Sa o ajutam si pe Teodora: 9 luni

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

Fetelor, imi puteti spune daca va pot ajuta in vreun fel?
Imi pare tare rau Lorelei pentru acuzatiile care ti s-au adus. Astia sunt oamenii printre care traim.
Pare un paradox, dar eu m-am obisnuit cu micimea sufletului oamenilor: lucrez intr-o companie multinatioanala, dar ai carui angajati nu sunt sensibili deloc la durerea semenilor lor.


Vicky va tin pumnii si poate Sf Paste pot aduce odata cu miracolul invierii Domnului si mult sperata deplasare ptr Teodora.
Toate gandurile bune ptr Teodora si familia ei.

Corina si bb Ilinca 1 an

http://community.webshots.com/album/102112374prZfDZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Corina, ai putea sa trimiti emailuri la toate cunostintele tale cu un mesaj pentru Teodora. Nu trebuie sa lasam sa ne scape nici o sansa! Doar tu ai gasit-o pe Teodora
Fetelor, scrieti emailuri, apeluri la toata lumea! Haideti sa ne mobilizam putin

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

In aceasta zi fara de pacat sa ne curatim pe noi de toata intinaciunea si sa ne vindecam sufletul pentru a putea vedea "Lumina cea adevarata"
HRISTOS A INVIAT !

Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Adevarat a inviat, Vick!
Si tie si familiei tale toate urarile de bine!

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauraomar spune:

Adevarat a ānviat !Numai lumina sanatate si bucurie ān casa si ān sufletele voastre !Sanatate Teodorei si familiei sale.Daca la ea nu a ajuns iepurasul asa cum si-ar fi dorit toti, Dumnezeu s-a ne ajute sāmbata si poate va primi cel mai frumos cadou de la iepuras ;Viata.

S-a fim buni si cu cei rai ca si ei sunt oameni dar slabi de āngeri,D-zeu n-e vede toti.Lau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

MULTUMESC FETELOR !
Fie ca ziua biruintei lui Hristos asupra mortii sa incolteasca in inima si gandurile noastre speranta, liniste si pace.

De astazi Teodora a inceput un nou program de recuperare cu o noua procedura. Sper ca dupa el sa se simta ceva mai bine.

Multumim Daniel pentru ca esti alaturi de noi ! Cu ajutorul tau suma din contul de Euro s-a ridicat la 252.

Toate cele bune !
Va pup,
Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Am citit povestea acestei fetite si m-a cutremurat. Ce as vrea sa va spun este ca dupa cum sunt povestite simptomele fetitei, eu cred ca am auzit de ele si s-ar potrivi cu sindromul Rett. Este un sindrom genetic care se manifesta exclusiv la fetite, boala debuteaza la cateva luni de la nastere, dupa o evolutie aparent normala; copilul incepe sa piarda toate achizitiile psihomotorii si apare o regresie in dezvoltare.
Ma gandesc ca ar trebui sugerat acest diagnostic unui neuro-psihiatru de copii, chiar si aici in Ro, pana ajunge in Elvetia, poate reuseste sa puna un diagnostic. Recomand pe Dna Dr Iuliana Dobrescu, neuropsihiatru pediatru la Sp. Alexandru Obregia din Bucuresti, care stiu sigur ca a avut astfel de pacienti.
Doamne ajuta, ii urez micutei multa sanatate si parintilor mult curaj si succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Vick, mai spune-mi te rog care e situatia actuala a contului, ca sa pot sa actualizez pagina web a Teodorei. Si cum ii mai merge micutzei cu noul tratament.
Toate cele bune si Doamne ajuta!

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Buna fetelor,

Dosarul Teodorei a ramas mai departe nesemnat, sunt alte prioritati. Un raspuns evaziv dat de la secretariatul ministerului a pus inima parintilor pe jar. De unde se stie ca Teodora nu are nici o sansa atata timp cat ea nu are macar un diagnostic precis ?!? In ce mod se stabilesc prioritatile in Ministerul Sanatatii ?!? Nu vreau sa fiu rea, pentru ca nu-mi sta in fire, dar nu mai inteleg nimic. Parintii Teodorei sunt ingenunchiati din nou. Sperantele lor se naruie cu fiecare zi care trece.

