mamici cu copii de 4 - 5 ani

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anuca33 spune:

Salutare, mamici!Ma inscriu si eu in club cu David ( 4ani si 10 luni, 110cm, 18 kg.)Nu stiu ce inseamna "un copil care nu mananca" dar am auzit multe mame vaitandu-se de lipsa poftei de mancare a copiilor lor. E drept ca sunt zile in care David refuza ce-i pun in farfurie dar nu fac niciodata caz de treaba asta. CU SIGURANTA va manca la masa urmatoare suficient. Cred ca modul de alimentatie se invata si, dupa ce ai creat anumite tipare ( care pe moment au convenit), e foarte greu sa le schimbi. Practic, procesul dezvatarii este mai greu decat cel al invatarii dar nu imposibil. Daca un copil este sanatos din toate punctele de vedere, aparitia problemelor legate de alimentatie este determinata de anumite "practici" prin care mama incearca sa-si hraneasca copilul atat cat considera ea ca e suficient si nu cat sa satisfaca nevoia copilului. Am vazut, ce-i drept, case transformate in adevarate campuri de batalie...la ora mesei! E un neajuns ce poate fi remediat cu rabdare si incredere. Cred, ca a forta un copil sa manace, e similar cu a-l pune sa respire la anumite intervale de timp, atunci cand noi, ca mame, ca tati, ca bunici sau ca orice altceva consideram necesar sa o faca. Daca vorbim de copiii de 4, 5 ani sau chiar mai mici, atunci alimentatia nu ar trebui sa fie o problema. Aceasta dependenta -reciproca- creata datorita modului de alimentatie ar trebui redusa cat se poate de mult.De altfel, mama si copilul sunt doua identitati intre care exista o serie de legaturi foarte puternice. Unele dintre ele vor ramane pentru toata viata. Altele se vor "subtia", oferind posibilitatea copilului de a deveni o persoana puternica si independenta. Mamele care se duc cu farfuria prin casa pentru a-si hrani puiul vor ramane mame la fel de bune chiar si atunci cand n-o vor mai face.
Cred ca trebuie sa avem incredere in copiii nostri si sa fim atenti la ce anume vor ei sa ne spuna prin anumite comportamente.
E drept, ca parinte, ai senzatia la un moment dat ca trebuie sa "mergi pe sarma"...fara plasa de siguranta! E riscant si minunat in acelasi timp in afara faptului ca e un sentiment unic!
Sanatate tuturor si primavara frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Ce ar fi sa ne intalnim intr-un parc cu toti piticii DC de varsta 3-5-6 ani?

Poate se alearga suficient cat sa dormim si noi!!!

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

quote:
Originally posted by aquariusrpro

Ce ar fi sa ne intalnim intr-un parc cu toti piticii DC de varsta 3-5-6 ani?



Ar fi excelent!!!!
Subscriu, sustin si semnez

Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna mamici si tatici! Asa cum am mai scris pe fetita mea (4ani si 10 luni) o cheama Ozana si pare destul de dolofana desi la 107cm (masurata ieri) are 18,5kg. Am avut si eu probleme cu masa dar asta acasa pentru ca la gradi doamnele spun ca mananca frumos si bine. Cu mancarea gatita acasa nu prea am trecere. Accepta doar supa si pilaful sarbesc. Dar am inceput sa-i dau branzica de vaci, urda proaspata cu nuci si stafide, lapte cu cereale (musli), drob din carne de vita cu mult orez. Mie mi-a fost teama sa nu aiba probleme de sanatate dar spre marele meu noroc am gasit la CORA miere cu catina si polen si miere cu propolis. Ia dimineata si seara cate o lingurita si sunt tare multumita ca i-a revenit culoarea in obraji si nu mai am probleme cu viermisorii. In plus catina are mult fier si scap si de urzici sau spanac. Va pup acum, Gratiela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina Paraianu spune:

Buna fetelor!
Cu o enorma intarziere ne inscriem si noi: Teodora face 5 ani pe 26 martie!
Desi are doar 15 kg (la 112 cm) nu pare slabuta, pare destul de "impanata". Merge la balet, e mare balerina, si prin casa vine doar pe varfuri cand o strigi, danseaza si can sta pe loc. Sera are o energie debordanta, dupa ora 20 e din ce in ce mai vioaie, spre exasperarea noastra... La petreceri nu se culca, nu ii e somn, nu nimic...
Altele: numara in romana pana la 13 apoi sare la 18, 21. Continua bine. In engleza numara perfect pana la 25!
Deseneaza si coloreaza cu entuziasm. Cu literele nu prea se omoara. Stie sa scrie numele ei, plus inca cateva litere. Nu insist, oricum le va sti.
Haideti fetele, ce ziceti, ne intalnim cu pustanii, week-endul viitor? Hai, sariti cu propuneri, ca s-a facut frumos afara! Si sa nu va apucati sa faceti planuri de intalneala pentru wk asta, ca...!
va pupam,
Corina & Teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_antoaneta spune:

Andreea 5,4 ani 111cm si 16kg...arata binisor.
O mare incapatanata si shmechera, ii place sa cante si toata ziua
asta face;de 1 an canta in corul DO-RE-MI unde face si dans.
Stie toate literele mari, nu prea se descurca sa le lege decat la cuvuntele de 3-4 litere;numara pana la 100, iar in engleza doar pana la 20.In rest desene,desene...ca si voi am sters foxkids-ul.
Ne plimbam seara cu bicicleta,trotineta...iar daca cand va fi cuminte ii cumpar si role.
Pupici si sanatate!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_antoaneta spune:

Scuze nu am stiu de face vrajitorul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Fetelor, v-am citit din scoarta-n scoarta, sa vad cum stati cu kilogramele si sa ma mai linistesc si eu putin. Juniorul meu (5 ani si 2 luni) n-are decat 19 kile si mie mi se pare slabut. Cred ca n-am gasit pana acum pereche de pantaloni care sa-l inconjoare si pe el ca lumea, toti curg. Sa nu-mi ziceti ca se poarta, ca, daca urasc ceva mai tare pe lumea asta a modei, atunci e purtatul pantalonilor pe solduri, cu vedere la elasticul urmator.

In rest, stam bine la cam toate capitolele, citim, scriem, socotim, desenam si coloram numai masini de pompieri si submarine, dar asta-i alta poveste. Cand incerc sa le mai aduc si eu la suprafata, sa mai vedem o floare, o pasare, un animalutz, sunt intoarsa iar in adancuri si mi se explica, a mia oara, ca florile-s pentru fetite si pasaricile pentru bunici care coloreaza cand le pui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina Paraianu spune:

Rasfoind pe aici sa vad ce ati mai scris, am gasit ce gogorita am scris chiar eu: ca Teodora are 15 kg! Pardon are 20!
corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

quote:
Originally posted by aquariusrpro

Ce ar fi sa ne intalnim intr-un parc cu toti piticii DC de varsta 3-5-6 ani?

Poate se alearga suficient cat sa dormim si noi!!!

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro




hai, hai...organizeaza intilneala poate asa sa ne mai vedem si noi ca altfel observ ca nu sintem in stare....parca am sta la mii de km distanta nu la un sfert de ceas!!

Mergi la inceput