mamici cu copii de 4 - 5 ani

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana dorofte spune:

BUNA ALL Am si eu un baietel de 4 anisori si jumatate,si as dori sa ne inscriem si noi pe acest site.Problema mea este ca el la aceasta virsta inca se mai scapa pe dinsul,dar numai noaptea,ziua se cere.vina este a mea ,sa va spun si de ce:de cand l-am adus pe lume si pana la varsta de 3 anisori l-am tinut cu pampers.va rog ajutat

quote:
m
a cu un sfat .ce as putea face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

quote:
Originally posted by dana dorofte

Problema mea este ca el la aceasta virsta inca se mai scapa pe dinsul,dar numai noaptea,ziua se cere.Ce as putea face?

Noi am scapat demult de patul ud, dar stiu ca o luna ne-am trezit noapte de 2 ori sa o tinem pe olita, apoi ne trezeam doar odata pe noapte si in fiecare dimineata cand nu facea nimic o laudam si-i ziceam ca e bravo. Cand mai uita mami sa se trezeasca sau cand 'se intampla' ii ziceam ca nu e grav, sa vezi noaptea viitoare cum pacalim pipi-ul si cum il tinem pana dimineata. Cam in 2 luni am scapat de patutul ud noaptea.
Daca e doar o obisnuinta se scapa usor, daca insa e o problema ( si sper sa nu fie), eu zic ca e bine de consultat un medic.

Numai bine ,

-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Ma inscriu si eu aici cu fetita mea Ana Maria care face 4 anisori pe 9 septembrie.

E foarte prietenoasa, ii plac foarte mult rochitele, si se crede o printesa, ii place parul lung asa cum au si printesele, ii place sportul, vrea sa fie balerina dar ii place sa invete sa inoate.
Acum ma inebuneste ca vrea la scoala, isi pregateste gentuta in fecare dimineata si imi spune ca ea vrea sa mearga la scoala. Alfabetul la invatat mai mult singurica de la desene la tv, stie sa numere in RO si engleza, nu prea am fortat-o la capitolul asta, ii place sa deseneze dar mai mult singura si ce vrea ea , are imaginatie asa ca o las sa deseneze cand vrea ea si ce vrea.
Nu prea e pretentioasa la mancare , am obisnuit-o de mica cu multe legume si fructe, nu-i prea plac produsele lactate le prefera pe cele din soia.
De vorbit vorbim cu ea in romaneste, dar a invatat de la tv si de afara engleza, le mai amesteca si o mai da si pe propil ei vocabular pe care nimeni nu-l intelege.
Ii place sa fie in centrul atentiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

quote:
Originally posted by BellaDonna

Ma inscriu si eu aici cu fetita mea Ana Maria care face 4 anisori pe 9 septembrie.

E foarte prietenoasa, ii plac foarte mult rochitele, si se crede o printesa, ii place parul lung asa cum au si printesele, ii place sportul, vrea sa fie balerina dar ii place sa invete sa inoate.
Acum ma inebuneste ca vrea la scoala, isi pregateste gentuta in fecare dimineata si imi spune ca ea vrea sa mearga la scoala. Alfabetul la invatat mai mult singurica de la desene la tv, stie sa numere in RO si engleza, nu prea am fortat-o la capitolul asta, ii place sa deseneze dar mai mult singura si ce vrea ea , are imaginatie asa ca o las sa deseneze cand vrea ea si ce vrea.
Nu prea e pretentioasa la mancare , am obisnuit-o de mica cu multe legume si fructe, nu-i prea plac produsele lactate le prefera pe cele din soia.
De vorbit vorbim cu ea in romaneste, dar a invatat de la tv si de afara engleza, le mai amesteca si o mai da si pe propil ei vocabular pe care nimeni nu-l intelege.
Ii place sa fie in centrul atentiei




Parca ai descris-o pe Ioana mea. Pasiunea ei este Barbie, dar nu sa aiba papusi ci sa fie ca Barbie. Farduri(pentru copii) si papucei cu "toc", parul in vint( are parul lung) si cind o sa fie mare vrea sa se faca " si domnisoara si doctorita".

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

adivio, pai daca am sta si in acelasi oras ... ar fi mnunat sar juca impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

adivio -vad ca nu-i mare diferenta intre fetile noastre doar de o luna si o zi
Pai lui Ana Maria ii sarbatoresc acusica ziua , o sa fie nebunie pe capul ei , ii place muzica si petrecerea , multi invitati , va astpet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Draga mea BellaDona, ar fi super daca mi-ai spune ca stai in NY pe undeva prin Astoria sau in zona cumva.. Ioanei ii plac la nebunie copii, dar din pacate pe linga noi nu sunt deloc. Are un singur prieten, baiatul prietenei mele, tot roman, dar sta in Long Island si il vede doar in we. Intr-adevar diferenta este foarte mica (o luna si o zi).Ce frumos ar fi!

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Draga adivio , tare frumos ar mai fi....dar din pacate stau tocmai in Cleveland, ce sai faci, din pacate nu s-a inventat transportul instantaneu cum vad prin Star Treck, deh ce bine ar fi fost.....
Nici ficamea nu prea are prieteni de joaca, si tare e greu pt ea ca iubeste copii tare mult. Am inscris-o la preschool dor sa se joace cu copii, va merge de saptamana care vine, nu e prea mult 2:30 ore/de 2ori pe saptamana.

Asta daca asa a fost sa nu stam in NY , nu prea a vrut sotul sa lucreze acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Poate il convigi sa vina la NY. Ce rau imi pare, sincer. Oricum sa-mi povestesti cum a fost la petrecere, poate furam si noi o idee de la tine. Pupici la printesica. Numai astazi nu e miine si gata vin cei 4 anisori.

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Pentru parintii care cauta jocuri interesante pentru copiii lor!
Am gasit un joc dragut pentru copiii de la 3 la 5 ani. Am cumparat in una din librarii "Logico Rondo" - un joc de dezvoltare. E o carcasa de plastic cu buline colorate pe care trebuie sa le muti in anumite pozitii. In set pe langa carcasa de plastic e inclusa si o carte cu 16 pagini cu diverse exercitii logice. Cartile se pot cumpara si separat si sunt in functie de varsta si in functie de tema. De ex: Anotimpurile, Culori si forme, Numaram si comparam, La gradina zoologica etc. Copii trebuie sa recunoasca formele, puii de animale, cate creioane sunt in imagine, pe ce tort sunt mai multe lumanari.....
Nu as fi scris nimic despre aces joc, daca Sandica mea nu ar fi atat de incantata. Cum a primit joculetul nu s-a dezlipit de el pana nu a rezolvat toate paginile. Rezolva cate o carticica pe zi si ma ruga sa-i mai aduc. Cred ca e plictisita si ea de papusi, masini, bucatarie etc etc si stiu cat de greu e sa gasesti un joc sa fie si util si placut.


Cristina & Sandica

floricica cu pozici si pozici pe desprecopii.com La marewww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=la mare&mid=3494&c br / id=10216" target="_blank"> si My bestwww.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Sandica%2C poze no br / i&mid=3494&cid=10207" target="_blank">

Mergi la inceput