mamici cu copii de 4 - 5 ani

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna! Ozi (tot 5 ani pe 22 mai) nu deseneaza decat casute, oameni, pasari si albine. Oricum sunt extrem de ciudate asa ca am inscris-o luna asta la pictura (la gradi). Nu mai este mult pana la sfarsitul semestrului dar daca face progrese inseamna ca este vina mea ca nu m-am ocupat de ea. Asa cum am mai scris copiii vostri au multe talente...Ozi nu pare sa fie interesata decat de desene animate si papusi. Mamici de fetite, copila mea este curtata de un coleg si pe langa faptul ca isi declara reciproc iubire vesnica mai nou se saruta pe buze. Nu am certat-o dar i-am explicat ca baieteii saruta fetitele doar pe obraz si asta doar cand este ziua lor sau de martisor. V-ati lovit de asa ceva? Gratiela, mamica Ozanei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

explica-i fetitei tale ca nu se saruta pe buze nimeni, in afara de mami si tati. Ca se iau microbi si boli. La fata mea la scoala nu se tin nici de mina, da'poi sa se sarute pe obraz. Nu crezi ca e bine sa vorbesti si cu parintii baietelului, sa-i spuna si lui parintii ca nu se face asa ceva. E greu sa faci copiii sa inteleaga ca prietenia este foarte buna, putem tine cu toata inima la prietenii nostri fete sau baieti, dar anumite gesturi sint rezervate doar pentru mamici si tatici care au o relatie mai mult decit de prietenie. Sau poate sint eu zgripturoaica.
Daca ceva te deranjeaza pe tine ca mamica personal, schimba-l fara sa tii cont ca mai fac si altii asa, iar daca nu te deranjeaza, lasa-l asa. Tu stii mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

George are 4 ani si 8 luni. Vorbeste romana si engleza dar nu-l intereseaza scrisul sau cititul. Este fascinat de nave spatiale, macarale si in general tot ce tine de construit, distrus si reparat. Este generos, visator si perseverent pine-n pinzele albe. Nu cred ca o sa-l trimit la scoala decit la sapte ani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by elena_ltd

prajitura cu ciocolata la care vine o frunza in vizita,

ea insasi, dar cu mustata,

o musca pe care a mancat-o checul

Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai






D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciufulici spune:

Buna tuturor, interesanta intrebarea, "Cam ce deseneaza un copil de 4-5 ani?" Diana mea deseneaza foarte frumos atunci cand vrea. In rest deseneaza de cate ori are ocazia tot cei ii trece prin cap. Case, soare, copaci, apa, mami, tati si Diana(aproape in orice desen) flori, oameni de zapada, castele, stie sa faca tot felul de animalute, fructe, pestisori, rachete, avioane, masini, fetite, baietei, ce sa va mai spun... face si picturi in acuarele. Sunt zile cand deseneaza pentru toti cate un desen il pune in plic si il aseaza pe masa pentru fiecare.

Intr-o seara, a desenat pentru tati pe o foaie o gradina cu flori a zis ea si tati cand a vazut desenul a intrebat-o, "dar stropitoare ca sa udam florile unde este?". Intr-un minut a desenat stropitoarea si nu va pot explica ce imaginatie a avut ca am decis sa pastram desenul pentru toata viata. Ideea e ca deseneaza, ii place. Nu stiu daca are si talent dar eu sunt oarecum multumita. O sa vedem ce urmeaza.

Ieri Diana ne-a intrebat; "nu-i asa ca si voi sunteti tot copii?" Am intrebat-o de ce crede asta? A zis ca; "si voi aveti mama si tata deci, sunteti copii". Cel putin acum suntem la acelasi nivel.

Pe ai vostri ce ii mai framanta?

Toate bune va dorim si bafta in tot ce va propuneti.

2xCiufulici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaR spune:

Si noi mot
Eu, mamica - DanaR si dl. Chicington sau Gingiu-Mingiu, cum ii spunem uneori adica - "eu sunt Patric" cum ii place tare mult sa se prezinte. Avem patru ani si noua luni; 17 kg, 1.10cm, o multime de smechereii si de talente, rasfatzuri si dragalashenii...
Lui Patric ii place calculatorul si tot ce tine de el. Nu e expert dar ar sta mult timp in fata lui...ceea ce nu e admis si de fapt e multumirea mea si a lui taticu caci atunci cand trebuie pedepsit :" NU MAI AI VOIE LA CALCULATOR SI NICI LA DESENE!" -tragic, asta insemnand lovitura de gratie...
A inceput cu minciunicile in special cand incearca sa evite pedeapsa de mai sus... Ii plac badblader-urile, "Finding Nemo", masina lui tati, Alex(de la gradi)- care e seful meu, povestile - in special "Vrajitorul din Oz"; stie ce inseamna fiecare cifra pana la zece si diferentele dintre ele....si dupa ce am facut "varza" din cunostintzele lui Patric constat ca ar mai fi cateva dar ma opresc aici si va pupam dulce pe totzi din trupa patru-cincishtilor.
DanaR si Patric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Matei are 4 ani, nu stiu exact cite kg, nu e prea inaltut si tati incepe sa-si faca probleme insa eu zic ca seamana cu tatal meu care avea aceeasi inaltime ca mama mea. Cred insa ca se va inalta in timp caci sotul meu e inalt.
Ii plac copiii, e foarte sociabil si un mic "leader", ii capaciteaza pe toti la joaca si vrea sa fie mereu primul, in tot ce face.
Stie deja literele, aproape toate, ii place sa citeasca pe litere in ziare, carti, reviste, reclame. Uneori, inainte de a adormi isi citeste , de fapt pretinde ca citeste, imitindu-ma pe mine.
Cartile preferate: " Cartea Junglei" acum.
DVD preferat: " Shreck"
E foarte bun la fotbal, are un sut puternic, ii face tati training de la 1 an.....cu alergatul stam mai prost.....

In rest.....e un scump.....

18 sapt si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Mamicilor ai caror copii implinesc miine 5 anisori, exact ca si fetita mea, Irina - va doresc o zi frumoasa si plina de bucurii si "La multi Ani" scumpilor mici! Sa creasaca mari si sanatosi si sa le dea Dumnezeu viata fericita!
Ma tot intreb cind a trecut timpul si au ajuns deja la 5 ani?! Asa ma apuca o nostalgie uneori ca nu vor mai fi niciodata micuti...insa fiecare virsta are farmecul ei.

Pupici pentru toti sarbatoritii ,

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

La Multi Ani Irinei!! Multa sanatate, si fericire sa creasca mare si frumoasa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Multumesc, Diana! Acum ne revenim dupa varsatul de vint, la Irina e deja pe trecute, insa Matei e de abia in ziua 4-a, asa ca e tot plin de bubite si de mixtura alba! Oricum, macar tortuletz tot papam.
Numai bine si multe bucurii si voua!

Ioana

Mergi la inceput