mai usor pe canal decat pe lac, nu-i bradis. Ajunge langa barca si sta cuminte, firul e intins. „Sefu” o scoate din apa…pare mare, supla si ciudat de cuminte in mainile lui! O admir, e trofeul meu. In seara asta manac ce am „produs”! Stiuca se zbate pe fundul barcii si eu mai am un pic si sar din barca. O pune el in .. chestia aia.. nu stiu cum se numeste! Si e mandru de mine! Seara am mancat stiuca prajita cu maioneza de usturoi. Cel mai bun peste pe care l-am mancat vreodata!

De cate ori am revenit, delta e mereu altfel. Niciodata la fel. Acum inteleg de ce impatimitii o compara cu o femeie. La munte peisajul este mai putin dinamic, vara este intr-un fel, iarna in altul.. dar o iarna seamana cu alta. In Delta nu! Saptamana asta nu seamana cu cea viitoare. 1 mai 2003 nu seamana cu 2004 sau 2002. Pur si simplu e altceva. Alt nivel de apa, alt stuf,alte pasari, e greu sa gasesti potecile prin stuf. Dupa 10 ani de mers in Delta nu pot spune ca a fost ceva la fel ca in excursia trecuta. Nici aerul, nici tantarii de ora 11 noaptea, nici cei de ora 5.00 a.m. , nici pelicanii sau alte pasari. Intr-un an din 10 am vazut un curcubeu suberb, dintr-un mal in celalalt al lacului Fortuna. Am vazut de sute de ori pelicani.. dar niciodata ca intr-o dimineata din 1994 cand pe partea dreapta a pontonului erau muuuulti pelicani ( cineva a spus ca sunt cel putin 500 ) iar pe cealalta parte erau 3 pelicani mari, linistiti si foarte calmi, la nici 3 metri de pontonul adormit.

O sa incerc sa pun poze saptaman viitoare. Am mii de poze. Unele nu chiar asa de reusite ( facute de mine ), altele superbe ( facute de colegii mei ).

Am pus si cateva poze.

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cghitescumd spune:

Bravo aquariusrpro, aduci putina viata pe plaiurile tematicii !

Mirela & sotul

Mergi la inceput