mamici cu copii de 4 - 5 ani

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Mamicilor dragelor, subiectul nostru lincezeste rau de tot...am si eu o intrebare si poate ma ajutati sa vad ce pot face. Irina (5 ani pe 22 mai) nu prea are talent la desen si se chinuie la gradinita sa faca ce i se cere sa deseneze insa nu reuseste intotdeauna si se simte cam frustrata. Educatoarea zice ca o incurajeaza. Si eu o incurajez, ca nici eu n-am talent la desen deloc si nici sotul meu,
deci nu prea are pe cine mosteni in sensul asta :-)
Cum sa fac sa ii placa totusi sa deseneze? Copiii vostri deseneaza? Cam ce deseneaza un copil de 4-5 ani? Sa am si eu o idee despre ce faca alti copii la gradi. Multumesc mult pentru raspunsuri.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Ioana, fi-mea e pasionata de desen, nu stiu de la cine a mostenit placerea asta (de la mine sigur nu, eu eram terorizata de desen sint anti-talent). Deseneaza printese, inimioare, animale, pasari, peisaje...mai nou a descoperit ca-i place sa deseneze cu carioca pe prosoape de bucatarie din hirtie..face modele geometrice...ies interesante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Diana, inseamna ca fetita ta are talent. Drept sa spun, a mea deseneaza ea ceva, insa nu toate obiectele ii reusesc. Atunci devine frustrata. De colorat coloreaza uneori cu mare placere si mai colorez si eu cu ei. Matei e mare pictor, scrie si coloreaza pe orice, chiar si pe peretii proaspat zugraviti din dormitor asta toamna
Poate reusim sa ne intilnim cind e cald in parcul Bazilescu. Acum Matei e bolnavior, are laringita si Irina a avut si ea de doua ori in ultima luna - pesemne vremea asta rece si cu vint nu le prieste deloc.

Cu drag,


Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Imi pare rau ca sint bolnaviori, multa sanatate! Sigur, iesim, numai sa fie vremea buna, sa se mai incalzeasca putin. Cu pictatul pe pereti stai linistita..si Tudor e "talentat" foc...a desenat cu carioca neagra pe un perete din dormitorul nostru, zugravit la mare arta, o anume nuanta de potocaliu de s-au chinuit mesterii sa faca diverse combinatii ca sa iasa asa!! A doua oara sigur nu mai iese aceeasi culoare asa ca am lasa-o cu arabescurile artistului!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Banti, uite, fiica-mea e antitalent la desen. Desi nu duce lipsa de imaginatie, deseneaza sub orice critica. Si eu ma intrebam cam ce deseneaza copiii talentati la varsta asta.
De fiecare data cand Oana mea apare cu un desen si mi-l prezinta, sunt nevoita sa intreb ce reprezinta. Raspunsurile variaza in zone foarte variate cum ar fi: santuri, curcubee, melci, prajitura cu ciocolata la care vine o frunza in vizita, ea insasi, dar cu mustata, o musca pe care a mancat-o checul etc. Pe mine imaginatia nu ma ajuta intr-atat incat sa vad din prima mesajul desenului. :) Nu deseneaza printese, masini, case, inimioare, papusi, soare, ape, chestii clasice. Si cred ca in parte si din cauza lipsei de talent, desi ea sustine sus si tare ca deseneaza orice vrea ea.
Are insa ureche muzicala destul de buna de exemplu (asta ca vorbim de talente).
Domne, nu are copilul inclinatie catre desen, asta este. Nu-i place sa deseneze, mai bine face altceva in timpul asta, ceva care-i place. La capitolul desen, Oana prefera totusi acuarelele (poate si pentru ca implica toata tevatura cu apa, pensulele etc), asta e o idee.

Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Diana, multumesc pentru urarile de sanatate. Deja e mai bine Matei, el oricum e vesel si cind e bolnav.
Elena, cu acuarele ii place si ei sa deseneze, desi nu-i iese cine stie ce. De colorat coloreaza, insa cind trebuie sa faca ceva obiecte, atunci e mai greu si se simte frustrata ca alti copii la gradi stiu sa faca, dar unii sint si mai mari ca ea. Oricum nu ma stresez prea tare cu chestia asta ca nici eu nu aveam talent deloc, si vad ca nu e singura in situatia asta. Insa trebuie sa o incurajez.
Si Irina are ureche muzicala, recunoaste o melodie de la primele acorduri, si poate sa reproduca multe melodii exact, aici chiar are talent, deci cred ca se compenseaza cumva. Si are talent si la limbi straine, aici cred ca ma mosteneste pe mine :-)



Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Exact. se compeneaza. Si fiica-mea e la fel. Si avem aceeasi problema a grupelor mixte la gradinita, cu copii de toate varstele. Cred ca si Oana sesizeaza ca talentele ei de desenatoare nu-s de exceptie pentru ca si ea pregeta sa deseneze. Numai ca... m-am ingrijorat putin la semnalul tau de alarma pentru ca eu nu am marshat foarte mult incurajand-o sa deseneze. Ii cer din cand in cand sa deseneze ceva sau desenam impreuna cand imi cere ea. Dar atat. Educatoarea cum vede situatia? De ce trebuie?
A, si am uitat sa-ti mai zic o chestie. Oana sta mai mult asupra desenului daca se ajuta de rigla, de o moneda careia ii traseaza conturul, la fel si cu palmele sau talpitele ei. Eh, mai spre desen tehnic!
Sanatate si pupici pentru pitici!

Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Educatoarea o incurajeaza, asa mi-a spus mie. Uite, a colorat un cosulet cu flori si un ghiocel si mie mi-au placut. Zilele trecute aveau de facut uneltele croitorului si a mizgalit ea ceva pe acolo, dar nu prea i-au iesit. A desenat cu tati acasa si era mai bucuroasa ca tot a facut ceva. Chestiile astea erau grele si pentru mine sa le fac :-)
Educatoarea zice ca nu trebuie sa le faca perfect, dar sa vada ca se straduiesc sa deseneze cit de cit. Face si ea casute, copaci, flori, dar cam strimbe. Eu o incurajez, dar daca nu prea are talent, ramine mai mult cu incurajarea :-)
Numai bine si voua!


pentru toti,


Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Ioana, nu-ti face probleme...desenul e un hobby, chiar daca Catinca e talentata nu stiu daca va face o profesie din asta(desi mi-ar place).Fiecare copil e cu inzestrarile sale...sa-ti spun ca fi-mea la 5 ani jumate e super ametita, isi da cu stingu-n dreptu', se impiedica cind merge pe teren plat fara nici un obstacol?? S-ar putea sa fie total antitalent la sport...am vrut sa o dau la dans si nu a vrut sa mearga, ma gindisem ca poate isi va coordona mai bine miscarile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

ANDREI 5ani si 9luni nu manca nimic cand era mic, ne aducea la disperare, iar acum ne mananca urechile. Stie literele mari si mici, e iute si istet. SI ARE O PERSONALITATE... DE LEU PARALEU!!!

SEBASTIAN- MICHAEL 4ani si 6luni e linistit, pana nu-l enerveaza frate-sau, ca mereu au ceva de impartit. Nu mananca decat ce a mancat si "fratele meu". Daca cel mare a terminat de mancat mai repede, si de obicei o face si pleaca de la masa, Mihaicare n-a fost atent zice la felul urmator da-mi ce i-ai dat fratelui meu.

VOI UNDE IESITI IN PARC?????

Mergi la inceput