Azi 16/04/04 soldul contului : 52.489.995 lei si 252 Euro.

Teodora este supusa unui nou val de proceduri, mult mai obositoare. Daca inainte adormea dupa ce ajungea acasa la matusa ei si bea un pic de apa, de data aceasta adoarme in masina imediat ce pleaca de la spital (merge de doua ori pe zi la spital).
Medicii i-au diversificat un pic alimentatia si au cerut sa nu i se mai dea mancarea semiconsistenta. Se descurca binisor cu mestecatul. In greutate a luat 100 g dupa aceasta diversificare.
Cu ajutorul unor prieteni din Sibiu au reusit sa faca rost din Germania de un nou tratament care se spera ca o s-o ajute pe Teodora. Medicamentul se numeste RISATARUN (sper ca am inteles bine) si au tratament acum pentru 3 luni.
Teodora are 2 dintisori in fata sus si este tare mandra cand loveste cu ei in lingurita.
Multa bafta maine fetelor ! Asteptam vesti bune de la voi !

Toate cele bune !
Cu drag,
Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Salut
Am gasit un articol in Monitorul despre o fetita care va veni in Elvetia. De cazul ei s-a ocupat asociatia "Gregory and Didier" - din Elvetia -(am cautat si am gasit adresa http://www.gregory-didier.org/ ).
Fetelor care aveti cetatenie elvetiana, poate aveti mai multa trecere. Puteti lua legatura cu ei? Cum stati cu franceza? Eu nu ma descurc!:(
Din pacate sunt f ocupata saptamanile astea... daca nu se ofera nimeni, atunci dupa 8 mai am sa iau tot eu legatura.


Am sa pun totusi o frantura din articol aici (pot sa sau linkul dar nu stiu cat va mai fi disponibil pe prima pagina):
http://www.ziaruldeiasi.ro/local/iasi/05.ro.html


"" <<Boala a fost diagnosticata la doar 8 luni, si de atunci fetita a suportat durerile a 12 fracturi ale membrelor, cele mai multe la picioare.

Va pleca in Elvetia pentru operatie

De mai bine de un an, Esmeralda a intrat in atentia unei asociatii elvetiene, "Gregory and Didier", care s-a oferit sa o ajute sa faca mai multe interventii chirurgicale si tratament. In urma demersurilor facute, voluntarii asociatiei au reusit sa adune cei 200.000 de euro pentru ca Esmeralda sa poata ajunge la o clinica din Elvetia si sa fie operata. "Am inteles ca este vorba de o serie de operatii succesive, cu mult tratament postoperator, si ca totul poate dura pina in doi ani. Cei de la asociatia elevetiana au gasit chiar si o familie care s-a oferit sa o gazduiasca pe fetita intre perioadele operatorii. Chiar si Guvernul Elvetiei s-a oferit sa finanteze cheltuielile pentru operatii si tratament. Acum, noi trebuie sa gasim doar modalitatea legala de a o trimite in Elvetia, si acest lucru nu cred ca va dura mai mult de o luna. Daca fetita are sanse sa-si revina, merita tot efortul sa o trimitem acolo", a declarat Florin Ion, directorul Directiei de Asistenta Sociala Iasi. Cazul Esmeraldei a fost discutat intens, ieri la Consiliul Judetean, unde s-a cerut chiar ca ambasadorul Romaniei in Elvetia sa fie cel care sa garanteze ca fetita va fi tratata bine pe teritoriul acestei tari. Saptamina viitoare, cazul ei va intra intr-o comisie de specialitate in care vor fi puse la punct toate detaliile plecarii ei.>>"""


Poate reusim si noi pentru Teodora.




~~Adela&Julia (1an si 10 luni)

Mergi la inceput